PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα νεύρα μου, τα χάπια κι ένα ταξί να φύγω...!!!



maloukaki
05-07-06, 20:33
Λοιπόν η ιστορία μου έχει ώς εξής:
Ήμουν κάτοχος ADSL in a box (προσφορά Χριστουγέννων) το οποίο έληγε στις 21/06 (στην διάρκεια του εξαμήνου δεν έιχα κανένα πρόβλημα ούτε με ταχύτητες, μια χαρά, ούτε κάποιο άλλο θέμα).
Μετά από έρευνα αγοράς που είχα κάνει είχα αποφασίσει να αλλάξω εταιρεία αφού με τα ίδια λεφτά περίπου σε άλλη εταιρεία θα είχα 512 γραμμή (τουλάχιστον..).
Κάποιες ημέρες πριν την λήξη καλώ την Φορθνετ να με πληροφορήσει ποια είναι η διαδικασία σε περίπτωση διακοπής της συνδρομής μου. Μου λένε τα γνωστά αλλά επειδή ήθελα να το επιβεβαιώσω ρωτάω: πρεπει να κάνω εγώ κάποια κίνηση προς τον ΟΤΕ? όχι μου απαντούν όλα θα γίνουν από εμάς. Οκ λέω και έμεινα ήσυχη!!! (μέγα λάθος!!!)
Μετά από έρευνα αγοράς που είχα κάνει είχα αποφασίσει να αλλάξω εταιρεία αφού με τα ίδια λεφτά περίπου σε άλλη εταιρεία θα είχα 512 γραμμή (τουλάχιστον..).
Με παίρνουν τηλέφωνο λοιπόν στις 21/06 (ευγενέστατοι δεν μπορώ να πω) να με ρωτήσουν αν επιθυμώ την ανανέωση της συνδρομής μου. Τους εξηγώ ότι δεν ενδιαφέρομαι να ανανεώσω και ότι θέλω να διακοπή η σύνδεση μου το συντομότερο δυνατόν. Μου απαντούν ότι μέχρι τις 23/06 θα έχει διακοπεί, πράγμα και το οποίο έγινε αφού δεν μπορούσα να συνδεθώ.
Γεμάτη χαρά πάω στις 23/06 το απογευμα κι αγοράζω το πακέτο της νέας εταιρείας (για την ακρίβεια ΟΤΕΝΕΤ) ενώ Σάββατο πρωί εστάλη και η αίτηση...
Δευτέρα ή Τρίτη που συνδέω το μόντεμ βλέπω όλο χαρά (κι έκπληξη μαζί) ότι η ADSL είναι συνδεδεμένη!!! Μπράβο ο ΟΤΕ (λέω από μέσα μου)!!! Παίρνω λοιπόν την ΟΤΕΝΕΤ να μου πει πότε περίπου να περιμένω τους κωδικούς..Μετά από 2-3 τηλεφωνήματα γίνεται αντιληπτό ότι η γραμμή δεν είναι ενεργοποιημένη από τον ΟΤΕ αλλά είναι η προηγούμενη σύνδεση που είχα με τη Φορθνετ!!!!(Στο μεταξύ η αίτηση μου για σύνδεση στην ΟΤΕΝΕΤ επιστρέφει από τον ΟΤΕ γιατί δεν έχει διακοπεί η προηγούμενη γραμμή!)
Έχοντας φτάσει πια στις 30/06 επικοινωνώ με την Φορθνετ όπου μόλις τότε με ενημέρωσαν ότι θα έπρεπε να στείλω και φαξ με το οποίο θα ζητώ την απενεργοποίηση της γραμμής!!!!!!! 9 ημέρες μετά μου το λένε αυτό !!!
Σήμερα ακόμα η γραμμή φαίνεται να μην έχει διακοπεί....
Δεν ξέρω πόσο καιρό θα πάρει στον ΟΤΕ να την κόψει...και δεν ξέρω μήπως χάσω και την προσφορά!!!

Αυτά από μένα...συγγνώμη γαι το μέγεθος του ποστ αλλά κάπου ήθελα να πω τον πόνο μου!!!

HateBreeder
05-07-06, 21:03
Η αλήθεια είναι οτι θέλει περίπου 15 μέρες για να σε κόψει ο ΟΤΕ!
Περίμενε λίγο ακόμα και θα δείς οτι θα σου σβήσει το λαμπάκι του adsl!
Αλλά έπρεπε να ρωτήσεις πριν πας να πάρεις το πακέτο.........με λίγα λόγια φταίς και εσύ λίγο......πολύ λίγο όμως:p ....που δεν είχε ενημερωθεί σωστά!

vaggoulas
05-07-06, 21:23
Εμένα ο ΟΤΕ έκανε ακριβώς 1 μήνα για να διακόψει τη γραμμή από το πακέτο που είχα.:down:
Υπομονή.

manoulamou
05-07-06, 21:55
ΒΡΕ ΒΡΕ ΒΡΕ η ntampa7...:) :) Τελικα χαλασε και η forthnet!
Ολοι κοιτανε πως να αρπαξουν τους πελατες και μετα τους ξεχνανε, μεχρι εκεινοι να αποφασισουν
να αλλαξουν παροχο, οποτε τους δινουν και καταλαβαινουν στην γραφειοκρατεια και στην ταλαιπωρια.
Ο ομιλος ΟΤΕ πρωτοπορει:p και οι αλλοι μαθαινουν να κανουν τα ιδια και χειροτερα...
Παντως παρατηρημενο, μην αγοραζετε/αιτειστε στον επομενο παροχο, πριν διακοπει εντελως
η συνδεση σας με τον πρωτο! Χανετε χρονο και σπανε και τα νευρα σας! ΥΠΟΜΟΝΗ ΦΙΛΕΝΑΔΑ:)

nik77
06-07-06, 06:08
Εγω οταν εκανα συνδεση τον Οκτωβριο απευθειας στον ΟΤΕ ενεργοποιηθηκε σε 14 ωρες!!!(Πέμπτη απογευμα αιτηση στο 134 και Παρασκευη μεσημέρι στις 13:30 ενημερωση οτι ενεργοποιηθηκα.
Στις 2Ιουνιου 2006 κανω αιτηση για διακοπη συνδεσης στο 134 γιατι ειχα παρει το πακετακι αυτης της εταιρειας της 4νετ(τι το θελα??)
Μετα απο 3 ωρες!!! με περνει τηλεφωνο να μου πει οτι διακοπηκε(ημερα Παρασκευη 2/06).Παρακαλεσα την υπαλληλο του ΟΤΕ να με αφησει και το Σαββατοκυριακο μεADSL.Και ετσι εγινε.Απλα μου ειπε να ξαναπαρω τη Δευτερα 05/06 στο 134.Την Τριτη δεν ειχα κυκλωμα .

Συμπερασμα:ο ΟΤΕ(που δε μου ειναι συμπαθητικος) λειτουργει καλύτερα απο καθε αλλο πάροχο.Εταιρειες οπως Οτενετ,αυτη η εταιρεια η 4νετ καθυστερουν σκοπιμα ή αν δε το κανουν επιτηδες τοτε δε κανουν σωστα τη δουλεια τους.Κι αν εχουν φορτο εργασιας ας προσλαβουν κι αλλα ατομα.Ετσι κι αλλιως 3 και 60 τους δινουν .......

maloukaki
06-07-06, 06:40
Στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα!!!

Τι θα έκανα? θα ρώταγα και 5 ανθρώπους παραπέρα και δεν θα έμενα σε ότι μου είπε η Φόρθνετ, που βασικά δεν μου είπε (για το φαξ)!!!

Τώρα υπομονή και PSTN που πέφτει συνέχεια (Ω ρε γλέντια!!).

Tem
06-07-06, 06:56
Εγω οταν εκανα συνδεση τον Οκτωβριο απευθειας στον ΟΤΕ ενεργοποιηθηκε σε 14 ωρες!!!(Πέμπτη απογευμα αιτηση στο 134 και Παρασκευη μεσημέρι στις 13:30 ενημερωση οτι ενεργοποιηθηκα.
Στις 2Ιουνιου 2006 κανω αιτηση για διακοπη συνδεσης στο 134 γιατι ειχα παρει το πακετακι αυτης της εταιρειας της 4νετ(τι το θελα??)
Μετα απο 3 ωρες!!! με περνει τηλεφωνο να μου πει οτι διακοπηκε(ημερα Παρασκευη 2/06).Παρακαλεσα την υπαλληλο του ΟΤΕ να με αφησει και το Σαββατοκυριακο μεADSL.Και ετσι εγινε.Απλα μου ειπε να ξαναπαρω τη Δευτερα 05/06 στο 134.Την Τριτη δεν ειχα κυκλωμα .

Συμπερασμα:ο ΟΤΕ(που δε μου ειναι συμπαθητικος) λειτουργει καλύτερα απο καθε αλλο πάροχο.Εταιρειες οπως Οτενετ,αυτη η εταιρεια η 4νετ καθυστερουν σκοπιμα ή αν δε το κανουν επιτηδες τοτε δε κανουν σωστα τη δουλεια τους.Κι αν εχουν φορτο εργασιας ας προσλαβουν κι αλλα ατομα.Ετσι κι αλλιως 3 και 60 τους δινουν .......
σαφώς και λειτουργεί καλύτερα ο ΟΤΕ. Και να φανταστείς ότι δεν δίνει 3 και 60:p

kostas_pav
09-12-06, 13:33
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Μετά από άπειρες αιτήσεις απενεργοποίησης του 1Bill στη Forthnet, τελικά έστηλε το αίτημα μου για διακοπή ADSL κυκλώματος την 05/12/2006 και ο πΟΤΕ το καταχώρησε στο σύστημα του ως εντολή διακοπής σε εκκρεμότητα την 07/12/2006!!

Ακόμα δεν απενεργοποιήθηκα και πήρα την Tellas για αίτηση Zisto (θα ενεργποποιηθεί προσωρινά σε Α.ΡΥ.Σ. 1ΜΒΙΤ και θα περάσω σε LLU σε 5 μήνες). Η Tellas μου είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα, όμως με αυτά που διάβασα εδώ... Έκλεισα ραντεβού με το κούριερ για υπογραφή συμβολαίου την Πέμπτη 14/12/2006!

Θα έχω πρόβλημα;;;;;;;:(


Κέντρο DSLAM Τερψιθέας, Alcatel XD-1 PSTN

manoulamou
09-12-06, 15:31
Η συνηθης συμβουλη ειναι να διακοπει απενεργοποιηθει πληρως
η προηγουμενη συνδεση μας και μετα να προχωρησουμε σε νεα!
Τωρα με αυτο το εξωτικο Ζisto :hmm: λετε να αλλαζει κατι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.