PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως καταλαβαίνω ότι έχει καεί ο σκληρός???



iliaspo
05-09-10, 17:49
Το παλιό pc τα έφτυσε πριν 20 μέρες και τελικά αγόρασα καινούργιο (ήταν έτσι και αλλιώς στα σχέδια), απλά τώρα πήρα απόφαση να το φτιάξω, να το πετάξω ή να το πουλήσω. Σε συζητήσεις που έχω κάνει οι μισοί μου λένε ότι είναι μητρική και οι υπόλοιποι ότι κάηκε ο σκληρός.
Λοιπόν, το pc μπαίνει στα bios και εκεί που πάει να φορτώσει τα xp κλατάρει. Δόκίμασα να κάνω boot απο το cd (μήπως έφταιγε το λειτουργικό) αλλά ξανά τα ίδια.
Δεν μπαίνει ούτε με safe mode ούτε με τπτ....
Τι λέτε να είναι????

XPHSTOS29
05-09-10, 18:54
Οταν λες κλαταρει τι εννοεις ;
Σβηνει τελειως ;
Αν σβηνει τελειως δοκιμασε να ανοιξεις το καπακι και να το καθαρισεις απο την σκονη που ενδεχομενως εχει μαζεψει.
Ενα ελαφρυ καθαρισμα της ψυχτρας του επεξεργαστη θα σου δειξει αν οντως ειναι εκει το προβλημα.
Αν το εχεις κανει ηδη γινε λιγο ποιο σαφης ως προς το προβλημα που αντιμετωπιζεις.

iliaspo
05-09-10, 18:59
Πάει να φορτώσει τα xp και εκεί που δείχνει το tab που κάνει loading πετάει για κλάσματα δευτερολέπτου μια μπλέ οθόνη και αμέσως μετά κάνει επανεκκίνηση. άμα το αφήσω κάνει αυτόν τον φαύλο κύκλο για ώρες...
επίσης την ώρα που πάει φορτώσει τα xp ακούγεται ένας ήχος σαν να στροφάρει κάτι με μεγάλη ταχύτητα και μετά πέφτει απότομα ο ήχοσ και ξεκινάει η επανεκίνηση

leopal
05-09-10, 19:09
Δοκιμασε ενα live linux cd.

WAntilles
05-09-10, 19:30
επίσης την ώρα που πάει φορτώσει τα xp ακούγεται ένας ήχος σαν να στροφάρει κάτι με μεγάλη ταχύτητα και μετά πέφτει απότομα ο ήχοσ και ξεκινάει η επανεκίνηση

Αυτό δεν έχει καμμία σχέση με το δίσκο.

Είναι τα ανεμιστηράκια της CPU και της GPU (αν δεν έχεις fanless) που ξεκινάν στο max, και μόλις φορτώσει το λειτουργικό οπότε φορτωθούν οι drivers για το CPU power-throttling, και της VGA, πέφτουν στο min.

Συμβαίνει σε όλα τα OSes.

washcloud
05-09-10, 21:34
^...με όλες αυτές τις συντμήσεις, μάλλον πιο πολύ θα μπερδεύτηκε ο (συγκεκριμένος) topic starter... :p

iliaspo, κατά πάσα πιθανότητα απλά "χαλάσανε τα Windows".
Για τoν "ήχο" που λες, υπάρχει περίπτωση να έχεις αφήσει το δισκάκι των Windows μέσα; (να είναι δηλαδή από αυτό που "στροφάρει", ο ήχος; )

Όταν δε πας να ξεκινήσεις από το CD (...οκ, όταν πας για κανονικό ξεκίνημα από τα Windows, ή έστω από safe mode, σου πετάει μπλε οθόνη και λίγο μετά επανεκκινεί), σε ποιό ακριβώς σημείο "κολλάει"; (...Προσπαθείς να κάνεις επανεγκατάσταση των Windows, υποθέτω).
Και τί ακριβώς γίνεται ΤΟΤΕ; Πάλι μπλε οθόνη; Εξήσε λίγο, γιατί δεν ήσουν αρκετά σαφής σε αυτό το κομμάτι.


...κι αν έχεις τη δυνατότητα να συνδέσεις τον δίσκο σε άλλο μηχάνημα, και να του κάνεις από εκεί ένα φορμάτ (δεν εννοώ να του βάλεις Windows - απλά ένα φορμάτ=δημιουργία συστήματος αρχείων, να κάνεις), καν' το, κι αν καταφέρει να ολοκληρωθεί, ξαναβάλ' τον μετά στο δικό σου πισί, και ξαναδοκίμασε να περάσεις Windows).
Είναι ίσως ο πιο γρήγορος τρόπος για να βγάλεις συμπέρασμα για την κατάσταση του δίσκου.
(Υποθέτω πως δεν έχεις αρχεία που θες, στον δίσκο).

Για την μητρική που σου είπαν, παίζει να είναι το τελευταίο που φταίει.
Ίσως μάλιστα, αν δεν είναι α) τα Windows β) o δίσκος, να είναι κάποια από τις μνήμες (RAM) που φταίνε.

iliaspo
06-09-10, 13:34
Τελικά είχε γίνει βλακεία, προφανώς είχε χαλάσει το cd των windows. χρησιμοποίησα ένα άλλο με windows 7 και τελικά όλα καλά. το μόνο προβληματάκι είναι ότι βλέπει μόνο τα 2 από τα 3 partition αλλά θα το ψάξω το θέμα αυτό στο φόρουμ για να μην σας κουράσω.. ευχαριστώ πολύ

washcloud
06-09-10, 18:57
^...δεν κουράζεις.
Κι απλό είναι το θέμα σου (πλέον) : όταν θα πας για εγκατάσταση, ΠΡΩΤΑ σβύσε τα υπάρχοντα partition, και μετά προχώρα σε δημιουργία νέων και τέλος στην ίδια την εγκατάσταση. Την δίνει τη δυνατότητα το CD, όταν φτάσεις σ' εκείνο το σημείο.

iliaspo
06-09-10, 23:54
^...δεν κουράζεις.
Κι απλό είναι το θέμα σου (πλέον) : όταν θα πας για εγκατάσταση, ΠΡΩΤΑ σβύσε τα υπάρχοντα partition, και μετά προχώρα σε δημιουργία νέων και τέλος στην ίδια την εγκατάσταση. Την δίνει τη δυνατότητα το CD, όταν φτάσεις σ' εκείνο το σημείο.

file washcloud σε ευχαριστώ πολύ... λύθηκε και αυτό το θέμα και αποφάσισα να κάνω ένα ολικό τσεκ το hard drive με διάφορα προγράμματα (wd data lifeguard diagnostics, hd tune, ashampoo hdd control) και ενώ όλα με βγάζουν excellent όσον αφορά τα bad sectors, υπάρχει πρόβλημα με την θερμοκρασία. Όλα μου δείχνουν warning καθώς η θερμοκρασία κυμαίνεται απο 58 - 72 C. Υπάρχει λύση?? Είναι σοβαρό πρόβλημα η υψηλή θερμοκρασία???

hot_swapper
07-09-10, 00:48
58C - 72C είναι υπερβολική για δίσκο! Το πολύ 55C πρέπει να έχεις και καλό είναι όχι συνέχεια! Τα specs των WD αν προσέξεις, δίνουν άνω όριο κάπου στο 55-58.
Τώρα τι μπορεί να φταίει, ίσως κακός εξαερισμός, ίσως στρίμωξες κανά άλλο drive δίπλα στο δίσκο, ίσως χάλασε κάποιο ανεμιστηράκι μπροστά ή πίσω στο κουτί και δεν φέρνει αρκετό 'ρεύμα' αέρα...

Εγώ κάποτε στρίμωξα έναν παλιό 2ο δίσκο δίπλα σε αυτόν που είχα και μέσα σε μία μέρα έσκασε από υπερθέρμανση! :(

washcloud
07-09-10, 11:32
^ ...καλά τα λέει ο χοτ από πάνω (...αν και, φίλε χοτ, για να "σκάσει δίσκος από υπερθέρμανση", λόγω στριμώγματος, λίγο δύσκολο. Το λέω διότι κι εγώ έχω φερθεί πολύ...ανάξια σε αρκετούς δίσκους : πχ να έχω τον έναν πάνω στον άλλο, όχι σε bay δηλαδή -ή και στριμωγμένους πχ σε bay για floppy- με ακατάλληλο/ανύπαρκτο εξαερισμό, κι όμως οι θερμοκρασίες μόλις να ξεπερνούν τους 40. Ίσως απλά να ήταν η ώρα του...σκασμένου) iliaspo.

Δηλαδή, οι θερμοκρασίες άνω των 50 δεν είναι κι ενδεδειγμένες να υπάρχουν, και πάνω πχ απο 60 μπορείς να τις θεωρήσεις σοβαρά υψηλές, και να πρέπει να τις αντιμετωπίσεις. Πόσο μάλλον που μιλάς για 70+....

Διάφορα μπορούν να προκύψουν με τόσο υψηλές θερμοκρασίες, και σίγουρα πρωτ' απ' όλα βάζεις σε κίνδυνο τα δεδομένα σου, και μετά τον ίδιο τον δίσκο (το πρώτο πιο πιθανό ίσως είναι να σκάσει/τσουρουφλιστεί κανένα component από την ηλετρονική πλακέτα του). Τσέκαρε όπως ήδη ειπώθηκε αν τα ανεμιστήρια στο κουτί (λογικά τουλάχιστον 2) δουλεύουν κανονικά, κι αν είναι 1 ή και...κανένα, πρόσθεσε (πρέπει, σε γενικές γραμμές, να έχεις ένα κάτω-εμπρός να τραβάει αέρα, κι ένα πίσω-πάνω να τον βγάζει έξω απ' το κουτί). Βέβαια κάτω από κανονικές συνθήκες, οι δίσκοι δεν συνηθίζουν ν' ανεβάζουν τέτοιες θερμοκρασίες. Είναι κατασκευασμένοι (όσοι δουλεύουν σε "νορμάλ" στροφές, έστω, δηλαδή max 7200rpm κι όχι πάνω από 10000) έτσι που ΣΥΝΗΘΩΣ ακόμη και χωρίς ανεμιστήρια στο κουτί, να θερμαίνονται μέχρι γύρω τους 45-50, και να επιβιώνουν μια χαρά.
Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου ένας παλιός Excelstor που δείχνει συνεχώς 75C. Τον ακούμπησα όμως και είδα ότι μάλλον λάθος ένδειξη δίνει (άλλωστε είναι συνεχώς στους 75), μιας και δεν είναι τόσο καφτός όσο ισχυρίζονται τα σχετικά προγράμματα. Ενώ ένας Maxtor που έχω και πιάνει τους 55, δεν....πιάνεται - ζεματάει άσχημα. Στο λέω ενδεικτικά, για να τον ακουμπήσεις -προσεκτικά- και 'συ τον δικό σου δίσκο, ΜΗΠΩΣ δεν είναι τόσο καφτός, όταν δείχνει 60-70+....

Αν όμως τελικά ζεματάει άσχημα (πάνω απ' τους 45 είναι πολύ έντονη η ζέστη που βγάζουν, και πάνω απ' τους 50-55 όπως είπα, δε νομίζω να μπορείς πχ να αντέξεις να τους κρατήσεις στο χέρι χωρίς να "καείς") πρέπει να τη ρίξεις τέτοια θερμοκρασία.


...εκτός δε απ' τη ροή αέρα μέσα στο κουτί που πρέπει να ελέγξεις/φροντίσεις, μπορείς να πάρεις ειδική ψύκτρα με (2 συνήθως) ανεμιστηράκια πάνω (5-10 € το πολύ) για δίσκους, να την βιδώσεις (έχει ένα "ταυ" για να παίρνουν ρεύμα από Molex καλώδιο του τροφοδοτικού) στην πίσω μεριά του δίσκου (υπάρχουν υποδοχές) και αυτό θα ρίξει τη θερμοκρασία 5-10 βαθμούς ακόμη...

iliaspo
07-09-10, 15:09
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν είχα ελέγξει ποτέ πριν τον δίσκο μου (τον έχω 4,5 χρόνια) όσον αφορά την θερμοκρασία οπότε δεν μπορώ να ξέρω ποιές ήταν οι προηγούμενες ενδείξεις του.
Αρχικά σκέφτηκα (μιας και δεν είμαι ειδικός) μήπως έκανα καμία βλακεία όταν τον έβγαλα και τον ξανατοποθέτησα στο κουτί.
Η δεύτερη απορία μου είναι εφόσον η θερμοκρασία αυτή (+60) είναι φυσιολογική (στην περίπτωση που είναι χαλασμένο το ανεμιστηράκι) όταν δεν υπάρχει καλό airflow ή δείχνει ότι υπάρχει και κάποιο πρόβλημα εσωτερικά του δίσκου. Δηλαδή, αν βάλεις ένα καινούργιο δίσκο να λειτουργήσει χωρίς ψύκτρα και ανεμιστηράκι κοντά, θα ανεβάσει τέτοιες θερμοκρασίες??
Για τα δεδομένα δεν υπάρχει πρόβλημα, πρόλαβα και τα έκανα back up και έκανα και format όλα τα partition του δίσκου απλά δεν ξέρω μήπως απλά ο δίσκος τα έχει φτύσει και δεν αξίζει να προσπαθήσω για κάτι.
Μου φαίνεται μάταιο να βάλω ψύκτρα τα όποια θα ρίξουν μόνο 5-10 βαθμούς την θερμοκρασία.

........Auto merged post: iliaspo πρόσθεσε 5 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επίσης δοκίμασα να ακουμπήσω τον δίσκο μόλις έσβησα τον υπολογιστή και ήταν πραγματικά πολύ καυτός

washcloud
07-09-10, 16:47
Πάντως (ιδιαίτερη) "βλακεία", δεν μπορεί κανείς να κάνει βάζοντας έναν δίσκο στο κουτί - σχετικά με την θερμοκρασία (οκ, εκτός κι αν πριν ήταν κοντά σε ανεμιστήρα, και πλέον όχι).


"Φυσιολογική" και πάλι δεν είναι η 60+ (έστω και χωρίς ανεμιστήρα εντός). Nαι ανεβασμένη θα έπρεπε να είναι, αν δεν υπάρχει σωστό airflow, αλλά το πολύ γύρω στους 50 - κι αυτό μέσα στην κάψα του περασμένου μήνα όμως. Ο δίσκος έχει "ιδιαίτερότητα" - δεν ξέρω αν είναι από κατασκευής του έτσι, ή την απέκτησε (και πώς) στην πορεία.
Πχ ο Μάξτορ που ανέφερα πριν, έχει έναν...δίδυμό του, ο οποίος είναι 10-15C κάτω (γύρω στους 40-45 δηλαδή, όπως κι οι άλλοι μου δίσκοι). Τί ζόρι τραβάει ο ένας, δεν ξέρω.

Το αν θα τα φτύσει, δε νομίζω να μπορεί να το προβλέψει κανείς. Ούτε καν ξέρω αν η υψηλή θερμοκρασία του, είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτόν, με ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ να ψήνεται.
Ότι πάντως το να ψήνεται ΜΑΛΛΟΝ θα έχει αποτέλεσμα κάποια ζημιά κάποια στιγμή, να το θεωρείς πιθανότατο. ΑΝ δεν κάνεις κάτι γι' αυτό. Το να βάλεις ΕΣΤΩ ένα σκέτο ανεμιστηράκι (πχ από κάποιο καμμένο τροφοδοτικό ή από οπουδήποτε αλλού) να φυσάει κολλητά πάνω του, αν δεν πάρεις μια σχετική ψύκτρα, και πάλι καλό θα κάνει (5-10 βαθμούς, ενδέχεται και πάλι να πέσει).

Η πτώση στους 50-55, θα είναι πιστεύω αρκετή, αν είναι η max την οποία θ' ανεβάζει, παρά τους "φόβους" σου. Δοκίμασέ το, δεν έχεις να χάσεις κάτι (και μπορείς όπως είπα να τη βγάλεις φτηνά), αφήνοντάς τον να δουλεύψει έτσι πχ για κα'να μήνα (στους 50-55).
Μπορεί πάντα άλλωστε να ψοφήσει από ο,τιδήποτε άλλο, άσχετο με τη θερμοκρασία, πιο πρώτα :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.