PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το JetSpeed 500i



puzzled
06-02-04, 18:47
Από εχθές το πρωί, DSL έχω και DSL δεν βλέπω. Συγκεκριμένα για ανεξήγητο μέχρι στιγμής λόγο, ενώ είμαι μια χαρά στο δίκτυό μου συνδεδεμένος, ενώ όλοι βλέπουν ότι είμαι συνδεδεμένος και απαντώ και γρήγορα στα PING, εγώ δεν μπορώ να δώ ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε κατεβάζει, ούτε ανεβάζει. Με λίγα λόγια σα να έχω FIREWALL για τα πάντα. Δεν μπορώ εν ολίγοις να δω WWW, FTP, ED2K, FT και άλλα τέτοια, αλλά από CONSOLE και τα DNS μου περνάνε και τα TRACEROUTE μου περνάνε και τα PING μου περνάνε.

Εγκατάσταση: Δίκτυο Windows με W2K Server ο οποίος λειτουργεί ως File Server, DHCP, DNS, IIS, SQL και DOMAIN controller και 6 PC συνδεδεμένα σε ένα απλό HUB (για την ακρίβεια είναι SMC broadband router, ο οποίος όμως δεν υποστηρίζει ADSL και τον έχω μόνο ως HUB, αλλά και ως backup για την ISDN 128K). JetSpeed 500i ως ADSL modem με απενεργοποιημένα τα DHCP. Port Mappings σωστά σεταρισμένα για να τρέχουν όλα τα δημοφιλή προγράμματα.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι φταίει ο PROVIDER (Forthnet), οπότε NETCARTA (ACN) για έλεγχο. To ίδιο πρόβλημα, άρα ο provider την έβγαλε καθαρή. Έλεγχος PC, συνδέομαι μέσω από DIALUP (TELLAS) και όλα πάνε μια χαρά, άρα PC ΟΚ! Οπότε μένει το JetSpeed. Κάνω Restore Original Settings και ξανακάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις (χωρίς να ορίσω οποιοδήποτε Port Mapping) ... και παίρνω τα @ρχίδι@ μου! :evil: :evil: :evil:

Τελικά τί στο :twisted: συμβαίνει;!

Μήπως κάποιος "συνάδελφος" έχει κάποια καλή ιδέα;

Παρακαλώ βοηθήστε!!!

blend
06-02-04, 19:33
Αν εχεις κανει upgrade απο http://jetspeed.intracom.gr/ τοτε προχωραμε.

Πηγαινε στο WAN connections και κανε κλικ στο edit - μετα στο PPP και στην πρωτη επιλογη Create Route: βαλε true. Κανε save config / reset και αν εχεις βαλει σωστα ολα τα υπολοιπα, εισαι ετοιμος.

χαιρετω..

puzzled
06-02-04, 20:00
Τα έχω κάνει όλα αυτά. Δεν είναι καινούρια η σύνδεση, την έχω από το καλοκαίρι. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν βλέπω καθόλου Internet, αλλά ότι φαίνεται πως κάποια πρωτόκολα μπλοκάρονται. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω αν κάποιος ή κάτι (μια συσκευή) μπλοκάρει κάποια πακέτα. Κάτι σαν Network Tester π.χ. για να δω αν οντως το JetSpeed μπλοκάρει το INBOUND Traffic και αν ΝΑΙ τότε ποιο Inbound συγκεκριμένα.

Σε ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

blend
06-02-04, 20:48
puzzled,

χμμμμ... δηλαδη αν απενεργοποιησεις ολα τα securities παλι δεν γινεται τιποτα?

Eχεις soft firewall? Αν εχεις WinXP βγαλε και απο εκει το firewall. Εχεις βαλει σωστα τα στοιχεια στο TCP/IP της ethernet? Εχεις μιλησει με το support του provider? Αν ολα αυτα εχουν γινει, τοτε.... με γεια το modem... Δηλαδη, πας για αλλο... :( :( :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.