PDA

Επιστροφή στο Forum : μεταφορά γραμμής στο νέο σπίτι



Σελίδες : [1] 2

shadowman1480
29-08-10, 19:18
Καλησπέρα!
σύντομα μετακομίζω και θέλω να μεταφέρω το double play που ήδη έχω. απ τη σελίδατους διάβασα πως πρέπει να υποβάλω νέα αίτηση 2play σημειώνοντας την ένδειξη "μετακόμιση".

1. αυτό πόσο καιρό θα πάρει χοντρικά και τι κόστος??
2. μήπως συμφέρει να κάνω νέα αίτηση με νέο αριθμό τηλεφώνου? (με διακοπή του αριθμού που έχω τώρα)
το μόνο που με νοιάζει είναι να μειώσω στο ελάχιστο το χρόνο που θα μείνω χωρίς adsl

σημείωση1: είμαι πάνω από χρόνο στην υπηρεσία
σημείωση2: το νέο σπίτι υπάγεται στο ίδιο αστικό κέντρο με το τωρινό μου.
σημείωση3: το διαμέρισμα που πάω είναι νεόδμητο (βέβαια ο πάνω όροφος κατοικείται χρόνια, τουλαχ τηλ θα έχουν φαντάζομαι) και αναρωτιέμαι μήπως παίζει τπτ με τα καλώδια σε μένα και σκαλώσει εκεί η ενεργοποιήση

prosolotaxos
29-08-10, 19:44
Καλησπέρα!
σύντομα μετακομίζω και θέλω να μεταφέρω το double play που ήδη έχω. απ τη σελίδατους διάβασα πως πρέπει να υποβάλω νέα αίτηση 2play σημειώνοντας την ένδειξη "μετακόμιση".

1. αυτό πόσο καιρό θα πάρει χοντρικά και τι κόστος??
2. μήπως συμφέρει να κάνω νέα αίτηση με νέο αριθμό τηλεφώνου? (με διακοπή του αριθμού που έχω τώρα)
το μόνο που με νοιάζει είναι να μειώσω στο ελάχιστο το χρόνο που θα μείνω χωρίς adsl

σημείωση1: είμαι πάνω από χρόνο στην υπηρεσία
σημείωση2: το νέο σπίτι υπάγεται στο ίδιο αστικό κέντρο με το τωρινό μου.
σημείωση3: το διαμέρισμα που πάω είναι νεόδμητο (βέβαια ο πάνω όροφος κατοικείται χρόνια, τουλαχ τηλ θα έχουν φαντάζομαι) και αναρωτιέμαι μήπως παίζει τπτ με τα καλώδια σε μένα και σκαλώσει εκεί η ενεργοποιήση

Αρχικα η forthnet θα σου προτεινει να διακοψεις μαζι τους τη συνδεση, να βαλεις ΟΤΕ και μετα να ξανασυνδεθεις μαζι τους. Αυτο προτειναν σε φωτογραφο στη λαρισα που μετακομιζε το γραφειο. Αυτος επειδη δουλευε μονο με email αντιμετωπισε προβλημα, αναγκαστηκε να στειλει email σε ολους οτι αλλαζει. Μετακομισε στη νέα διευθυνση, έβαλε conn-x , μονο που μετα ξέχασε να επιστρέψει στη forthnet. :whistle:

geopapath23
29-08-10, 19:58
Όχι νομίζω κάνεις λάθος! Θα σε μεταφέρουν κανονικά εκείνοι. Αν διακόψεις, πας ΟΤΕ και μετά Forthnet, χαιρέτατο το ιντερνετ για αρκετό καιρό. Απλά ακολούθησε τη διαδικασία που θα σου πούνε.
Εγώ όταν μετακόμισα σε καινούργιο σπίτι χωρίς αριθμό τηλεφώνου και χωρίς να χρειάζεται να κάνω μεταφορά είχα βάλει ΟΤΕ για πιο γρήγορα και δεσμεύτηκα νομίζω για κανένα 6μηνο. Τελικά δε νομίζω πως ήταν πιο γρήγορα.

shadowman1480
29-08-10, 20:03
Αρχικα η forthnet θα σου προτεινει να διακοψεις μαζι τους τη συνδεση, να βαλεις ΟΤΕ και μετα να ξανασυνδεθεις μαζι τους. Αυτο προτειναν σε φωτογραφο στη λαρισα που μετακομιζε το γραφειο. Αυτος επειδη δουλευε μονο με email αντιμετωπισε προβλημα, αναγκαστηκε να στειλει email σε ολους οτι αλλαζει. Μετακομισε στη νέα διευθυνση, έβαλε conn-x , μονο που μετα ξέχασε να επιστρέψει στη forthnet. :whistle:

κάτι τέτοιο είχα ακούσει από φίλους. αλλά γιατί να κάνω το γύρω της γης? έτσι θα κερδίσω και καλά χρόνο πιστεύει η φόρθνετ?
εκείνοι δε μπορούν απλά να κάνουν τη μεταφορά και να μην μπλέκομαι με χίλιες αιτήσεις και τηλέφωνα?

pan05
29-08-10, 20:08
κάτι τέτοιο είχα ακούσει από φίλους. αλλά γιατί να κάνω το γύρω της γης? έτσι θα κερδίσω και καλά χρόνο πιστεύει η φόρθνετ?
εκείνοι δε μπορούν απλά να κάνουν τη μεταφορά και να μην μπλέκομαι με χίλιες αιτήσεις και τηλέφωνα?

Μη προτρέχεις. Πήγαινε σε ένα κατάστημα, εξήγησέ τους τι θες να κάνεις όπως έκανες και εδώ και κάνε ό,τι σου πούνε.

Αν εκεί που πας υπάρχει έλλειψη ακραίου δικτύου (μικρή πιθανότητα αλλά ποτέ δε ξέρεις) τότε θα έχεις πρόβλημα, ανεξαρτήτως παρόχου.

silegav
29-08-10, 20:35
Συμφωνώ με τον ionos. Καλύτερα πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και ρώτα για τη διαδικασία. Το πιο λογικό είναι ότι εφόσον θες να παραμείνεις εκεί που είσαι, η μεταφορά χωρίς αλλαγή παρόχου θα είναι πιο γρήγορη διαδικασία.

shadowman1480
29-08-10, 20:42
καλά προφανώς και θα τους ρωτήσω απο αύριο, απλά ρωτάω και εδώ για να έχω μια εικόνα και να γλιτώσω ταλαιπωρία...

aa144
29-08-10, 21:42
Προβλέπεται να μπλέξεις, χαλαρά. Ακόμα και αν σου πούνε το αντίθετο.

stMike
29-08-10, 22:05
Από τη στιγμή που το νέο σπίτι είναι συνδεμένο με το δίκτυο (έστω και για άλλο διαμέρισμα) τότε δεν θα έχεις πρόβλημα και δε χρειάζεται να κάνεις κύκλους. Ακολούθησε αυτό που θα σου πουν και θα ξεμπερδέψεις γρήγορα.

ionikos3
29-08-10, 22:08
Επειδή σύντομα θα μετακομίσω και εγώ, τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι το λιγότερο για την μεταφορά είναι 30 με 40 ημέρες.
Αντίθετα ο ΟΤΕ μου είπε 15 με 20 ημέρες.
Μάλλον πάω για ΟΤΕ.

shadowman1480
30-08-10, 00:49
Επειδή σύντομα θα μετακομίσω και εγώ, τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι το λιγότερο για την μεταφορά είναι 30 με 40 ημέρες.
Αντίθετα ο ΟΤΕ μου είπε 15 με 20 ημέρες.
Μάλλον πάω για ΟΤΕ.
εννοείς θα πας μέσω οτέ και μετά θα επιστρέψεις (λέμε τώρα!) στη forthnet?? αυτή σου παν πως είναι η συντομότερη οδός?

ionikos3
30-08-10, 07:33
Με την forthnet 2 play είμαι αρκετά ευχαριστημένος, όμως ο χρόνος που δίνει χωρίς τηλέφωνο και internet είναι πάρα πολύ μεγάλος.
Στον ΟΤΕ μου είπαν ότι το συμβόλαιο είναι 12μήνο και αν θέλω να φύγω πιο νωρίς θα πληρώσω 50 ευρώ, οπότε 1 χρόνο συμβόλαιο ΟΤΕ και μετά βλέπουμε.

astak13
30-08-10, 11:47
Μετακόμιση από Μαρούσι Ερυθραία.
Λίγο πριν το πάσχα η αίτηση, τέλη Ιουνίου η ενεργοποίηση. Μαιλ, κόντρα μαιλ, κακό φωνές και τελικά με "αποζημίωσαν" χαρίζοντας μου ένα πάγιο....

Και πρέπει να ξαναμετακομίσω πάλι τώρα .....γκρρρ.

shadowman1480
30-08-10, 12:06
Μετακόμιση από Μαρούσι Ερυθραία.
Λίγο πριν το πάσχα η αίτηση, τέλη Ιουνίου η ενεργοποίηση. Μαιλ, κόντρα μαιλ, κακό φωνές και τελικά με "αποζημίωσαν" χαρίζοντας μου ένα πάγιο....

Και πρέπει να ξαναμετακομίσω πάλι τώρα .....γκρρρ.

όλη η διαδικασία με forthnet?? θελω να πω δεν εμπλεξες τον οτε....

οπότε ου μπλέξεις :mad:

shadowman1480
31-08-10, 12:03
μια ακόμα απορία: επειδή είμαι ο πρώτος ένοικος του σπιτιού τι πρέπει να κάνω? Παλιά θυμάμαι που είχαμε μόνο οτέ, έκανες άιτηση στον οτέ για τηλέφωνο κ έστελνε τεχνικούς να σε συνδέσουν και έτσι αποκτόυσες τηλέφωνο. Στο σήμερα, απλά πάνω στην ήδη ενεργοποιημένη γραμμή ρίχνεις κ το connx για ιντερνετ???

FSHOPAXD
31-08-10, 12:20
Καλησπέρα!
σύντομα μετακομίζω και θέλω να μεταφέρω το double play που ήδη έχω. απ τη σελίδατους διάβασα πως πρέπει να υποβάλω νέα αίτηση 2play σημειώνοντας την ένδειξη "μετακόμιση".
Ναι σωστά πρέπει να γίνει νεα αίτηση με στοιχεία της νέας διευθυνσης και επισήμανση στο ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ

1. αυτό πόσο καιρό θα πάρει χοντρικά και τι κόστος?? Συνήθως 20 έως 30 ημέρες

2. μήπως συμφέρει να κάνω νέα αίτηση με νέο αριθμό τηλεφώνου? (με διακοπή του αριθμού που έχω τώρα)
Συμφέρει μόνο εαν δεν έχεις άλλες υποχρεώσεις -δεσμεύσεις- με τον πάροχό σου, δεν θέλεις να κρατήσεις τον αριθμό σου, δεν σε ενδιαφέρει το username σου... θέλεις να επωφεληθείς κάποιας ειδικής προσφοράς.


το μόνο που με νοιάζει είναι να μειώσω στο ελάχιστο το χρόνο που θα μείνω χωρίς adsl
σημείωση1: είμαι πάνω από χρόνο στην υπηρεσία
Ξεκίνα νέα αίτηση γραμμής

σημείωση2: το νέο σπίτι υπάγεται στο ίδιο αστικό κέντρο με το τωρινό μου.
σημείωση3: το διαμέρισμα που πάω είναι νεόδμητο (βέβαια ο πάνω όροφος κατοικείται χρόνια, τουλαχ τηλ θα έχουν φαντάζομαι) και αναρωτιέμαι μήπως παίζει τπτ με τα καλώδια σε μένα και σκαλώσει εκεί η ενεργοποιήση
Ο πάροχός σου αναλαμβάνει τα πάντα, εαν αντιμετωπίσει πρόβλημα πρέπει να το λύσει με τον ΟΤΕ, βεβαια εσύ θα περιμένεις να βρεθεί λύση. Εαν υπάρχει υποδομή τηλεφώνων, λογικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα καθυστέρησης.

........Auto merged post: FSHOPAXD πρόσθεσε 5 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με την forthnet 2 play είμαι αρκετά ευχαριστημένος, όμως ο χρόνος που δίνει χωρίς τηλέφωνο και internet είναι πάρα πολύ μεγάλος.
Στον ΟΤΕ μου είπαν ότι το συμβόλαιο είναι 12μήνο και αν θέλω να φύγω πιο νωρίς θα πληρώσω 50 ευρώ, οπότε 1 χρόνο συμβόλαιο ΟΤΕ και μετά βλέπουμε.

Εγω έχω ακουσει ότι στο Connx (internet συμβόλαιο) τέλος διακοπής είναι (12 - Χ μηνες υπηρεσίας) Χ μηνιαίο κόστος . Π.χ. στο τρίμηνο είναι 9 φορές Χμηνιαίο κόστος ...
Οταν ανοιγεις νεα γραμμή χωρίς internet υποχρεωτικά χρεώνεσαι τα δυο πρώτα πάγια της PSTN (2Χ15+35€ ενεργοποίηση)

Μπορείς εαν θέλεις ταχύτητα να ανοιξεις νέα γραμμή και να πας μετά στον πάροχο σου με μια βεβαίωση από τον ΟΤΕ. Αυτό όμως είναι λάθος και δεν θα έπρεπε να γίνεται... Ο πάροχος που επιλέγεις πρέπει να σου παρέχει όλες τις υπηρεσίες και στους ίδιους χρόνους. Ελπίζω μετά τον φετινό Δεκέμβριο που θα υπάρξει αλλαγή στους όρους & χρόνους υλοποίησης των αιτημάτων , αυτό να σταματήσει και να είμαστε για όλους! εντός 15-20 ημερών για οποιαδήποτε υπηρεσία νέα γραμμή ή μεταφορά γραμμής.

shadowman1480
31-08-10, 12:57
μίλησα και με την εξυπ πελατών και μου είπαν πως τα αναλαμβάνει όλα η ίδια η forthnet και υπό φυσιολογικές συνθήκες χρόνος ολοκλήρωσης 1μήνας και 50€ κόστος. (σε περίπτωση έλλειψης ακραίου δικτύου λόγω του νέου σπιτιού ο χρόνος αυξάνεται λέει κατά τουλαχ 20μέρες) το θέμα με το ακραίο δίκτυο δεν το πολυκατέχω αλλά η οικοδομή που θα μείνω είναι παλιά, απλά χτίστηκε επιπλέον όροφος, οπότε πιστεύω πως δε θα αντιμετωπίσω τέτοιο πρόβλημα...

κάτι τελευταίο: ποια η διαφορά να πάω να κάνω αίτηση με ένδειξη μετακόμιση? από το να διακόψω το υπάρχον συμβόλαιο και να πάω κύριος σα νέος συνδρομητής για νέα σύνδεση?

αδιαφορώ για το αν θα έχω νέο νούμερο ή το ίδιο με τώρα! με νοιάζει να γλιτώσω χρόνο αναμονής μόνο κ έξοδα φυσικά

spsomas
31-08-10, 13:28
μίλησα και με την εξυπ πελατών και μου είπαν πως τα αναλαμβάνει όλα η ίδια η forthnet και υπό φυσιολογικές συνθήκες χρόνος ολοκλήρωσης 1μήνας και 50€ κόστος. (σε περίπτωση έλλειψης ακραίου δικτύου λόγω του νέου σπιτιού ο χρόνος αυξάνεται λέει κατά τουλαχ 20μέρες) το θέμα με το ακραίο δίκτυο δεν το πολυκατέχω αλλά η οικοδομή που θα μείνω είναι παλιά, απλά χτίστηκε επιπλέον όροφος, οπότε πιστεύω πως δε θα αντιμετωπίσω τέτοιο πρόβλημα...

κάτι τελευταίο: ποια η διαφορά να πάω να κάνω αίτηση με ένδειξη μετακόμιση? από το να διακόψω το υπάρχον συμβόλαιο και να πάω κύριος σα νέος συνδρομητής για νέα σύνδεση?

αδιαφορώ για το αν θα έχω νέο νούμερο ή το ίδιο με τώρα! με νοιάζει να γλιτώσω χρόνο αναμονής μόνο κ έξοδα φυσικά

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για το τηλέφωνο και το username (και φυσικά έχει περάσει ο χρόνος παραμονής σου στην εταιρεία) συμφέρει να κάνεις νέο συμβόλαιο μιας και τουλάχιστον για 6 μήνες θα είναι πιο φτηνά. Αν σε ενδιαφέρει και η ΝΟΒΑ τότε όντως είναι καλύτερα μιας και θα σου βγει πιο οικονομικό.

shadowman1480
31-08-10, 13:38
Αν δεν ενδιαφέρεσαι για το τηλέφωνο και το username (και φυσικά έχει περάσει ο χρόνος παραμονής σου στην εταιρεία) συμφέρει να κάνεις νέο συμβόλαιο μιας και τουλάχιστον για 6 μήνες θα είναι πιο φτηνά. Αν σε ενδιαφέρει και η ΝΟΒΑ τότε όντως είναι καλύτερα μιας και θα σου βγει πιο οικονομικό.

η προσφορά με το 6μηνο που λες νομίζω είναι για το πακέτο 2play economy. εγώ προτιμώ το 2play.

δηλ η διαφορά είναι μόνο ότι με τη δήλωση μετακόμισης κρατώ τον αριθμό μου?? ενώ με νέα αίτηση παίρνω νέο? διαφορά στο κόστος κ το χρόνο ενεργοπ υπάρχει?

spsomas
31-08-10, 13:47
Μπορείς να κοιτάξεις τα παρακάτω link

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012420
http://ebusiness-interactive.forthnet.gr/pronomio/application/index.html

Διαφορά στο κόστος έχεις. Για μετακόμιση νομίζω ζητούν 50€. Για νέα σύνδεση έχει δωρεάν τέλος ενεργοποίησης. Οπότε για κοίταξε το λίγο ;)

FSHOPAXD
31-08-10, 14:42
Διαφορά στο κόστος έχεις. Για μετακόμιση νομίζω ζητούν 50€. Για νέα σύνδεση έχει δωρεάν τέλος ενεργοποίησης. Οπότε για κοίταξε το λίγο ;)
Λάθος , για νέα γραμμή (ανενεργό βρόχος) το κόστος είναι το ιδιο πληρώνεις 51€ περίπου για ενεργοποίηση νέας γραμμή το ίδιο ισχύει και στην μετακόμιση -πάλι ενεργοποιείτε βρόγχος- .
Τόσες μέρες που το συζητάς ... εχεις χάσει ημέρες :)
Τα θετικά - αρνητικά τα αναλυσαμε ποιο πάνω για νεα γραμμή ή παλιό συμβόλαιο μετακόμιση. Από όσο ξέρω η μετακόμιση ΔΕΝ ανανεώνει το συμβόλαιο σου για άλλο ένα έτος, αρα δεν σε περιορίζει από πλευράς δεσμεύσης.

shadowman1480
31-08-10, 15:14
Τόσες μέρες που το συζητάς ... εχεις χάσει ημέρες :)


ένα δίκιο το χεις, αλλά δε μπορώ να το κόψω από τώρα μιας κ ακόμα δεν έχω συμβόλαιο κ επίσης χρειάζομαι για αυτό το μήνα ιντερνετ στο σπίτι. ενώ στο νέο δε πιέζομαι κ τόσο.βέβαια ποιος ξέρει κ πόσες μέρες θα θέλει να γίνει η διακοπή.... ώστε αν στο τωρινό μου σπίτι μπει άμεσα ενοικιαστής να μην βρει ενεργή υπηρεσία κ με χρεώσει με τπτ κινητά.

το ιδανικό θα ήταν στο νέο σπίτι να έχω γείτονα με ξεκλείδωτο wifi, έτσι μπορώ να περιμένω ήρεμος σχετικά για τη δική μου γραμμή ;-)

talidipa
31-08-10, 23:58
Κι εγώ αίτημα με ένειξη μετακόμιησ έκανα και ενημέρωσα τηλεφωνικώς μόνο όταν μεταφέρθηκε η γραμμή μου στη νέα διευθυνση. Μια εβδομάδα ο ΟΤΕ ν αμου συνδέση το τηλ και μετά μια εβδομάδα να μου ενεργοποιηθεί η υπηρεσία της 4νετ. Βεβαια έκαναν λάθος και με χρεωσαν 70 ευρώ για διακοπή αλλά όταν τους πήρα και τους ενημέρωσα ότι δεν διέκοψα αλλά μεταφέρθηκα, μου πίστωσαν τα 70 στους επόμενους λογαριασμούς. Καλό θα ήταν να πάς από ένα κατάστημα όμως να σου πουν γιατί πάει καιρός που έγινε αυτό και ίσως να έχει αλλάξει η διαδικασία!

shadowman1480
01-09-10, 00:38
δηλ ξεμπέρδεψες σε 2βδομάδες?? μακάρι να έχω το χρόνο αναμονής σου!! τους οτε-τζήδες τους ειδοποιεί η φόρθνετ να υποθέσω, εσύ δεν ανακατεύεσαι πουθενά...

FSHOPAXD
01-09-10, 13:13
Συνήθως κάνει περισσότερο από 2 εβδομάδες η μετακόμιση. Η αίτηση και οι διαδικασίες γίνονται από την Forthnet. Τα 70€ του τέλους διακοπής σε συμβόλαια που δεν έχουν κλείσει έτους χρεωπιστώνονται αυτόματα μετά την διακοπή και μετά την επανενεργοποίηση της νέας γραμμής γιατί πάντα υπάρχει η περίπτωση η μετακόμιση να αντιμετωπίσει θέμα ...

shadowman1480
01-09-10, 13:21
και από τη μέρα που θα υποβάλω αίτηση μετακόμισης, σε πόσες μέρες θα διακοπεί η υπηρεσία στο παλιό σπίτι? το λέω για να μην μπει άμεσα κάποιος ενοικιαστής και βρει ενεργό τηλέφωνο...

FSHOPAXD
01-09-10, 13:27
και από τη μέρα που θα υποβάλω αίτηση μετακόμισης, σε πόσες μέρες θα διακοπεί η υπηρεσία στο παλιό σπίτι? το λέω για να μην μπει άμεσα κάποιος ενοικιαστής και βρει ενεργό τηλέφωνο...

Η διακοπή γινεται σε περίπου 7-10 ημέρες το πολύ, μπορείς βεβαια να επιλέξεις π.χ. να γίνει στις 15/10/2010 γιατι τότε θέλεις να μετακομίσεις-κλείσεις την γραμμή στο παλιό σπίτι.

shadowman1480
01-09-10, 13:39
σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! μου λύσατε πολλές απορίες, μίλησα κ με τη 4θνετ και θα περάσω από ένα κατάστημα να ξεμπερδέψω κ μ αυτό

talidipa
01-09-10, 19:39
Εφόσον ο ΟΤΕ δεν κα8υστέρησε να με συνδέση μετά η 4net με συνδεσε σε μια εβδομάδα. Αν ο ΟΤΕ αργούσε να στείλει τεχνικό θα αργούσα να έχω και τηλ. Από τη μέρα που έστειλα την αίτηση μέχρι τη μέρα που είχα νετ στη νέα δ/νση ήταν περίπου 3 εβδομάδες.

ΥΓ. Για να τα λέμε όλα κι ο ΟΤΕ ήταν καλός στην μεταφορά!

shadowman1480
01-09-10, 20:06
όλοι από τα @@ του οτέ κρέμονται, κακά τα ψέματα. ιδιόκτητο δίκτυο σου λέει ....

ionikos3
01-09-10, 22:11
Εφόσον ο ΟΤΕ δεν κα8υστέρησε να με συνδέση μετά η 4net με συνδεσε σε μια εβδομάδα. Αν ο ΟΤΕ αργούσε να στείλει τεχνικό θα αργούσα να έχω και τηλ. Από τη μέρα που έστειλα την αίτηση μέχρι τη μέρα που είχα νετ στη νέα δ/νση ήταν περίπου 3 εβδομάδες.

ΥΓ. Για να τα λέμε όλα κι ο ΟΤΕ ήταν καλός στην μεταφορά!

Την αίτηση στην forthnet για μεταφορά, πόσες μέρες πριν φύγεις από το παλιό σου σπίτι την έκανες.

shadowman1480
02-09-10, 14:51
μίλησα και με το τοπικό κατάστημα. μεταφορά σε 35μέρες προτείνουν. όταν όμως μίλησα για ενδεχόμενο έλλειψης ακραίου δικτύου τότε μου είπε πως θα πρέπει να κάνω φορητότητα στον οτέ και αν θέλω να επιστρέψω. Έτσι της λέω θα μου φάτε 2μήνες συν τα τέλη δικοπής-ενεργοπ από τον ένα πάροχο στον άλλο.
Ε θα πρέπει να το ψάξετε αυτό με το δίκτυο μου λέει! πώς να το ψάξω καλή μου, μες τα καλώδια να μπω? εε αν είναι θα μας απορρίψει την αίτηση ο οτέ απαντά. Οπότε θα με ειδοποιήσετε εσείς ρωτώ? Ναι ναι μου λεέι (με έπεισε τώρα εμένα). θα παιχτεί στραβή και μετά δε θα ξέρω και ποιον να πάω να βρίσω, τη φορθνετ ή τους τεχνικούς του οτέ!

όπως το βλέπω θα ρισκάρω τη μεταφορά με τη φόρθνετ (εξάλλου από τον πανω όροφο που κατοικείται βλέπω καλώδια να πηγαίνουν στον στύλο, ένα από αυτά θα ναι οτέ, τηλ δε θα χουν? τι διάλο θα μαι κ γω ενωμένος σ αυτά τα καλώδια λογικα). Αν δω ότι κολλά το θέμα τους πατάω διακοπή και πάω για κόνεξ τοκ! και φυσικά ποτέ ξανά φορθνετ κ χολ που είχα παλιότερα.

FSHOPAXD
03-09-10, 00:16
Έτσι της λέω θα μου φάτε 2μήνες συν τα τέλη δικοπής-ενεργοπ από τον ένα πάροχο στον άλλο.
.
Δεν σου τρώει 2 μηνες.... γιατι δεν πληρώνεις πάγια όταν είσαι σε διαδικασία μετακόμισης, εαν πληρώσεις σε ΟΤΕ και ενεργοποιήσεις γραμμή η μεταφορά μετά ειναι δωρεάν .... αρα θα πληρώσεις περίπου 35+2πάγια ΟΤΕ για την μετακομιση στην μια περίπτωση που σου πρότεινε , ενώ στην άλλη το κόστος μετακόμισης Forthnet ~ 51€

shadowman1480
03-09-10, 00:57
λέγοντας 2 μήνες εννοούσα χοντρικά το πόσο καιρό θα περιμένω....

ambageo
05-09-10, 18:24
Ειναι η δευτερη φορα που κανω μετακομιση οντας στη Forthnet. Την πρωτη φορα,πριν 2 χρονια, μετακομισα απο τους Αμπελοκηπους στο Χαλανδρι. Μου ειχαν πει οτι χρειαζονται γυρω στις 20 ημερες για να ολοκληρωθει η μεταφορα. Τελικα,περιμενα 85!!! μερες για να ολοκληρωθει η μεταφορα. Τον Ιουλιο του 2010 μετακομισα απο το Χαλανδρι στο Γερακα. Πριν αποφασισω να μετακομισω,βρηκα ενα τηλεφωνο της πολυκατοικιας και μπηκα στο σαιτ της Forthnet, οπου ειδα οτι υπαρχει διαθεσιμο δικτυο. Αφου εκανα την αιτηση για μεταφορα, μετα απο μερικες μερες μου ειπαν οτι δεν εχουν διαθεσιμο δικτυο στην περιοχη. Γιατι μου βγαζει διαφορετικη απαντηση στο σάιτ σας; καμια σοβαρη απαντηση απο μερους τους, απλα μου ειπαν οτι ειχαν κανει λαθος και οντως εχουν δικτυο.
Αφου εχουν πια περασει 35 μερες απο την αιτηση μου,σε τηλ.επικοινωνια που ειχα μαζι τους μου ειπαν οτι ο ΟΤΕ δεν εχει περασει γραμμες στην πολυκατοικια και θα πρεπει να περιμενουν να βαλει ο ΟΤΕ γραμμη. Αγνωστο το ποτε θα γινει αυτο...μιλαμε για σουπερ εταιρεια , δηλαδη! Αν δεν ειχα βαλει μαζι νοβα θα τους ειχα σιχτιρισει προ πολλου...

shadowman1480
05-09-10, 20:59
Ειναι η δευτερη φορα που κανω μετακομιση οντας στη Forthnet. Την πρωτη φορα,πριν 2 χρονια, μετακομισα απο τους Αμπελοκηπους στο Χαλανδρι. Μου ειχαν πει οτι χρειαζονται γυρω στις 20 ημερες για να ολοκληρωθει η μεταφορα. Τελικα,περιμενα 85!!! μερες για να ολοκληρωθει η μεταφορα. Τον Ιουλιο του 2010 μετακομισα απο το Χαλανδρι στο Γερακα. Πριν αποφασισω να μετακομισω,βρηκα ενα τηλεφωνο της πολυκατοικιας και μπηκα στο σαιτ της Forthnet, οπου ειδα οτι υπαρχει διαθεσιμο δικτυο. Αφου εκανα την αιτηση για μεταφορα, μετα απο μερικες μερες μου ειπαν οτι δεν εχουν διαθεσιμο δικτυο στην περιοχη. Γιατι μου βγαζει διαφορετικη απαντηση στο σάιτ σας; καμια σοβαρη απαντηση απο μερους τους, απλα μου ειπαν οτι ειχαν κανει λαθος και οντως εχουν δικτυο.
Αφου εχουν πια περασει 35 μερες απο την αιτηση μου,σε τηλ.επικοινωνια που ειχα μαζι τους μου ειπαν οτι ο ΟΤΕ δεν εχει περασει γραμμες στην πολυκατοικια και θα πρεπει να περιμενουν να βαλει ο ΟΤΕ γραμμη. Αγνωστο το ποτε θα γινει αυτο...μιλαμε για σουπερ εταιρεια , δηλαδη! Αν δεν ειχα βαλει μαζι νοβα θα τους ειχα σιχτιρισει προ πολλου...

αυτές ακριβώς τις 2 περιπτώσεις θέλω να αποφύγω και γω. και να τολμήσω να ρωτήσω πότε έκανες τη δεύτερη μετακόμιση και πόσες μέρες έκανε η πολυπόθητη ενεργοποιήση? ή ακόμα περιμένεις? η πολυκατοικία σου νεόδμητη?

talidipa
05-09-10, 22:13
1 εβδομάδα πριν ζητήσω μεταφορά από τον ΟΤΕ, ζήτηση τη μεταφορά της 4νετ. Βέβαια εγώ δεν άλλαξα περιοχή!

shadowman1480
07-09-10, 15:40
η διακοπή πόσες μέρες χρειάζεται από τη μέρα υποβολής της αίτησης ξέρουμε??

η ενεργοποίηση νέας ολοκαίνουργιας σύνδεσης πόσες μέρες?

(για φόρθνετ μιλάω πάντα)

Georgevtr
07-09-10, 16:17
όλοι από τα @@ του οτέ κρέμονται, κακά τα ψέματα. ιδιόκτητο δίκτυο σου λέει ....

Tώρα το κατάλαβες?:whistle:

ambageo
07-09-10, 19:42
αυτές ακριβώς τις 2 περιπτώσεις θέλω να αποφύγω και γω. και να τολμήσω να ρωτήσω πότε έκανες τη δεύτερη μετακόμιση και πόσες μέρες έκανε η πολυπόθητη ενεργοποιήση? ή ακόμα περιμένεις? η πολυκατοικία σου νεόδμητη?

Η δευτερη μετακομιση εγινε 31 Ιουλιου.Πηγα απο τις 22 Ιουλιου κι εκανα αιτηση μεταφορας. Μεχρι σημερα δεν εχει γινει απολυτως τιποτα. Η πολυκατοικια ειναι 2 ετων. Τους εκανα μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ και περιμενω απαντηση...

shadowman1480
07-09-10, 20:43
Η δευτερη μετακομιση εγινε 31 Ιουλιου.Πηγα απο τις 22 Ιουλιου κι εκανα αιτηση μεταφορας. Μεχρι σημερα δεν εχει γινει απολυτως τιποτα. Η πολυκατοικια ειναι 2 ετων. Τους εκανα μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ και περιμενω απαντηση...

πώπω πίκρα!! κ σε κάτι τέτοια εγώ είμαι πολύ νευρικός, ελπίζω να ξεμπερδέψεις (και γω) τάχιστα

ambageo
08-09-10, 00:21
πώπω πίκρα!! κ σε κάτι τέτοια εγώ είμαι πολύ νευρικός, ελπίζω να ξεμπερδέψεις (και γω) τάχιστα

μακαρι αλλα, δυστυχως, δεν το βλεπω...

talidipa
15-09-10, 18:42
Παο 4νετ δε σου είπαν ότι ο ΟΤΕ δεν έχει περάσει γραμμές? Έχουν κάνει το αίτημα στον ΟΤΕ? Εσύ εχεις μιλήσει με ΟΤΕ? Μήπως να τους πάρεις κι αυτούς? Σπρώξε από παντού γιατί συνήθως το "νήμα" στη μία ακρη έχει τον ΟΤΕ!

shadowman1480
04-10-10, 23:58
τελικά έκανα μεταφορά κρατώντας τη φορθνετ. το θέμα είναι πως, τους πήρε 7 μέρες ώστε να καταχωρήσουν την αίτηση (έλεος) και την ίδια ημέρα δέσμευση καλωδίωσης από τον οτέ και προώθηση του αιτηματος στον οτέ. Προς στιγμήν όταν είδα όλα αυτά μαζί χάρηκα! Μετά από όλα αυτα σε 5 μέρες βλέπω "επιτυχής καταχώρηση άιτησης από οτέ". Πέρασαν 9 μέρες και ακόμα καμία εξέλιξη όμως.... (όλα αυτα από το forthnet adsl status) Πάμε κοντά στις 20 μέρες πλέον δηλαδή. Μπορώ κάπως να σπρώξω τον οτέ να τελειώνει? γτ θεωρώ πως το κύριο είναι αυτό το τεχνικό κομμάτι του οτέ. Να κάνω κάνα τηλ? αλλά που?

binary_dreamer
05-10-10, 09:05
Κοίτα η μεταφορά (όταν είσαι σε άλλο πάροχο) είναι για τον ΟΤΕ η εγκατάσταση ενός νέου χρήστη.
Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω όσο χρόνο παίρνει σε γενικές γραμμές η εγκατάσταση, τόσο παίρνει και η μεταφορά.

shadowman1480
05-10-10, 10:58
ναι αλλά μπορώ να κάνω κάνα τηλ να τους σπρώξω μπας και?? γτ πιστεύω πως για έναν πελάτη άλλης εταιρίας όπως εγώ, αυτή η διαδικασία για τον οτέ είναι αγγαρεία κ το τρενάρουν γτ στη τελική δε τους νοιάζει

ionikos3
05-10-10, 12:04
Εγώ πήγα ΟΤΕ όπως είχα πει.
15 μέρες μετά την αίτηση είχα τηλέφωνο,4 μέρες μετά Internet.

FSHOPAXD
06-10-10, 02:47
Τελικά δεν μας είπες τι έκανες ? μετακόμισες?

shadowman1480
06-10-10, 12:38
Τελικά δεν μας είπες τι έκανες ? μετακόμισες?

το αναφέρω λίγα πόστ πιο πάνω ;-)


τελικά έκανα μεταφορά κρατώντας τη φορθνετ. το θέμα είναι πως, τους πήρε 7 μέρες ώστε να καταχωρήσουν την αίτηση (έλεος) και την ίδια ημέρα δέσμευση καλωδίωσης από τον οτέ και προώθηση του αιτηματος στον οτέ. Προς στιγμήν όταν είδα όλα αυτά μαζί χάρηκα! Μετά από όλα αυτα σε 5 μέρες βλέπω "επιτυχής καταχώρηση άιτησης από οτέ". Πέρασαν 9 μέρες και ακόμα καμία εξέλιξη όμως.... (όλα αυτα από το forthnet adsl status) Πάμε κοντά στις 20 μέρες πλέον δηλαδή. Μπορώ κάπως να σπρώξω τον οτέ να τελειώνει? γτ θεωρώ πως το κύριο είναι αυτό το τεχνικό κομμάτι του οτέ. Να κάνω κάνα τηλ? αλλά που?

sta8ista
06-10-10, 23:49
Έχεις μπάρμπα στην Κορώνη? Αν δεν έχεις τότε απλά τσάκισε τον ΟΤΕ στα τηλέφωνα και απαίτησε ραντεβού με τεχνικό άμεσα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.