PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί Linux?



Σελίδες : [1] 2

briki
04-07-06, 20:42
Με 2 λόγια (και απλα αν σας είναι εύκολο),
γιατί είναι καλύτερα να τρεχω λινουξ αντι για γουιντοους;

megahead13
04-07-06, 20:45
Αν δε βαριέσαι, διάβασε αυτό: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=38217

KLG
04-07-06, 20:49
lol ναι ναι διαβασαι το, έτσι και αλλιώς αν δεν το διαβάσεις θα το ξαναγράψουμε. Και κάποια στιγμή θα το διαβάσεις.

hemlock
04-07-06, 20:55
1.(και κυριοτερο).Δεν εισαι -γινεσαι πειρατης.
2.Δεν το χρησιμοποεις (κατα αποκλειστικοτητα-οπως θα ειναι τα Vista) σε μηχανακια τουμπανα,και να θες 2500-3000euros καθε 2 χρονια
3.Ενδιαφερον desktop
4.ισως (καποτε) ασχολουμενος με αυτο μαθεις και λιγα πραγματα για το τι σημαινει hardware...

sdn
04-07-06, 21:35
1.(και κυριοτερο).Δεν εισαι -γινεσαι πειρατης.
2.Δεν το χρησιμοποεις (κατα αποκλειστικοτητα-οπως θα ειναι τα Vista) σε μηχανακια τουμπανα,και να θες 2500-3000euros καθε 2 χρονια


Έλα τώρα !!!

Όμως αν είσαι εταιρεία ισχύουν ΚΑΙ τα 1 & 2 και συνεχίζω

Είναι αντί-μονοπωλιακά (Το ιδιωτικό μονοπώλιο είναι τεράστιο πρόβλημα)
Είναι σταθερότατα
Είναι πολύ πιο ασφαλή


Αν δε κάνεις την σωστή επιλογή ;) (αν δεν ξέρεις θα καταλάβεις από τα ποστ μου θα γλυτώσεις από σοβαρές αναβαθμίσεις hardware και θα πηγαίνεις πιο γρήγορα (θα ολοκληρώνεις τις εργασίες σου) από οτιδήποτε άλλο) :)

Mosfet
04-07-06, 23:02
Γιατί έτσι μας αρέσει! [sic] :respekt:

briki
04-07-06, 23:05
το λινκ που αναφερατε το εχω διαβασει ηδη και κατοπιν αυτου εκανα αυτο το θεμα.

οταν ανοιξω το λαπτοπ θα με ρωτησει αν θελω λινουξ ή γουιντοους και ας πουμε οτι επιλεγω γουιντοους και μπαινω κανονικα και γραφω κατι και το αποθηκευω και μετα αποφασισω οτι θελω να το στειλω με email σε καποιον που εκεινη τη στιγμη δουλευει γουιντοους, θα μπορει να το ανοιξει και το να το διαβασει κανονικα;:whistle:

bedazzled
04-07-06, 23:11
το λινκ που αναφερατε το εχω διαβασει ηδη και κατοπιν αυτου εκανα αυτο το θεμα.
Αν όντως διάβασες όλο αυτό το flame-μακρυνάρι και έχεις ακόμα απορία TI θα κάνεις καλύτερα με το Linux, τότε μάλλον το Linux ΔΕΝ είναι για σένα. ;)


οταν ανοιξω το λαπτοπ θα με ρωτησει αν θελω λινουξ ή γουιντοους και ας πουμε οτι επιλεγω γουιντοους και μπαινω κανονικα και γραφω κατι και το αποθηκευω και μετα αποφασισω οτι θελω να το στειλω με email σε καποιον που εκεινη τη στιγμη δουλευει γουιντοους, θα μπορει να το ανοιξει και το να το διαβασει κανονικα;:whistle:
Η ερώτησή σου αυτή δεν έχει σχέση με Linux, αλλά για να μην μείνεις με την απορία: είναι θέμα encoding/format, όχι λειτουργικού/mail client.

sdn
04-07-06, 23:15
Ακριβός και η πλάκα είναι ότι από linux όσοι παίρνουν (και με windows) ελληνικά emails επιτέλους τα διαβάζουν γιατί με τα windows παλιά τους είχα κάνει να διαβάζουν ιερογλυφικά.

Rama
04-07-06, 23:17
<Ego-mode :cool: > Πιστεύω οτι θα σε καλύψουν αυτά:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=601794#post601794
</Ego-mode :cool: >

Xguru
04-07-06, 23:33
Γιατί είναι τσάμπα, γιατί είναι ένα ισχυρό λειτουργικό, γιατί δεν έχεις καμμία εξάρτηση από windows (αν έχεις ξέχνα το), και γιατί γουστάρεις να ασχολείσαι με το pc σου.

ckoul
05-07-06, 00:17
Με 2 λόγια (και απλα αν σας είναι εύκολο),
γιατί είναι καλύτερα να τρεχω λινουξ αντι για γουιντοους;
Επειδή έχεις πλήρη έλεγχο στο λογισμικό που τρέχεις. Λογισμικό ανοικτού κώδικα (εφαρμογές) υπάρχει και για Windows, αλλά η βάση (λειτουργικό σύστημα και λογισμικό συστήματος) είναι πέρα από τον έλεγχό σου.

Ακόμα και αν δε θέλεις να ασχοληθείς με τα "ενδότερα", ασχολούνται καθημερινά εκατομμύρια άτομα (και) για σένα.

Επειδή έχεις περισσότερες επιλογές (πράγμα το οποίο ίσως σε μπερδέψει αρχικά).

sdn
05-07-06, 00:23
Γιατί είναι τσάμπα, γιατί είναι ένα ισχυρό λειτουργικό, γιατί δεν έχεις καμμία εξάρτηση από windows (αν έχεις ξέχνα το), και γιατί γουστάρεις να ασχολείσαι με το pc σου.

Καλά αυτό είναι το πιο πετυχημένο :), λέμε τώρα. Τα windows είναι σαν τα ναρκωτικά. Ξέρουν ότι κάνουν κακό αλλά δεν μπορούν ξεκολίσουν

no_logo
05-07-06, 00:24
Με 2 λόγια (και απλα αν σας είναι εύκολο),
γιατί είναι καλύτερα να τρεχω λινουξ αντι για γουιντοους;

θα πρέπει να το δοκιμάσεις πρώτα ΕΣΥ η ίδια για να καταλάβεις τους λόγους;)

originaluoc
05-07-06, 06:06
Το θέμα είναι να σκεφτείς και το τι εφαρμογές θες να τρέχεις. Ως χρήστης Ubuntu εδώ και ένα μήνα είμαι γενικα ικανοποιημένος από τη λειτουργία του. Το πρόβλημα όμως είναι ότι ακόμα δεν έχω καταφέρει να χρησιμοποιήσω αποτελεσματικά σε Linux εφαρμογές της Microsoft που πρέπει να τρέχω. Το wine για παράδειγμα αφενός δεν έχω καταφερει ακόμα να το χρησιμοποιήσω για να τρέξω εφαρμογές Micro$oft, ενώ αρχεία π.χ. του Outlook Access δεν μπορούν να τρέχουν με το αντίστοιχο πρόγραμμα του Open Office, όπως και κανα 2 λειτουργίες του Microsoft Word δεν τρέχουν/δεν υπάρχουν στο open office Το ίδιο ισχύει και για το άνοιγμα κάποιων αρχείων μουσικής όπως .asf.

TheCondor
05-07-06, 06:32
Τα αρχεια asf ειναι video αρχεια :hmm:

sdn
05-07-06, 07:01
Το θέμα είναι να σκεφτείς και το τι εφαρμογές θες να τρέχεις. Ως χρήστης Ubuntu εδώ και ένα μήνα είμαι γενικα ικανοποιημένος από τη λειτουργία του. Το πρόβλημα όμως είναι ότι ακόμα δεν έχω καταφέρει να χρησιμοποιήσω αποτελεσματικά σε Linux εφαρμογές της Microsoft που πρέπει να τρέχω. Το wine για παράδειγμα αφενός δεν έχω καταφερει ακόμα να το χρησιμοποιήσω για να τρέξω εφαρμογές Micro$oft, ενώ αρχεία π.χ. του Outlook Access δεν μπορούν να τρέχουν με το αντίστοιχο πρόγραμμα του Open Office, όπως και κανα 2 λειτουργίες του Microsoft Word δεν τρέχουν/δεν υπάρχουν στο open office Το ίδιο ισχύει και για το άνοιγμα κάποιων αρχείων μουσικής όπως .asf.

Δεν θα πρέπει να κρίνεις το linux στα πλαίσια της transition period από windows -> linux. Στο τέλος της ημέρας δεν θα χρειάζεσαι κανένα πρόγραμμα των windows στο linux αλλά θα κάνεις τις δουλειές σου το ίδιο καλά η καλύτερα.


Δεν έχω δοκιμάσει να ανοίξω βάση από access στο Οοο αλλά έχω δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα (και power point). Ποιες λειτουργίες του word δεν υπάρχουν? Προσωπικά με gxine ανοίγω κανονικότατα asf αρχεία.

hemlock
05-07-06, 11:26
Έλα τώρα !!!

Όμως αν είσαι εταιρεία ισχύουν ΚΑΙ τα 1 & 2 και συνεχίζω

Είναι αντί-μονοπωλιακά (Το ιδιωτικό μονοπώλιο είναι τεράστιο πρόβλημα)
Είναι σταθερότατα
Είναι πολύ πιο ασφαλή


Αν δε κάνεις την σωστή επιλογή ;) (αν δεν ξέρεις θα καταλάβεις από τα ποστ μου θα γλυτώσεις από σοβαρές αναβαθμίσεις hardware και θα πηγαίνεις πιο γρήγορα (θα ολοκληρώνεις τις εργασίες σου) από οτιδήποτε άλλο) :)

Ξεχωρισε στο μυαλο σου τις εννοιες desktop και server...Δεν μιλησα για εταιριες αλλα για την παρτη μου και μονο,το δικο μου desktop.
Οσο για ασφαλεια ασε με να εχω διαφορετικη γνωμη ,μιας και εχω μαθει (λιγο) τα Win να μην μπαινουν οπου να ναι και το firewall να κοβει πολλα incoming connections.Με ολα αυτα (και αλλα πολλα)δεν φοβαμαι τιποτα...:oneup:
Οσες δινομες linux εχω δει τρεχουν σε μηχανακια σχετικα παλια και οχι σε μηχανακια με fx60 cpu
και raptor HDD...Οσον αφορα την πειρατεια πιστευω οτι αυτη ειναι που κραταει τα Win σε ΠΡΩΤΗ προτιμηση εδω και χρονια ,και θα τα κραταει για πολλα χρονια ακομα και οχι η αριστη λειτουργικοτητα του desktop των WIN. Το ακυρο με ολα αυτα που διαβαζω ειναι οτι επιμενετε σε server καταστασεις και κοκορευεστε για αυτες με links επιδοσεων και αλλα πολλα ,χωρις να μπαινετε στο μυαλο του καθε νεοπα στα PC.Αν εισαστε ολοι admins δικο σας "προβλημα":whistle::whistle:,αλλα να απαντατε πιο συγκεκριμενα και αρτιοτερα σε ερωτησεις freshners!!!!

KLG
05-07-06, 12:06
Hemlock, δεν νομιζώ πως είναι σωστό να ορίζεις πως θα απαντάνε οι άλλοι. Ο καθένας γράφει αυτά που πιστεύει, και όσοι διαβάζουνε κρίνουν αναλόγως. Οι απαντήσεις είναι πολύ συγκεκριμένες και απο την οπτική γωνία ανθρώπων που έχουν κάποια εξικοίωση με το θέμα. Στο κάτω κάτω η ερώτηση έγινε στο linux section. Αν γινόταν στο windows section θα είχε διαφορετική αντιμετώπιση.

Παρακολουθω τα μυνήματα σου και βλέπω οτι έχεις την τάση να είσαι υπερπροστατευτικός με τους νέους χρήστες linux. Αυτό τους κάνει κακό, ο μόνος τρόπος για "μάθουν linux" (εντελώς αδόκιμος όρος -σορρυ-) είναι να τριφτούν με αυτό, να δημιουργήσουν απορίες τις οποίες θα προσπαθήσουν(με) να απαντήσουν(με)

Όσο για το "εγω εχω firewall και av και δεν μασάω" αυτό δεν είναι απάντηση. Κανονικά δεν θα έπρεπε να χρειάζεστε τέτοιυ είδους προγράμματα, που τρώνε και πηγές στο κάτω κάτω. Ένα συγχρονο λειτουργικό θα έπρεπε να τα καλύπτει αυτά και να μην στηρίζει την σταθερότητα του σε προγράμματα τρίτων.

Αν και δεν είχα σκοπό να απαντήσω στο νήμα αυτό, δεν κρατιέμαι...
Γιατί linux?
Γιατί έτσι μας αρέσει :p
lol Γιατί μας αρέσει να έχουμε μια πραγματικα λειτουργική και εύελικτή επιφάνεια εργασείας πλήρως παραμετροποιήσιμη (KDE) που αποτελεί το κέλυφος ενός σταθερότατου, ασφαλέστατου και ισχυρότατου λειτουργικού που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες τις συντριπτικής πλειοψηφίας των χρηστών που δεν ασχολούνται με εξειδικευμένες εφαρμογές.

Αλλά το Γιατί linux σαν ερώτημα έρχεται δευτερο. Αυτό που πιστεύω οτι θα έπρεπε να ρωτάνε οι ενδιαφερόμενοι είναι Μπορώ να βάλω linux? και σε ποιους απευθύνεται. Έτσι για να διαλύσουμε λίγο τους μύθους για servers και admins. Το λινουξ δεν πάει με όλα σαν την κοκα κόλα, έχει ελλείψεις σε συγκεκριμένα κομμάτια κυρίως επαγγελματικού λογισμικού και αποκλείει έτσι μια μερίδα χρηστών. Φυσικά υπάρχουν αντίστοιχες OSS λύσεις, λίγο καλύτερες, λίγο χειρότερες αλλά αυτο δεν έχει σημασία για αυτους που δουλεύουν CAD πχ για όλη τους τη ζωή.

Όλοι οι υπόλοιποι λοιπόν θα πρέπει να έχουν μια ελάχιστη άνεση με τους υπολογιστές, τουλάχιστων να είναι σε θέση να αναγνωρίσουν το harware τους και οπωσδήποτε την ικανότητα να διαβάζουν και να κατανοούν manuals. Δυστυχως οι προσεγγίσεις που βασίζονται στο ένστικτο δεν λειτουργούν στην αρχή και ναι πρέπει να διαβάσεις πως γίνεται. Α! επίσης πριν ρωτήσουν σε ένα φόρουμ πως κάνουμε αυτό και πώς κάνουμε το άλλο ας κάνουν μια μικρή αναζήτηση. Να σεβάσονται το χρόνο όλων που θα απαντήσουν, οπότε λίγα google skills δεν βλάπτουν.

hemlock
05-07-06, 12:27
Εχω την εντυπωση οτι με μαλωνεις KLG???.:hmm:
Και εγω Linux γουσταρω αλλα για τους λογους που ανεφερα...Με το σκεπτικο μου αυτο (δηλ. να πηγαινεις σιγα σιγα) ,και χωρις να "φωναζω" για συγκεκριμενες διανομες εχω πεισει ΑΛΛΟΥς να βαλουν Linux και να τα πανε καλυτερα παο εμενα τωρα πια.
Το σκεπτικο σου για το google ειναι εν μερη ατοπο,γιατι πολλοι δεν κατεχουν τοσο καλα την αγγλικη γλωσσα οσο καποιοι αλλοι (εσυ ,εγω)και τους ειναι πραγματικα αδυνατο να διαβασουν αγγλικο κειμενο ειτε απο το google ειτε απο το λειτουργικο το ιδιο.Οποτε ειτε δεν βαζουν κατι νεο στο PC τους ειτε τα παρατανε...Για αυτο ξαναλεω τα σχολια για καθε νεα διανομη με αφηνουν παγερα αδιαφορο(μια;) μικρη διανομη Linux ηθελα και μπορω να πω οτι την βρηκα).:oneup:

briki
05-07-06, 12:52
@KLG
Αρχικά, σε ενημερώνω οτι σέβομαι απολυτα τον χρονο ολων (και κυριως τον δικο μου!) πραγμα που συνεπαγεται στο οτι δεν υποχρεώνω κανέναν να μου απαντησει. Οι δικοί μου λόγοι που ασχολούμαι είναι πολύ απλοί πλέον, γιατι δε σας κρύβω οτι δεν είχα ποτε μου καμμια ιδιαιτερη φαγουρα με τα πισι και ολα τα σχετικα, αλλα απο τι στιγμη που εχω ενα λαπτοπ το οποιο χρησιμοποιω και μου ειναι σχεδον απαραιτητο θα ηθελα να ενημερωνομαιγια το αν υπάρχει κάτι καλυτερο, πιο ευκολο και ασφαλες απο τα windows, κυριως με ενδιαφερει το πιο ασφαλες. Σε οτι αφορα το λινκ που δοθηκε λιγο πιο πανω, το ειχα ηδη διαβασει, οχι ολο για να μαι ειλικρινης γιατι δεν εχω το χρονο, αλλα ενα μεγαλο μερος του, θεωρησα οτι οι γνωσεις που ηταν ανεπαρκεις σε καποια σημεια γι' αυτο και το συγκεκριμενο θεμα αναφερει "με απλα λογια", συν το οτι, αφου τα λινουξ κατα πολλους ειναι καλυτερα, γιατι τα windows εχουν μονιμως την τιμητικη τους;
Αυτα...για την ωρα:oops:

οποιος θελει απανταει, οποιος θελει δεν απανταει...

holyghost
05-07-06, 12:55
Ξεχωρισε στο μυαλο σου τις εννοιες desktop και server...Δεν μιλησα για εταιριες αλλα για την παρτη μου και μονο,το δικο μου desktop.
Οσο για ασφαλεια ασε με να εχω διαφορετικη γνωμη ,μιας και εχω μαθει (λιγο) τα Win να μην μπαινουν οπου να ναι και το firewall να κοβει πολλα incoming connections.Με ολα αυτα (και αλλα πολλα)δεν φοβαμαι τιποτα...:oneup:
Οσες δινομες linux εχω δει τρεχουν σε μηχανακια σχετικα παλια και οχι σε μηχανακια με fx60 cpu
και raptor HDD...Οσον αφορα την πειρατεια πιστευω οτι αυτη ειναι που κραταει τα Win σε ΠΡΩΤΗ προτιμηση εδω και χρονια ,και θα τα κραταει για πολλα χρονια ακομα και οχι η αριστη λειτουργικοτητα του desktop των WIN. Το ακυρο με ολα αυτα που διαβαζω ειναι οτι επιμενετε σε server καταστασεις και κοκορευεστε για αυτες με links επιδοσεων και αλλα πολλα ,χωρις να μπαινετε στο μυαλο του καθε νεοπα στα PC.Αν εισαστε ολοι admins δικο σας "προβλημα":whistle::whistle:,αλλα να απαντατε πιο συγκεκριμενα και αρτιοτερα σε ερωτησεις freshners!!!!

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά διαβάζοντας το μνμ σου τραγούδαγα και το "ουγκαγκα μπουμ μπουμ χι, καπα κουμ μπιρλι γκαγκά" του Χάρρυ :rofl:

εσύ δηλαδή δε χρειάζεσαι σταθερότητα και ασφάλεια στο προσωπικό υπολογιστή σου;; αλλα αυτά ειναι πράματα που νοιάζουν μόνο τις εταιρίες έτσι;;
Είναι όμως τραγική ειρωνία αυτό που λέω...όντως μόνο τις εταιρίες νοιάζει (τον πιάνετε το συνηρμό; )
Εάν εσύ κολλήσεις dialer,ιό και οποιοδήποτε άλλο παραθυρικό παράσιτο τρέχα στην εταιρεία Symantec και ΑΓΟΡΑΣΕ το Norton, μην πας να το κατεβάσεις από το αγαπημένο σου torrentάδικο.

Εγώ προσωπικά όταν χρησιμοποιώ Windows αναρωτιέμαι αν έχω την ίδια νοημοσύνη με τον Κατέλη. Μου τη σπάει αφάνταστα να κολλάει μία εφαρμογή και να μην υπάρχει log για να δώ τι έγινε...να πρέπει δλδ να πληρώσω και να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα της εταιρείας ΣεΔουλεύουμεΚανονικά για να μου το λύσει...έλεος

Όσο για την ασφάλεια που αναφέρεις παραπάνω...εμείς σε αφήνουμε να έχεις άλλη άποψη...όμως ποιος σου είπε πως είναι ορθή;
Πάλι ειρωνία,λες ο ίδιος πως εν μέρη έχεις καταφέρει να κάνεις ένα λειτουργικό να εκτελεί απρόσκοπα αυτό που πρέπει να κάνει απο τη μάνα του... Γιατί ρε γαμώτο κάθε φορά που μπαίνω στο Internet να τρέμει το φυλλοκάρδι μου;
Δε φτάνει που τρέχω όλα τα αντί-* και ο Athlonfx60 cpu με τον raptor στις 10000rpm ξαφνικά αναπόλησε την δεκαετία του 90' και τρέχει σαν το πρώτο μου 486DX2; Και από την άλλη να λες "και άμα περάσει το άτιμο το παράσιτο;" Έλεος και πάλι

Αυτό ειναι το κακό της νεο-ελληνικής κοινωνίας...όλα στο πιάτο.
Γιατί ρε "freshner" δεν έκατσες να διαβάσεις 2min για να λύσεις το πρόβλημα σου και επι την ευκαιρία να μάθεις 5 πράματα αλλά απ'την άλλη απευθείας προτιμάς να μπείς σε ένα forum και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ άν έχει ερωτηθεί κάτι σχετικό, ανοίγεις ένα θέμα ρεπλίκα σαν αυτό εδώ πέρα καλή ώρα, στο οποίο "κακώς" απαντάμε όλοι εμείς οι linuxάδες αφού έτσι μας έμαθε το λειτουργικό μας, να μοιραζόμαστε απόψεις και γνώσεις με τους υπόλοιπους και να γινόμαστε άρτιοι, συγκεκριμένοι και με σαφή επιχειρήματα ακουλουθώντας πολύ απλά τον κανόνα του R.T.F.M.


Και μη μου πείς τώρα "εγώ το σύστημα μου το θέλω για δουλειά και δεν έχω χρόνο να ασχολούμαι με τέτοια πράματα" αλλά δυστηχώς έτσι γίνεσαι "πρόβατο" της οποιασδήποτε εταιρείας. Τώρα με τα Vista ετοιμαστείτε να σας περάσουν και μικροτσίπ αναγνώρισης. :rofl:
Δηλαδή αν ένας αδαής στα αυτοκίνητα πάει στη αντιπροσωπεία της ΈχωΆλογα Α.Ε και μόλις παραλάβει το αυτοκίνητο χώνει το κλειδί στη εξάτμιση για να παρει μπροστά του φταίνε ύστερα οι πωλητές και η παραπάνω εταιρεία γιατι του πουλήσαν σκάρτο πράμα;
Γιατί ρε αδαή δεν διάβασες το βιβλίο του αμαξιού για να δείς ότι δεν παίρνει μπροστά, απο την εξάτμιση?

Έτσι είναι και στους υπολογιστές. Διαβάζεις,αλέθεις, κρίνεις και μετά εξσφεδονίζεις την απορία σου.

p.s να με σχωράτε αν έγινα λίγο επιθετικός

[EDIT] Με πρόλαβαν άλλοι...

sdn
05-07-06, 13:05
@KLG
Αρχικά, σε ενημερώνω οτι σέβομαι απολυτα τον χρονο ολων (και κυριως τον δικο μου!) πραγμα που συνεπαγεται στο οτι δεν υποχρεώνω κανέναν να μου απαντησει. Οι δικοί μου λόγοι που ασχολούμαι είναι πολύ απλοί πλέον, γιατι δε σας κρύβω οτι δεν είχα ποτε μου καμμια ιδιαιτερη φαγουρα με τα πισι και ολα τα σχετικα, αλλα απο τι στιγμη που εχω ενα λαπτοπ το οποιο χρησιμοποιω και μου ειναι σχεδον απαραιτητο θα ηθελα να ενημερωνομαιγια το αν υπάρχει κάτι καλυτερο, πιο ευκολο και ασφαλες απο τα windows, κυριως με ενδιαφερει το πιο ασφαλες. Σε οτι αφορα το λινκ που δοθηκε λιγο πιο πανω, το ειχα ηδη διαβασει, οχι ολο για να μαι ειλικρινης γιατι δεν εχω το χρονο, αλλα ενα μεγαλο μερος του, θεωρησα οτι οι γνωσεις που ηταν ανεπαρκεις σε καποια σημεια γι' αυτο και το συγκεκριμενο θεμα αναφερει "με απλα λογια", συν το οτι, αφου τα λινουξ κατα πολλους ειναι καλυτερα, γιατι τα windows εχουν μονιμως την τιμητικη τους;
Αυτα...για την ωρα:oops:

οποιος θελει απανταει, οποιος θελει δεν απανταει...

Αν δεν σου αρέσει να ασχολείσαι με το pc τότε ίσως θα πρέπει να μείνεις με αυτά πού ήδη χρησιμοποιείς. Στα άλλα σημεία σου έχουν(με) απαντήσει νομίζω επαρκώς. Για το αν τα windows έχουν μόνιμα την τιμητική τους είναι ένα άλλο θέμα που αν το αρχίσουμε δεν θα τελειώσουμε.


Συνοψίζοντας μερικά από αυτά που γράφτηκαν.

Οι περισσότερες διανομές linux είναι δωρεάν
Τα περισσότερα (αν όχι όλα) προγράμματα για linux είναι δωρεάν
Δίνουν περισσότερη ασφάλεια
Είναι πιο σταθερά (δεν κολλάνε)
Είναι αυτά που θα επικρατήσουν


Αν οι παραπάνω λόγοι δεν είναι ικανοποιητικοί για εσένα τότε δεν έχεις κανένα λόγο να επιλέξεις linux.

bedazzled
05-07-06, 13:07
αλλα απο τι στιγμη που εχω ενα λαπτοπ το οποιο χρησιμοποιω και μου ειναι σχεδον απαραιτητο θα ηθελα να ενημερωνομαιγια το αν υπάρχει κάτι καλυτερο, πιο ευκολο και ασφαλες απο τα windows, κυριως με ενδιαφερει το πιο ασφαλες.
Πριν δεν απάντησα, γιατί θεωρώ ότι το Linux VS Win νήμα σε καλύπτει απόλυτα, αλλά στο συγκεκριμένο σημείο με το laptop και την ασφάλεια θα ήθελα να απαντήσω μιας και δεν έχει ξανααναφερθεί.

Γιατί ένα laptop μπορεί να είναι πιο ασφαλές με Linux;

Διότι μπορείς να κρυπτογραφήσεις τα περιεχόμενα των partitions (ναι, και το swap partition!), να βάλεις το κλειδάκι σε USB stick και να κάνεις login με αυτό.
Πριν πεταχτεί κανένας "εξυπνάκιας" και μου αρχίσει σενάρια περί NSA και ΕΥΠ, από ότι θυμάμαι η briki είναι δικηγόρος.
Φαντάσου τώρα να σου κλέψουν το laptop και να έχεις όλες τις δικογραφίες/επαγγελματικά σου έγγραφα μέσα! :whistle:

Παρόμοια δυνατότητα θα έχουν και τα σΒήστα, αλλά με κάποια μειονεκτήματα:
1) Θα απαιτεί ειδικό hardware (TPM chip)
2) Θα απαιτεί πιο βαρβάτο laptop
3) Το laptop σου θα ζεματάει
4) Μειωμένη διάρκεια μπαταρίας

Μειονέκτημα του Linux για να έχεις την ίδια δυνατότητα;
Ένα μόνο! -> RTFM.

msid
05-07-06, 13:14
Το σκεπτικο σου για το google ειναι εν μερη ατοπο,γιατι πολλοι δεν κατεχουν τοσο καλα την αγγλικη γλωσσα οσο καποιοι αλλοι (εσυ ,εγω)και τους ειναι πραγματικα αδυνατο να διαβασουν αγγλικο κειμενο ειτε απο το google ειτε απο το λειτουργικο το ιδιο.

Ύμαρτον πλέον με αυτή τη χαζή δικαιολογία. Εν έτη 2006 όποιος δεν γνωρίζει αγγλικά είναι κλινικά νεκρός. Ειδικά από 15-35 το θεωρώ αδικαιολόγητο εώς και απαράδεκτο. Και μη μου πείτε τώρα ότι δε μπορείτε να πληρώσετε φροντηστήριο αγγλικών ή ότι σας είναι άχρηστα. Έλεος πια, έλεος με αυτές τις βλακείες. Τέλος, κανένας δεν είναι λεξικό. Υπάρχουν 1002 τρόποι να βρείτε τι σημαίνει μια λέξη σήμερα. Τώρα το αν βαριούνται μερικοί αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Άσχετα με το ότι το forum αυτό επιβάλλει τα ελληνικά, όσοι γκρινιάζετε για τα αγγλικά, get a life. Δεν κάνεις σοβαρή καριέρα στην εποχή μας χωρίς αγγλικά.

KLG
05-07-06, 13:16
Εχω την εντυπωση οτι με μαλωνεις KLG???.
Και εγω Linux γουσταρω αλλα για τους λογους που ανεφερα...Με το σκεπτικο μου αυτο (δηλ. να πηγαινεις σιγα σιγα) ,και χωρις να "φωναζω" για συγκεκριμενες διανομες εχω πεισει ΑΛΛΟΥς να βαλουν Linux και να τα πανε καλυτερα παο εμενα τωρα πια.
Το σκεπτικο σου για το google ειναι εν μερη ατοπο,γιατι πολλοι δεν κατεχουν τοσο καλα την αγγλικη γλωσσα οσο καποιοι αλλοι (εσυ ,εγω)και τους ειναι πραγματικα αδυνατο να διαβασουν αγγλικο κειμενο ειτε απο το google ειτε απο το λειτουργικο το ιδιο.Οποτε ειτε δεν βαζουν κατι νεο στο PC τους ειτε τα παρατανε...Για αυτο ξαναλεω τα σχολια για καθε νεα διανομη με αφηνουν παγερα αδιαφορο(μια μικρη διανομη Linux ηθελα και μπορω να πω οτι την βρηκα).

Δεν σε μαλώνω, απλώς σου εξίγησα οτι το πως απαντά κάποιος δεν είναι δικό σου θέμα, και δεν μπορείς να του το απαγορέψεις ή να του επιβάλεις ένα συγκεκριμένο ύφος. Μπορείς να του πεις οτι γράφει βλακείες για αυτους και αυτους τους λόγους, αλλά όχι οτι η αποψή του δεν έχει σημασία επειδή είναι admin. ;)

Κατανοώ την στάση σου, αλλά πιστεύω οτι με το να κολλάμε ταμπέλες σε fresher,newbies και admins κάνουμε περισσότερο κακό και στην ουσία αποκόπτουμε τους νέους απο αυτούς που θα τους βοηθήσουν. Έιναι σαν λές, μην τους ακούτε αυτούς, πάλι τα δικά τους θα πούν. Θα πουν τα δικά τους, αλλά θα πούν και πως κάνουμε ISO το cd για αυτους που βαριούνται να ψαξουν στο google.

Το επιχείρημα σου με το google και τα Αγγλικά δεν το δέχομαι, απλώς θεωρώ αναλφάβητο όποιον νεαρό άνθρωπο δεν μπορεί να καταλάβει στοιχειώδη γραπτά αγγλικά. Καλύτερα να χρησιμοποιήσει τον χρόνο του ώστε να μάθει αγγλικά ή να του εγκαταστήσει κάποιος φίλος μια ελληνική έκδοση linux.

@briki > Σε φορουμ είμαστε, εννοείται οτι όποιος θέλει απαντάει. ;) Όσο για τον σεβασμο του ελευθερου χρόνου αναφέρομαι σε χρήστες που δεν κάνουν αναζήτηση και περιμένουν απο μένα να την κάνω για αυτούς. Ευτυχώς έχω γεμίσει τα favorites με χρήσιμα ποστ ;) για κάθε θέμα.

briki
05-07-06, 13:24
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αν και το "πνευμα" κάποιων ήταν απο οτι μπορω να καταλαβω, αναπόφευκτο. Δεν πειράζει, δε με απασχολεί... και παλι ευχαριστώ.

bedazzled
05-07-06, 13:35
@holyghost

Σωστά όλα αυτά που λές και συμφωνώ, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε όλους τους χρήστες να ενδιαφερθούν να τα σκαλίσουν όλα.

Πόσους δικηγόρους ξέρεις να ενδιαφέρονται για το PC τους; Εγώ πάντως ξέρω μερικούς που κάνουν Save As, και μετά δεν μπορούν να βρουν το αρχείο. :rofl: :worthy: :respekt:

Νομίζω την τρόμαξες λίγο με το ύφος σου... :p

KLG
05-07-06, 13:52
Και εγω και ο holyghost την τρομάξαμε, αλλά και οι δυο είχαμε βάλει στο μάτι τον Hemlock, ο οποίος απο ότι βλέπω, ετοιμάζει την αντεπίθεση.

Τελικά είδες hemlock οτι με το να λες οτι οι frehsers χρειάζονται ειδική αντιμετώπιση κάνεις κακό? Μας έβγαλες την επιθετική μας πλευρά και είχαμε παράπλευρες απώλειες... :p :p :p

holyghost
05-07-06, 13:58
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αν και το "πνευμα" κάποιων ήταν απο οτι μπορω να καταλαβω, αναπόφευκτο. Δεν πειράζει, δε με απασχολεί... και παλι ευχαριστώ.

χμμμ... Για ποιόν βαράνε οι καμπάνες;;;
Πρέπει να ξεκαθαρίσω πως αφορμή για το εν μέρη επιθετικό μου post ήταν το post του hemlock.
Οι ανησυχίες που εκφράζω αντικατοπτρίζουν περισσότερο την πολιτική ζωή παρά τη ζωή του forum μιας και σε αυτό έχεις την δυνατότητα να πείς "μα τι λέει ο άνθρωπας;;" και να το γράψεις οριζοντίως καθέτως και διαγωνίως άμα λάχει. Οπως είπες και παραπάνω όποιος θέλει απαντάει, δεν είναι υποχρεωτικό. Όμως όταν τον άλλο τον έχεις απέναντι σου τότε σφίγγουν οι κώλοι και βράζουν τα ζουμιά.

Δεν νομίζω ότι ούτε πουλάω πνεύμα,ούτε επιδεικνείω πνεύμα... Απλά αναφέρω γεγονότα με την κεντρική ιδέα των οποίων είμαι σίγουρος πως συμφωνείς όντας δικηγόρος (πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ)


@holyghost

Σωστά όλα αυτά που λές και συμφωνώ, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε όλους τους χρήστες να ενδιαφερθούν να τα σκαλίσουν όλα.

Πόσους δικηγόρους ξέρεις να ενδιαφέρονται για το PC τους; Εγώ πάντως ξέρω μερικούς που κάνουν Save As, και μετά δεν μπορούν να βρουν το αρχείο.

Νομίζω την τρόμαξες λίγο με το ύφος σου...

Δεν νομίζω να εννοώ πουθενά πως όλοι οι νέοι χρήστες (γενικά) πρέπει με το καλημέρα σας να μάθουν να κάνουν μεταγλώτισση τον πυρήνα (απο τι στιγμή βέβαια που δεν έχουν διαβάσει τι διάολο είναι αυτός ο πυρήνας και γιατί υπό κάποιες συνθήκες χρειάζεται επαναμεταγλώτισση)

Στέκομαι περισσότερο στη ιδέα του να ενημερώνεσαι και να ψάχνεις (λίγο τουλάχιστον) πριν ρωτήσεις η απαντήσεις.

Δεν υπάρχει άνθρωπος που έχει ασχοληθεί αρκετά με την πληροφορική ειδικά δε με το Linux και να μη σου πεί "Αυτό το διάβασες; Ε διάβασε το πρώτα και μετά τα συζητάμε". RTFM με λίγα λόγια στο ποιο γενικό.

hemlock
05-07-06, 14:02
Οπως ειπα και σε αλλο post σε αλλο thread εγω το LINUX το βλεπω ως "παιχνιδι", ενω εσεις αντιθετα βλεπετε τα WIns ως (κυριολεκτικα) παιχνιδι,μονο και μονο για παιζεται!!!Και μην πειτε οτι δεν εχετε εστω και ενα partition (καπου) για gaming και για τις ασυμβατοτητες που εχετε δει στο LINUX ετσι!!!!Εδω ειναι η διαφορα μου με εσας τους Linuxαδες.Εσεις κοκορευεστε για το ποσο γληγορο ειναι το λειτουργικο σας ,ποσο μπροστα ειναι σε θεματα συμβατοτητας (απο παλαιοτερες εκδοσεις ) ,ποσο ασφαλες ειναι, παρολα αυτα ομως εχετε και WINDOWS XP...για τα "υπολοιπα" ,και τρεχετε και Norton ,τρεχετε και messanger (εχετε γνωμη σε αλλα tread του forum)...Ειδατε που σε καποια σημεια δεν εχετε πεισει ουτε τον εαυτο σας για την αρτιοτητα του LINUX??Ποσο μαλλον τον καθε νεοπα-ψαρι-freshner που γουσταρει απλα να δει το desktop του KDE...:oneup:

Rama
05-07-06, 14:05
Μετά το τελευταίο post πιστεεύω οτι μπορούμε να αλλάξουμε το όνομα του thread σε "OS wars ver. 35" ...

hemlock
05-07-06, 14:09
Και εγω και ο holyghost την τρομάξαμε, αλλά και οι δυο είχαμε βάλει στο μάτι τον Hemlock, ο οποίος απο ότι βλέπω, ετοιμάζει την αντεπίθεση.

Τελικά είδες hemlock οτι με το να λες οτι οι frehsers χρειάζονται ειδική αντιμετώπιση κάνεις κακό? Μας έβγαλες την επιθετική μας πλευρά και είχαμε παράπλευρες απώλειες... :p :p :p


Το λαθος mod το κανεις εσυ που αντι να καταθεσεις την γνωμη σου στο post της κοπελας ασχοληθηκες με τις """"παπαριες""" που γραφω εγω.Παντως πριν κανω post δεν ειδα καμια απαντηση σε αυτο που ζητουσε;);):down::down::down:

Xguru
05-07-06, 14:14
Μετά το τελευταίο post πιστεεύω οτι μπορούμε να αλλάξουμε το όνομα του thread σε "OS wars ver. 35" ...

Μα αυτό δεν είναι το θέμα ή το κατάλαβα λάθος;


Με 2 λόγια (και απλα αν σας είναι εύκολο),
γιατί είναι καλύτερα να τρεχω λινουξ αντι για γουιντοους;

Γενικά και αόριστα, OS War τώρα!

Πέρα απ την πλάκα η απάντηση είναι εξαρτάται από το τι θές να κάνεις και πόσο θέλεις να ασχοληθείς. Δεν υπάρχει καλύτερο γενικά αλλά υπάρχει καλύτερο δεδομένου ότι μπλα μπλα.-

Τέλος η καλύτερη λύση είναι να κάνεις ενα partition και να δεις αν όντως σου κάνει γι αυτό που θέλεις.

holyghost
05-07-06, 14:19
Οπως ειπα και σε αλλο post σε αλλο thread εγω το LINUX το βλεπω ως "παιχνιδι", ενω εσεις αντιθετα βλεπετε τα WIns ως (κυριολεκτικα) παιχνιδι,μονο και μονο για παιζεται!!!Και μην πειτε οτι δεν εχετε εστω και ενα partition (καπου) για gaming και για τις ασυμβατοτητες που εχετε δει στο LINUX ετσι!!!!Εδω ειναι η διαφορα μου με εσας τους Linuxαδες.Εσεις κοκορευεστε για το ποσο γληγορο ειναι το λειτουργικο σας ,ποσο μπροστα ειναι σε θεματα συμβατοτητας (απο παλαιοτερες εκδοσεις ) ,ποσο ασφαλες ειναι, παρολα αυτα ομως εχετε και WINDOWS XP...για τα "υπολοιπα" ,και τρεχετε και Norton ,τρεχετε και messanger (εχετε γνωμη σε αλλα tread του forum)...Ειδατε που σε καποια σημεια δεν εχετε πεισει ουτε τον εαυτο σας για την αρτιοτητα του LINUX??Ποσο μαλλον τον καθε νεοπα-ψαρι-freshner που γουσταρει απλα να δει το desktop του KDE...:oneup:

συνεχίζεις έτσι? Θα μου πείς εσύ εάν έχω κατασταλάξει στο τι θα χρησιμοποιώ ανάλογα με τις ανάγκες μου? και το άν έχω πείσει τον εαυτό μου για την αρτιότητα του Linux??

Αναρωτηθήκαμε, είδαμε, διαβάσαμε , αριθμήσαμε τις ανάγκες μας, μετά ρωτήσαμε και τελικά κάναμε την εγκατάστηση. Και ευτυχώς το πείραμα πέτυχε και ο ασθενής επιβίωσε. :whistle:

Φυσικά και έχω ένα partition με Windows για παίζω LFS και βρίζω την ώρα και τη στιγμη που τα έχω στο pc μου γιατί μιας και δε φοράνε καπότα (anti-*) και έκανε το λάθος ο μικρός μου αδερφός να συνδεθεί με dial-up στο Internet με αποτέλεσμα μετά απο 5-6 ημέρες να με καλέσουν απο τον ΟΤΕ και να μου πούν "Την τελευταία εβδομάδα, παρατηρείται ασυνήθιστη κίνηση σε κλήσεις στο εξωτερικό. Ωραία λέω. Με ρωτάει, μπαίνετε στο Internet? Ναι, του λέω, άσε τα προκαταρκτικά και μπες στο ψητό. Ε να μωρέ χρεωθήκατε "μόνο" 300 ευρώ."

Μου τα πλήρωσε κανένας αυτά? ποιον ακριβώς πρέπει να βρίσω? εμένα που δε είχα αντι-* στα Windows που δε χρησιμοποιώ, την Microsoft η τη σελίδα που κατέβηκε ο dialer? Κατάλαβες? δε χρησιμοποιούμε το λειτουργικό τους και μας εκδικούνται κιόλας. :p

Αναρωτιέμαι να ακούσω ποια είναι αυτά τα "υπόλοιπα" που λές.

Πάντως το ορθόν όπως είναι αναφέρθηκε παραπάνω είναι να καταγράψεις τις ανάγκες σου και μετά να ασχοληθείς. Απλώς κάποια χαρακτηριστικά του Linux που ενσωματόνονται στις ανάγκες αυτόματα (είτε μας ενδιαφέρει είτε όχι) υπερτερούν σημαντικά των windows. Να κατεβάσεις η να ζητήσεις να σου κατεβάσουν ένα LiveCD να τα δείς και ύστερα αποφασίζεις.


Removed by EvilHawk

briki
05-07-06, 14:52
ειρήνη υμίν κύριοι...

διαβασα καπου μεσα στο φορουμ οτι πολύ εύκολο είναι για τους αρχαριους να ασχοληθούν με το ubuntu, το οποιο θα επιχειρησω να κατεβασω ωστε να παρω μια γευση απο λινουξ.

Αυτο με το save as που ανεφερε καποιος... η αληθεια ειναι πως μου χε συμβει κι εμενα σε κατι διαταγες πληρωμης, τις οποιες αργοτερα εβαλα στο search για να τις βρω (δε τις βρηκα:whistle: ) αλλά δε το εχουν μονο οι νομικαρίοι αυτο παιδιά!χεχε, απλως είναι η απροσεξία της στιγμής ή και η κεκτημένη ταχύτητα πολλές φορες, αλλα και η ασχετοσύνη μερικών συμβάλλει. Δηλαδή ως τωρα έχουμε και λέμε,
ξερω το οφις, μεχρι και λίγο access,
ξερω διαδίκτυο
ξερω να ανεβαζω εικόνες σε σαιτ
και έπεται το λίνουξ... πςςςςςςςςςςςςςς! ποιος με πιάνει...looooooooooooooooool:rofl: :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

p.s. Για να μην μπαινω ολη την ωρα και λεω ευχαριστω σε οσους απαντανε σε απορίες χωρίς ειρωνίτσες ή κακεντρέχειες και κομπλεξισμούς (ιδιότητες που τις έχουμε όλοι λίγο ή πολύ), ευχαριστώ όσους μοιράστηκαν τα φώτα τους και σε όσους θα τα μοιραστούν.

KLG
05-07-06, 14:54
Εσεις κοκορευεστε για το ποσο γληγορο ειναι το λειτουργικο σας ,ποσο μπροστα ειναι σε θεματα συμβατοτητας (απο παλαιοτερες εκδοσεις ) ,ποσο ασφαλες ειναι


Το λαθος mod το κανεις εσυ που αντι να καταθεσεις την γνωμη σου στο post της κοπελας ασχοληθηκες με τις """"παπαριες""" που γραφω εγω.Παντως πριν κανω post δεν ειδα καμια απαντηση σε αυτο που ζητουσε

Το λάθος το κάνεις εσύ, που όταν κάποιοι λένε(λεμε) οτι βάζουν linux γιατι είναι πιο γρήγορο, ασφαλές και αξιόπιστο εσύ νομίζεις οτι κοκορεύονται. Δηλαδη τι απάντηση θες? Βάλε linux για να ανακαλύψεις τη χαρά των υπολογιστών και να γεμίσεις τον ελεύθερο σου χρόνο? Αυτή είναι μια απάντηση την οποία έχω δώσει πολλάκις. Αλλά δεν καλύτπτει την briki ή οποία γράφει:


Οι δικοί μου λόγοι που ασχολούμαι είναι πολύ απλοί πλέον, γιατι δε σας κρύβω οτι δεν είχα ποτε μου καμμια ιδιαιτερη φαγουρα με τα πισι και ολα τα σχετικα, αλλα απο τι στιγμη που εχω ενα λαπτοπ το οποιο χρησιμοποιω και μου ειναι σχεδον απαραιτητο θα ηθελα να ενημερωνομαιγια το αν υπάρχει κάτι καλυτερο, πιο ευκολο και ασφαλες απο τα windows, κυριως με ενδιαφερει το πιο ασφαλες.
Αυτοί είναι οι λόγοι της και εναρμονίζονται με το πνεύμα των περισσότερων. Και επειδή δεν θέλει να παίξει με το linux όπως εσυ και γω hemlock, αλλά να το χρησιμοποιήσει με πολλόυς συγκεκριμένους σκοπούς, της προτείνω το fedrora 5, το οποίο δεν χρησιμοποιώ αρα δεν έχω λόγους να το προπαγανδίσω, και ακόμα και αν κράζω το .rpm θεωρώ οτι άπαξ και το στήσει δεν υα χρειαστεί να βιώσει την ασχήμια του .rpm γιατί δεν την ενδιαφέρει να αναβαθμίζει κάθε 2 μήνες. Θέλει κάτι που να δουλευει out of the box, και έχω να διηγηθώ μερικες fedora laptops success stories.

Όποτε μάλλον εσυ αδυνατείς να καταλαβείς της ανάγκες της και προσπαθείς να κατευθύνεις το νήμα προς τις δικές σου.


ομως εχετε και WINDOWS XP...για τα "υπολοιπα" ,και τρεχετε και Norton ,τρεχετε και messanger (εχετε γνωμη σε αλλα tread του forum)...
Ποινικοποίηση του windows partition εδω και τώρα. Για άλλη μια φορά δεν βρίσκω το λόγο να απολογηθώ επειδή θέλω να παίζω παιχνίδια και επειδή έχω φίλους που χρησιμοποιούν windows και επειδή τα κάνουν μαντάρα συχνά τους βοηθάω.

Α! και για να μην το ξεχάσω.
Ας χαμηλωσουμε τους τόνους (προς όλους), ας αποφύγουμε τις κακές λεξούλες (hemlock) και ας αποφύγουμε τους άμεσους χαρακτηρισμούς (holyghost).
;)

EvilHawk
05-07-06, 14:56
Διαγράφηκαν μερικά τελείως ανούσια μηνύματα ...

ps.Καλή επιτυχία briki ...

holyghost
05-07-06, 14:57
ειρήνη υμίν κύριοι...

διαβασα καπου μεσα στο φορουμ οτι πολύ εύκολο είναι για τους αρχαριους να ασχοληθούν με το ubuntu, το οποιο θα επιχειρησω να κατεβασω ωστε να παρω μια γευση απο λινουξ.

Αυτο με το save as που ανεφερε καποιος... η αληθεια ειναι πως μου χε συμβει κι εμενα σε κατι διαταγες πληρωμης, τις οποιες αργοτερα εβαλα στο search για να τις βρω (δε τις βρηκα:whistle: ) αλλά δε το εχουν μονο οι νομικαρίοι αυτο παιδιά!χεχε, απλως είναι η απροσεξία της στιγμής ή και η κεκτημένη ταχύτητα πολλές φορες, αλλα και η ασχετοσύνη μερικών συμβάλλει. Δηλαδή ως τωρα έχουμε και λέμε,
ξερω το οφις, μεχρι και λίγο access,
ξερω διαδίκτυο
ξερω να ανεβαζω εικόνες σε σαιτ
και έπεται το λίνουξ... πςςςςςςςςςςςςςς! ποιος με πιάνει...looooooooooooooooool:rofl: :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

p.s. Για να μην μπαινω ολη την ωρα και λεω ευχαριστω σε οσους απαντανε σε απορίες χωρίς ειρωνίτσες ή κακεντρέχειες και κομπλεξισμούς (ιδιότητες που τις έχουμε όλοι λίγο ή πολύ), ευχαριστώ όσους μοιράστηκαν τα φώτα τους και σε όσους θα τα μοιραστούν.

Πολύ καλή η επιλογή σου όσον αφορά το Ubuntu. Να σε ενημερώσω πως υπάρχει η δυνατότητα να παραγγείλεις τα CD/DVD που χρειάζονται για την εγκατάσταση δωρεάν απο το www.ubuntu.com εάν βαριέσαι να κατεβάζεις (βέβαια κάνουν 2-3 βδομάδες να έρθουν). Επίσης υπάρχει δυνατότητα να δοκιμάσεις αυτή την διανομή χωρίς να εγκαταστήσεις τπτ στον σκληρό σου δίσκο. Δες την πρώτα και αν σου αρέσει και συννάμα καλύπτει τις ανάγκες σου τότε βουρ στο πατσά

immortal1979
05-07-06, 15:22
Απάντηση στο γιατί Linux δεν θα δώσω, απλά θα προτείνω ένα Live CD για να δοκιμάσεις και την απάντηση γιατί Linux θα την δεις μόνος σου.

Πάντως εδώ στην karlsruhe είναι ο κεντρικός κόμβος που συνδέει όλη την Γερμανία με το internet και έπειτα με Αγγλία για επαφή με τον έξω κόσμο, οι server τους (40000!!!! ναι 40000 τους οποίους είδαμε, όχι όλους, τρέχουν suse και debian).

Φιλικά immortal1979

sdn
05-07-06, 17:42
Εδώ τον μεγαλύτερο ρόλο πρέπει να τον παίζει το support και όχι τόσο η ποιότητα της διανομής. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το suse δεν είναι καλό.

KLG
05-07-06, 17:46
wb immortal και με ελληνικα :oneup:

originaluoc
05-07-06, 21:21
Δεν θα πρέπει να κρίνεις το linux στα πλαίσια της transition period από windows -> linux. Στο τέλος της ημέρας δεν θα χρειάζεσαι κανένα πρόγραμμα των windows στο linux αλλά θα κάνεις τις δουλειές σου το ίδιο καλά η καλύτερα.


Δεν έχω δοκιμάσει να ανοίξω βάση από access στο Οοο αλλά έχω δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα (και power point). Ποιες λειτουργίες του word δεν υπάρχουν? Προσωπικά με gxine ανοίγω κανονικότατα asf αρχεία.

Δε διαβασα όλα τα post πηρα χαμπάρι ότι κάτι ψιλοflame παίχτηκε....:twisted:

Καταρχάς εκ παραδρομής έγραψα ότι τα .asf είναι μουσικά αρχεία, γιατί συνήθως βλέπω μουσικά video clip και μπερδεύτηκα :oops:


Δυστυχώς επειδή δεν είμαι επαγγελματίας με τα computer (π.χ. προγραμματιστής, web designer κλπ), για μένα θέλω να τα βλέπω ως εργαλεία και όχι ως αυτοσκοπό (άσχετα αν το τελευταίο έχει γίνει). Και μέχρι στιγμής πρέπει να ομολογήσω ότι έχω ξοδέψει αρκετό πολυτιμο χρόνο για να εξοικιωθώ ή για να ψάχνω από εδώ και από εκεί (σε ένα βαθμό επιλογή μου βεβαια). Δεν μπορεί εκ των πραγματων ο καθένας να δουλεύει με linux: όπως και να το κάνουμε ακόμα microsoftκρατιούμαστε....

Το reviewing ας πούμε που είναι βασική λειτουργία για τη δουλειά μου δεν υπάρχει. Θα το κοιτάξω αυτό με το gxine, ελπίζω σε Dapper να ισχύει. Τα αρχεία access δεν ανοίγουν, αλλά για παράδειγμα το wine ή το crossover δεν ξέρω αλλά απο ότι εχω ψιλοδοκιμάσει δεν μπορούν να αναπληρώσουν τις λειτουργίες του access, πάνω στο οποίο έχω στήσει βάσεις δεδομένων, που είναι πολυτέλεια να τις μεταφέρω σε άλλη μορφή...Ακόμα και ένα αρχείο power point που είναι με διάφορες περίεργες ρυθμίσεις και extra δεν λειτουργεί απόλυτα καλά με το αντίστοιχο του Open Office.

Προσωπικά όσο έχω χρόνο και υπομονή θα τα παλεύω τα Linux αλλά ελπίζω στην πορεία να απλουστευτούν τα πράγματα και να μη χρειάζεται να εξαρτιώμαι σε μικρό έστω βαθμό από Windows. Αλλωστε αυτό προσπαθώ να κάνω από τότε που τα πρωτοεγκατέστησα (έχω μπει πάνω από 100 φορές, δεδομένου ότι κάθε 30 φορες γίνεται ένας αυτόματος έλεγχος και σε μένα αυτό έχει συμβεί ήδη 3 φορές). Συνεπώς, ας μην θεωρηθούν τα Linux πανάκεια και ας συνειδητοποιήσει ο κάθε χρήστης την περαιτότητα που μπορεί να έχει η χρήση τους, τουλάχιστον στην φάση που βρίσκονται.

Και κάτι άλλο: επειδή τέθηκε το θέμα, ως newbie ακόμα χρήστης των Linux θεωρώ ότι κάποιες φορές χρειάζεται ορισμένοι πιο έμπειροι χρήστες όταν προθυμοποιούνται να δίνουν οδηγίες να λαμβάνουν υπόψη τους, ότι απευθύνονται και σε χρήστες που δεν είναι απόλυτα εξοικειωμένοι με την ορολογία και τη φιλοσοφία των Linux. Αυτά.

anodizer
05-07-06, 21:45
Και κάτι άλλο: επειδή τέθηκε το θέμα, ως newbie ακόμα χρήστης των Linux θεωρώ ότι κάποιες φορές χρειάζεται ορισμένοι πιο έμπειροι χρήστες όταν προθυμοποιούνται να δίνουν οδηγίες να λαμβάνουν υπόψη τους, ότι απευθύνονται και σε χρήστες που δεν είναι απόλυτα εξοικειωμένοι με την ορολογία και τη φιλοσοφία των Linux. Αυτά.

Δε μπορείς να ζητάς κάτι τέτοιο απο κάποιον που όπως κι εσύ είπες προθυμοποιείται να σε βοηθήσει. Εξάλλου, ο καλύτερος τρόπος για να λύνεις και να μαθαίνεις είναι να ψάχνεις μόνος σου.

stivakos
06-07-06, 01:15
Και κάτι άλλο: επειδή τέθηκε το θέμα, ως newbie ακόμα χρήστης των Linux θεωρώ ότι κάποιες φορές χρειάζεται ορισμένοι πιο έμπειροι χρήστες όταν προθυμοποιούνται να δίνουν οδηγίες να λαμβάνουν υπόψη τους, ότι απευθύνονται και σε χρήστες που δεν είναι απόλυτα εξοικειωμένοι με την ορολογία και τη φιλοσοφία των Linux. Αυτά.

Καλό είναι όταν ζητάμε βοήθεια, να έχουμε πρώτα εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες εύρεσης λύσης στο πρόβλημά μας με αναζήτηση στα σχετικά sites. Οταν γίνεται το παραπάνω, να είσαι σίγουρος πως χωρίς να το έχεις καταλάβει, έχεις εμβαθύνει στο πρόβλημά σου σε τέτοιο βαθμό ,που μόλις σου δωθεί απάντηση θα είσαι σε θέση και να την εφαρμόσεις.
Θέλω να πω ότι πρέπει να είμαστε ευγνώμονες σε κάποιον που ασχολήθηκε μαζί μας, χωρίς να έχει κανένα απολύτως όφελος.

TheCondor
06-07-06, 02:16
Οπως ειπα και σε αλλο post σε αλλο thread εγω το LINUX το βλεπω ως "παιχνιδι", ενω εσεις αντιθετα βλεπετε τα WIns ως (κυριολεκτικα) παιχνιδι,μονο και μονο για παιζεται!!!Και μην πειτε οτι δεν εχετε εστω και ενα partition (καπου) για gaming και για τις ασυμβατοτητες που εχετε δει στο LINUX ετσι!!!!Εδω ειναι η διαφορα μου με εσας τους Linuxαδες.Εσεις κοκορευεστε για το ποσο γληγορο ειναι το λειτουργικο σας ,ποσο μπροστα ειναι σε θεματα συμβατοτητας (απο παλαιοτερες εκδοσεις ) ,ποσο ασφαλες ειναι, παρολα αυτα ομως εχετε και WINDOWS XP...για τα "υπολοιπα" ,και τρεχετε και Norton ,τρεχετε και messanger (εχετε γνωμη σε αλλα tread του forum)...Ειδατε που σε καποια σημεια δεν εχετε πεισει ουτε τον εαυτο σας για την αρτιοτητα του LINUX??Ποσο μαλλον τον καθε νεοπα-ψαρι-freshner που γουσταρει απλα να δει το desktop του KDE...:oneup:

Αυτο πως το συμπεραινουν ολοι δεν καταλαβαινω.

Εγω προσωπικα δεν κρατω partition των windows πλεον γιατι δεν τα εχω αυθεντικα, γιατι δεν θελω να κλεβω τον κοπο κανενος για να εχω οφελος ΕΓΩ, αλλα και γιατι μισω τα παιχνιδια στο Pc - ακομα και την πασιεντζα. Και να επαιζα, θα το εκανα σωστα, θα επαιρνα μια κονσολα και τελειωνει η υποθεση.

Αλλα και παλι, που ειναι το κακο να εχεις ενα partition των windows στην ακρη ? Σε κανει λιγοτερο linuxα και δεν το ηξερα? Η ειναι κακο, τζιζ? Ελεος, η δουλεια να γινεται, και τελειωνει εκει το θεμα. Οι linux χρηστες 'φημιζονται' για την ικανοτητα τους, η εστω για την θεληση τους, να κανουν αυτο που θελουν με τον εναν η τον αλλον τροπο. Ε, καμια φορα αυτος ο τροπος σημαινει πως καποια στιγμη ισως χρειαστεις τα windows. Ειναι τοσο κακο πλεον?

bedazzled
06-07-06, 03:26
Αλλα και παλι, που ειναι το κακο να εχεις ενα partition των windows στην ακρη ? Σε κανει λιγοτερο linuxα και δεν το ηξερα? Η ειναι κακο, τζιζ? Ελεος, η δουλεια να γινεται, και τελειωνει εκει το θεμα. Οι linux χρηστες 'φημιζονται' για την ικανοτητα τους, η εστω για την θεληση τους, να κανουν αυτο που θελουν με τον εναν η τον αλλον τροπο. Ε, καμια φορα αυτος ο τροπος σημαινει πως καποια στιγμη ισως χρειαστεις τα windows. Ειναι τοσο κακο πλεον?
BS...
Τα λειτουργικά είναι σαν τις γυναίκες - όσο πιο πολλά δοκιμάσεις, τόσο πιο καλά. Δεν σε κάνει λιγότερο Λινουξά, ούτε λιγότερο άντρα.
Η ζωή θέλει ποικιλία και εμπειρίες. :respekt:

originaluoc
06-07-06, 03:28
Καταλαβαίνω παιδιά αυτά που μου γράφετε:
απλά μια παρατήρηση έκανα που ως καινούργιος χρήστης αισθάνθηκα ότι θα σας βοηθούσε να γίνετε ακόμα καλύτεροι και εσείς στο να εξηγείτε, γιατί καμια φορά όταν θεωρούμε κάτι δεδομένο για εμάς μπορεί να το θεωρούμε και για τους άλλους. Και την κάνω αυτή την παρατήρηση γιατί τυγχάνει και εγώ να δίνω βοήθεια σε άλλους χρήστες υπολογιστών και ξέρω πώς είναι να βρίσκεσαι και από τις 2 πλευρές. Οπότε δεν υποτιμώ τη βοήθειά σας ούτε τίθεται θέμα μη αναγνωρισης του χρόνου που δίνετε.

Όσον αφορά το ψάξιμο, προσωπικά πριν ρωτήσω κάτι το ψάχνω όσο μπορώ και αλλού. Το διαστημα που χρησιμοποιώ Linux μου έχουν τύχει προβλήματα που τα εχω λύσει με ψάξιμο αλλού, συνεπώς για να ρωτάω εδώ σημαίνει ότι κάπου έχω κολλήσει.

katafitos
06-07-06, 03:34
@Briki
Θα σου προτεινα κι εγω την Fedora 5 οπως και ο KLG. Ειμαι και εγω εντελως newby στο Linux και η συγκεκριμενη ειναι πολυ φιλικη! Την εχω εδω και 15 μερες και εχω βαλει κατα 80% τα προγραμματα που χρειαζομαι και ειμαι μια χαρα! Αντιμετωπισα καποια προβληματα και αυτα ηταν απο θεμα απροσεξιας περισσοτερο αλλα με την βοηθεια των παιδιων εδω και με ενα καλο ψαξιμο διορθωθηκαν ολα! Προσεξε μονο που θα εγκαταστησεις το linux. Αν εχεις ενα σκληρο dedicated για το linux ακομα καλυτερα! Για 2 λειτουργικα σε ενα σκληρο, διαβασε προσεκτικα πριν κανεις κατι.

p.s Στην αρχη θα νομιζεις οτι εισαι στη Neverland. :p
Μετα θα το συνηθισεις και θα βελτιωνεσαι οσο θα ασχολεισαι.
Δεν χρεαιζεται να το μαθεις μεσα σε μια νυχτα ;)
Αν ασχοληθεις και παρεις τα πανω σου και βλεπεις οτι λυνεις τα προβληματα, σε διαβεβαιω οτι θα κολλησεις!
Οποτε χρειαζεται να bootαρω απο XP τωρα βαριεμαι αφανταστα, κανω την δουλεια μου και το κλεινω.
Τελειωνω την δουλεια και ξεπορτιζω :cool:

briki
06-07-06, 12:01
Χεχε, ενταξει, αλλα δε θελω να κολλησω κιολας!
Επ ευκαιρίας, μπηκα στο σαιτ linux.com και εχει μια διανομη ...νομίζω.. που λεει απο το ΑΠΘ (?)

@bedazzled

Τα λειτουργικά είναι σαν τις γυναίκες - όσο πιο πολλά δοκιμάσεις, τόσο πιο καλά.

Μααααααααάλιστα! Και αντιστρόφως;
:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.