PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενημέρωση για επέκταση δικτύου HOL σε διάφορα αστικά κέντρα ανά την Ελλάδα



nikos30
06-09-10, 00:43
Καλημέρα σας. Μήπως κάποιος γνωρίζει πως μπορούμε να μάθουμε πού (σε ποια αστικά κέντρα) και πότε θα επεκταθεί το ιδιόκτητο δίκτυο HOL ανά την Ελλάδα; (Πio συγκεκριμένα για Αχαϊα μήπως υπάρχει κάποια ενημέρωση; )
Επίσης με ποια ταχύτητα εξαπλώνεται το εν λόγω δίκτυο σε σχέση με τον ανταγωνισμό;

antonis556
06-09-10, 00:44
Στην περιοχη σου δεν υπαρχει καθολου διαθεσιμοτητα ADSL ?

nikos30
06-09-10, 00:47
Υπάρχει μόνο ΟΤΕ. Δες και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=418703

Vitruvian78
06-09-10, 11:34
Διαβάζοντας την περίπτωση σου θα έλεγα πως το θέμα είναι λίγο περίπλοκο, πρώτον γιατί ενώ εμφανίζεσαι σε άλλο κέντρο, τελικά είσαι συνδεδεμενος αλλού (ίσως για λόγους χωρητικότητας?), και κατα δεύτερον λες οτι η περιοχή έχει κακό χαλκό. Για τους παραπάνω δύο λόγους, εγώ θα σε συμβούλευα να ξεχάσεις το θέμα 'εναλλακτικός πάροχος' διότι φλερτάρεις με πολλά και σοβαρά προβλήματα! Και είσαι τυχερός που ο ΟΤΕ δεν έχει παραδώσει τη γραμμή σου ακόμη στον εναλλακτικό και να μείνεις μετέωρος χωρίς υπηρεσίες για μπόλικο καιρό, μια και η περίπτωση της περιοχής σου δεν είναι ξεκάθαρη για το Α/Κ στο οποίο ανήκεις! Κατά δεύτερον, αν η περιοχή δεν υποστηρίζεται απο καλό χαλκό, ξέχνα τις φοβερες και υψηλές ταχύτητες που διαφημίζονται απο τους εναλλακτικούς. Το πιο πιθανό είναι να έχεις χαμηλή ταχύτητα και πολλά προβλήματα, λόγω του δικτύου, και όσο εσύ και να υποβάλλεις βλάβες δεν υπάρχει περίπτωση να διορθωθούν, διότι θα είναι το πρόβλημα στις υποδομές του ΟΤΕ και ο ΟΤΕ δεν υπάρχει περίπτωση να βελτιώσει το δίκτυό του για πελάτες που δεν του ανήκουν. Αν λοιπόν δεν θέλεις να μείνεις, όχι μονο χωρίς ιντερνετ αλλά και χωρίς τηλέφωνο για πολύ καιρό, ή να έχεις παρα πολλα προβλήματα με τις υπηρεσίες σου, η συμβουλή μου είναι να ακυρώσεις την όποια αίτηση έχεις κάνει σε εναλλακτικό και να παραμείνεις ΟΤΕ. Υπάρχουν πλέον διαθέσιμα πολύ περισσότερα πακέτα στον ΟΤΕ απ' ότι στους εναλλακτικούς για κάθε χρήση, με τιμές πια αρκετά προσιτές, αρκετά κοντά σε αυτές των εναλλακτικών. Και θα έχεις και την αξιοπιστία του ΟΤΕ. Αν έχεις προβλήματα με τη σύνδεσή σου τότε μπορείς να ταράξεις τον ΟΤΕ στις βλάβες μέχρι να στο φτιάξουν, ή τουλάχιστον να φροντίσουν οτι θα έχεις ικανοποιητικές υπηρεσίες. Στους εναλλακτικούς όπως είπα δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

nikos30
06-09-10, 22:53
Έχω μεγάλη περιέργεια τελικά να δω τι θα γίνει αν έρθει εναλλακτικός στην περιοχή μου. Και αυτό γιατί το dslam στο οποίο πραγματικά ανήκω σύμφωνα με τον ΟΤΕ (Εγλυκάδα) και το οποίο τώρα δεν καλύπτεται από εναλλακτικό βρίσκεται 1km μακριά μου.
Όταν είχα Connx στο router έδειχνε atn 42 γεγονός που δικαιολογείται μόνο αν δεχτούμε ότι το dslam μου είναι στο Πέλοπα (όπως δείχνουν άλλωστε και ολοι οι wizards).
Άντε βγάλε άκρη:crazy:

........Auto merged post: nikos30 πρόσθεσε 8 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


.... Αν έχεις προβλήματα με τη σύνδεσή σου τότε μπορείς να ταράξεις τον ΟΤΕ στις βλάβες μέχρι να στο φτιάξουν, ή τουλάχιστον να φροντίσουν οτι θα έχεις ικανοποιητικές υπηρεσίες.....

Αυτό συνέβη θυμάμαι αρχές του 2008 όταν και έβαλα connx. Ένας ευγενέστατος κύριος τότε στις βλάβες μου είπε ότι η περιοχή έχει πρόβλημα με ..ένα χάλκινο καλώδιο και ότι ..αυτά αργούν λιγάκι..
Το ημερολόγιο σήμερα λέει 6/9/2010 ..and countin'

Vitruvian78
07-09-10, 08:43
Έχω μεγάλη περιέργεια τελικά να δω τι θα γίνει αν έρθει εναλλακτικός στην περιοχή μου. Και αυτό γιατί το dslam στο οποίο πραγματικά ανήκω σύμφωνα με τον ΟΤΕ (Εγλυκάδα) και το οποίο τώρα δεν καλύπτεται από εναλλακτικό βρίσκεται 1km μακριά μου.
Όταν είχα Connx στο router έδειχνε atn 42 γεγονός που δικαιολογείται μόνο αν δεχτούμε ότι το dslam μου είναι στο Πέλοπα (όπως δείχνουν άλλωστε και ολοι οι wizards).
Άντε βγάλε άκρη:crazy:

........Auto merged post: nikos30 πρόσθεσε 8 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Αυτό συνέβη θυμάμαι αρχές του 2008 όταν και έβαλα connx. Ένας ευγενέστατος κύριος τότε στις βλάβες μου είπε ότι η περιοχή έχει πρόβλημα με ..ένα χάλκινο καλώδιο και ότι ..αυτά αργούν λιγάκι..
Το ημερολόγιο σήμερα λέει 6/9/2010 ..and countin'

Attenuation 42= μεγάλη απόσταση απο το Α/Κ=χαμηλές ταχύτητες στο ίντερνετ=σε όποιο πάροχο και να πας μην περιμένεις υψηλές ταχύτητες= εγώ σε συμβουλεύω να μείνεις στον ΟΤΕ για καλό και για κακό.
Κι εγώ το ίδιο Attenuation έχω και κακό χαλκό. Πάνω απο 3Μbps δεν πιάνω, οπότε έβαλα ΟΤΕ double-play 2Μbps με €41,50 το μήνα με πάγιο. Ωστόσο υπάρχουν και φθηνότερα πακέτα με Conn-X, αν δεν μιλάς αρκετά στο τηλέφωνο. Κάτι παρόμοιο σου συστήνω να βάλεις κι εσύ με βάση αυτά που περιγράφεις.

nikos30
08-09-10, 23:10
... εγώ σε συμβουλεύω να μείνεις στον ΟΤΕ για καλό και για κακό...

Μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου...

Vitruvian78
15-09-10, 10:35
Έχω μεγάλη περιέργεια τελικά να δω τι θα γίνει αν έρθει εναλλακτικός στην περιοχή μου. Και αυτό γιατί το dslam στο οποίο πραγματικά ανήκω σύμφωνα με τον ΟΤΕ (Εγλυκάδα) και το οποίο τώρα δεν καλύπτεται από εναλλακτικό βρίσκεται 1km μακριά μου.
Όταν είχα Connx στο router έδειχνε atn 42 γεγονός που δικαιολογείται μόνο αν δεχτούμε ότι το dslam μου είναι στο Πέλοπα (όπως δείχνουν άλλωστε και ολοι οι wizards).
Άντε βγάλε άκρη:crazy:



Μπορεί με τα πόδια η απόσταση να είναι τόση όση περιγράφεις, ωστόσο δεν μπορείς να ξέρεις το καλώδιο του ΟΤΕ τί διαδρομή ακολουθεί μέχρι να φτάσει στο σπίτι σου.....δεν σημαίνει οτι έρχεται καρφί απο το dslam κατευθείαν στο σπίτι σου....

@ ADSLgr.com All rights reserved.