PDA

Επιστροφή στο Forum : Χωρίς τηλέφωνο μία εβδομάδα... και βλέπουμε !



29gk
01-09-10, 15:38
Την προηγούμενη Τετάρτη, 25/08/2010, ανοιγοντας το πρωι το μαγαζι μου, διαπιστωσα πως το τηλεφωνο ηταν νεκρο. Το internet επαιζε, αλλα το τηλεφωνο δεν ειχε καν σημα, ενω οταν το καλουσες εβγαινε μηνυμα πως "ο συνδρομητης εχει πιθανοτατα το τηλεφωνο του, κλειστο" !

Εχω, απο το Μαιο του 2009 συνδρομη στο πακετο HOL economy, που σημαινει τηλεφωνια και 6αρι ιντερνετ, απροβληματιστα για ολοκληρο αυτο το διαστημα. Δεν εχω πειραξει τιποτα απολυτως στον χωρο μου, τηλεφωνικη συσκευη, ρουτερ, αλλες συσκευες, καλωδια, σπλιτερ κτλ ελεγθηκαν ολα, και τελικα καλω και δινω βλαβη, κατα τις 10 το πρωι. Απο τοτε το ημερολογιο, εχει ως εξης :

- Τεταρτη 25/08 = Αναφορα βλαβης, βρισκεται σοβαρο βραχυκυκλωμα στην γραμμη, προωθειται στον ΟΤΕ για επισκευη, εντος 2 ημερων
- Πεμπτη 26/08 = Καλω το τεχνικο , εχει λαβει την βλαβη ο ΟΤΕ αλλα δεν υπαρχει κανενα νεο
- Παρασκευη 27/08 = Καλω το τεχνικο , εχει λαβει την βλαβη ο ΟΤΕ αλλα δεν υπαρχει κανενα νεο
- Σαββατο 28/08 = Καλω το τεχνικο , εχει λαβει την βλαβη ο ΟΤΕ αλλα ανεφερε πως δεν βρηκε τοπν πελατη, δηλαδη εμενα, παρολο που ημουν στο καταστημα, απο τις 9:00 εως και τις 8:30. Ξαναδινεται βλαβη, με την επισημανση πως ειμαι σε καταστημα, ενω η προσβαση στον κατανεμητη της πολυκατοικιας ειναι δυνατη μονον απο τις 7:00 το πρωι εως τις 2:00 και σε εργασιμες ημερες, καθως στην πολυκατοικια βρισκεται παραρτημα της ΕΥΔΑΠ. Μου αναφερουν πως το σημειωνουν και πως πλεον θα εχω νεωτερα απο Δευτερα.
- Σαββατο 28/08 = Κατα τις 3:00 το μεσημερι, το τηλεφωνο δουλευει, και το ιντερνετ επισης και σωστα μαλιστα. Το ρουτερ δηλαδη δεν τρωει κολληματα κι αποσυνδεσεις, το upload ειναι κοντα στα 900 με download περιπου 6000.
- Δευτερα 30/08 = Το τηλεφωνο παλι νεκρο, το ιντερνετ κλειδωνει στα up 400 / down 1600, ξανακαλω την υποστηριξη, μου αναφερουν πως ο ΟΤΕ για δευτερη φορα δηλωνει αδυναμια προσβασης στον χωρο του συνδρομητη, μου κλεινουν ραντεβου για την επισκεψη τεχνικου της HOL ωστε να διαπιστωσει και ο ιδιος το προβλημα ωστε εαν χρειαστει να γινει "συνδυαστικο ραντεβου" με τον τεχνικο του ΟΤΕ, τους επισημαινω για μια ακομη φορα πως η βλαβη ειναι σε καταστημα και πως η προσβαση στον κατανεμητη ειναι δυνατη μονον μεχρι τις 2 το μεσημερι και αναμενω δευτερο τηλεφωνο, απο αλλο τμημα για να κλεισουμε ραντεβου.
- Δευτερα 30/08 ( αργοτερα ) = κλεινω ραντεβου με το αρμοδιο τμημα, για την επομενη 12 με 3 το μεσημερι. Επισημαινω ξανα πως δεν θα εχουμε προσβαση μετα τις 2 στον κατανεμητη της πολυκατοικιας και το σημειωνουν
- Τριτη 31/08 = Ο τεχνικος της HOL ερχεται στο καταστημα στις 01:50 !!!! Μου λεει πως ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ 2:00. Ελεγχει τον χωρο μου, δεν βρισκει προβλημα εκτος βεβαια απο το ισχυρο βραχυκυκλωμα στην γραμμη. Δεν μπορουμε φυσικα να ελεγξουμε τον κατανεμητη, μου υποσχεται πως θα ξαναρθει αυριο Τεταρτη με επισημανση για την ωρα, υπογραφει αδυναμια προσβασης και προωθει το αιτημα ξανα στο τμημα των ραντεβου
- Τριτη 31/08 = Ενω ο τεχνικος βρισκεται ακομα στον χωρο, δεχομαι τηλεφωνημα απο το τμημα των ραντεβου της HOL για να ορισουμε νεα επισκεψη καποια στιγμη μεσα στην εβδομαδα. Εξαλλος, περιγραφω για πολλοστη φορα στην κοπελα το συγκεκριμενο θεμα, και ζητω ραντεβου για την επομενη ! Μου υποσχεται πως θα με ξανακαλεσει
- Τριτη 31/08 ( απογευμα ) = Δεν με εχει καλεσει κανεις, ξανακαλω εγω την υποστηριξη, περιγραφω και παλι το προβλημα, επιμενουν στην αδυναμια προσβασης, ξαναεξηγω, και μου υποσχονται πως την Τεταρτη 9:00 με 2:00 θα ερθει τεχνικος.
- Τεταρτη 01/09 = Καλω το πρωι για επιβεβαιωση του ραντεβου με τεχνικο και μου αναφερουν πως ναι εχει οριστει για 9 με 2 και εκκπλησσονται που δεν με εχουν ενημρωσει
- Τεταρτη 01/09 ( ωρα 13:28) = με καλουν απο το τμημα ραντεβου της ΗΟL για να ορισουμε επισκεψη τεχνικου καποια στιγμη την Πεμπτη 02/09 !!!! Τους αναφερω την πρωινη επιβεβαιωση απο το ιδιο τμημα και μου δηλωνουν πως θα με καλεσει καποιος υπευθυνος αμεσα. Κατι που ΔΕΝ εχει συμβει μεχρι αυτην την ωρα.

Ειναι δυνατον να με εμπαιζουν ετσι ? Τι να κανω ? :mad:

Manos29
01-09-10, 17:06
ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ , οπως ακριβως τα γραφεις εδω τα στελνεις στη ΕΕΤΤ , και οπου αλλου μπορεις να σκεφτεις αρχες καταναλωτη και ολα αυτα , και βαζεις και τα email της υποστηριξης του provider σου BCC .

Αν δεν σε παρουν τηλεφωνο μεσα σε 24 ωρες να μην με λενε Μανο.

mondeo
01-09-10, 17:23
Φίλε μου.......
Όσο καλή κι αν είναι η HOL σε επαγγελματική σύνδεση ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν βάζουμε τηλέφωνο πουθενά αλλού πλην ΟΤΕ......
Αν σου τύχει στραβή όπως τώρα τρέχα γύρευε.....Τι περίμενες δηλαδή;Να αφήσουν οι πΟΤΕτζήδες τις δικές τους βλάβες και να ασχοληθούν με την βλάβη της HOL;Απλά δεν γίνεται.Τελευταία θα την φτιάξουν και με δόση εκδίκησης που έφυγες από αυτούς.Επαγγελματικά τηλέφωνα απλά ΔΕΝ φεύγουν από ΟΤΕ.
Τελεία και παύλα.

sdikr
01-09-10, 17:28
Φίλε μου.......
Όσο καλή κι αν είναι η HOL σε επαγγελματική σύνδεση ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν βάζουμε τηλέφωνο πουθενά αλλού πλην ΟΤΕ......
Αν σου τύχει στραβή όπως τώρα τρέχα γύρευε.....Τι περίμενες δηλαδή;Να αφήσουν οι πΟΤΕτζήδες τις δικές τους βλάβες και να ασχοληθούν με την βλάβη της HOL;Απλά δεν γίνεται.Τελευταία θα την φτιάξουν και με δόση εκδίκησης που έφυγες από αυτούς.Επαγγελματικά τηλέφωνα απλά ΔΕΝ φεύγουν από ΟΤΕ.
Τελεία και παύλα.


Κάτσε λίγο, εδώ δεν έχει πάει ακόμα τεχνικός της Hol (στην ώρα του), οπώς θα έπρεπε σύμφωνα με το ruo, του λένε διάφορα στην υποστήριξη κλπ και εσύ αμέσως τα ρίχνεις στον ΟΤΕ;

iakoboss7
01-09-10, 17:31
παρτε το χαμπαρι! ελλαδισταν μενουμε και να χαιρομαστε που δεν ειμαστε πλεων με dial-up μονο μαλλον...:down:
μαλλον πρεπει να μετακομισουμε στην κορεα που ειναι no1 σε αυτα...
οσο για την καταγγελια που σου ειπαν τα παιδια με χιλια και κακως που δεν το εκανες και πιο πριν!

29gk
01-09-10, 18:29
Φίλε μου.......
Όσο καλή κι αν είναι η HOL σε επαγγελματική σύνδεση ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν βάζουμε τηλέφωνο πουθενά αλλού πλην ΟΤΕ......
Αν σου τύχει στραβή όπως τώρα τρέχα γύρευε.....Τι περίμενες δηλαδή;Να αφήσουν οι πΟΤΕτζήδες τις δικές τους βλάβες και να ασχοληθούν με την βλάβη της HOL;Απλά δεν γίνεται.Τελευταία θα την φτιάξουν και με δόση εκδίκησης που έφυγες από αυτούς.Επαγγελματικά τηλέφωνα απλά ΔΕΝ φεύγουν από ΟΤΕ.
Τελεία και παύλα.

Θα συμφωνουσα με το πνευμα του μηνυματος σου, ομως πριν απο 2 - 3 χρονια.

Καταρχην θεωρω πως ειτε επαγγελματικη ειτε οικιακη ειναι η συνδεση, οταν ειναι η μονη, το οποιον συμβαινει μαλλον σε συντριπτικο ποσοστο, η ζημια ειναι η ιδια. Δηλαδη και στο σπιτι να μου συνεβαινε, δηλαδη να εμενα μια εβδομαδα εκτος, παλι θα μου δημιουργουσε προβλημα.

Στη συνεχεια, καλως ή κακως, 2 απο τις συνδεσεις μου, δηλαδη στο ενα καταστημα και στο σπιτι, τις εχω "ζευγαρι". Ιδια εταιρεια, ιδια πακετα, ιδιο διαστημα. Και στις 2, ειχα για 2 χρονια την forthnet, με ενα μονον (αν και σοβαρο) θεμα κατα την ενεργοποιηση και μονον στο κομματι του ιντερνετ, ενω στην HOL, τα πραγματα απο την αρχη και για περισσοτερο απο ενα ετος, κυλησαν ομαλοτατα.

Δεν εχω την απαιτηση του μηδενικου προβληματος, δεν με ενδιαφερει η ταχυτητα να κλειδωνει στα 17000 αντι για τα 16000, δεν εχω - μετα απο 3 και πλεον χρονια - σκαλωματα με τον κακο ΟΤΕ που δεν εξυπηρετει τους ανταγωνιστες για να φροντιζει καλυτερα τους δικους του πελατες, αλλα θεωρω απαραδεκτο γεγονος, το ψεμα και την ασυνενοησια.

Δεν μπορει δηλαδη να δηλωνει ο ΟΤΕ, και μαλιστα γραπτως, πως ηρθε 2 φορες και δεν βρηκε τον πελατη ή δεν ειχε προσβαση, αλλα ουτε και η HOL δικαιουται να αποδεχεται 7ημερο συνεχες προβλημα πελατη της χωρις μαλιστα να σημειωνει τις παρατηρησεις - επισημανσεις του πελατη, αλλα ουτε και δικαιουται να μου λενε ψεματα και να υποσχονται ενημερωσεις χωρις αυτες ποτε να γινονται.

Επισης, μια αλλη απορια μου ειναι η εξης. Απο την στιγμη, που επικοινωνω καθημερινα μαζι τους ενω αυτοι ΔΕΝ με ενημερωνουν ως οφειλουν για την πορεια της υποθεσης, και εφοσον εχει δημιουργηθει 8 ημερες πλεον αυτη η κατασταση, με το ενα τμημα να μην συννενοειται σωστα με το αλλο και ο καθε τηλεφωνητης να λεει διαφορετικα πραγματα απο τον προηγουμενο, ενας προισταμενος δεν ελεγχει την ποιοτητα της εξυπηρετησης τους ? Ενα καμπανακι δεν βαραει στις συνεχιζομενες βλαβες ? Μολυβια δεν εχουν να σημειωσουν πως η προσβαση στα κτιρια δεν ειναι παντοτε δυνατη στις 12 τη νυχτα, που θα ελευθερωθει ο τεχνικος απο το προηγουμενο ραντεβου τους ?

:down:

xmperop1
01-09-10, 20:49
Θα συμφωνουσα με το πνευμα του μηνυματος σου, ομως πριν απο 2 - 3 χρονια.

Καταρχην θεωρω πως ειτε επαγγελματικη ειτε οικιακη ειναι η συνδεση, οταν ειναι η μονη, το οποιον συμβαινει μαλλον σε συντριπτικο ποσοστο, η ζημια ειναι η ιδια. Δηλαδη και στο σπιτι να μου συνεβαινε, δηλαδη να εμενα μια εβδομαδα εκτος, παλι θα μου δημιουργουσε προβλημα.

Στη συνεχεια, καλως ή κακως, 2 απο τις συνδεσεις μου, δηλαδη στο ενα καταστημα και στο σπιτι, τις εχω "ζευγαρι". Ιδια εταιρεια, ιδια πακετα, ιδιο διαστημα. Και στις 2, ειχα για 2 χρονια την forthnet, με ενα μονον (αν και σοβαρο) θεμα κατα την ενεργοποιηση και μονον στο κομματι του ιντερνετ, ενω στην HOL, τα πραγματα απο την αρχη και για περισσοτερο απο ενα ετος, κυλησαν ομαλοτατα.

Δεν εχω την απαιτηση του μηδενικου προβληματος, δεν με ενδιαφερει η ταχυτητα να κλειδωνει στα 17000 αντι για τα 16000, δεν εχω - μετα απο 3 και πλεον χρονια - σκαλωματα με τον κακο ΟΤΕ που δεν εξυπηρετει τους ανταγωνιστες για να φροντιζει καλυτερα τους δικους του πελατες, αλλα θεωρω απαραδεκτο γεγονος, το ψεμα και την ασυνενοησια.

Δεν μπορει δηλαδη να δηλωνει ο ΟΤΕ, και μαλιστα γραπτως, πως ηρθε 2 φορες και δεν βρηκε τον πελατη ή δεν ειχε προσβαση, αλλα ουτε και η HOL δικαιουται να αποδεχεται 7ημερο συνεχες προβλημα πελατη της χωρις μαλιστα να σημειωνει τις παρατηρησεις - επισημανσεις του πελατη, αλλα ουτε και δικαιουται να μου λενε ψεματα και να υποσχονται ενημερωσεις χωρις αυτες ποτε να γινονται.

Επισης, μια αλλη απορια μου ειναι η εξης. Απο την στιγμη, που επικοινωνω καθημερινα μαζι τους ενω αυτοι ΔΕΝ με ενημερωνουν ως οφειλουν για την πορεια της υποθεσης, και εφοσον εχει δημιουργηθει 8 ημερες πλεον αυτη η κατασταση, με το ενα τμημα να μην συννενοειται σωστα με το αλλο και ο καθε τηλεφωνητης να λεει διαφορετικα πραγματα απο τον προηγουμενο, ενας προισταμενος δεν ελεγχει την ποιοτητα της εξυπηρετησης τους ? Ενα καμπανακι δεν βαραει στις συνεχιζομενες βλαβες ? Μολυβια δεν εχουν να σημειωσουν πως η προσβαση στα κτιρια δεν ειναι παντοτε δυνατη στις 12 τη νυχτα, που θα ελευθερωθει ο τεχνικος απο το προηγουμενο ραντεβου τους ?

:down:

Για να βάλουμε τα πράματα σε μια σειρά.
Υποχρέωση της HOL είναι πριν δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ να 'εχει ελέγξει τον χώρο συνεγκατάστασης της,την πόρτα σου δηλ. και να ελέγξει και τον χώρο του πελάτη της και τον εξοπλισμό της που έχει παραχωρξθεί στον πελάτη της καθώς και την εισαγωγή της πολυκατοικίας η του οικήματος που ανήκεις.
Υποχρέωση του ΟΤΕ είναι να ελέγξει το καλώδιο από τον Γενικό Κατανεμητή μέχρι και την εισαγωγή της πολυκατοικίας η του οικήματος.
Δεν ψάχνει τον πελάτη της HOL η του οποιουδήποτε παρόχου γιατί δεν τον απασχολεί και δεν έχει καμία δουλειά με αυτόν.
Λίγο δύσκολο ο ΟΤΕ να απάντησε ότι δεν βρήκε τον πελάτη, τι να τον κάνει άλλωστε?
Θα δεχόμουν ότι δεν μπόρεσε να μπει στο κτήριο η δεν μπόρεσε να έχει πρόσβαση στην εισαγωγή π.χ. κλειδωμένη αλλά θα το έγραφε σαν αιτιλογία προς την HOL.
Σε κάθε περίπτωση έπρεπε στις 30/8 να έχει γίνει συνδιαστικό ραντεβού και να έχει λήξει το θέμα.
Κάποιος στην HOL τα έμπλεξε πολύ τα πράματα.:down:

29gk
01-09-10, 21:44
Για να βάλουμε τα πράματα σε μια σειρά.
Υποχρέωση της HOL είναι πριν δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ να 'εχει ελέγξει τον χώρο συνεγκατάσης της,την πόρτα σου δηλ. και να ελέγξει και τον χώρο του πελάτη της και τον εξοπλισμό της που έχει παραχωρξθεί στον πελάτη της καθώς και την εισαγωγή της πολυκατοικίας η του οικήματος που ανήκεις.

Δυστηχως τα πραματα δεν εγιναν με την σειρα που τα βαζεις. Εδωσαν βλαβη στον ΟΤΕ, 2 φορες και μετα αποφασισαν να στειλουν τεχνικο. Με τον τροπο και την ωρα που τον εστειλαν βεβαιως. :down:


Υποχρέωση του ΟΤΕ είναι να ελέγξει το καλώδιο από τον Γενικό Κατανεμητή μέχρι και την εισαγωγή της πολυκατοικίας η του οικήματος.
Δεν ψάχνει τον πελάτη της HOL η του οποιουδήποτε παρόχου γιατί δεν τον απασχολεί και δεν έχει καμία δουλειά με αυτόν.

Ο ΟΤΕ ομως, παρολο που οντως δεν εχει καμια υποχρεωση να ψαχνει να βρει τον πελατη, ειτε δεν ηρθε καθολου, ειτε δεν μπηκε στον κοπο να ψαξει καν να βρει τον κατανεμητη. Εψαξε καθολου το ΚΑΦΑΟ ? Δεν γνωριζω.


Λίγο δύσκολο ο ΟΤΕ να απάντησε ότι δεν βρήκε τον πελάτη, τι να τον κάνει άλλωστε ?
Θα δεχόμουν ότι δεν μπόρεσε να μπει στο κτήριο η δεν μπόρεσε να έχει πρόσβαση στην εισαγωγή π.χ. κλειδωμένη αλλά θα το έγραφε σαν αιτιλογία προς την HOL.

Κι ομως, ετσι δηλωσε. Δυο φορες μαλιστα !!!


Σε κάθε περίπτωση έπρεπε στις 30/8 να έχει γίνει συνδιαστικό ραντεβού και να έχει λήξει το θέμα.
Κάποιος στην HOL τα έμπλεξε πολύ τα πράματα.:down:

Εδω τωρα, εγω τι κανω ? Ο πελατης δηλαδη τι μπορει να κανει ? Αφου δεν μπαινουν καν στον κοπο να ενημερωσουν .... :down:

sdikr
01-09-10, 21:55
Δυστηχως τα πραματα δεν εγιναν με την σειρα που τα βαζεις. Εδωσαν βλαβη στον ΟΤΕ, 2 φορες και μετα αποφασισαν να στειλουν τεχνικο. Με τον τροπο και την ωρα που τον εστειλαν βεβαιως. :down:


Υπάρχει και η περίπτωση ο ΟΤΕ να μην πέρασε πότε, γιατί απλά δεν δόθηκε βλάβη ;)

xmperop1
01-09-10, 21:58
Την πρώτη φορά σου είπανε ότι δεν βρήκε τον πελάτη και την δεύτερη δήλωσε αδυναμία πρόσβασης στον χώρο του συνδρομητή.
Αυτά τα δύο δεν κολλάνε αλλά είναι άριστη δικαιολογία για συνδιαστικό το οποίο επιμένω έπρεπε να έχει ήδη γίνει.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις πια είναι να ζητήσεις επιτακτικά να κάνουν την δουλειά τους και να ζητήσουν συνδιαστικό.

........Auto merged post: xmperop1 πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Υπάρχει και η περίπτωση ο ΟΤΕ να μην πέρασε πότε, γιατί απλά δεν δόθηκε βλάβη ;)

Σενάρια συνομοσίας????:p

guzel
02-09-10, 00:33
Υπάρχει και η περίπτωση ο ΟΤΕ να μην πέρασε πότε, γιατί απλά δεν δόθηκε βλάβη ;)

ναι και τοτε που ο οτε ειχε κοψει το τηλεφωνο του "πρωθυπουργου" της χωρας ειχαν ξεχασει να το δηλωσουν βλαβη :lol:

dikal
02-09-10, 00:45
Υπάρχει και η περίπτωση ο ΟΤΕ να μην πέρασε πότε, γιατί απλά δεν δόθηκε βλάβη ;)

Κι ομως, ετσι δηλωσε. Δυο φορες μαλιστα !!!


Έλα τώρα, ο ΟΤΕ (ούτε και ο εναλλακτικός βέβαια) δεν έχει ανάγκη υπεράσπισης όταν κάνει την πατατιά.

Το έχει κάνει και σε μένα (όταν ήμουν στον ΟΤΕ), με 2 παραλλαγές:
- Αναφέρει ότι ήρθε ο τεχνικός αλλά δε βρήκε κανέναν (ψευδώς)
- Κλείνει τη βλάβη αναφέροντας (ψευδώς) ότι διορθώθηκε

iceman21
02-09-10, 11:27
Πίεσε το support να σου δώσει τον αριθμό βλάβης απο το wholesale σύστημα βλαβών του ΟΤΕ..... αυτό μπορείς να το βάλεις στην καταγγελία σου στην ΕΕΤΤ για να είναι πιο σαφής.

Σε αυτό το σύστημα ο κάθε ιδιώτης πάροχος έχει πρόσβαση όπου ανεβάζει τις βλάβες που μαζεύει από το support του. Ο ΟΤΕ στη συνέχεια επεξεργάζεται τα στοιχεία και απαντά σε κάθε επιμέρους βλάβη με comments για το θέμα.

Αν έχει γίνει πατάτα και πέρασε η βλαβη στο ντούκου, δεν θα την έχει ανεβάσει η HOL και ο ΟΤΕ δεν θα έχει ενημερωθεί. Εναλλακτικά απλώς σε έγραψε ο ΟΤΕ όπως έχει κάνει με εκατοντάδες άλλους πελάτες.

29gk
02-09-10, 12:21
Τελικα σημερα, χωρις ειδοποιηση βεβαια, μετα κι απο "πιεση" ( στην Ελλαδα βλεπετε μετραει πολυ τον ποιον ξερεις ) ηρθε τεχνικος,της HOL, ελεγξε τον κατανεμητη, και βρεθηκε προβλημα στο καλωδιο απο τον κατανεμητη προς το καταστημα !!

Μετα απο ερωτησεις στην ΕΥΔΑΠ, παραδεχτηκαν πως καποιες εργασιες εγιναν τον Ιουλιο οταν εγκατεστησαν συστημα πυρανιχνευσης. Εκει το καλωδιο μου αλλαξε διαδρομη, δηλαδη απο κατω - μεσα παει κατω - επανω - αγνωστο, και φαινεται πως εχει αλλαξει στο μισο της διαδρομης. Δηλαδη απο μονοκομματο μαυρου χρωματος, τωρα εχω στον χωρο μου μαυρο, ενω στον κοινοχρηστο χωρο το καλωδιο ειναι νεωτερο και γκρι !!!

Αρα, η ευθυνη της HOL και του ΟΤΕ περιοριζονται στην "κακη συνενοηση" ενω η ερωτηση ειναι, μπορει ενα συστημα πυρανιχνευσης να εχει σχεση με τηλεφωνια ?

xmperop1
02-09-10, 23:10
Τελικα σημερα, χωρις ειδοποιηση βεβαια, μετα κι απο "πιεση" ( στην Ελλαδα βλεπετε μετραει πολυ τον ποιον ξερεις ) ηρθε τεχνικος,της HOL, ελεγξε τον κατανεμητη, και βρεθηκε προβλημα στο καλωδιο απο τον κατανεμητη προς το καταστημα !!

Μετα απο ερωτησεις στην ΕΥΔΑΠ, παραδεχτηκαν πως καποιες εργασιες εγιναν τον Ιουλιο οταν εγκατεστησαν συστημα πυρανιχνευσης. Εκει το καλωδιο μου αλλαξε διαδρομη, δηλαδη απο κατω - μεσα παει κατω - επανω - αγνωστο, και φαινεται πως εχει αλλαξει στο μισο της διαδρομης. Δηλαδη απο μονοκομματο μαυρου χρωματος, τωρα εχω στον χωρο μου μαυρο, ενω στον κοινοχρηστο χωρο το καλωδιο ειναι νεωτερο και γκρι !!!

Αρα, η ευθυνη της HOL και του ΟΤΕ περιοριζονται στην "κακη συνενοηση" ενω η ερωτηση ειναι, μπορει ενα συστημα πυρανιχνευσης να εχει σχεση με τηλεφωνια ?

Κατάλαβες τώρα γιατί το RUO αναφέρει ότι πριν δηλωθεί βλάβη στον ΟΤΕ πρέπει να έχει γίνει συν τοις άλλοις και επίσκεψη του τεχνικού του παρόχου στον πελάτη τους?
Τουλάχιστον στον ΟΤΕ δεν μπορείς να καταλογήσεις κολυσιεργία,ήρθε τουλάχιστον 2 φορές.

Aias
03-09-10, 22:27
Οποτε η βλαβη ειναι υπαιτιοτητα πελατη και πληρωνεις και την 50αρα στον τεχνικο.

xmperop1
04-09-10, 01:39
Και η HOL τις 2 επισκέψεις του ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.