PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για Connx TV - ρύθμιση router.



fpolyxro
31-08-10, 17:13
Φίλοι μου γεια σας.

Κατ αρχήν έχω να πω ότι μέχρι πρότινος λειτουργούσα με το WAG 200 (στο οποίο είμαι ευχαριστημένος) και είχα συνδέσει ασύρματα το PC που είναι στο ίδιο δωμάτιο και στο σαλόνι ασύρματα το PS3 και με ένα access point LEVEL ONE με 1 Ethernet τον δορυφορικό μου δέκτη. Αγόρασα πρόσφατα το Airties 5450 και αντικατέστησα το WAG 200 και άλλαξα την σύνδεση μου από forthnet σε conn-x με TV. Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Αφού προσπάθησα ένα ολόκληρο απόγευμα και μου έσπασαν τα νεύρα για να κάνω το SAGEM 2444 access point στην θέση του παλιού για να χρησιμοποιήσω την STB για το TV και να έχω 3 Ethernet στο σαλόνι ... αυτό δεν έλεγε να δουλέψει, παρόλο που του είχα βάλει όλες τις ρυθμίσεις για το ασύρματο και είχα κόψει το DHCP.

Τελικά γίνεται access point το SAGEM και να μπορώ να χρησιμοποιήσω την STB???

Το airties 5450 υποστηρίζει iptv και αυτός ήταν ο λόγος που το πήρα. Στην αρχή σκέφτηκα να βάλω το WAG 200 πάνω στην γραμμή και να βάλω το airties με τις ρυθμίσεις για την WLAN που έχει για το iptv αλλά δεν ξέρω πως γίνεται. Βρήκα από το SAGEM κάτι ρυθμίσεις από το iptv που παίζει στα 8/36 vpi/vci αλλά δεν ξέρω πως τα βάζουν στον router. Έχει κανείς ιδέα για το πώς μπορώ να το κάνω ή κάποιον άλλο τρόπο...router ασύρματα εχω μπόλικα :)

Συγγνώμη που σας κούρασα!

sdikr
31-08-10, 18:27
οχι δεν γίνεται, πρέπει το sagem να είναι στην γραμμή

fpolyxro
31-08-10, 19:24
Φίλε sdikr σε ευχαριστω για την απαντηση.
Μια αλλη ερωτηση!!!!

Αφού δεν γινεται ετσι ...μπορώ να βαλω το WAG 200 πάνω στην γραμμη και το Airties με τις σωστες ρυθμησεις να παιξει σαν access point και να δουλεύει η STB ?

sdikr
31-08-10, 21:18
Φίλε sdikr σε ευχαριστω για την απαντηση.
Μια αλλη ερωτηση!!!!

Αφού δεν γινεται ετσι ...μπορώ να βαλω το WAG 200 πάνω στην γραμμη και το Airties με τις σωστες ρυθμησεις να παιξει σαν access point και να δουλεύει η STB ?

το wag ή το airties, δεν δουλεύουν, πρέπει να μπεί το sagem

Θα πρέπει να μπεί το sagem πάνω στην γραμμή, και καλώδιο προς τον δεκτή
το wag μπορεί να συνδεθεί πάνω στο sagem ασύρματα

fpolyxro
01-09-10, 01:20
Sorry που σε κουραζω αλλα ειναι 100% αυτο?
Μου φαινεται περιεργο να μην μπορεις να κανεις γεφυρα!
Σε ρωταω γιατι δεν γινεται να συνδεσω το ρουτερ στο σαλονι γιατι η τηλ.γραμμη ειναι απεναντι απο την τηλεοραση και θα πρεπει να κανω αλματα μετ εμποδιον καθε φορα που περναω!!! :rofl:
Την εχω ηδη ξηλωσει 1 φορα τη πριζα οταν δοκιμαζα να δω αν και πως παιζει το connex-tv!!! :lol:
Γι αυτο τον λογο το σαλονι ειναι συνδεδεμενο με access point.
Δεν με νοιαζει ποιον ρουτερ θα βαλω. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να συνδεσω ενα ρουτερ ασυρματα στο σαλονι για να παιζει το connx-tv και οτι αλλο θελω, με το ασυρματο ρουτερ που θα ειναι πανω στην γραμμη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.