PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind και γρηγορο ίντερνετ ?????!!!!!

yiorgos_aek
04-09-10, 13:36
Καλημέρα σας .Απο την 1η Σεμπτεμβρίου είμαι συνδρομητής της Wind(Tellas) με ένα modem-router Gennet OxyGEN Router και έχω παρατηρήσει ταχύτητα συχρονισμού στα 11 kbps παρα τις αρχικές υποσχέσεις μιας υπευθύνου της εταιρίας για ελάχιστη ταχύτητα 16 kpbs και ανώτερη τα 18kbps. H απόστασή μου απο τον πάροχο ΟΤΕ είναι στα <600 μετρα.Τι με συμβουλέυετε?????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

nyannaco
05-09-10, 17:59
Φίλε η πρώτη συμβουλή μου είναι να μην πιστεύεις καμία υπόσχεση από κανένα πάροχο, ειδικά δε όταν υπόσχονται ταχύτητες, πράγμα δεν μπορεί κανείς να ξέρει για μια γραμμή πριν αυτή ενεργοποιηθεί (κι ακόμη περισσότερο αν είναι από κάποιον άσχετο που απλά προσπαθεί να πουλήσει).
Η δεύτερη συμβουλή μου, είναι να μάθεις τί ταχύτητες έχουν οι άλλοι στη γειτονιά σου, ανεξαρτήτως παρόχου. Αν είσαι σημαντικά πιο χαμηλά, τότε η τρίτη συμβουλή μου είναι να δεις τη σύμβασή σου μήπως έχεις ακόμη το δικαίωμα υπαναχώρησης, κοινώς να την κάνεις, μια και ενεργοποιήθηκες μόλις πριν λίγες μέρες. Δυστυχώς η Tellas/Wind έχει πολύ κακό tracking record στην υποστήριξη και επίλυση προβλημάτων, αν σου κάτσει η στραβή πολύ δύσκολα θα βγάλεις άκρη.

Gigas
05-09-10, 19:38
Πολυ πιθανώς να σε έχουν κλειδώσει σε προφίλ με ανώτατη ταχύτητα τα 11 MBPS
Αυτό φαίνεται καθαρά αν πχ η ταχύτητα κλειδώματός σου είναι κάτι σαν 10999 σταθερά, κάτι που σημαίνει ότι πιθανώς να μπορούσες και πιό γρήγορα, αν σε άφηναν.

Αν ισχύουν τα παραπάνω, πάρε τους ένα τηλ. και πες τους να σε ανεβάσουν σε ταχύτερο προφίλ ή ακόμη και να σε ξεκλειδώσουν εντελώς ελπίζοντας ότι κάτι τέτοιο δεν θα σου δημιουργήσει επιπλέον προβλήματα σταθερότητας στην σύνδεσή σου...

Το να φύγεις είναι μια κουβέντα... Είσαι σίγουρος ότι εκεί που θα πας θα είναι καλύτερα; Αν εισαι σίγουρος, τότε κάντην γι άλλη παραλία.....

hemlock
05-09-10, 20:11
Ασυρματο ντερνετ και γρηγορο δεν ειναι κουβεντες που χωρανε στην ιδια προταση...;)

Gigas
05-09-10, 20:15
Ασυρματο ντερνετ και γρηγορο δεν ειναι κουβεντες που χωρανε στην ιδια προταση...;)

Αναφέρθηκε κανένας σε αυτόν τον συνδυασμό;
Ποιός μίλησε για ασύρματο ιντερνετ (εκτός από σένα, εννοω :) )

Πάντως και γι αυτό.... Στην δική μου περίπτωση, ασύρματα τελικιάζω στην ανώτερη ταχύτητα που κλειδώνει το router μου και στα δύο λαπιτόπια μου -ξεχωριστά εννοείται κάθε φορά-, η οποία ταχύτητα είναι περί τα 11ΜBPS.....

Neo_Daywalker
05-09-10, 22:18
Πάντως και γι αυτό.... Στην δική μου περίπτωση, ασύρματα τελικιάζω στην ανώτερη ταχύτητα που κλειδώνει το router μου και στα δύο λαπιτόπια μου -ξεχωριστά εννοείται κάθε φορά-, η οποία ταχύτητα είναι περί τα 11ΜBPS.....

Παρoμοίως. Να τις βράσω τις ethernet θύρες και τα καλώδια (ειδικά όταν σου χαλάνε και ψάχνεσαι σαν τον ηλίθιο να βρεις τι πάει στραβά με τι σύνδεση σου...).

sta8ista
10-09-10, 19:19
Με ή χωρίς καλώδιο δεν έχω ακούσει κάποιον στη wind να πιάνει τέτοιες ταχύτητες. 11mbps. Εμένα το speedtest του φόρουμ (καλά έχω γίνει μεγάλος και τρανός με τα γκατζετιδια) μέχρι 2,3 παέι και με το ζόρι!

yiorgos_aek
12-09-10, 12:43
Αγάπητοι φίλοι σας ευχαριστώ ολους για τις συμβουλές.Από την 1η Σεπτεμβριου μέχρι και τώρα που σας γράφω δεν έχω κανένα προβλημα με την εταιριούλα(Wind). Τους πήρα τηλ. τους είπα το πρόβλημα, (σε ένα καλό και εξυπηρετικό τεχνικό) και εγινε το ΘΑΥΜΑ. Το ρούτερ μου έχει κλειδώσει στα 12990.Βλέπω τις ιντερνετικές εφαρμογές μου και πετάνε στην κυριολεξία σε σχέση με τους προηγούμενους παρόχους (ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΟΥΣ, ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ (ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΟΥΛΑ <<WIND>>)

prjohn
13-09-10, 23:43
έχω παρατηρήσει ταχύτητα συχρονισμού στα 11 kbps παρα τις αρχικές υποσχέσεις μιας υπευθύνου της εταιρίας για ελάχιστη ταχύτητα 16 kpbs και ανώτερη τα 18kbps.

Υπάρχουν κάποια θεωρητικά όρια που δεν πιάνεις ποτέ και αυτά που πραγματικά πετυχαίνουμε. Ο υπάλληλος θα ήταν 100% σωστός αν σου έλεγε ότι το θεωρητικό μέγιστο της γραμμής σας είναι 16. Αν θες στείλε τα στατιστικλα του ρούτερ σου να δούμε αν μπορείς να πας παραπάνω.

silegav
16-09-10, 22:58
Ε κι αυτός ο άνθρωπος να πουλήσει θέλει. Τέλος καλό όλα καλα πάντως (εφόσον είσαι χαρούμενος με τα 12), κι αυτό μετράει.

ka71
21-09-10, 10:47
Την καλημέρα μου σε όλους εδώ και καλώς σας βρήκα.

Το πρώτο μου post, μιας και μου προέκυψε ένα πρόβλημα μετά την αλλαγή του router μου από το siemens 4200 που έδινε η Tellas στο new της Wind Gennet Oxygen. Χωρίς να έχω αλλάξει κάτι από τα 15,9 που κλείδωνε το S 4200 έπεσα στα 11,9 με το Gennet.
Noise 9,5db
Attenuation 6.5 db

Καμιά ιδέα?
Δοκίμασα και απενεργοποίησα το Databoost kai to SRA και δεν είδα διαφορά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα φώτα σας.

psylos
21-09-10, 12:49
Δεν γινεται να απενεργοποιησες το databoost και να μην ειδες περαιτερω πτωση στην ταχυτητα που κλειδωνεις... Εχε το σιγουρα ενεργοποιημενο... Σε εμενα εχει περιπου 1Mbps διαφορα με την ρυθμιση ανοιχτη και κλειστη. Παντως ειναι μεγαλη η πτωση σου και με τα στατιστικα που εχεις θα επρεπε να εισαι πιο πανω. Κλειδωνεις σε νουμερο 11999k??? Αυτο λογικα ειναι προφιλ που σου βαλανε. Παρε τηλ στην Wind και πες τους οτι παρατηρησες πτωση στην ταχυτητα σου και να δουν να σε ανεβασουν. Λογικα θα στο κανουν. Κυριως αν δουν οτι κατεχεις το θεμα και το ζητας.

ka71
21-09-10, 13:23
Δεν γινεται να απενεργοποιησες το databoost και να μην ειδες περαιτερω πτωση στην ταχυτητα που κλειδωνεις...

Έχεις δίκαιο οντως χάνω 1 mbs, άρα η λύση είναι τηλέφωνο...όταν τους πήρα την πρώτη μέρα που άλλαξα το router μου είπαν να τσεκάρω καλώδια κτλ.

Θα τους ξαναενοχλήσω.

thx

psylos
21-09-10, 13:38
Μπορούν να σου πουν τα πάντα. Πες τους mc ελέγξουν τη γραμμή σου κ ότι έγινε μόνο η αλλαγή ρούτερ κ όχι κάτι άλλο στην καλωδίωση για να έχει τέτοια επίπτωση.

ka71
21-09-10, 20:02
ok fixed sta 17.9 mbs. Κέρδισα και 2 mbs απο την αλλαγή router.
Μια χαρά:)

psylos
21-09-10, 22:42
Τι τους είπες; περιέγραψε λίγο την συνομιλία.

ka71
22-09-10, 08:54
Αυτό ακριβώς που έγραψα εχθές. Οτι έχασα 4 mbs μετά την αλλαγή του router. Ρωτήσανε noise kai attenuation και αφού τους είπα μου είπαν θα μετρίσουν την γραμμή μου και θα το φτιάξουν, 15 λεπτά αργότερα +6 Mbs στην γραμμή μου. Είδα 1.912 kb/sec σε P2P και λογικά αν το ζόριζα θα χτύπαγε και 2 Mb/s
Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, αλλά εφόσον δουλεύει σωστά και ψηλά, εδώ και 2 χρόνια δεν το πειράζω.
Για 2 εβδομάδες με το Gennet είμουν χαμηλά στα 11.9 mbs apo ta 15.9 που είμουν με το siemens 4200 και μετά το τηλ είμαι σταθερά στα 17.9.

Copyright © Keen Notion Co (2002-2017) Copyright Keen Notion Co.