PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέμα με το Bandwidth...



Σελίδες : [1] 2

Balk
05-09-10, 08:48
Αγαπητοί συμφορουμήτες,

Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ (ξανά) μεγάλες αυξομειώσεις σε ταχύτητες download. Τις πρωινές ώρες κατεβάζω με την μάξιμουμ ταχύτητά μου στα 1.8MB/sec (με default snr στα 12 και με single download χωρίς download managers). Από το απόγευμα και το βράδυ αρχίζει και πέφτει η ταχύτητα στις ...ιλιγγιώδεις ταχύτητες των 400-500 KB/sec! Παρατηρείτε και σεις τα ίδια φαινόμενα;

Ξέρει κανείς αν ποτέ θα διορθωθεί αυτό το θέμα; (κρατάει πάνω κάτω από τότε που έγινα συνδρομητής το Μάιο του 2009 με πότε καλύτερες και πότε χειρότερες μέρες).

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη Net One αλλά το συγκεκριμένο θέμα μου τη δίνει στα ...νεύρα (σημείωση: δεν παίζω online παιγνίδια ούτε κατεβάζω ασύστολα). Απλά όταν χρειάζομαι κάποια αρχεία τα θέλω γρήγορα για εξοικονόμιση χρόνου και φυσικά βάσει των προηγουμένων που ανέφερα ενίοτε επηρεάζεται και το browsing πιο "βαριών" site.

Αν είναι κάτι πρόσκαιρο και με γνώμονα την ...πολυαναμενόμενη εφαρμογή χρήσης του ιδιόκτητου δικτύου οπτικών ινών της Net One (που ούτε μπορώ να γνωρίζω αν θα με βοηθήσει προσωπικά σε τίποτα), θα υπομένω. Αλλιώς να αρχίζω να κοιτάω τις εναλλακτικές μου.

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Balk

prodromosfan
06-09-10, 01:14
Αν και τωρα τελευταια σπανιως κατεβαζω πραγμα οποτε δεν μου εχει φανει αν η συνδεση δεν "τραβαει",
ωστοσο καλο θα ειναι να ελέγχεις τη γραμμη σου με τα εργαλεια που εχουν δημιουργησει οι συνφορουμιτες μας nnn & parsifal απο εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=383028).

Τις τελευταιες εκδοσεις των προγραμματων μπορεις να τις βρεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1922) και εδω (http://sourceforge.net/projects/qspeedtest/files/)

........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και αμα θες ανεβαζεις και τα αποτελεσματα σου εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=383397).
μην ανησυχεις ειναι ανωνυμο (η ip δεν καταγραφεται)

Balk
06-09-10, 10:47
Thanks @prodomosfan

Με έβαλες στη διαδικασία να θυμηθώ ...αρκετές εντολές στο linux ;) αλλά ήταν ενδιαφέρον. Τα αποτελέσματα όμως από την άλλη απλώς συνηγορούν σε αυτά που προανέφερα (το εξωτερικό ...σκίζει) :nono:

Παραθέτω το link όπου και ανέβασα τα στατιστικά μου εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3676861#post3676861)

Balk

Banditgr
06-09-10, 11:41
Δεν φαίνεται κάτι ιδιαίτερα κακό από τα στατιστικά. Ίσως να έκανες το test την ώρα εκείνη που παρατηρείς τις αυξομειώσεις που αναφέρεις. Αυξομειώσεις στο download rate τις τελευταίες ημέρες δεν μπορώ να πω ότι έχω παρατηρήσει εκτός από 2-3 μεμονωμένες περιπτώσεις που εξομαλύνθηκαν. Υπήρχε ένα θέμα με τη δρομολόγηση μέσω seabone πριν περίπου 5 ημέρες αλλά αυτό επηρέαζε κυρίως τα pings και έχει διορθωθεί έκτοτε.

elgriego
06-09-10, 19:37
Το ιδιο και εδω ολα καλα.....εννοειται οτι δεν πιανω την μεγιστη ταχυτητα ολη την ημερα αλλα ακομα δεν πεφτει κατω απο 1.3 ΜΒ/δ στην χειροτερη....ομως η περιοχη μου δεν φημιζεται για την πληθωρα των ΝΕΤΟΝΕ πελατων. Βεβαια μονο στο δικο μου το σπιτι ειμαστε ηδη 2 πελατες....

Balk
08-09-10, 23:41
Ευχαριστώ @Banditgr & @elgriego για το feedback.

Έκανα διάφορα τεστ σε διαφορετικές χρονικές στιγμές στις 6/9/2010 και 7/9/2010. Ορίστε τα αποτελέσματα (όλα με default snr στα 12, attenuation στα 10). Μετά έτσι από περιέργεια έριξα το snr στα 8 και 9 αλλά δεν είδα και καμιά διαφορά:

Με default snr στα 12, attenuation στα 10

7:30 πμ Max. download rate: 1.85 MB/sec
10:20 πμ Max. download rate: 1.65 MB/sec
4:50 μμ Max. download rate: 0,67 ΜΒ/sec
8:40 μμ Max. download rate: 0.45 MB/sec

...You see what I mean :mad:

Δε βλέπω να μπορεί να γίνει τίποτα επ' αυτού. Δε περιμένω να έχω σταθερά τις τιμές που έχω σε ώρες μη αιχμής αλλά δε θα ήταν λογικό να μη πέφτω κάτω από 1.2 ΜΒ/sec? Η γραμμή μου είναι σταθερότατη και η τηλεφωνία σχεδόν άψογη. Εκτός αν έχετε καμιά ιδέα λέω να το αφήσω εδώ. Δε νομίζω να βγει τίποτα αν δε πάρει τα επάνω της η NetOne με το ιδιόκτητο δίκτυό της και αποκτήσει περισσότερο bandwidth.

Sorry αν σας κούρασα.

Balk

elgriego
09-09-10, 19:59
8μμ και σχεδον τερματιζει στο 1.9 ΜΒ/δ. Ειναι θεμα της περιοχης σου και εαν δεν ενεργοποιηθει ο δακτυλιος δεν το βλεπω να λυνεται συντομα.

Netone1
09-09-10, 20:23
Καλησπέρα σας,

Όπως έχουμε τονίσει πολλάκις στο παρελθόν, παρόλο που ο δακτύλιος δεν βρίσκεται σε λειτουργία ακόμα λόγω πλειάδας παραγόντων που δεν κρίνεται σκόπιμο να αναφερθούν, παρακολουθούμε διαρκώς την απόδοση του δικτύου, και προβαίνουμε στις απαραίτητες αναβαθμίσεις και βελτιώσεις όταν αυτό κριθεί επιβεβλημένο, προκειμένου να διατηρείται το επίπεδο των υπηρεσιών υψηλό.

Συνήθως, αλλά όχι πάντα, οι αναβαθμίσεις αυτές αναφέρονται και στο ειδικό θέμα που εξυπηρετεί αυτό το σκοπό στο support forum.

Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Netone1

ΥΓ: Πιθανόν να δρομολογηθεί αναβάθμιση (και) στο Α/Κ Αιγάλεω, στην οποία περίπτωση θα ενημερωθείτε σχετικά.

elgriego
09-09-10, 22:06
@netone1

Οντως το ειχες πει σε πιο παλια περιπτωση...το ειχα ξεχασει....my bad!!! Καλα εκανες ομως και το ξαναγραψες για να το θυμομαστε.

Balk
09-09-10, 23:15
Αγαπητέ NetOne1,

Ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον σας στο θέμα μου και της NetOne γενικότερα για τους πελάτες της. Η συνολικότερη στάση του τεχνικού προσωπικού (και ιδίως μέσω τις δικής σας συνδρομής στο forum μας) και αυτού της πελατειακής υποστήριξης, μαζί με τις εν γένη πολύ καλές προσφερόμενες υπηρεσίες σας πιστεύω ότι σας κάνουν να ξεχωρίζετε στο χώρο των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα.

Για αυτό και σας προτιμώ προσωπικά ;)

Thanks και πάλι και εύχομαι μία αναβάθμιση στο Α/Κ Αιγάλεω στο προσεχές διάστημα.

Με εκτίμηση,

Balk

andreasp
11-09-10, 17:33
Καλησπέρα σας,

Όπως έχουμε τονίσει πολλάκις στο παρελθόν, παρόλο που ο δακτύλιος δεν βρίσκεται σε λειτουργία ακόμα λόγω πλειάδας παραγόντων που δεν κρίνεται σκόπιμο να αναφερθούν, παρακολουθούμε διαρκώς την απόδοση του δικτύου, και προβαίνουμε στις απαραίτητες αναβαθμίσεις και βελτιώσεις όταν αυτό κριθεί επιβεβλημένο, προκειμένου να διατηρείται το επίπεδο των υπηρεσιών υψηλό.


Αυτή η κονσέρβα, έχει αρχίσει και μου την δίνει!
3 μήνες καλά... 6 μήνες σούρσιμο είναι , και τα 3 χρόνια που γνωρίζω την NetOne.
Πότε κρίνεται επιβεβλημένο?
Το ότι εδώ και μέρες , με κλείδωμα στα 17, κατεβάζω με 500kbyte απο rapidshare με 50 connections δεν ειναι επιβεβλημένο?

Balk
30-09-10, 23:33
Αγαπητέ NetOne1,

Ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον σας στο θέμα μου και της NetOne γενικότερα για τους πελάτες της. Η συνολικότερη στάση του τεχνικού προσωπικού (και ιδίως μέσω τις δικής σας συνδρομής στο forum μας) και αυτού της πελατειακής υποστήριξης, μαζί με τις εν γένη πολύ καλές προσφερόμενες υπηρεσίες σας πιστεύω ότι σας κάνουν να ξεχωρίζετε στο χώρο των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα.

Για αυτό και σας προτιμώ προσωπικά ;)

Thanks και πάλι και εύχομαι μία αναβάθμιση στο Α/Κ Αιγάλεω στο προσεχές διάστημα.

Με εκτίμηση,

Balk

Θέλω να παραμείνω υπέρμαχος των υπηρεσιών της NetOne, αλλά υπάρχει θέμα βλέπετε. Καλή εταιρεία για το μέγεθός της, καλά όλα της αλλά αυτό το χάλι που βιώνω με το bandwidth είναι ανεπίτρεπτο!

Κοιτάξτε τι περνάω τις τελευταίες μέρες το βράδυ. Είμαι εργαζόμενος και το ίντερνετ το χρειάζομαι το βράδυ, και όχι τις πρωινές ώρες που είμαι στην εργασία μου. Τι άθλιες ταχύτητες είναι αυτές; Δείτε επισύναψη.

Σας παρακαλώ πολύ να δείτε τι θα γίνει με το Α/Κ Αιγάλεω γιατί δε με βλέπω να αντέχω για πολύ ακόμα. Ειλικρινά, θέλω να παραμείνω στη NetOne και να την υποστηρίξω αλλά όχι κάτω από τέτοιες συνθήκες. Προτιμώ να πληρώνω ...πολύ παραπάνω (you catch my drift) από να ταλαιπωρούμαι από απλά downloads και ένα νορμάλ browsing.

Περιμένω κάτι ουσιαστικό πια...

Balk

elgriego
18-10-10, 19:33
Δυστυχως γυρισαμε στα παλια....εδω και 3 ημερες με το που μπαινει το απογευμα η ταχυτητες ειναι πολυ χαμηλες και δεν ξεπερναν τα 600ΚB/s εως και το πρωι της επομενης. Ειναι θεμα εργασιων ή θεμα ελειψης χωρητικοτητας δεν ξερω...την τελευταια φορα ομως που εγινε κρατησε 3 μηνες και στο παρα πεντε δεν εφυγα...ελπιζω να μην περιμενουμε παλι 3 μηνες μεχρι να γινει κατι γιατι η υπομονονη μου εχει εξαντληθει απο την τελευταια φορα.

Cacofonix
19-10-10, 12:59
Δε νομίζω ότι το bandwidth είναι καλός λόγος για να πας αλλού. Σκέψου ότι στη Forthnet και στην Tellas μένεις χωρίς τηλέφωνο για βδομάδες ή μήνες...Τι να το κάνεις μετά το bandwidth;

DSLaManiaC
19-10-10, 15:03
Δε νομίζω ότι το bandwidth είναι καλός λόγος για να πας αλλού. Σκέψου ότι στη Forthnet και στην Tellas μένεις χωρίς τηλέφωνο για βδομάδες ή μήνες...Τι να το κάνεις μετά το bandwidth;

Είναι ο κύριοτερος λόγος για να πας αλλού.

Καλή, χρυσή η netone αλλά ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα..

Cacofonix
19-10-10, 15:10
Είναι ο κύριοτερος λόγος για να πας αλλού.

Καλή, χρυσή η netone αλλά ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα..

Ε μείνε χωρίς τηλέφωνο για 3 μήνες. :rofl:

elgriego
19-10-10, 15:48
Δε νομίζω ότι το bandwidth είναι καλός λόγος για να πας αλλού. Σκέψου ότι στη Forthnet και στην Tellas μένεις χωρίς τηλέφωνο για βδομάδες ή μήνες...Τι να το κάνεις μετά το bandwidth;

Υπερβαλλεις για το τηλεφωνο αλλα εγω δεν ειπα οτι ετοιμαζομαι για αλλου τοσο γρηγορα...απλα το να πιανω το μισο της ταχυτητας μπορω να το δεχτω...το να πιανω με τα βιας το 1/4, οχι!

Η ΝΕΤΟΝΕ μας εχει προσφερει χρονια καλης λειτουργιας και ευχαριστησης, ομως φτανει η στιγμη που καθε εταιρεια κανει καποιο επομενο βημα ωστε να εξελιχθει. Τωρα εαν θα αγοραστει απο αλλη η θα κανει μονη της την επενδυση εγω δεν το γνωριζω...σιγουρα ομως πρεπει να γινει συντομα.

Εγω ως πιστος πελατης θα περιμενω μεχρι να ειναι απελπιστικη η κατασταση πριν παω αλλου, απλα ελπιζω να μην γινει ποτε γιατι οταν λειτουργει, λειτουργει πολυ καλα.

DSLaManiaC
19-10-10, 16:20
Ε μείνε χωρίς τηλέφωνο για 3 μήνες. :rofl:

:what:

Netone1
19-10-10, 16:31
Καλησπέρα σας,

Αν και επί της παρούσης δεν έχω κάτι νεότερο να σας ανακοινώσω, μπορώ να σας δώσω κάποια εικόνα ως προς την κατεύθυνση που κινούνται τα πράγματα:


Οι δοκιμές του Thomson TG782, το οποίο έχει αποφασιστεί ότι θα είναι το επόμενο modem/router που θα διατεθεί, είναι σε καλό στάδιο πλέον, αν και δεν υπάρχει ακόμα πληροφόρηση για την εκτιμώμενη ημερομηνία διάθεσης.
Ο δακτύλιος οπτικών ινών της εταιρίας, έχει ολοκληρωθεί πλέον όσον αφορά το κομμάτι εργασιών / εκσκαφών. Αυτό συνέβη πολύ πρόσφατα και με καθυστέρηση ενός χρόνου από το αρχικό χρονοδιάγραμμα. Το επόμενο βήμα είναι να είναι έτοιμος και λειτουργικά, πράγμα που αναμένεται να συμβεί σύντομα, πιθανόν και μέσα στο 2010. Η διαδικασία που απαιτείται προκειμένου να ξεκινήσει η λειτουργία είναι επίσης πολύπλοκη, αλλά το θετικό είναι ότι το η κατασκευή / εκσκαφή ολοκληρώθηκε.
Βρίσκονται σε εξέλιξη διάφορες διαδικασίες, με την ολοκλήρωση των οποίων θεωρώ ότι θα έχουμε πιο σαφή εικόνα για το μέλλον των υπηρεσιών της Net One / Algonet. Πολλές ιδέες βρίσκονται στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων, μέχρι και πιλοτική διάθεση VDSL2, αλλά ακόμα δεν υπάρχει κάτι οριστικό για να σας κοινοποιήσω.
Σε κάθε περίπτωση, θα μείνουμε σε επικοινωνία για το οτιδήποτε θα μπορούσε να σας ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ,

Netone1

Cacofonix
19-10-10, 16:35
Σε ποιους θα διατεθεί το νέο router;

Sovjohn
19-10-10, 16:41
Σε ποιους θα διατεθεί το νέο router;

Εσύ σε ποιους λες? :p

DSLaManiaC
19-10-10, 16:52
Καλησπέρα σας,

Αν και επί της παρούσης δεν έχω κάτι νεότερο να σας ανακοινώσω, μπορώ να σας δώσω κάποια εικόνα ως προς την κατεύθυνση που κινούνται τα πράγματα:


Οι δοκιμές του Thomson TG782, το οποίο έχει αποφασιστεί ότι θα είναι το επόμενο modem/router που θα διατεθεί, είναι σε καλό στάδιο πλέον, αν και δεν υπάρχει ακόμα πληροφόρηση για την εκτιμώμενη ημερομηνία διάθεσης.
Ο δακτύλιος οπτικών ινών της εταιρίας, έχει ολοκληρωθεί πλέον όσον αφορά το κομμάτι εργασιών / εκσκαφών. Αυτό συνέβη πολύ πρόσφατα και με καθυστέρηση ενός χρόνου από το αρχικό χρονοδιάγραμμα. Το επόμενο βήμα είναι να είναι έτοιμος και λειτουργικά, πράγμα που αναμένεται να συμβεί σύντομα, πιθανόν και μέσα στο 2010. Η διαδικασία που απαιτείται προκειμένου να ξεκινήσει η λειτουργία είναι επίσης πολύπλοκη, αλλά το θετικό είναι ότι το η κατασκευή / εκσκαφή ολοκληρώθηκε.
Βρίσκονται σε εξέλιξη διάφορες διαδικασίες, με την ολοκλήρωση των οποίων θεωρώ ότι θα έχουμε πιο σαφή εικόνα για το μέλλον των υπηρεσιών της Net One / Algonet. Πολλές ιδέες βρίσκονται στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων, μέχρι και πιλοτική διάθεση VDSL2, αλλά ακόμα δεν υπάρχει κάτι οριστικό για να σας κοινοποιήσω.
Σε κάθε περίπτωση, θα μείνουμε σε επικοινωνία για το οτιδήποτε θα μπορούσε να σας ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ,

Netone1

Η είδηση για το δακτύλιο είναι πολύ σημαντική.. Αναμένουμε εξελίξεις...!

:oneup:

Cacofonix
19-10-10, 16:53
Εσύ σε ποιους λες? :p

Εγώ λέω μόνο στους καινούριους, αλλά αν το ζητήσει κάποιος παλιός δεν πρέπει να διατεθεί; Αυτό είναι με τη μπαταρία που λέγαμε ένα φεγγάρι;

prodromosfan
19-10-10, 17:21
Η είδηση για το δακτύλιο είναι πολύ σημαντική.. Αναμένουμε εξελίξεις...!

:oneup:

εδω και ενα χρόνο περιμενουμε.
το οτι η εσκαφη εχει τελειωσει ειναι καλό,
αλλα οπως μας εχει συνηθισει η Netone ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

DSLaManiaC
19-10-10, 17:30
εδω και ενα χρόνο περιμενουμε.
το οτι η εσκαφη εχει τελειωσει ειναι καλό,
αλλα οπως μας εχει συνηθισει η Netone ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

Μη ξεχνάς όμως ότι μέχρι τώρα οι καθυστερήσεις αφορούσαν εξωτερικούς παράγοντες και δεδομένα που δεν μπορούσε τόσο άμεσα η εταιρία να αλλάξει.
Εφόσον τώρα έχουν τελειώσει οι διαδικασίες και οι άδειες το μπαλάκι πάει στη NetOne.

prodromosfan
19-10-10, 17:45
εν γνωση μου το εγραψα το μηνυμα,
ωστε το "αναμένεται να συμβεί σύντομα, πιθανόν και μέσα στο 2010"
να γινει χωρις τα strike. :)

Sovjohn
19-10-10, 18:11
Εγώ λέω μόνο στους καινούριους, αλλά αν το ζητήσει κάποιος παλιός δεν πρέπει να διατεθεί; Αυτό είναι με τη μπαταρία που λέγαμε ένα φεγγάρι;

Όχι, το TG782 δεν έχει μπαταρία. Αυτό πρέπει να ήταν το Gennet Oxygen.

Τώρα - αν το "ζητήσει" παλιός δε νομίζω να γίνει απολύτως τίποτα, φαντάζομαι σε καινούργιους (όσοι λίγοι είναι :p), βλάβες, κτλ θα πάνε.

prodromosfan
19-10-10, 19:11
Όχι, το TG782 δεν έχει μπαταρία. Αυτό πρέπει να ήταν το Gennet Oxygen.

Τώρα - αν το "ζητήσει" παλιός δε νομίζω να γίνει απολύτως τίποτα, φαντάζομαι σε καινούργιους (όσοι λίγοι είναι :p), βλάβες, κτλ θα πάνε.

εφοσον το δινουν με χρησιδανειο,
δεν νομίζω να μη το δωσουν σε συνδρομητη εφοσον το ζητησει.

ariadgr
19-10-10, 19:57
εφοσον το δινουν με χρησιδανειο,
δεν νομίζω να μη το δωσουν σε συνδρομητη εφοσον το ζητησει.

Το ότι το δίνουν με χρησιδάνειο δε σημαίνει ότι δεν έχει κόστος γι'αυτούς, ή ότι το αλλάζουν απλά "επειδή επιθυμεί ο πελάτης", ενώ ο εξοπλισμός του δουλεύει απροβλημάτιστα. ;)

prodromosfan
19-10-10, 20:06
δεν ειπα χωρις λογο,
πχ καποιος μπορει να εχει προβλημα με restart και να ζητησει αλλαγη.

κοστος αγορας + κοστος χρησης βγαινει απο τα τελη που χρεωνουν.

Mercyful_Fate_666
21-10-10, 00:04
Πάντως και εδώ Κυψέλη τελευταία δεν πάμε καλά. Ειδικά τις τελευταίες 2-3 μέρες πολλά προβλήματα και στο browsing.

Nikiforos
21-10-10, 18:31
και εδώ κάπως έτσι αλλά νομίζω προχτες είχα σοβαρό πρόβλημα χτες και σημερα είναι μια χαρα!

Agent_
22-10-10, 20:04
Αγαπητοί συμφορουμήτες,

Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ (ξανά) μεγάλες αυξομειώσεις σε ταχύτητες download. Τις πρωινές ώρες κατεβάζω με την μάξιμουμ ταχύτητά μου στα 1.8MB/sec (με default snr στα 12 και με single download χωρίς download managers). Από το απόγευμα και το βράδυ αρχίζει και πέφτει η ταχύτητα στις ...ιλιγγιώδεις ταχύτητες των 400-500 KB/sec! Παρατηρείτε και σεις τα ίδια φαινόμενα;

Ξέρει κανείς αν ποτέ θα διορθωθεί αυτό το θέμα; (κρατάει πάνω κάτω από τότε που έγινα συνδρομητής το Μάιο του 2009 με πότε καλύτερες και πότε χειρότερες μέρες).

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη Net One αλλά το συγκεκριμένο θέμα μου τη δίνει στα ...νεύρα (σημείωση: δεν παίζω online παιγνίδια ούτε κατεβάζω ασύστολα). Απλά όταν χρειάζομαι κάποια αρχεία τα θέλω γρήγορα για εξοικονόμιση χρόνου και φυσικά βάσει των προηγουμένων που ανέφερα ενίοτε επηρεάζεται και το browsing πιο "βαριών" site.

Αν είναι κάτι πρόσκαιρο και με γνώμονα την ...πολυαναμενόμενη εφαρμογή χρήσης του ιδιόκτητου δικτύου οπτικών ινών της Net One (που ούτε μπορώ να γνωρίζω αν θα με βοηθήσει προσωπικά σε τίποτα), θα υπομένω. Αλλιώς να αρχίζω να κοιτάω τις εναλλακτικές μου.

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Balk
Το θέμα με το Bandwith στο A/K του Αιγάλεω είναι τραγικό. Εγώ προσωπικά όταν ήμουν συνδρομητής της Netone στο ίδιο Α/Κ με εσένα έφυγα για αυτόν τον λόγο. Θυμάμαι χαρακτηριστικά καθημερινές μετά της 12:00 το μεσημέρι Download με max 250-300kb με ταχύτητα κλειδώματος 6200mbps και Σ/Κ μετά της 12:00 έως το βράδυ και βαλε με max 150 από rapidshare. Έχω δει και φάση με 100kb download από RS όλα με download manager μόνο στη γραμμή. Από θέματα Ping ήμουν ευχαριστημένος.

Από το support πάντως το είχαν παραδεχθεί ότι είναι υπερφορτωμένο το A/K αλλά με τον τρόπο που μου το έλεγαν ήταν λες και εγώ έφταιγα για αυτό. (Συγγνώμη που ήθελα να κατεβάζω με 600kbs. :/ )

Δυστυχώς οι Users στο Α/Κ Αιγάλεω δεν νιώθουν το ADSL για να αρχίσουν να κάνουν παράπονα ώστε να γίνει καμία αναβάθμιση. :(

Balk
23-10-10, 16:46
@Agent

Προς τιμή της Net One και της τεχνικής της υποστήριξης έχουν ανακοινώσει εργασίες για την βελτιστοποίηση των παρεχομένων υπηρεσιών και στο Α/Κ Αιγάλεω την ερχόμενη Τρίτη, 26 Οκτωβρίου τα ξημερώματα. Θα επανέλθω όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες για να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.

Balk

Agent_
23-10-10, 17:06
@Agent

Προς τιμή της Net One και της τεχνικής της υποστήριξης έχουν ανακοινώσει εργασίες για την βελτιστοποίηση των παρεχομένων υπηρεσιών και στο Α/Κ Αιγάλεω την ερχόμενη Τρίτη, 26 Οκτωβρίου τα ξημερώματα. Θα επανέλθω όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες για να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.

Balk

Εγώ προσωπικά εάν δω ότι η NetOne στο Αιγάλεω στρώσει 100% θα ξανά γυρίσω χωρίς δεύτερη σκέψη. Περιμένω να μου πεις εντυπώσεις. :)

theopan
24-10-10, 01:35
Ας αναφέρω κάτι "κουλό". Άλλαξα διαμέρισμα (στο ίδιο κτίριο) πριν 3-4 μέρες. 4 ορόφους πιο πάνω. Ξεκάρφωσα το ζευγάρι στον κατανεμητή και το κάρφωσα στην κατάλληλη θέση για το νέο διαμέρισμα. Το attenuation ανέβηκε 1dB (από 19 σε 20) δίπλα στην πρίζα με το ίδιο ακριβώς καλώδιο που χρησιμοποιούσα ως τώρα. Ο συγχρονισμός ανέβηκε επίσης κατά περίπου 1Mbps! Λόγω διαρρύθμισης του χώρου, αναγκάστικα τελικά να περάσω γύρω γύρω στο δωμάτιο 15 μέτρα τηλεφωνικό καλώδιο για να συνδέσω το ρούτερ με την πρίζα. Αποτέλεσμα, το attenuation ανέβηκε άλλα 2,5dB (από 20 σε 22,5), αλλά ο συγχρονισμός έπεσε ελάχιστα μόνο και παραμένει στα επίπεδα που ήταν στο παλιό διαμέρισμα. Ως εδώ καλά θα μου πείτε, συμβαίνουν αυτά. Το περίεργο είναι ότι παρά τις αλλαγές φαινομενικά προς το χειρότερο στα στοιχεία της γραμμής, έχω την εντύπωση ότι η απόκριση στο σερφάρισμα έχει βελτιωθεί και μάλιστα αισθητά! Σημειώνω ότι αποσυνδέσεις δεν είχα ποτέ ούτε πριν ούτε τότε. Άλλαξε κάτι γενικά, είναι ιδέα μου, ή κάτι έπαιζε με την παλιά εσωτερική εγκατάσταση ακόμα και αν δεν αποτυπωνόταν σε νούμερα;

prodromosfan
24-10-10, 12:23
μαλλον για ιδεα σου μου κανει.
η αποκριση στο σερφαρισμα με το κλειδωμα και τα στατιστικά του adsl (οχι του ιντερνετ), δεν βλεπω πως μπορει να εχουν σχεση.

Sebu
27-10-10, 13:17
Δυστυχως γυρισαμε στα παλια....εδω και 3 ημερες με το που μπαινει το απογευμα η ταχυτητες ειναι πολυ χαμηλες και δεν ξεπερναν τα 600ΚB/s εως και το πρωι της επομενης. Ειναι θεμα εργασιων ή θεμα ελειψης χωρητικοτητας δεν ξερω...την τελευταια φορα ομως που εγινε κρατησε 3 μηνες και στο παρα πεντε δεν εφυγα...ελπιζω να μην περιμενουμε παλι 3 μηνες μεχρι να γινει κατι γιατι η υπομονονη μου εχει εξαντληθει απο την τελευταια φορα.

Το κανει και στο κεντρο Φαληρου κατα διαστηματα τις τελευταιες 10 ημερες. Συγκεκριμενα τα απογευματα μεταξυ 18.00-12.00 (πιο μετα δεν αντεχω πεφτω για υπνο :p) παρουσιαζει αυξομειωσεις οχι μονο το διαθεσιμο bandwidth αλλα και το latency/browsing.

Πχ μπορει τη μια στιγμη να κατεβαζεις στο 70% της γραμμης (γιατι εχεις βαλει κοφτη) και να σερφαρεις κανονικα στο ιντερνετ και ξαφνικα αρχιζει να σερνεται το browsing οι σελιδες αργουν να ανοιξουν/φορτωσουν και το κατεβασμα πεφτει μονο του στο 40-50% της γραμμης. Υστερα απο λιγα λεπτα επανερχεται μονο του μαζι με το browsing στα καλα του, για να ξαναμειωθει υστερα απο λιγο κ.ο.κ.

DSLaManiaC
27-10-10, 13:23
Έπεισα εχθές ένα φίλο να έρθει NetOne και του έκανα και σύσταση. Ελπίζω να μη με κυνηγάει...:p Αν κι επειδή είναι στο ίδιο Α/Κ με μένα δεν έχω δει ιδιαίτερα προβλήματα γενικά..

mephisto
27-10-10, 13:33
συνδεομαι την δευτερα μετα απο 5 χρονια στην βιβοντι οπου ομολογουμενος οι ταχυτητες ηταν παντα αψογες(αλλου υπηρχε ελλείμμα ),ελπιζω να μην εκανα βλακεια...

Balk
27-10-10, 15:52
@Agent

Προς τιμή της Net One και της τεχνικής της υποστήριξης έχουν ανακοινώσει εργασίες για την βελτιστοποίηση των παρεχομένων υπηρεσιών και στο Α/Κ Αιγάλεω την ερχόμενη Τρίτη, 26 Οκτωβρίου τα ξημερώματα. Θα επανέλθω όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες για να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.

Balk

Αγαπητέ NetOne1,

Τελικά έγιναν οι προγραμματισμένες εργασίες για τις 26 Οκτωβρίου 2010 στο Α/Κ Αιγάλεω ή όχι; Με τα στατιστικά που έχω διατηρώ τις αμφιβολίες μου αν έγινε κάτι ή αν έγινε δε βλέπω να είναι επί της ουσίας. Διαφωτίστε μας σας παρακαλώ...

Ευχαριστώ,

Balk

Netone1
27-10-10, 18:34
Καλησπέρα σας,

Να σας ενημερώσω για την τρέχουσα κατάσταση όσον αφορά και το Α/Κ Αιγάλεω και όλα τα υπόλοιπα, ώστε να έχετε μια εικόνα:


Έχουν υπάρξει πρόσφατα κάποιες αλλαγές στην διοίκηση της εταιρίας, με την αποχώρηση του κ. Ανδρέα Δούμουρα και την έλευση του κ. Χρήστου Τριζόγλου ως Διευθύνοντα Συμβούλου, κάτι που συνέβη εδώ και λίγες ημέρες. Θα υπάρξει και επίσημη ανακοίνωση αυτού του γεγονότος εντός των προσεχών ημερών, εκτός απροόπτου.
Παρ' όλα αυτά, ο γενικός σχεδιασμός που ακολουθείται, με την επικείμενη πλέον έλευση του δακτυλίου οπτικών ινών, ο οποίος ως τώρα φαίνεται ότι θα είναι διαθέσιμος εντός του 2010, αν και σας μεταφέρω αυτή την πληροφορία με κάθε επιφύλαξη, είναι ο ακόλουθος:

Α/Κ τα οποία θα ανήκουν στον δακτύλιο οπτικών ινών, ο οποίος εκτείνεται από την (Νέα) Κηφισιά έως και την Ν. Σμύρνη / Καλλιθέα, δεν αναμένεται να έχουν σημαντικές αλλαγές μέχρι την ένωσή τους με τον δακτύλιο. Αυτά τα Α/Κ, 26 στον αριθμό, θα διαπιστώσουν σαφή άυξησή της απόδοσής τους (δυνητικής ή πραγματικής), με την σύνδεσή τους στο δίκτυο οπτικών ινών μας.
Α/Κ τα οποία δεν βρίσκονται στον δακτύλιο οπτικών ινών, όπως ενδεικτικά, Πειραιάς, Φρεαττύδα, Ν. Φάληρο, Αιγάλεω, Νίκαια, κ.α. θα συνεχίσουν να λειτουργούν ως έχουν, με τις παρακάτω διαφορές:


Κοινή πολιτική διαθέσιμων πόρων και bandwidth η οποία θα αλλάζει τους διαθέσιμους πόρους σε τακτά χρονικά διαστήματα (φερ' ειπείν, κάθε 2 μήνες) ανάλογα με το πλήθος συνδρομητών και την χωρητικότητα σε κάθε Α/Κ, σύμφωνα με συγκεκριμένη πολιτική αναβαθμίσεων.
Αύξηση του διαθέσιμου bandwidth σαν απόρροια του παραπάνω, και περαιτέρω αύξηση του διαθέσιμου bandwidth εν καιρώ, καθώς υλοποιείται σχεδιασμός ο οποίος θα επιτρέπει διαχωρισμό των πόρων για εταιρικούς και οικιακούς πελάτες, με γνώμονα την πληρέστερη παροχή υπηρεσιών, εν δυνάμει, σε εταιρικούς πελάτες, με νέα προϊόντα, με αποτέλεσμα καλύτερη διαχείριση των πόρων ανά Α/Κ.
Πραγματοποιούνται αυτό το διάστημα σχετικές μελέτες σχετικά με τα uplink μας στο εξωτερικό, και αύξηση του διαθέσιμου bandwidth, είτε από τον ίδιο προμηθευτή (Seabone / Sparkle) είτε από διαφορετικό.
Δεν αποκλείεται η μελλοντική ένωση περισσότερων Α/Κ με τον δακτύλιο (ακόμη και όλων), αλλά είναι πρώιμο να συζητάμε για κάτι τέτοιο αυτή τη δεδομένη στιγμή.
Σε κάθε περίπτωση, και ανεξάρτητα από τις ενδοεταιρικές διοικητικές αλλαγές, όλοι οι συνάδελφοι που εμπλέκονται με αυτά τα θέματα, από την Τεχνική Διεύθυνση, είναι προσηλωμένοι ώστε να διατηρηθεί υψηλό το επίπεδο υπηρεσιών της εταιρίας, καθώς η ποιότητα υπηρεσιών θεωρούμε ότι είναι βασικός άξονας ανάπτυξης τόσο νέων υπηρεσιών, όσο και εμπλουτισμού των ήδη υπάρχοντων.

Αν και οι τελευταίες εργασίες (αναφέρομαι στο Α/Κ Αιγάλεω), δεν έχουν δείξει ως τώρα απτά αποτελέσματα, θα ζητήσω την υπομονή σας για μερικές ημέρες ώστε να πραγματοποιηθούν διορθωτικές κινήσεις όπου αυτό χρειάζεται. Και με το "μερικές ημέρες", δεν εννοώ το 2011.

Θα πρέπει, τέλος, να σας αναφέρω ότι, πλέον, οι ενδείξεις που έχουμε για την αναπτυξιακή πορεία της εταιρίας είναι κατ' αρχήν θετικές, αν και δεν διαθέτω την πλήρη εικόνα ακόμη για να την μοιραστώ μαζί σας. Ωστόσο, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα έχουμε εξελίξεις σύντομα σε πολλά, και χρονίζοντα, μέτωπα που υπάρχουν ανοιχτά εδώ και πολύ καιρό (πόροι δικτύου, υπηρεσίες, προϊόντα, κ.α.).

Κλείνοντας, με δεδομένο ότι μαζί έχουμε την περισσότερη επικοινωνία μέσω forum εδώ και μεγάλο διάστημα, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω και πάλι για την προτίμησή σας στις υπηρεσίες μας, και να σας διαβεβαιώσω ότι συνεχίζουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό ώστε η ποιότητα των υπηρεσιών να είναι αδιαπραγμάτευτα υψηλή.


Άλλωστε, ο καθένας ο οποίος παρατηρεί μειωμένη απόδοση στην γραμμή του (και εγώ προσωπικά), ποτέ δεν είναι χαρούμενος για αυτό - Οπότε, όσο περισσότερο ελαχιστοποιηθούν τέτοια περιστατικά, τόσο το καλύτερο για όλους μας.


Ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο μέγεθος της δημοσίευσης, και σας εύχομαι ένα ευχάριστο, πλην βροχερό, βράδυ.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Netone1

Banditgr
27-10-10, 18:41
Καταρχήν ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Είτε τα νέα μας αρέσουν είτε όχι, είναι μια πρακτική που μην έχετε αμφιβολία εκτιμάται από τους συνδρομητές. Κρατάω τα εξής σημαντικά από την ανακοίνωση :


Παρ' όλα αυτά, ο γενικός σχεδιασμός που ακολουθείται, με την επικείμενη πλέον έλευση του δακτυλίου οπτικών ινών, ο οποίος ως τώρα φαίνεται ότι θα είναι διαθέσιμος εντός του 2010, αν και σας μεταφέρω αυτή την πληροφορία με κάθε επιφύλαξη,


Πραγματοποιούνται αυτό το διάστημα σχετικές μελέτες σχετικά με τα uplink μας στο εξωτερικό, και αύξηση του διαθέσιμου bandwidth, είτε από τον ίδιο προμηθευτή (Seabone / Sparkle) είτε από διαφορετικό.


Ωστόσο, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα έχουμε εξελίξεις σύντομα σε πολλά, και χρονίζοντα, μέτωπα που υπάρχουν ανοιχτά εδώ και πολύ καιρό (πόροι δικτύου, υπηρεσίες, προϊόντα, κ.α.).

Πολύ θετικά όλα αυτά, αλλά να τα δούμε να υλοποιούνται. Ειδικά αν γίνει αυτό το τελευταίο (προιόντα, υπηρεσίες κτλ) τότε πραγματικά θα αναφωνήσω σαν άλλος psyxakias "Επιτέλους !!!".

Balk
27-10-10, 19:10
@ NetOne1

Ευχαριστώ για τον ...καταιγισμό πληροφοριών! Εύχομαι να υλοποιηθούν σύντομα τα περισσότερα από αυτά που αναφέρατε. Το εύχομαι πραγματικά...

Balk

Banditgr
27-10-10, 19:12
Άσχετο με τα νέα router έχουμε κάτι νεότερο ?

voithostyrempora2
27-10-10, 19:14
Ουφ επιτελους :) .Λατρεμενη NetOne :).

Πλέον και σε αναπτυξιακή πορεία :oneup: .



Αν χρειάζεστε καναν Μηχανικό Δικτύων ,πείτε μου να στείλω βιογραφικό :twisted::twisted::twisted:.

:p

dimsi
28-10-10, 02:44
συνδεομαι την δευτερα μετα απο 5 χρονια στην βιβοντι οπου ομολογουμενος οι ταχυτητες ηταν παντα αψογες(αλλου υπηρχε ελλείμμα ),ελπιζω να μην εκανα βλακεια...

Οταν συνδεθεις να πης τις εντυπωσεις σου,στατιστικα και γενικοτερα τις παρατηρησεις σου γιατι και εγω το σκεπτωμαι για netone και εχωμε και το ιδιο Α/Κ.;)

Sebu
28-10-10, 13:42
Α/Κ τα οποία δεν βρίσκονται στον δακτύλιο οπτικών ινών, όπως ενδεικτικά, Πειραιάς, Φρεαττύδα, Ν. Φάληρο, Αιγάλεω, Νίκαια, κ.α. θα συνεχίσουν να λειτουργούν ως έχουν, με τις παρακάτω διαφορές:

Στο φτυσιμο εμεις οι Πειραιωτες???? :p

Το ηξερα οτι εκει στη ΝετΟνε ειστε κρυφοβαζελοι και μποϊκοταρετε το μεγαλο λιμανι :twisted:

ermis25
28-10-10, 14:45
[/LIST]
Στο φτυσιμο εμεις οι Πειραιωτες???? :p

Το ηξερα οτι εκει στη ΝετΟνε ειστε κρυφοβαζελοι και μποϊκοταρετε το μεγαλο λιμανι :twisted:


http://i56.tinypic.com/soxvo3.jpg


:whistle: :evil:

mephisto
28-10-10, 16:59
Οταν συνδεθεις να πης τις εντυπωσεις σου,στατιστικα και γενικοτερα τις παρατηρησεις σου γιατι και εγω το σκεπτωμαι για netone και εχωμε και το ιδιο Α/Κ.;)

τι Δευτερα θα συνδεθω οποτε θα ενημερωσω και θα εχω ξεκαθαρη εικονα αφου ξερω την γραμμη μου εδω και χρονια(γινεται φορητοτητα και δεν αλλαζω βρογχο).

@ ADSLgr.com All rights reserved.