PDA

Επιστροφή στο Forum : οτε / Otenet το μεγαλειο σου....



symplektis
05-07-06, 19:35
Χθες πηρα τηλεφωνο στο 134 με σκοπο να ζητησω διακοπη της ADSL γραμμης μου ωστε να βαλω ενα bundle αλλου παροχου. Ο πωλητης με ενημερωσε οτι θα πρεπει να περιμενω 12 μερες για την διακοπη και αλλες 12 για την ενεργοποιηση και μου αντιπροτεινε να βαλω connx στα 1024 με 47€ τον μηνα χωρις αναμονη και με 6μηνη δεσμευση. Ενθουσιασμενος και εγω δεχτηκα. Σημερα μπαινω στο menu του rooter (usr 9108) και τι να δω?? Η γραμμη ειναι χρονισμενη στα 512!!!:mad:
Το ακριβως επομενο βημα ηταν να συνδεθω με τον ftp του ntua οσο ημουν στην αναμονη του 134.. Οι ταχυτητες? Μεχρι 20KB/s... :(
Ο πωλητης με τον οποιο μιλησα στο τηλ. ηταν ο ιδιος ο οποιος με "εξηπυρετησε" και χθες. Ελεγχει λοιπον την αιτηση μου και μου λεει πως εκεινος εκανε καταχωρηση για 1024 και οτι θα με παρει τηλ. αυριο τεχνικος για να μου πει τι γινεται!!!

Εχει τυχει τιποτα παρομοιο σε κανενα μελος του forum? Να αρχισω να ανησυχω??? :hmm:

axeman
05-07-06, 19:43
Σου ειπε ότι θα γινει αυθημερον ?

Κανε λιγη υπομονή....και μετα ξαναενόχλησέ τους, το οτι ο πωλητης εκανε την καταχωρηση δεν σημαινει οτι αυτοματα αλλαξες και πορτακι στο DSLAM...

Μπορεις να τους παρεις και τωρα και να ρωτησεις ποιο ειναι το χρονικο διαστημα για την αλλαγη

symplektis
05-07-06, 19:48
Μα αν δεν με αλλαξανε port πως εξηγεις την αλλαγη της γραμμης απο 384 σε 512????:hmm:

axeman
05-07-06, 19:52
Χμμμ, δεν είπες ότι είχες 384 στο αρχικό μήνυμά σου ;)

Αν είναι έτσι, τότε ενόχλησέ τους για να μαθεις τι συμβαίνει.

contrast
05-07-06, 19:54
Είναι cross το καλώδιο της γραμμής.
Άλλαξε το βύσμα και θα λειτουργήσει κανονικά.

axeman
05-07-06, 19:58
Είναι cross το καλώδιο της γραμμής.
Άλλαξε το βύσμα και θα λειτουργήσει κανονικά.
Δηλαδή ?

θέλεις να πεις ότι έχει πολικότητα το RJ-11 ???

symplektis
05-07-06, 21:17
Ομολογουμενως και εμενα μου φανηκε λιγο περιεργο το post σου contrast. Το καλωδιο ηταν εργοστασιακο και οχι χειροποιητο αλλα καλου κακου αλλαξα το κλιπακι... Το αποτελεσμα ομως παραμενει ακριβως το ιδιο... Καμια αλλη ιδεα? :(

chrisyah
05-07-06, 21:20
Προφανώς σε έχουν συγχρονίσει σε λάθος ταχύτητα είτε από λάθος του πωλητή είτε από λάθος των ΟΤΕτζήδων...

symplektis
05-07-06, 21:29
Αντε να δεχθω το πολυ λογικο οτι με συγχρονισαν σε λαθος ταχυτητα.. Η τρεχουσα συνδεση μου ειναι 384 και η γραμμη μου ειναι 512. Το κατεβασμα με 20kB/s στην καλυτερη πως εξηγειται??? Δεν τα βλεπω ευχαριστα τα γεγονοτα.........

manoulamou
05-07-06, 21:39
Κατ αρχην κανε λιγο υπομονη, ειναι νομιζωπολυ νωρις ακομη,
αν διαβασεις κι αυτο θα καταλαβεις τι γινεται συνηθως:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=643956&postcount=18
Mαλλον δεν σε εχουν αναβαθμισει πληρως και εχεις καποια ασταθεια.
Εφοσον περασουν 2-3 μερες , για να μετρησεις ταχυτητες κανε αυτα εδω:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=627600&postcount=10
Εαν μετα απο ολα αυτα εξακολουθεις να εχεις απαραδεκτες ταχυτητες,
τα ξαναλεμε για τους ΟΤΕτζηδες..

Chris_Nik
05-07-06, 21:54
Για να πω και κάτι καλό..... Εγώ όταν ζήτησα να αναβαθμισθώ από τα 512 στα 1024 η αναβάθμιση έγινε σε μια μέρα.... και όλα πήγαν μια χαρά....

Τώρα στην υπόθεση σου πάρε τηλ στο 134 καμία 10 φορές να λυθεί το πρόβλημα σου....

symplektis
05-07-06, 23:00
Εδω στο forum διαβασα πως στην περιπτωση αλλου χρηστη η ολη διαδικασια εγινε σε μια ωρα... Αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα.. Το προβλημα ειναι οτι στο 134 το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να κανουν μια αιτηση για το τεχνικο τμημα.... Και αν με ανησυχει κατι ειναι τα 20kB/s με τα οποια κατεβαζω και τα απαρααδεκτα pings που παρουσιαζονται..

EDIT

Αρχισαν τα αξιολατρευτα σκηνικα... Στις 9.10 μιλαω με 1242 για να μου πουν οτι στο συστημα τους η γραμμη φαινεται ως 1024.. Στις 9.40 με παιρνει τηλεφωνο τεχνικος απο την χθεσινη μου αιτηση για να κατηγορησει την συνδεση μου η οποια φταιει επειδη δεν ειναι 1024 και μου δημιουργει προβληματα.. Με τα πολλα 9.50 παιρνω τηλεφωνο στο 121 για να δηλωσω βλαβη απο το οποιο με ενημερωσαν οτι λογω κινητοποιησεων μαλλον θα εχω νεοτερα τους απο Δευτερα..

Και κατι μου λεει οτι ακολουθει συνεχεια......

axeman
06-07-06, 10:26
Έτσι που τα λες μου φαίνεται ότι ο υπάλληλος το δήλωσε σωστά στα 1024 και γι αυτό φαίνεται στο σύστημα έτσι αλλα οι τεχνικοι κάπου τα έχουν μπλέξει.

symplektis
06-07-06, 12:01
Και εγω αυτο εχω καταλαβει. Αλλα αυτο το προβλημα καλως εχοντων των πραγματων λυνεται! Το οτι ειμαι χρονισμενος στα 512 και κατεβαζω με 20kB/s δεν μπορω να το καταλαβω.. Ουτε ξερω οταν μου το αλλαξουν στα 1024 αν θα κατεβαζω με κανονικη ταχυτητα.. Υπαρχει περιπτωση να απαιτησω να με μεταφερουν στο καινουργιο DSLAM?

axeman
06-07-06, 12:06
Πρώτη απαιτηση είναι να σε συνδέσουν σε σωστη ταχύτητα και μετά αφου τσεκάρεις τις ταχύτητες και το προβλημα συνεχίζεται θα τους κυνηγήσεις για να δεις τι γίνεται. Μην κρίνεις απο τώρα μιας και η σύνδεση σου βρίσκεται σε μία μεταβατική και προβληματική κατάσταση.

manoulamou
06-07-06, 16:01
Το 134 ειναι τηλεφωνικο κεντρο πωλησεως προϊοντων του ΟΤΕ.
Το 1242 ειναι HELPDESK για τις γραμμες ADSL και το 121 για τις οποιες BΛΑΒΕΣ του δικτυου.
Δειτε κι αυτο: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=664334&postcount=60
Aλλα ειπαμε πρωτα να γινει ολοκληρωτικα η αναβαθμιση και μετα τους πρηζουμε!

symplektis
06-07-06, 21:42
Ολοκληρωτικα η αναβαθμιση?? Αυτο δεν το πολυκαταλαβαινω αλλα anyway.. Τα νεοτερα επι της υποθεσης ειναι οτι πριν απο 5 λεπτα επικοινωνησα με το 121 το οποιο με ενημερωσε πως η γραμμη μου οχι μονο ελεγχθηκε αλλα και βρεθηκε φυσιολογικη! Το μονο που μπορουσε να κανει το παλικαρι στο 121 ειναι να ξανακαταθεσει αιτημα για την γραμμη (πιθανον για να μου ξαναπουν οτι η γραμμη μου ειναι μια χαρα και εγω ειμαι ο τρελος της υποθεσης) η οποια βεβαια δεν θα εξεταστει αυριο λογω απεργιας αλλα το πιο πιθανον απο Δευτερα....

ΚΑΛΑ ΠΑΜΕ...

symplektis
07-07-06, 20:41
Και η ιστορια συνεχιζεται..........

Σημερα λοιπον ειχαν δηλωσει πως θα πραγματοποιηθει 24ωρη απεργια και για αυτο δεν ειχα σκοπο να κανω καποια κινηση. Χρειαστηκε ομως να παω απο ενα καταστημα cosmote λογω δουλειας απο το οποιο με ενημερωσαν οτι τελικα ακυρωθηκε και πολυ απλα υπολειτουργει ολος ο ΟΤΕ καθως δεν μπορουσαν να βρουν τους υπαλληλους.
Ετσι και εγω γεματος ενθουσιασμο γυριζοντας στην δουλεια αρχισα τα τηλεφωνα. Καθως ημουν στην αναμονη του 134 χτυπαει το κινητο μου και εντρομος ανακαλυπτω οτι στην αλλη ακρη της γραμμης ειναι ενας τεχνικος απο την διαχειριση δικτυου ADSL. Εξυπηρετικοτατο το παλικαρι μου λεει οτι εκαναν ενα reset στην γραμμη μου και μου ζητησε να ελεγξω την ταχυτητα μου. Μπαινω εγω με remote admin στο router και τι να δω?? Το πολυποθητο 1024!! Ακομη μια πληροφορια που του απεσπασα ηταν οτι η καρτα που ειναι συνδεδεμενος εχει φτασει στην πληροτητα και εχει γινει αιτηση για αναβαθμιση της η οποια θα πραγματοποιηθει μεχρι το τελος της επομενης βδομαδας, δικαιολογοντας μου ετσι τις χαμηλες ταχυτητες που επιανα με την 512. Γεματος χαρα εγω τον ευχαριστω και τον ρωταω τι να κανω προκειμενου να μου δωθουν το username και password για την καινουργια μου συνδεση. Μου λεει και ο τεχνικος να παρω την OTEnet αφου το συγκεκριμενο θεμα αφορα αυτους.
Παιρνω και εγω την OTEnet (κλασσικη αναμονη μεχρι να μου δωθει γραμμη) και μιλαω με εναν υπαλληλο ο οποιος μου λεει πως χρειαζεται τον κωδικο συνδρομητη μου. Αφου τον ενημερωνω οτι δεν μου εχει δωθει τιποτα τετοιο μου λεει να επικοινωνησω με το 134 για να μου το δωσουν.
Η συνεχεια αναμενομενη με εμενα να περιμενω στην αναμονη του 134. Ο πωλητης που το σηκωσε μετα απο αρκετα λεπτα συνομιλιας ωστε να του εξηγησω την κατασταση μου δινει εναν κωδικο. Ξαναπαιρνω και εγω την ΟΤΕnet πεπισμενος οτι θα κανω επιτελους δουλεια και οταν μου ζηταει κωδικο πελατη του δινω και εγω γεματος περιφανια τον αριθμο που μου εδωσαν απο το 134. "Οχι μου λεει δεν ειναι αυτος.. Αυτος ειναι ο κωδικος πελατη ΟΤΕ. Εγω θελω τον κωδικο πελατη ΟΤΕnet." Η ευλογη απορια ειναι "Και που θα τον βρω αυτον? Απο το 134 φυσικα" μου λεει.. Ξανα τηλεφωνο στο 134 λοιπον στο οποιο ο πωλητης δεν ηξερε τι ηταν αυτο που μου ζητουσαν..
Λογω φορτου εργασιας και απογοητευσης τα παρατησα γιατι απο το πολυ τεννις αρχισα να νοιωθω ναυτια.
...

alwaysalone
08-07-06, 01:14
Τον κωδικό πελάτη που εχεις στην οτενετ, μπορείς να τον δείς και στο myotenet με το υπάρχον username και pass.

Περίεργο πάντως, αφού όσες φορες στην εξυπ. πελατων της οτενετ, μου ζητούσαν τον κωδικό πελάτη και δε το θυμόμουν εκείνη τη στιγμή απ'έξω, με εξυπηρετούσαν και μόνο με το username μου.

axeman
08-07-06, 01:28
Τον κωδικό πελάτη που εχεις στην οτενετ, μπορείς να τον δείς και στο myotenet με το υπάρχον username και pass.

Περίεργο πάντως, αφού όσες φορες στην εξυπ. πελατων της οτενετ, μου ζητούσαν τον κωδικό πελάτη και δε το θυμόμουν εκείνη τη στιγμή απ'έξω, με εξυπηρετούσαν και μόνο με το username μου.
Ακριβώς, καλή επισήμανση :oneup:

enwsitis21
08-07-06, 11:18
Ακριβώς, καλή επισήμανση :oneup:

Με τη μόνη διαφορά ότι ο symplektis έχει καινούρια σύνδεση, πράγμα που σημαίνει πώς δέν την έχει ενεργοποιήσει από το my.otenet.gr .
Άρα δέν έχει ακόμη username και password.
Πέρα από τον κωδικό πελάτη θα χρειαστεί και συνθηματικό πελάτη για την ενεργοποίηση.

symplektis
08-07-06, 13:05
Δυστυχως η παρατηρηση του enwsiti21 ειναι πολυ σωστη. Η προηγουμενη συνδεση μου δεν ανηκε στην OTEnet. Παρ'ολα αυτα και μετα τα χθεσινα ξαναπηρα τηλ. λιγο πριν κλεισουν και δεν αντεξα. Μετα απο ενα μεγαλο καβγα λογω αγανακτησης βρεθηκε η λυση στο προβλημα μου. Συγκεκριμενα δεν ειχε σταλει ποτε αιτηση στην ΟΤΕnet απο τον OTE για δημιουργια καινουργιου account. Οποτε μεσα σε 1 ωρα ειχα τους πολυποθητους κωδικους για την δημιουργια του account μου.

Απο σημερα λοιπον ανηκω και εγω στην χαρουμενη ομαδα χρηστων 1024 απο πΟΤΕ / πΟΤΕnet ο οποιος κατεβαζει σταθερα με 60κΒ/s (οπως ακριβως με ειχε προειδοποιησει ο τεχνικος του 1242) και ελπιζει οτι καποια στιγμη θα δει τις ταχυτητες που επρεπε να βλεπει πληρωνοντας γραμμη 1024...

Και ετσι τελειωσε ο μικρος μαραθωνιος μου...........

manoulamou
08-07-06, 19:14
Οποτε τωρα πατας ... συμπλεκτη ;) και αλλαζεις ταχυτητα :p
Αντε βρε ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ και με τον τσαμπα
διπλασιασμο απο το φθινοπωρο, ποιος σε πιανει....

symplektis
08-07-06, 19:22
Μου αρεσει η αισιοδοξια σου... Αλλα με διπλασιασμο της ταχυτητας απο Σεπτεβριο και τις τρεχουσες ταχυτητες θα πιασω αισιως την ονομαστικη ταχυτητα που θα επρεπε να πιανω με την 1024 που εχω τωρα...

symplektis
17-07-06, 22:02
Επειδη δεν μου αρεσει να παραπονιεμαι ουτε να αφηνω ιστοριες μισοτελειωμενες απλα επειδη εγινε η δουλεια μου καθαρα ενημερωτικα αναφερω οτι μετα απο ενα γερο καβγα με το κεντρο διαχειρισης DSLAM Αττικης σημερα το προβλημα μου λυθηκε απο τεχνικο του ΟΤΕ ο οποιος αν και το πρωι που ηρθε κατεβαζα με 60kΒ/s με αλλαξε πορτα και τωρα κατεβαζω με 100kB/s απο ftp το οποιο ειναι αποδεκτο νουμερο.. Και ετσι εκλεισε η υποθεση μου..

enwsitis21
17-07-06, 22:17
Επειδη δεν μου αρεσει να παραπονιεμαι ουτε να αφηνω ιστοριες μισοτελειωμενες απλα επειδη εγινε η δουλεια μου καθαρα ενημερωτικα αναφερω οτι μετα απο ενα γερο καβγα με το κεντρο διαχειρισης DSLAM Αττικης σημερα το προβλημα μου λυθηκε απο τεχνικο του ΟΤΕ ο οποιος αν και το πρωι που ηρθε κατεβαζα με 60kΒ/s με αλλαξε πορτα και τωρα κατεβαζω με 100kB/s απο ftp το οποιο ειναι αποδεκτο νουμερο.. Και ετσι εκλεισε η υποθεση μου..

Ας ελπίσουμε ότι η "ελαττωματική" πόρτα δέν θα πάει σε κανέναν άλλον χρήστη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.