PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με speedtouch 585



Neskio
05-07-06, 19:10
Μολις χθες αγορασα το speedtouch για pstn γραμμη απο τον οτε. Επειδη δεν ειχα ethernet στον υπολογιστη, αγορασα μια καρτα pci express που να εχει ethernet και εβαλα εκει το modem.

Το προβλημα ειναι οτι απο την στιγμη που το εβαλα, ενω ολα ηταν οκ, δλδ ethernet, wlan και power προσπαθουσε συνεχως να συχρονισει με το dslam του ΟΤΕ αλλα δεν μπορεσε. Αυτο το θεωρησα παραξενο, αφου με το Sagem Fast 800 που ειχα πριν, δεν ειχα καποιο προβλημα.

Σημερα το πρωι μεχρι και και αυτη την στιγμη, δεν μπορουσα να συνδεθω με κανενα modem παρα μονο με την pstn. Για την ακριβεια, μπορουσα να συνδεθω με το sagem αλλα δεν μου ανοιγε καμια σελιδα στον firefox/IE ουτε στο irc μπορουσα να μπω, ουτε στο msn. Ακομα και με την pstn μπορουσα μονο στο internet να μπω.

Εκανα ξανα εγκατασταση τους drivers του sagem και του touchspeed αλλα δεν ειδα καποια διαφορα. Μεχρι που αποφασισα να σβησω το router μπας και φταιει αυτο. Αφου το αποσυνδεσα και το εβγαλα απο το ethernet, καταφερα να συνδεθω κανονικα με το sagem.

Δεν ξερω τι μπορει να φταιει. Δεν εκανα καποια συγεκριμενη ρυθμιση στο ρουτερ. Μηπως ειναι προβλημα αναβαθμισης? Αποτι ειδα φοραει παλιο firmware? Υπαρχει περιπτωση να φταιει η καρτα δυκτιου ή ακομα και η θεση της?

PLz help.

---------------------------
EDIT

Μετα απο αυτο το ποστ και ενω ημουν κανονικα συνδεδεμενος με το sagem, ενεργοποιησα και το speedtouch. Σαν αποτελεσμα ειχα να μην μπορω να μπω σε καποια αλλη σελιδα (μου εβγαινε η σελιδα του speedtouch που ελεγε dsl connection down). Αναγκαστικα να το αποσυνδεσω και να ξανακανω connect για να μπω παλι κανονικα.

RyDeR
05-07-06, 19:37
Πήγαινε σε έναν φίλο σου και δοκίμασε το, αν συγχρονίζει εκεί. Δοκίμασε και πες μας. Αν δεν συγχρονίζει βέβαια παίρνα απο το κατάστημα του ΟΤΕ και πέστους 2 φωνήεντα.

axeman
05-07-06, 19:40
Για την αδυναμια συγχρονισμου του speedtouch δεν ειναι δυνατον να φταιει η καρτα δικτυου, για τα προβληματα συνδεσης με συγχρονισμενο το sagem ειναι δυνατον να ευθυνεται η καρτα.

Το παραξενο ειναι οτι ενω συγχρονιζει το sagem δεν συγχρονιζει το speedtouch.

Μιλησες με 134 ή το 1242 ?

Μπορεις να μας πεις τι λεει στο event log στο web interface του speedtouch κατα την προσπαθεια συγχρονισμου ?

contrast
05-07-06, 19:57
Είναι cross το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής.
Άλλαξε την φορά των καλωδίων με νέο βύσμα και θα λειτπυφγήσει κανονικά.

axeman
05-07-06, 20:03
Είναι cross το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής.
Άλλαξε την φορά των καλωδίων με νέο βύσμα και θα λειτπυφγήσει κανονικά.
Δηλαδή ?

Θέλεις να πεις ότι το τηλεφωνικό καλώδιο και το βύσμα RJ-11 έχουν πολικότητα ?

Πως γίνεται να έχεις cross με ένα δισυρματο ?

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

RyDeR
05-07-06, 20:12
Εγω οπως να ναι τα συνδεω, τι σχεση εχει αυτό?
Αν είναι αυτό πάντως άνοιξε την πρίζα τηλεφώνου και άλλαξε θέσεις τα καλώδια, δεν χάνεις τίποτα...

Neskio
05-07-06, 20:30
Αλλαξα καλωδια, εβαλα μονο του το router στην τηλεφωνικη πριζα τπτ. :( Και στο 1242 δεν απαντανε. Μηπως ειναι προβλημα του firmware? Δοκιμασα να κανω εγκατασταση αλλο firmware αλλα μου πεταξε σφαλμα.

Εχω αυτη την version
Software Release: 5.3.2.6

axeman
05-07-06, 20:36
Λογικό ηταν, δεν ειναι θέμα καλωδίου.

Μπορεις να μας πεις τι λεει στο event log στο web interface του speedtouch κατα την προσπαθεια συγχρονισμου ή αν λέει κάτι άλλο παράξενο ?

Neskio
05-07-06, 21:45
Info 00:00:42 (since last boot) LOGIN User Enema logged in on [HTTP] (from 192.168.1.64)


Info 00:00:08 (since last boot) FIREWALL level changed to Disabled.


Warning 00:00:08 (since last boot) DHCS server up


Info 00:00:08 (since last boot) WIRELESS automatic channel selection done (channel = 1)


Info 00:00:02 (since last boot) FIREWALL event (1 of 1): enabled rules


Info 00:00:02 (since last boot) WIRELESS interface turned on.


Warning 00:00:00 (since last boot) KERNEL Cold restart

Αυτα λεει στο event log. Επισης στην αναβαθμιση λεει οτι δεν αποκρινεται στο τελος του step 2.
Χαλασμενη συσκευη?

axeman
05-07-06, 22:23
Όχι υποχρεωτικά,

μπορείς να επικοινωνήσεις το συντομότερο μαζί τους και να τους το αναφέρεις αλλα και να δοκιμασεις το modem σε κάποιον φίλο οπως είπαν και πριν.

Ο συγχρονισμός δεν είναι προβλημα firmware.

enwsitis21
05-07-06, 23:37
Η γραμμή σου είναι σίγουρα pstn;
Το sagem γράφει από κάτω fast 800 ή 840;

Neskio
06-07-06, 00:38
Σιγουρα ειναι pstn και το sagem γραφει 800 απο κατω. Αφου με το sagem δεν εχω προβλημα.

Α, καταφερα να κανω αναβαθμιση τελικα το touchspeed.

Τα μονα προβληματα ειναι οτι δεν μπορει να συνδεθει, κανει ολη την ωρα συχρονισμο, και οτι δεν μπορει να δουλεψει το sagem οταν εχω και το touchspeed στην ethernet.
Προσπαθησα να απεγκαταστησω τους drivers του sagem αλλα παλι δεν εγινε κατι.

Θα τηλεφωνησω στον οτε αυριο αμα ειναι να δω τι θα μου πουν :(

Neskio
06-07-06, 14:54
Πηρα στον οτε και μετα απο πολλες ματαιες προσπαθειες δεν καταφεραμε τιποτα...
Μου ειπαν να καλεσω το 121, οποτε περιμενω τηλεφωνημα τους αυριο.

Αν δεν γινει τιποτα θα παω να μου το αλλαξουν.

Υπαρχει περιπτωση να μην δουλευει κανενα touchspeed στην γραμμη μου? Παιζει κανα ρολο, το οτι δεν εχω 2 πριζες αλλα μια στην οποια εχω βαλει διαχωριστη?

axeman
06-07-06, 15:50
Υπαρχει περιπτωση να μην δουλευει κανενα touchspeed στην γραμμη μου? Παιζει κανα ρολο, το οτι δεν εχω 2 πριζες αλλα μια στην οποια εχω βαλει διαχωριστη?
Δεν είναι λογικό να δουλευουν τα sagem και να μην δουλευουν τα speedtouch. Δοκίμασες αποσυνδέοντας τα παντα απο την τηλεφωνική γραμμή και βάζοντας μόνο το speedtouch απευθείας χωρίς φιλτρο ?

Neskio
06-07-06, 16:31
Ναι το δοκιμασα και αυτο... βασικα, δεν ειχα κανει καμια απολυτως ρυθμιση στο ρουτερ. Λετε να φταιει αυτο? Παρολο ομως που τις εκανα παλι τα ιδια. Θα το δοκιμασω τωρα παλι μονο του.

Neskio
07-07-06, 16:55
Χθες απαντησανε στο 1242 και προσπαθουσαμε για πανω απο 30 λεπτα αλλα τιποτα... Μετα πηρα τηλεφωνο το 121 και τους ανεφερα την βλαβη. Ειπαν οτι θα επικοινωνουσαν μαζι μου.

Τελικα το πηγα στον οτε σημερα, και το κρατησαν για να το δουν. Πηρε και ενας φιλος μου το ιδιο ρουτερ (αποτι καταλαβα απο τα λεγομενα του), θα τον πεισω να μου το φερει για να δω αν συχρονιζει.

Μια ερωτηση : Υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει ο συγκεκριμενος τυπος/μαρκα ρουτερ στην γραμμη μου? Γιατι δεν ειναι δυνατον ολοκαινουριο μηχανημα να μην λειτουργει ρε παιδια :(

ghostnik
07-07-06, 18:50
Φίλε Enema εάν ισχύουν οτι :

1) έκανες το setup του router σωστά
2) δεν είναι πρόβλημα της γραμμής

τότε μάλλον το routerακι που σου έδωσαν για κάποιο λόγο είναι χαλασμένο. Δεν μπορώ να φανταστώ καν οτι υπάρχει πιθανότητα να μην είναι "συμβατο" (???!!!!????) με την γραμμή σου. Δεν γίνεται αυτό.

Αν έχεις νεότερο απο τον ΟΤΕ είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι έγινε !

contrast
07-07-06, 19:14
Επαναλαμβάνω τα βύσματα του καλωδίου από την πρίζα στο router πρέπει να είναι της ιδίας φοράς.

Δηλ. π.χ πρασινο , κοκκινο , μπλέ, κίτρινο.

Φαίνεται περίεργο , λίγο vodoo , αλλά έτσι δούλεψε το δικό μου.

axeman
07-07-06, 23:47
Δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας με την γραμμή.

@contrast,
μήπως στην γραμμή σου τα καλώδια είναι γεφυρωμένα ανα ζευγάρι (πρασινο-κοκκινο & μπλε-κιτρινο) και γι αυτό αν τα βάλεις αλλιώς έχεις προβλημα ?

Blueyed
08-07-06, 02:18
Θεμα ασυμβατότητας δεν υπάρχει στα ρούτερ με τις γραμμές.

Εβαλες PPPOA?Το δοκιμασες πριν το flashareis?

Τα 2 καλώδια συνδέονται στα 2 και 3 του jack του τηλεφώνου όπως και να το κοιτάξεις.Οποιο χρώμα και να ναι αρκει να είναι τα 2 σωστα.

Το 585 είναι λίγο σκυλί στο θέμα γραμμής....νομίζω το πιθανότερο είναι να είναι ελαττωματικό!!

Neskio
08-07-06, 13:03
Ναι το ειχα δοκιμασει μονος μου και PPPoE και PPPoA, αλλα και μαζι με το 1242 οπου εκανα και οτι μου ελεγαν.

Να δουμε ποτε θα με παρουν τηλ απο τον ΟΤΕ.
Ευχαριστω για την βοηθεια και την υποστιρηξη :D

Neskio
10-07-06, 12:40
Ok σημερα με πηραν, πηγα το πηρα, φυσικα δεν το ανοιξαν καν το κουτι, ειπαν οτι ο τεχνικος δεν ειχε ερθει καθολου.
Το ξαναδοκιμασα να δω μπας και εγινε κανα θαυμα αλλα που....
Πρεπει να ξαναπαρω το 121 να τους ξαναδηλωσω την βλαβη...

axeman
13-07-06, 16:51
Τελικά ? κάποια θετική εξέλιξη ?

kadronarxis
13-07-06, 19:29
Δεν σκέφτεσαι για μια αλλαγή στο firmware?
Ίσως δεν έχει περαστεί και σωστά από το εργοστάσιο.

Να συνδέεται το sagem και να μη συνδέεται το speedtouch?
Θα σκίσω τα ρούχα μου.:rofl:

kadronarxis
13-07-06, 19:34
Το sagem, βάλτο στην άκρη.
Να μην συνδέεται με το 585 καθόλου.

Ξεκίνα με ethernet 585-υπολογιστή, και τράβα ένα reset (με το κουμπάκι από πίσω) στο 585.

Πέρνα τις κλασικές ρυθμίσεις στο pc ( ip 192.168.1.64, sub: 255.255.255.0, gateway 192.168.1.254, DNS 192.168.1.254).
Και ξεκίνα με το 192.168.1.254 στον explorer.
Χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο, βάλε το username και passwd στον 585.Αν δεν συνδεθεί:

1) άλλαξε το firmware
2) πήγαινέ το πίσω.

axeman
13-07-06, 22:42
kadronarxi, αφου είπε ότι του το αλλαξανε, 2 modem στη σειρα με προβλημα ? :hmm:

Αλλα όπως είπες μία δοκιμη για αναβαθμιση firmware ίσως να είναι μαι καλη δοκιμη...

Neskio
14-07-06, 18:21
Ok εφτιαξε το προβλημα. Τελικα δεν ηταν απο την μερια του ρουτερ αλλα απο τον ΟΤΕ. Αφου τους εριξα ενα τηλεφωνο, με πηραν τωρα το απογευμα και ειχαμε τον εξης συναρπαστικο διαλογο:

-Για σας ειχατε παρει για ενα προβλημα που εχετε...
-Ναι, δεν μπορει να συχρονισει το ρουτερ μου.
-Απο ποτε ειναι αυτο το προβλημα?
-Απο τοτε που το πηρα.
-Μαλιστα... Ποιο μοντελο ειναι?
-Το 585.
-Μισο λεπτο... τωρα συχρονιζει?
-@@ κανει
-ναι... τωρα?

Κοιταω λοιπον το λαμπακι και βλεπω οτι εχει σταθεροποιηθει! :D Εγινε σχεδον αμεσως και το λαμπακι του ιντερνετ και ειμαι οκ:clap:

Τελικα μου ειπε ο τεχνικος οτι το προβλημα ηταν απο την μερια τους, αλλα δεν συγρατησα καλα τα αλλα που ειπε (εδω λειτουργει το ρουτερ μου και θα καθομαι να ακουω τι λεει ο τεχνικος? :p)

Τελος καλο ολα καλα λοιπον. Να ευχαριστησω επισης και τα ατομα εδω που προσπαθησαν να βρουν μια λυση για το προβλημα μου. :oneup:

EDIT

Ειχα δοκιμασει με εργοστασιακες ρυθμισεις κτλ, και ειχα κανει και πριν αναβαθμιση firmware αλλα δεν ειχε βοηθησει.

Τωρα μπορει καποιος να πει τι προβλημα απο την μερια του οτε ηταν αυτο?

Neskio
14-07-06, 18:23
kadronarxi, αφου είπε ότι του το αλλαξανε, 2 modem στη σειρα με προβλημα ? :hmm:

Αλλα όπως είπες μία δοκιμη για αναβαθμιση firmware ίσως να είναι μαι καλη δοκιμη...


Ποτε ειπα εγω οτι μου το αλλαξανε? ;) Ειπα οτι το πηραν απλα και μετα μου το εδωσαν πισω χωρις να κανουν τιποτα.

axeman
14-07-06, 23:08
Ποτε ειπα εγω οτι μου το αλλαξανε? ;) Ειπα οτι το πηραν απλα και μετα μου το εδωσαν πισω χωρις να κανουν τιποτα.
Είδα αυτό

Ok σημερα με πηραν, πηγα το πηρα, φυσικα δεν το ανοιξαν καν το κουτι, ειπαν οτι ο τεχνικος δεν ειχε ερθει καθολου.

και θεώρησα ότι δεν άνοιξαν καν το κουτι του παλιού και οτι παλως σου έδωσαν ένα καινουργιο...

Neskio
15-07-06, 00:59
Φανταζεσαι να επερνα το καινουριο και να μην συχρονιζε ουτε αυτο? Θα αυτοκτονουσα :rofl: :medic: :wounded:

axeman
15-07-06, 01:04
Φανταζεσαι να επερνα το καινουριο και να μην συχρονιζε ουτε αυτο? Θα αυτοκτονουσα :rofl: :medic: :wounded:
Κι όμως, ουτε το καινουργιο θα έπαιζε αφου τελικά ήταν αλλου το προβλημα....:whistle:

Neskio
15-07-06, 11:36
Ναι σαφως, αφου το προβλημα ηταν απο του οτε την μερια, αλλα τοτε που να το ηξερα? (αφου νομιζα οτι ηταν χαλασμενο το ρουτερ)?

Αλλα ακομα δν μπορω να καταλαβω τι εκανε ο ΟΤΕ και λειτουργησε. :hmm:

axeman
15-07-06, 12:05
Πιθανόν κάποια ρύθμιση στο DSLAM για το δικιά σου θύρα

@ ADSLgr.com All rights reserved.