PDA

Επιστροφή στο Forum : linux.... :( πρόβλημα στην εκκινηση



HellV1L
06-02-04, 16:44
λοιπον...... εχω δυο σκληρους στο συστημα μου στον ενα τα xp pro και στον αλλο προσπαθησα να εγκαταστησω τα mandrake9.2 .Το προβλημα ειναι οτι ενω κανω κανονικα την εγκατασταση σε καποιο σημειο στο τελος μου ζηταει τον τροπο που θα κανει εκκινησει και εγω επιλεγω το LiLo με γραφικη αποικονιση.Το προβλημα εγκειται στο οτι το συστημα μου ξεκιναει χωρις να μπορω να επιλεξω τα linux και μπαινει κατευθειαν στα xp.

****να μην παραλειψω το τοι ο δευτερος σκληρος μου ειναι συνδεδεμενος σε pci controller

αν μπορουσε καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα

DAG
06-02-04, 17:02
δεν ξερω απο Μανδρακε και ΛΙΛΟ. Απο Redhat και GRUB κατι γινεται.

Ξερω οτι πρεπει να βαλεις καποιες ρυθμισεις στο lilo.conf που να δηλωσεις σχετικα με τον PCI controler σου που να παει να bootarei

99,9% το Linux βρεπει τον σκληρο που ειναι στον controler σαν SCSI,

Με το Redhat δεν ειχαποτε τετοιο προβλημα. Εβαζε κατα το Setup μονο του τις απαραιτητες ρυθμισεις...

Κοιτα στο
www.tldp.org (the linux documentation project: Gemato me HOWTO)
www.hellug.gr ( ενωση ελληνων χρηστων Linux Ελλαδας)
www.google.com (the best source of info)

R_A_C_E_R
06-02-04, 17:42
Δε σε κτλ. LewnDoS , έχεις το LILO σε έναν από τους 2 σκληρούς ή όχι? Αν ναι, δοκίμασε να βάλεις το LILO σε δισκέτα και ξεκίνα από εκεί. Στην δημιουργία του LILO έχει επιλογή που να τοποθετηθεί αυτό (αν δεν κάνω λάθος).

HellV1L
06-02-04, 17:54
μου βγαζει ενα fault οταν παω να το βαλω σε δισκετα.... :(

HellV1L
07-02-04, 17:32
οκ τελικα βρηκα τη λυση αν και αρχαριος... εγκατεστησα το λιλο στο primary partition οπου ειναι αγκατεστημενα και τα win xp... τωρα μπαινω σε φαση τεσταρισματος και εξερευνησης.... :)

R_A_C_E_R
08-02-04, 03:58
Ωραίος! Άντε καλά τεστάκια!

@ ADSLgr.com All rights reserved.