PDA

Επιστροφή στο Forum : Nova + Forthnet μαζί. Συμβουλες



baldrick
04-09-10, 13:22
Καλησπέρα συμφορουμίτες. Όπως και πολύ κόσμος έτσι κ εγώ με αυτή την προσφορά της Forthnet με την Nova μαζί ομολογώ ότι με έχει ξελογιάσει. Η αλήθεια είναι ότι λέω επιτέλους να βάλω νόβα οπότε ήταν κ μοιραίο να βάλω στο τραπέζι την προσφορά αυτή. Βέβαια λόγω παλιάς εμπειρίας στην forthnet μόνο όμως σαν internet provider δεν έχω και τις καλύτερες αναμνήσεις γι αυτό κ έχω κάποιες αμφιβολίες για το κατά πόσο αξιόπιστη είναι πλέον.

Αυτό που θυμάμαι είναι η άθλια τεχνική υποστήριξη κ οι συχνές βλάβες που τότε με πήγαιναν μπαλάκι από την fortnet στον ΟΤΕ και τούμπαλιν... Βέβαια αυτό μπορεί να φταίει ότι δεν ήμουν στο δίκτυο της. Τέλος πάντων.

_Θα ήθελα μερικές συμβουλές και κατά πόσο αξιόπιστη είναι σε θέματα βλαβών η forthnet πλέον.
_ Πόσο καιρό αν έχει κανείς ιδία εμπειρία θα είμαι χωρίς τηλέφωνο κ ιντερνετ στην περίπτωση που διακόψω την σύνδεση με τον ΟΤΕ και ποια είναι η καλύτερη διαδικασία προκειμένου να γλιτώσουμε χρόνο. Άλλωστε ο χρόνος είναι χρήμα.
_ Δεν με ενδιαφέρει τόσο το θέμα ταχύτητας (Άνω Χαλάνδρι μένω) γιατί ξέρω πολύ καλά ότι οι ταχύτητες θα είναι μίζερες, το έχω συνηθίσει πλέον. Άλλωστε κ στον ΟΤΕ την ίδια ταχύτητα έχω. Πλέον εκτός από ένα καλό browsing κ αξιοπρεπές downloading θέλω δεν έχω τρομερές απαιτήσεις. Δεν κάνω online gaming άλλωστε και λοιπά απαιτητικά. Επίσης δεν σχολιάζω το οικονομικό μέρος γιατί τωρα στον ΟΤΕ με 8mb σύνδεση κ γραμμή ISDN δίνω 130 ευρώ το δίμηνο (το πρόγραμμα με τα δωρεάν αστικά υπεραστικά) κ στην Forthnet θα μου βγαίνει ΜΕ την νοβα 160κάτι το 2μηνό με το Full πακέτο....!

sdikr
04-09-10, 13:30
Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια τότε να πας, δεν υπάρχει περίπτωση να χτυπήσει την προσφορά αλλός παρόχος (μαζί με νοβα)

Το μπαλάκι παραμένει όμως

baldrick
04-09-10, 13:48
Το μπαλάκι παραμένει όμως

Δηλαδή παρότι θα με στο δικό της δίκτυο θα ισχυρίζεται σε περίπτωση βλάβης ότι φταίει ο ΟΤΕ. Το βρίσκω αξιολύπητο, αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο...

milanmaniac
04-09-10, 14:56
Για όλα φταίει ο ΟΤΕ, δεν το ξέρεις?

sdikr
04-09-10, 14:57
Δηλαδή παρότι θα με στο δικό της δίκτυο θα ισχυρίζεται σε περίπτωση βλάβης ότι φταίει ο ΟΤΕ. Το βρίσκω αξιολύπητο, αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο...


Μπορείς να διαβάσεις στο subforum για τα προβλήματα, καθώς και τι μπορεί να φταίει
αν δεν έχει πρόβλημα η γραμμή θα είσαι μια χαρά, εκτός απο τα προβληματάκια που έχουν που και που

pirobola
04-09-10, 18:01
Με 42 ευρώ έχω Forthnet + start pack και όλον τον εξοπλισμό δωρεάν, πριν είχα on με 39 ευρώ και με 2 ευρώ παραπάνω πήρα πολύ περισσότερα.

Βέβαια το καλό είναι ότι είχα ήδη πιάτο και τον εξοπλισμό τον έχω βάλει στο πατάρι.

Από τηλεφωνία είμαι 5 μήνες και κανένα πρόβλημα μόνο στην αρχή που έκανα μεταφορά με αφήσανε 5 ημέρες χωρίς τηλέφωνο αλλά είχα άμεση ενημέρωση και η εξυπηρέτηση άμεση.

Νομίζω ότι ποια όλοι ίδιοι είναι οπότε κοίτα μόνο το συμφέρων σου.

alex24
04-09-10, 19:10
Εαν βαλεις forthnet και nova παιρνεις το μοντεμ και το πιατο δωρεαν+την εγκατασταση τον δεκτη τον πληρωνεις 129ευρο!!!!!

FSHOPAXD
05-09-10, 23:10
Ακομη και στο Online Gaming δεν έχει πρόβλημα, εαν θέλεις χαμηλά Ping μπορείς να επιλέξεις fastpath λειτουργία. Από πλευράς ταχύτητας θα έχεις ότι και με οποιοδήποτε πάροχο. Ολα είναι θέμα γραμμής και εγκατάστασης χαλκού.
Η γραμμή σου θα μετατραπεί (δωρεάν) σε PSTN , το πακέτο μπορείς να το αυξομειώνεις σε σχέση με την NOVA και να μειώνεις τα κόστη σου σε περιόδους που δεν θέλεις Full πακέτο σε Start (απαιτεί ενα τηλεφωνο προς NOVA για αυξομείωση / μηνα) . Ετσι για παράδειγμα με 2PLAY+NOVA θα πληρώνεις από 98€ έως 160€ περίπου / δίμηνο.

baldrick
07-09-10, 00:24
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Κ εγώ έκλινα στο να πάω εξ ολοκλήρου στην forthnet αλλά δεν βοηθάει το γεγονός ότι πριν μερικά χρόνια έφυγα με πολύ κακές εντυπώσεις κ δεν θέλω να αντιμετωπίσω προβλήματα αξιοπιστίας. Δηλαδή βλάβες στο τηλέφωνο η το ιντερνετ... Τουλάχιστον στον ΟΤΕ δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα.

Στην περίπτωση που αλλάξω γνωρίζει κανείς αν πρέπει να πάω εκτός από την forthnet και στον ΟΤΕ για την διακοπή ή γίνεται σε συνεννόηση μεταξύ των δύο...? Επίσης αν μπορεί να μου κάποιος που έχει κάνει την αλλαγή πόσο καιρό περίπου παίρνει η κατάσταση και πόσες μέρες θα είμαι χωρίς τηλέφωνο κ ιντερνετ..? Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την βοήθεια σας.

FSHOPAXD
08-09-10, 04:08
O χρόνος κυμαίνεται μεταξύ 15 έως 30 ημερών. Δεν πάς στον προηγούμενό σου πάροχο παρα μόνοσ τον νέο που θέλεις να μεταβείς. Δεν μένεις χωρίς Internet & Τηλεφωνο, μονο την ημέρα φορητότας έχεις μικροπροβλήματα για λιγη ώρα. Στην Forthnet δεν πληρώνεις τίποτα για μετάβαση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.