PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση ConnX TV με DVD και Tηλεόραση



Panagiotis80
29-08-10, 11:43
Xαιρεται, εχω κανει συνδεση connx tv και εχω stp box με μια υποδοχη scart,
αποσυνδεσα το scart απο το dvd player και το συνεδεσα στο box για να βλεπω connx tv,
τωρα πως μπορω να εχω συνενδεμενο και το box και το dvd player με την τηλεοραση?

δοκιμασα διπλο καλωδιο scart, απο την τηλεοραση στο dvd και στο box, αλλα μου κανει καποια προβληματα, οταν ανοιγω το dvd η τηλεοραση πηγαινει αυτοματα στο dvd, αλλα οταν ανοιγω το connx tv, πρεπει να παω στις ρυθμισεις της τηλεορασης και να ψαξω να βρω την συχνοτητα του στις εξωτερικες συνδεσεις

πρεπει να ειναι απλο, αλλα δεν το βρισκω :(

maik
29-08-10, 12:22
Καθολου περιεργο . Ετσι συμβαινει. Η πιο απλη λυση ειναι να αγορασεις ενα καλωδιο scart 1 προς 2 με διακοπτη.
Μεσα στο καλωδιο του scart υπαρχει και ενα οριο με το οποιο το dvd δινει σημα στην τηλεοραση οτι ειναι ενεργο. Η τηλεοραση το καταλαβαινει αυτο και αυτοματα γυριζει στο καναλι που παιζει το dvd. Το stb δεν δινει τετοιο σημα. Οποτε πρεπει χειροκινητα να βρεις εσυ το καναλι.
Οι καινουριες τηλεορασεις τα αγνοουν αυτα τα σηματα.

Panagiotis80
29-08-10, 13:15
ναι, αλλα οταν ειχαν συνδεσει μονο το stp με την τηλεοραση και το ανοιγα, η τηλεοραση αναγνωριζε το σημα και γυρναγε μονη της στο connx tv

maik
29-08-10, 13:29
Τοτε η μονη λυση ειναι scart με διακοπτη. Θα το βρεις ευκολα στα καταστηματα ηλεκτρονικων.

emeliss
29-08-10, 14:16
Οι καινουριες τηλεορασεις τα αγνοουν αυτα τα σηματα.
Το μαγικό πινάκι 8 του scart δουλεύει και σε καινούριες τηλεοράσεις. Μάλιστα όχι μόνο γυρνάνε αυτόματα σε αυτή την είσοδο αλλά γυρνούν και σε 16:9 αν είναι απαραίτητο. Μπορείς να το δοκιμάσεις βάζοντας μία τάση 12V ή 5V εκεί.

Panagiotis80
29-08-10, 14:44
Το μαγικό πινάκι 8 του scart δουλεύει και σε καινούριες τηλεοράσεις. Μάλιστα όχι μόνο γυρνάνε αυτόματα σε αυτή την είσοδο αλλά γυρνούν και σε 16:9 αν είναι απαραίτητο. Μπορείς να το δοκιμάσεις βάζοντας μία τάση 12V ή 5V εκεί.

τι ειναι το μαγικό πινάκι 8 του scart?
και πώς μπορώ να βάλω εκεί ταση 12 ή 5 V?
ευχαριστω

emeliss
29-08-10, 15:23
Ενημερωτικά για τον maik το είπα. Αν βάλεις τάση εκεί η τηλεόραση θα είναι μόνιμα γυρισμένη στο scart, κάτι που εσύ δεν το θες.

Η εύκολη λύση για σένα θα ήταν να είχε η τηλεόρασή σου δύο εισόδους scart.

maik
29-08-10, 15:32
Το μαγικό πινάκι 8 του scart δουλεύει και σε καινούριες τηλεοράσεις. Μάλιστα όχι μόνο γυρνάνε αυτόματα σε αυτή την είσοδο αλλά γυρνούν και σε 16:9 αν είναι απαραίτητο. Μπορείς να το δοκιμάσεις βάζοντας μία τάση 12V ή 5V εκεί.

Σε οσες καινουριες εχω δει δεν το κανουν. Πιθανοτατα το 8 να ειναι "νεκρο" απο την εξοδο.

emeliss
29-08-10, 15:34
Θυμάσαι μάρκες;

maik
29-08-10, 19:25
LG, samsung σιγουρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.