PDA

Επιστροφή στο Forum : Debian, synaptic, update-manager και authentication.



hammered
29-08-10, 20:13
Πρόσφατα άλλαξα προσωρινά σε Debian testing από Ubuntu lucid. Γενικά όλα καλά και ωραία αλλά υπάρχει κάτι που μου σπάει τα νεύρα.

Μπορώ να κάνω το synaptic και το update-manager να ζητάει authentication μέσω του gksudo και όχι μέσω policykit? -υποθέτω ότι είναι με policy kit-. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα για το authentication μέσω policykit είναι ότι εφόσον κάνω authenticate μια φορά τότε το πρόγραμμα κρατάει τα root privileges μέχρι που να τελειώσει το session (μέχρι πχ να κλείσω τον υπολογιστή). Με το gksudo όμως, εφόσον περνούσαν μερικά λεπτά (15?) χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει κάποιο πρόγραμμα που να θέλει root privileges τότε έκανε drop τα privileges και μου ζητούσε εκ νέου authentication όταν πήγαινα να ανοίξω πχ το synaptic. Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω αυτή την συμπεριφόρα ή πέρασε η νέα έκδοση του synaptic/update-manager στο νέο τρόπο authentication?

jim_p
29-08-10, 21:07
Ουτε το synaptic ουτε το update-manager εχουν αμεση εξαρτηση απο το policykit.
Μηπως το policykit σου φορτωθηκε με τιποτα απο network manager ή κατι αναλογο?

Εδω παντως, το λαπτοπ που ειναι με xfce ειναι απαλλαγμενο απο policykit. Το desktop που ειναι με openbox εχει policykit λογω του udisks, αλλα και παλι δεν εχω το προβλημα που αναφερεις με το synaptic.

hammered
30-08-10, 17:18
Τελικά βρήκα την λύση.

Το menu entry για το Synaptic είχε το command "su-to-root -X -c /usr/sbin/synaptic".
Διάβασα το man page του "su-to-root" και είδα ότι είναι ένα script που βλέπει πιο γραφικό *su πρέπει να καλέσει. πχ gksu για GNOME session και kdesu για KDE session.
Προφανώς καλεί το gksu για μένα. Έψαξα λίγο στο net και στο man page και είδα ότι μπορείς να ελέγξεις την συμπεριφορά του gksu από το gconf. Έτσι άνοιξα το gconfeditor και πήγα apps/gksu.
Εκεί απενεργοποίησα το save-to-keyring και ενεργοποίησα το sudo-mode. Τώρα δουλεύει όπως το θέλω. Δηλαδή κάνει drop τα privileges αν δεν χρησιμοποιήσω το synaptic για αρκετά λεπτά(ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που θέλει root privileges).

Ερώτηση: Σε σας το "save-keyring" τι τιμή έχει?

jim_p
30-08-10, 17:25
"Εμεις" δεν εχουμε gconf-editor, οποτε αν ειναι ευκολο, πες "μας" πως θα το δω με gconf-tool2. :P

hammered
30-08-10, 17:37
Εμμ δεν ξέρω. Λογικά θα είναι στο ίδιο path? "apps/gksu" ?

To "σας" πάει γενικά στον οποιοδήποτε με gnome

@ ADSLgr.com All rights reserved.