PDA

Επιστροφή στο Forum : νέα γραμμή τηλεφώνου και ίντερνετ



shadowman1480
04-09-10, 00:11
είμαι ήδη χρήστης forthnet 2play. μιας και μετακομίζω όμως σκέφτομαι να πάω στον οτέ. το ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. να πάω να κόψω τη φόρθνετ εντελώς και μετά να πάω στον οτε για αίτηση? ή να μην πω τπτ στη φορθνετ και να πάω αμέσως στον οτέ και να κάνω φορητότητα? (πρόκειται για μετακόμιση όμως τονίζω κ σε νεόδμητο σπίτι που δεν υπάρχει καν pstn γραμμή τηλεφώνου ανοιχτή μιας και είμαι ο πρώτος ενοικιαστής)

2. όσον αφορά τις χρεώσεις? (ψάχνω απεριόσριστα αστικα υπεραστικα, 60 προς κινητα, 24αρα και εξωτερικο! ότι είχα και με τη φορθνετ δηλ)

με τη σειρά που τα ανέφερα: 15.40+23.26+6.2=44.86€/μήνα + 1,3€ η αναγνώριση!

όμως επειδή πρόκειται και για νέα γραμμή (εδώ) (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/-pstn-/-/prodnew_pstn_connection.html) λέει και για ένα πάγιο σύνδεσης και ένα μηνιαίο πάγιο!! αυτά προστίθενται κάθε μήνα στο ποσό των 44.86 ??

γιατί τα μπλέκουν τόσο και δεν βγάζουν 1 νούμερο πακέτο με όλα μέσα? παρακαλώ τα φώτα σας

psyxakias
04-09-10, 01:27
Αν δεν κάνω λάθος, τα συνδυαστικά πακέτα συμπεριλαμβάνουν το πάγιο γραμμής: http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/conn-x-internet-/prodconnx_internet_omilia.html

PSTN: Conn-X 24 Mbit + απεριόριστα αστικά/υπεραστικά + 60' προς κινητά: €45.50/μήνα + €1.23/μήνα για αναγνώριση, πάει σύνολο €46.73/μήνα
ISDN: Conn-X 24 Mbit + απεριόριστα αστικά/υπεραστικά + 60' προς κινητά: €49.81/μήνα (συμπεριλαμβάνει αναγνώριση)

Οπότε με ένα 50αρικο έχεις και αναγνώριση και 2η τηλεφωνική γραμμή, αν σου χρειάζεται.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 6 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Καλά θυμάμαι.

1. Τι είναι τα πακέτα Conn-x Internet + Ομιλία; (http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/connx_adsl/conn-x_DP24_faq.pdf)
Το Conn-x προσφέρει σε οικιακούς πελάτες τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ πακέτων που συνδυάζουν είτε απεριόριστο Internet και απεριόριστο χρόνο ομιλίας (αστικές και υπεραστικές) συμπεριλαμβανομένου του παγίου της τηλεφωνικής σύνδεσης, είτε απεριόριστο Internet και ορισμένο χρόνο ομιλίας (αστικές και υπεραστικές).

shadowman1480
04-09-10, 01:38
για τα συνδιαστικα ναι το είδα ότι περιλαμβάνει και το πάγιο. στο πχ που ανέφερα εγώ όμως παραπάνω τι γίνεται???

psyxakias
04-09-10, 01:40
Δε νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα. Ακόμα και αν δε μπορεί να γίνει το συνδυαστικό από την αρχή, θα κάνεις μια απλή αίτηση για γραμμή (χωρίς Internet) και μετά συνδυαστικό. Ρώτα στο 134 για σιγουριά διότι αυτά τα λέω βάσει κοινής λογικής, όχι εμπειρίας.

Maynen
04-09-10, 12:15
Νομιζω καλυτερα ειναι να κανεις καινουργια αιτηση αν σκεφτεις πως για να κανεις μεταφορα θα σου παρει περιπου 5-10 εργασιμες ενω καινουργια συνδεση ειναι το πολυ 5 μερες στον ΟΤΕ

shadowman1480
04-09-10, 14:02
έτσι θα χάσω το τωρινό μου νούμερο?? όχι πως με πολυνοιάζει βέβαια

xmperop1
04-09-10, 20:17
έτσι θα χάσω το τωρινό μου νούμερο?? όχι πως με πολυνοιάζει βέβαια

Θα πρότεινα να πας στον τοπικό ΟΤΕ και να ρωτήσεις αν στην διεύθυνση που σκέφτεσαι να μετακομίσεις αν υπάρχουν τα εξής
Αν είναι νέα πολυκατοικία αν έχει περαστεί το υπόγειο καλώδιο, αν είναι διόρωφο-τριόρωφο αν υπάρχει ελεύθερη γραμμή που να εξυπηρετεί το συγκεκριμένο οίκημα, την περίπτωση όλα αυτά να εξυπηρετούνται από pcm ( αυτό δεν το θέλουμε με τίποτα ).
Αν υπάρχει δίκτυο λίγο σε απασχολεί αν θα κάνεις μεταφορά η νέα σύνδεση στον ΟΤΕ.

shadowman1480
04-09-10, 20:47
σοβαρά, αν τους ρωτήσω κάτι τέτοιο θα μου πουν?? δε το ξερα. νόμιζα πως απλά κάποια στιγμή θα με ξαφνιάσουν αναφέροντας το μου ως λόγο καθυστέρησης. μα αν όμως τους ρωτήσω κάτι τέτοιο και δεν υπάρχει πρόβλημα υποδομών ας πούμε, τότε μένω φόρθνετ και κάνω απλά μεταφορά της γραμμής. ο λόγος που ήθελα να πάω connx είναι σε περιπτωση έλλειψης ακραίου δικτύου, αφού θα μπλεχτούν οτετζήδες τεχνικοί, να πάω μια και καλή στον οτέ και ως συνδρομητής και για μελλοντικά προβλήματα δικτύου...

xmperop1
04-09-10, 20:53
Μιλάμε για κατάστημα ΟΤΕ και κατά προτίμηση το κεντρικό της περιοχής σου.
Αν δεν μπορούνε να σου απαντήσουν αυτοί να θέσουν ερώτημα στο Τεχνικό Τμήμα που ανήκει η περιοχή του σπιτιού.

shadowman1480
04-09-10, 21:25
ναι, απ όσο ξέρω ένα κατάστημα έχει η πόλη.
εκτός από τις αιτήσεις, δεν βρήκα πουθενά αλλού τα δικαιολογητικά που θέλουν... το λέω γιατί αν θέλουν συμβόλαιο πχ ή λογαριασμό δεη, δεν έχω ακόμα τέτοια. και αν τα θελουν θα πρέπει να καθυστερήσω τα του τηλεφώνου

xmperop1
04-09-10, 21:29
ναι, απ όσο ξέρω ένα κατάστημα έχει η πόλη.
εκτός από τις αιτήσεις, δεν βρήκα πουθενά αλλού τα δικαιολογητικά που θέλουν... το λέω γιατί αν θέλουν συμβόλαιο πχ ή λογαριασμό δεη, δεν έχω ακόμα τέτοια. και αν τα θελουν θα πρέπει να καθυστερήσω τα του τηλεφώνου

Δεν χρειάζεται τίποτα,ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις,νοικιάσεις και δεν θέλεις να βρεθείς προ εκπλήξεως είναι απλό και φυσικά δεν αναφέρεις τίποτα για μεταφορά από άλλο πάροχο,έτσι?????!!!!

shadowman1480
04-09-10, 21:39
είμαι ήδη χρήστης forthnet 2play (ιδιόκτητο)

xmperop1
04-09-10, 21:42
είμαι ήδη χρήστης forthnet 2play (ιδιόκτητο)

Σιγά μην είναι και χειροποίητο.:p:p
Ασχετο εσύ πας σαν κάποιος που δεν έχει τίποτα και ψάχνεται.

shadowman1480
04-09-10, 22:31
Σιγά μην είναι και χειροποίητο.:p:p
Ασχετο εσύ πας σαν κάποιος που δεν έχει τίποτα και ψάχνεται.

ναι όντως δε πρέπει να ξαναπώ αυτή τη λέξη !!!!! είναι μέγα λάθος :lol:

thanasisge
13-09-10, 20:45
Εγώ να ρωτήσω γιατί θες να πας ΟΤΕ? Και άντε πες οτι η 4νετ δεν είναι καλή, γιατί δεν πασ ΗΟL που λένε ότι είναι καλά? Ο ΟΤΕ και ακριβός είναι και αργό δίκτυο έχει.

shadowman1480
13-09-10, 22:33
από την εμπειρία μου και στους 3 παρόχους που λες, κατέληξα σε οτιδήποτε εκτός απο χολ!! γι αυτό

sexrazat
13-09-10, 22:46
σοβαρά, αν τους ρωτήσω κάτι τέτοιο θα μου πουν?? δε το ξερα. νόμιζα πως απλά κάποια στιγμή θα με ξαφνιάσουν αναφέροντας το μου ως λόγο καθυστέρησης. μα αν όμως τους ρωτήσω κάτι τέτοιο και δεν υπάρχει πρόβλημα υποδομών ας πούμε, τότε μένω φόρθνετ και κάνω απλά μεταφορά της γραμμής. ο λόγος που ήθελα να πάω connx είναι σε περιπτωση έλλειψης ακραίου δικτύου, αφού θα μπλεχτούν οτετζήδες τεχνικοί, να πάω μια και καλή στον οτέ και ως συνδρομητής και για μελλοντικά προβλήματα δικτύου...

Αν έχει έλλειψη ακραίου δικτύου μόνο με τον ΟΤΕ συννενοείσαι. Αν όχι το πρόβλημα είναι ότι η Forthnet όπως και όλοι οι πάροχοι έχουν γραμμένους όσους ζητάνε μεταφορά και τους σπρώχνουν στη λογική πήγαινε ΟΤΕ για νέα γραμμή και μετά έλα πάλι σε μας. Λογικά δηλ. θα καθυστερήσεις αρκετά αν επιμένεις για μεταφορά μέσω Forthnet.

Πιθανότατα ο πιο σύντομος δρόμος είναι μέσω ΟΤΕ όπου μετά το δίμηνο πας όπου θες. Το πρόβλημα σε αυτη την περίπτωση είναι ότι δεν θα πρέπει να έχεις πάρει Conn-X γιατί σε δεσμεύει 12 μήνες.

Αν πας ΟΤΕ με Conn-X, εφάπαξ κόστος 36€ για νέα σύνδεση, και 46,70 € για πάγιο, 24άρα, αναγνώριση, απεριόριστα αστικουπεραστικά και 1 ώρα κινητά. Στα μείον η προκαταβολή ενός διμήνου

prjohn
15-09-10, 13:26
Αν όχι το πρόβλημα είναι ότι η Forthnet όπως και όλοι οι πάροχοι έχουν γραμμένους όσους ζητάνε μεταφορά και τους σπρώχνουν στη λογική πήγαινε ΟΤΕ για νέα γραμμή και μετά έλα πάλι σε μας.


Για την ακρίβεια αυτό είναι λογική του ΟΤΕ και όχι των εναλλακτικών. Όταν ο εναλλακτικός πάροχος ζητά από τον ΟΤΕ την μεταφορά της γραμμής ενός πελάτη του ο ΟΤΕ τον εξυπηρετεί μετά από 8 χειμώνες με τη λογική του ας τους αναγκάσουμε να κάνουν νέα σύνδεση μπας και μείνουν στον ΟΤΕ.

thanasisge
15-09-10, 19:20
Συμφωνώ, είναι θέμα αποκλειστικότητας και ο ΟΤΕ θέλει λίγο να το παίζει δερβέναγας! Η εναλλακτικότητα στους παρόχους ισχύει μέχρι εκεί που επιτρέπει ο ΟΤΕ.

sexrazat
15-09-10, 20:19
Για την ακρίβεια αυτό είναι λογική του ΟΤΕ και όχι των εναλλακτικών. Όταν ο εναλλακτικός πάροχος ζητά από τον ΟΤΕ την μεταφορά της γραμμής ενός πελάτη του ο ΟΤΕ τον εξυπηρετεί μετά από 8 χειμώνες με τη λογική του ας τους αναγκάσουμε να κάνουν νέα σύνδεση μπας και μείνουν στον ΟΤΕ.

Υπάρχει μία λογική από τους εναλλακτικούς και δεν είναι παράξενη. Δεν ασχολούμαστε σοβαρά με οτιδήποτε κοστίζει υπερβολικά σε χρόνο, χρήμα και προσωπικό όταν όλα αυτά μπορούν να αποδώσουν πολύ περισσότερα σε πιο επείγοντα θέματα (πχ προσέλκυση νέων πελατών).
Αυτή είναι η προσωπική εμπειρία μου από τουλάχιστον 20-25 τέτοιες περιπτώσεις που με τον α ή β τρόπο έχω εμπλακεί προσωπικά λόγω της δουλειά μου όλα αυτά τα χρόνια.

Αυτή είναι η πραγματικότητα και δεν βρίσκω τίποτα παράλογο. Κανένας εναλλακτικός δεν έχει χρόνο για τέτοιες πολυτέλειες. Άστο στον ΟΤΕ και ότι βγει.

xmperop1
15-09-10, 20:49
Για την ακρίβεια αυτό είναι λογική του ΟΤΕ και όχι των εναλλακτικών. Όταν ο εναλλακτικός πάροχος ζητά από τον ΟΤΕ την μεταφορά της γραμμής ενός πελάτη του ο ΟΤΕ τον εξυπηρετεί μετά από 8 χειμώνες με τη λογική του ας τους αναγκάσουμε να κάνουν νέα σύνδεση μπας και μείνουν στον ΟΤΕ.

Όταν ο εναλλακτικός πάροχος ζητά από τον ΟΤΕ την μεταφορά της γραμμής ενός πελάτη του ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος μέσα σε συγκεκριμένες προθεσμίες να εξυπηρετήσει το αίτημα και αν δεν μπορεί πρέπει να αιτιολογήσει το γιατί.
Αλλωστε αν έχεις στοιχεία για την "λογική του ΟΤΕ" υπάρχει και η ΕΕΤΤ.
Αυτό που πραγματικά συμβαίνει είναι να απορρίπτονται αιτήματα κατασκευής βρόχων λόγω έλλειψης ακραίου δικτύου και με το που δούν οι ένοικοι τα σκαψίματα στην πολυκατοικία να ξανακάνουν το αίτημα.

prjohn
17-09-10, 01:01
O OTE μπορεί να επικαλεστεί αδυναμία, ελλειπές προσωπικό και χίλια δυο άλλα πραγματα. Αυτό δε λέει κάτι. Για αυτό και είχε φάει κάμποσα πρόστιμα από την ΕΕΤΤ.

sdikr
17-09-10, 02:12
O OTE μπορεί να επικαλεστεί αδυναμία, ελλειπές προσωπικό και χίλια δυο άλλα πραγματα. Αυτό δε λέει κάτι. Για αυτό και είχε φάει κάμποσα πρόστιμα από την ΕΕΤΤ.

Για άλλους λόγους όμως, όπως φυσικά έχουν φάει και οι εναλλακτικοί.

Απο την άλλη όταν έγινε έλεγχος για τις βλάβες που δέχεται ο ΟΤΕ, βρέθηκε οτι για ένα πολύ καλό ποσοστό οτι την ευθύνη την είχε ο πάροχος.

Βασικά δεν μπορεί να πεί αδυναμία ή δεν έχω άτομα, είναι συγκεκριμένα αυτά που μπορεί να πεί

@ ADSLgr.com All rights reserved.