PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet και χαμηλός συχρονισμός



VISION
01-09-10, 19:05
Καλησπέρα σε όλους
Λυπάμαι που το πρώτο μου post είναι για κάποιο πρόβλημα αλλά η βοηθεια σας θα είναι πολύτιμη.

Στης 14/7 εκμεταλλευόμενος την προσφορά της Forthnet + Nova αποφάσισα να φύγω απο τον ΟΤΕ και να γίνω συνδρομητής της Forthnet.

Στης 13/8 ενημερώθηκα με μήνυμα στο κινητό μου ότι ενεργοποιήθηκε η σύνδεση.
Επιστρέφοντας απο της διακοπές διαπίστωσα ότι δεν λειτουργεί το τηλέφωνο και ο Internet ήταν απελπιστικά αργό.

Μετά από 3 μέρες αποκαταστάθηκε η βλάβη του τηλεφώνου αλλά δυστυχώς ο συγχρονισμός ήταν της τάξης του 1Mbps.

Έρχεται τεχνικός (ευγενέστατος) διαπιστώνει το πρόβλημα που οφείλετε στην μακρινή απόσταση - περίπου 5 km - από τον βρόγχο του ΟΤΕ.
Δηλώνετε βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό και περιμένουμε.

Στης 27/8 με νέο μήνυμα στο κινητό πληροφορούμε ότι η βλάβη αποκατάσταθηκε.

Στης 31/8 και με προτροπή του υπαλλήλου στο customer service δηλώνετε νέα βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό.

Σήμερα και μετά από επικοινωνία ο υπάλληλος στο customer service ( το όνομα του είναι στην διάθεση οποιουδήποτε) με ενημέρωσε ότι αυτό είναι και ''εάν θέλετε''

Έπεσα από την καρέκλα.

Να σημειώσω ότι για χρόνια ήμουν συνδρομητής στον ΟΤΕ και μετά την τελευταία αναβάθμιση συνήθως συγχρόνιζα στα 5-6 Mbps

Και τώρα τι κάνουμε;

Απ' όσο ξέρω η Forthnet δεν έχει γραφεία στην Θεσσαλονίκη για να απευθυνθώ.
Έχετε να προτείνετε κάτι;
Κάποιον τρόπο αντίδρασης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη εάν σας κούρασα.

FSHOPAXD
01-09-10, 19:29
Εχει γραφεία στο Fshop Μητροπόλεως, ο συγχρονισμός σου στον Router τι δείχνει, το τεχνικό δελτίο που σου άφησε ο τεχνικός τι συγχρονισμό , Att σου δείχνει. Ξαναμίλησε με το 13831 και δήλωσε το ως βλάβη χαμηλής ταχύτητας.

iakoboss7
01-09-10, 19:44
το εαν θελετε σηκωνει καταγγελια για οποιον θελει να ασχοληθει. και φυσικα μην ακους δικαιολογιες. οκ μην περιμενεις να εχεις 5-6 αλλα 4 ΠΡΕΠΕΙ να τα εχεις αναγκαστικα...

ακολουθα την συμβουλη του fshopaxd

VISION
01-09-10, 21:05
O συγχρονισμός στο φυλλάδιο του τεχνικού λέει
Max 1464 - 1020
Snr 6-6
Atten 27-42

FSHOPAXD
01-09-10, 22:52
O συγχρονισμός στο φυλλάδιο του τεχνικού λέει
Max 1464 - 1020
Snr 6-6
Atten 27-42

Τα ίδια σημείωσε και στο box ? ή ειναι οι μετρήσεις στο box αυτές. Δεν εγραψες τελικά εσυ στο router τι συγχρονίζεις.
Κατι συμβαίνει στον βρόχο που σου παραδώσανε , πρέπει να το ξαναδούνε σε κάθε περίπτωση. Στο 13831 μην αναφερθείς σε θέματα απόστασης , αλλα στο ότι με τον προηγούμενο πάροχό σου είχες κανονικό συγχρονισμό υψηλότερο .

VISION
01-09-10, 23:00
Τι εννοείς στο box;
Εάν είναι η συσκευή που χρησιμοποιείσε ο τεχνικός ναι αυτό έδειξε.
Οσο για το router

Link Information

Uptime: 0 days, 0:20:33
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 1.156
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 3,33 / 15,50
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 16,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,5 / 43,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,5 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 5
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

FSHOPAXD
01-09-10, 23:49
Δεν δικαιολογείτε σε καμία περίπτωση τέτοιος συγχρονισμός, πρέπει να είσαι μεταξύ 4 και 6 περίπου. Δηλωσε το στο 13831 και ρώτησε τους εαν βλέπουν την γραμμή καθαρή.

VISION
01-09-10, 23:58
Ευχαριστώ
Θα το κανω και θα ενημερωσω

VISION
02-09-10, 13:37
Μετά από επίσκεψη στο κατάστημα της Μητροπόλεως αποτέλεσμα μηδέν.
Ευγενέστατα τα παιδιά - φυσικά δεν υπάρχει κανείς υπεύθυνος - το μόνο που κατάφερα ήταν να πάρω μία δέσμευση ότι θα εχω μία απάντηση μέχρι το απόγευμα.
Και αυτό γιατί απείλησα ότι το διακόπτω τώρα και πάω στον προηγούμενο πάροχο μου.

Είμαι σε αναμονή.
Αλήθεια μπορώ να φύγω μετά 15 μέρες χρήσης χωρίς να έχω συνέπειες;;

blkik
02-09-10, 20:15
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ
Δικιά τους είναι η ευθύνη
Θα κάνεις μια ωραία ωραία καταγγελία σε όλες τις γνώστες υπηρεσίες( ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ, Γεν γραμματεία κλπ) όσο πιο πολλές τόσο πιο καλά. Θα αναφέρεις ότι θες να διακόψεις με δική τους υπαιτιότητα εξαιτίας πολύ χαμηλού συγχρονισμού. Ακόμα και λογαραισμό να σου στείλουν ΔΕΝ θα τον πληρώσεις.

Μην ασχολήσε, Δεν θέλουν να το φτιάξουν γυρνάς ΟΤΕ και ΤΕΛΟΣ

FSHOPAXD
02-09-10, 22:46
Στο 13831 το δηλωσες για να έρθει τεχνικός να το ελένξει και να το δει ? Τι σου απαντήσανε?

VISION
02-09-10, 23:03
Περιμένω την απάντηση από το κατάστημα της Μητροπόλεως.
Μέχρι αύριο θα έχουν απάντηση γιατί θα στείλουν mail με την δυσαρέσκεια μου και εάν δεν γίνει μέχρι αύριο το μεσημέρι θα ξανά επικοινωνήσω με το 13831.
Ειλικρινά δεν νομίζω ότι θα βγάλω άκρη.
Αυτό που με εκνευρίζει και με απογοητεύει ταυτόχρονα είναι ότι έχω όλη την καλή διάθεση να λυθεί το πρόβλημα χωρίς ακρότητες, φωνές και όλα αυτά που συχαίνομαι και το μόνο που αντιμετωπίζω είναι μία παγερή αδιαφορία.
Σαν να μην τους ενδιαφέρει ο πελάτης.....
Αυτός είναι και ό λόγος πού πιστεύω ότι δεν θα βγάλω άκρη....

deniSun
02-09-10, 23:17
Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη γιατί πολύ απλά δεν ξέρουν ούτε αυτοί τι τους γίνεται.
Θα ζητήσεις και θα ξανά ζητήσεις έλεγχο από τεχνικό, θα περνάνε οι εβδομάδες, θα πληρώνεις τζάμπα χρήματα, ταχύτητα δεν θα έχεις και τα νεύρα σου θα σπάνε.
Και αν κάποτε κατά λάθος διορθωθεί η βλάβη από μόνη της, γιατί σιγά μην βρουν τι φταίει, μετά από λίγο έτσι ξαφνικά θα γυρίσεις πάλι στα ίδια.


ΥΓ
Περιμένω την απάντηση του αγαπητού φίλου FSHOPAXD που παρακολουθεί με μεγάλο ενδιαφέρον τα μηνύματά μου.

FSHOPAXD
02-09-10, 23:59
Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό. Ειλικρινά οι περιπτώσεις βλαβών-περιπτώσεων που μπορει να αντιμετωπίσει κάποιος με έναν βρόχο χαλκού και με τον συγχρονισμό του ADSL δεν ειναι μια απλή υπόθεση. Παίζει σημαντικό ρόλο και ο τρόπος που γίνεται και το ισχύον νομικό πλαίσιο που έχουμε , η ίδια η τεχνολογία που μετα τα 2-3 χιλιόμετρα χαλκού κάνει διάφορα αλλά και το ίδιο το δίκτυο χαλκού που έχουμε στρωμένο .

* Πελάτης -> Πάροχος -> ΟΤΕ/Χαλκός -> Πάροχος -> Πελάτης
Στην παραπάνω εξίσωση οι παράμετροι ειναι σημαντικοί και πολλοι γιαυτό και το πρόβλημα σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι απλό (πρόσθεσε λιγο και την απειρία όλων -τεχνικών που απαντάνε στα τηλέφωνα, τεχνικών που πηγαίνουν για υποστήριξη-) .
Μερικές φορές αναρωτιέμαι, όταν κάποιος φεύγει από τον Α Πάροχο προς τον Β Πάροχο και π.χ. αποκαθίσταται ή δημιουργείται ενα πρόβλημα με την γραμμή του τελικά παίζει στον ίδιο βρόχο ? και ειναι θέμα παρόχου ? (φυσικά κανένας δεν μπορεί να το αποδείξει ότι είναι ο ίδιος βρόχος και σίγουρα δεν είναι !!! κάθε αλλαγή παρόχου αλλάζει την καλωδιακή δρομολόγηση )

Κυρίως αναρωτιέμαι γιατί έχουμε τόσο χαμηλό επίπεδο τηλεφωνικού δικτύου χαλκού και ασχολούμαστε με όλο αυτό το troubleshooting αντι να απαιτουμε νέες γραμμές χαλκού χωρίς προβλήματα. Αλλα απο όσο γνωρίζω η δημιουργία υποδομών είναι απαγορευμένη συζήτηση στην χώρα μας.

Τώρα έχει ενδιαφέρον να δούμε στην κάθε βλάβη την διαδικασία που ακολουθήθηκε από το τεχνικό τμήμα του παρόχου (και κάθε παρόχου), π.χ. στην περίπτωσή μας :
-Ενεργοποίηση-> Πελάτης -Παράπονο Συγχρονισμού-> Forthnet
-Δήλωση βλάβης βρόχου προς ΟΤΕ-> ΟΤΕ -Ολα ΟΚ στον Βροχο μετρησε καλώς-> Forthnet -Ολα ΟΚ στέλνω τεχνικό στον πελάτη για να ελένξει με Analyzer-> Πελάτης -Παράπονο Ταχύτητας->
και φτάνουμε στο Dead End... ποιος φταίει ? ο Τεχνικός που το είδε και είπε ότι βλέπει βραχυκύκλωμα στην γραμμή ? Ο ΟΤΕ που λεει ότι η γραμμή είναι ΟΚ και ίσως δεν την μέτρησε ? Το Analyzer που βρήκε 7χλμ καλωδίου ? Ο Τεχνικός στα κεντρικά που μέτρησε υψηλή ωμική αντίσταση στο κύκλωμα και τον χαμηλό συγχρονισμό?
Τελικά ο τελικός καταναλωτής που δεν καταλαβαίνει από όλα αυτά -και δεν τον ενδιαφέρουν- βλέπει ότι τον κοροιδεύουμε και απαγοητεύετε και μάλιστα έχει και το δίκιο του.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω ότι κάπου η δρομολόγηση χαλκού στον φίλο Vision έχει πρόβλημα (και φυσικά δεν φταίει αυτός) θα πρέπει να ζητήσει αλλαγή βρόχου με όποιες συνέπειες συνεπάγεται αυτό (20 ημέρες αναμονή για αλλαγές και ενδεχόμενα διακοπές στην υπηρεσία του...) Διαφορετικά θα πρέπει να επιστρέψει πίσω στο μαντρί.

VISION
03-09-10, 09:04
Αλήθεια τι επιπτώσεις θα υπάρχουν εάν αλλάξω πάροχο μετά από 20 μέρες χρήσης;;;
Γίνετε;
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά..

Nix_
03-09-10, 09:30
Νομιζω θα σου βαλουν να πληρωσεις προστιμο διακοπης. Οπως και να εχει, οποιος παθαινει, μαθαινει!!
Τα ιδια συνεβησαν κ με μενα πριν 1,5 χρονο που ειχα φορθνετ. Ειχα προβλημα στη γραμμη 'υποτιθεται' και συγχρονιζα με 5500 το πολυ. Εφυγα, εβαλα ΟΤΕ και επεστρεψα στις 11500~, χωρις να γινει καμμια αλλαγη στο router η' στο σπιτι μου. Για 24αρα μιλαω φυσικα...

Καλη τυχη, αλλιως γυρνα ΟΤΕ!

VISION
03-09-10, 14:11
Mετα και την προ 5λέπτης επικοινωνίας με το customer service μου δήλωσαν ότι δεν μπορούν να δηλώσουν ξανά την ίδια βλάβη και απλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτε.
Μάλιστα πολύ χαρακτηριστικά και με τσαμπουκά μου είπαν ότι πουθενά στο συμβόλαιο που υπέγραψα δεν αναφέρει ότι μου εξασφαλίζουν οποιαδήποτε ταχύτητα.
Οπότε τι κάνουμε;;;
Μια βοήθεια γιατί όλο αυτο το στυλάκι του τσαμπουκά με εκνευρίζει απίστευτα.

blkik
03-09-10, 18:44
Σου είπα και πιο πάνω οι λύσεις είναι 2

1. Αυτό που έγραψα πιο πάνω. Κάνεις καταγγελία σε όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες και ζητάς διακοπή με δική τους υπαιτιότητα. Ετσι δεν θα πληρώσεις λογαριασμούς και τέλη αποσύνδεσης
2. Πληρώνεις λογαριασμό και τέλη αποσύνδεσης δηλαδή κανα 100άρι

Σταματήστε να είστε πρόβατα χωρίς φωνές καταγγελίες δεν γίνεται δυστυχώς. Έτσι δουλεύουν αυτές οι εταιρίες και ότι αρπάξουν

VISION
03-09-10, 22:23
Λοιπόν
1.Επικοινώνησαν απο το κατάστημα της Μητροπόλεως και ο ευγενέστατος υπάλληλος με ενημέρωσε ότι το τέλος διακοπής είναι 70€ για την Forthnet, 100€ για την Nova και 100€ και για τα 2 μαζί.
Αλλά τα 70€ της Forthnet προφανώς θα πιστωθούν για δεν είναι ανάλογη η υπηρεσία που μου παρέχουν.

2.Μετά απο αυτο τηλεφωνώ στην Nova για να δω τι γίνετε και εκεί για να δω εάν δια κόψω ή όχι.

Αφού εξήγησα το πρόβλημα η ευγενέστατη κυρία με ενημέρωσε ότι θα μου τηλ. σε 15 λεπτά.
Πράγματι μετά από 30 λεπτά επικοινωνεί και μου ζητάει λίγο χρόνο για να δεί και την πλευρά της Fortnet και τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει.
Το απόγευμα επικοινωνεί κάποιος κύριος και μου λέει ότι ουσιαστικά η Fortnet έχει παραδεχθεί την υπαιτιότητα της και θα προσπαθήσει εάν φυσικά επιθυμώ να συνεχίσω να έχω το πακέτο της Nova να κάνει μια προνομιακή τιμή.

Ομολογώ ότι η συμπεριφορά της Nova είναι υποδειγματική και προσηλωμένη στον πελάτη.
Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν εκεί στην Forthnet;
Και το αστείο είναι ότι θέλω να λυθεί το πρόβλημα ούτε φασαρία να κάνω ούτε να διεκδικήσω κάτι πέρα από μία καλή σύνδεση.
Τόσο δύσκολο είναι;

blkik
05-09-10, 11:46
Απο προσωπική εμπειρία σου λέω ότι σε περίπτωση αποχώρησης πριν του 12μήνου η εταιρείες(όλες χωρίς εξαίρεση) χρεώνουν αυτό το 70άρι φταίνε δεν φταίνε και δεν το πιστώνουν που να χτυπιέσαι. Απαξ και βγει λογαριασμός και έχεις φύγει δεν θα ξαναασχοληθούν αυτοί μαζί σου αλλά οι εισπρακτικές τους.

ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ φύγεις να καταγγείλεις το γεγονός για να είσαι κατοχυρωμένος αλλιώς πληρώνεις.

Το ότι θα φύγεις από την forthnet δεν είναι ανάγκη να φύγεις και από την Nova

VISION
05-09-10, 13:19
Και που προτείνετε να το καταγγείλουμε;

blkik
05-09-10, 15:26
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Contact/
http://www.efpolis.gr/el/epikoinonia.html
http://www.newinka.gr/contact.php?version=gr
http://www.ekpizo.gr/el/complaint/

@ ADSLgr.com All rights reserved.