PDA

Επιστροφή στο Forum : 512 και πρόβλημα



bonepeeler
05-07-06, 22:03
Έχω 512 ΟΤΕ/Vivodi και τις τελευταίες μέρες μου κάνει όλο ιστορίες.
Το download μου φτάνει μέχρι 35kb/s και εάν κατεβάζω κάτι δεν ανοίγει ιστοσελίδα ούτε για αστείο.
Βρίσκομαι στην Αθήνα και το τηλέφωνο μυ αρχίζει από 83.

Έχετε τις τελευταίες μέρες παρόμοια προβλήματα;

Λέτε να φταίει το modem.;(Ένα US Robotics 9105 έχω)

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

voithostyrempora2
05-07-06, 23:51
Τα 35 τα πιάνεις απο π2π ? δεν είναι καθόλου αξιόπιστα,αφού η ταχύτητα σου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (πόρους,διαθέσιμο upload από άλλους κτλ.) . Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος μέτρησης της γραμμής σου είναι εδώ : http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796
Αφού κάνεις τη μέτρηση με αυτόν τον τρόπο,πόσταρε τα αποτελέσματα και θα σε βοηθήσουμα αναλόγως ;)

bonepeeler
06-07-06, 01:04
Έκανα το τεστάκι αλλά το σταμάτησα γιατί με έπιασαν τα νεύρα μου.:mad:

Στην αρχή έμεινε σταθερά στα 34 περίπου και όταν έφτασε στη μέση του αρχείου πήγε στα 30.:mad:

Τι να κάνω ρε γαμώτο;:(

vaggoulas
06-07-06, 01:26
Τι να κάνω ρε γαμώτο;:(
Να πάρεις τηλ στη Vivodi να τους το πεις και να τους βάλεις να δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ καθώς δεν είναι νούμερα αυτά για 512.
Όλη τη μέρα είσαι έτσι?

bonepeeler
06-07-06, 01:34
Να πάρεις τηλ στη Vivodi να τους το πεις και να τους βάλεις να δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ καθώς δεν είναι νούμερα αυτά για 512.
Όλη τη μέρα είσαι έτσι?

3-4 μέρες τώρα.
Έχω φρικάρει.Βάζω να κατεβάσει κάτι,πιάνει μιά ταχύτητα 30κάτι και δεν ανοίγει ιστοσελίδα με τίποτα.Ούτε καν το google.:(

vaggoulas
06-07-06, 01:43
3-4 μέρες τώρα.
Έχω φρικάρει.Βάζω να κατεβάσει κάτι,πιάνει μιά ταχύτητα 30κάτι και δεν ανοίγει ιστοσελίδα με τίποτα.Ούτε καν το google.:(
Βασικά πρώτα πρέπει να πάρεις demo από άλλο πάροχο για να είσαι σίγουρος πως φταίει ο ΟΤΕ (αν και 99% αυτός φαίει) και αν έχεις τις ίδιες ταχύτητες δήλωσε βλάβη στη Vivo.

voithostyrempora2
06-07-06, 01:44
Δεν τρέχει τπτ από πίσω?σωστα? ούτε π2π , ούτε ΜΣΝ ,ούτε τίποτα.Από το ftp.ntua.gr το κατέβασες?

bonepeeler
06-07-06, 01:54
Δεν τρέχει τπτ από πίσω?σωστα? ούτε π2π , ούτε ΜΣΝ ,ούτε τίποτα.Από το ftp.ntua.gr το κατέβασες?

Tίποτα δε δούλευε από πίσω.Από χτες έχουν να δουλέψουν τα p2p.

Από το ftp.ntua.gr το κατέβασα.

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά o browser μου είναι ο firefox.

vaggoulas
06-07-06, 02:05
Tίποτα δε δούλευε από πίσω.Από χτες έχουν να δουλέψουν τα p2p.

Από το ftp.ntua.gr το κατέβασα.

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά o browser μου είναι ο firefox.
Δοκίμασε τη γραμμή σου με demo άλλου παρόχου όπως είπαμε.Πάντως αν φταίει ο ΟΤΕ λόγω πιταρισμένου DSLAM το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι προσευχή να γίνει γρήγορα αναβάθμιση στο κέντρο σου.

PGouv
06-07-06, 02:21
Ego bazo to NetLimiter to monitor που ειναι και δωρεαν και βλέπω.Αλλά πιάνω τα 56 καθοδο και 14 ανοδο

voithostyrempora2
06-07-06, 02:35
Χμμμ :hmm: ,όπως είπε και ο παραπάνω συμφορουμίτης πάρε ένα ντέμο και έλεγξε για να δεις ποιον πρεπει να βρίζεις.Πάρε ντέμο από τη Φόρθνετ που δίνει σε 3 λεπτά με ένα τηλεφωνηματάκι.Μέτρησε τη γραμμή σου και πόσταρε τα αποτελέσματα.

SDF
10-07-06, 23:11
Έχω 512 ΟΤΕ/Vivodi και τις τελευταίες μέρες μου κάνει όλο ιστορίες.
Το download μου φτάνει μέχρι 35kb/s και εάν κατεβάζω κάτι δεν ανοίγει ιστοσελίδα ούτε για αστείο.
Βρίσκομαι στην Αθήνα και το τηλέφωνο μυ αρχίζει από 83.

Έχετε τις τελευταίες μέρες παρόμοια προβλήματα;

Λέτε να φταίει το modem.;(Ένα US Robotics 9105 έχω)

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Akrivos to idio pragma me thn taxythta apo thn perasmenh pempth.
Kai oso paei kai xiroterevei!.shmera ekana metrisi meso tou panepistimiou athinon kai apo apo thn http://www.dslreports.com apo 2 diaforetika PC to ena me 2000pro kai to allo me 2003AdvServ kai apo ta dyo adress/PC epeza apo 27 eos 34, 2 evdomades akoma kai tha katantisei 'dial-up'apo 512.
Re mpas kai den einai 512kbps kai einai 51,2kbps?:closed:
Pira kai extes kai shmera thl thn vivo kai kanane anafora ston ote kai mou eipane oti ama den lithi to provlima mesa se 48ores tha epikinonisi o %#@%$@ OTE mazi mou.
Tha pextei m.....a tin kovo thn douleia.Tha me parei kanenas trmpas thl pou den kseri pio einai to "any key" kai den tha vgaloume akri.
Giati mou exei ksana tyxh me to ote.

voithostyrempora2
10-07-06, 23:16
No greeklish please.

apropos
10-07-06, 23:18
Έχω 512 ΟΤΕ/Vivodi και τις τελευταίες μέρες μου κάνει όλο ιστορίες.
Το download μου φτάνει μέχρι 35kb/s και εάν κατεβάζω κάτι δεν ανοίγει ιστοσελίδα ούτε για αστείο.
Βρίσκομαι στην Αθήνα και το τηλέφωνο μυ αρχίζει από 83.

Έχετε τις τελευταίες μέρες παρόμοια προβλήματα;

Λέτε να φταίει το modem.;(Ένα US Robotics 9105 έχω)

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Δες και http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=681117#post681117
Πρέπει το USR να φταίει

vaggoulas
11-07-06, 00:50
Δες και http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=681117#post681117
Πρέπει το USR να φταίει
Για τα USR λένε πως έχουν πρόβλημα με τη Vivo σε FULL LLU όχι σε γραμμές ΑΡΥΣ.Ο φίλος είναι μέσω ΑΡΥΣ.Μάλλον μπουκωμένο DSLAM μοιάζει.

SDF
11-07-06, 00:58
ευχαρηστω αλλα δεν εχω USR, το Μicrocom AD2636 tou cube 512 εχω.
Και δεν νομιζω να φταει αυτο απο την μια μερα στην αλλη.
Και οταν λεμε οτι εχω κανει τα παντα εχω κανει τα παντα!!με Οτε και speedtouch στο γραφειο 3 χρονια τωρα κανει που και που κατι τετοια αλλα οχι για τοσες μερες, για κανα δυο ωρες μια στο τοσο.
τυρεμπορα2 μην δεν νομιζω να θελεις και τονους?

SDF
11-07-06, 01:19
Ενταξει... τωωωρα δεν μπορω να πω αααα..... η γραμμη παει ταπα ""γαζωνει""!!!
Την ξαναμετρισα και επεσε στα 25 :shock:
Ξεψυχαει,Την χανω τη γραμμη,Αυτο ητανε.
Αυτο μπορει να ειναι και το τελευτεαιο post που κανω μαγκες απο το σπιτι μου, γιατι αμα παει με αυτο τον ρυθμο.... μεχρι αυριο δεν θα εχω καθολου.
<(((:shoot:ΟΤΕ)))>

amaniateas
11-07-06, 13:02
Μην ανησυχεις φιλε μου! Ετσι για παρηγορια να σου πω πως τετοιο προβλημα αντιμετωπιζω ενα μηνα και βαλε περιπου στη δικια μου 512 στην θεσσαλονικη. Εκει που 4 μηνες πηγαινα σφαιρα, ξαφνικα ειδα τον μεσο ορο να πεεεεεφτει ωσπου τωρα πλεον να θεωρουμαι κατοχος μιας 384 σε πιταρισμενο dslam κιολας! Μεση ταχυτητα? 37-38. Ειδες που υπαρχουν και χειροτερα? :)

ΑΑαααα και να σου πω επισης πως εχει 2 βδομαδες που με εχουν μαθει ολα τα παιδια απο τα κεντρα εξυπηρετησης πελατων και του ΟΤΕ και της VIVO (αγωνιστικους χαιρετισμους στην θεση 27!). Το αποτελεσμα? Να πεσει κι αλλο η ταχυτητα! Τιμωρια μαλλον! Πλεον μια καταγγελία στο ΕΕΤΤ αρχιζει να φανταζει δελεαστικη...

SDF
12-07-06, 01:17
Εσυ εισαι χυροτερος απο εμενα.
Θα περιμενω μεχρι αυριο(48ωρες) αμα δεν και αυριο, θα παρω παλι και θα γινει της .... το καγκελο ,γιατι σημερα ειχα και αλλα.
Eιxα ξεχασει να βαλω στο μουλαρι va κανει reconnect μονο του και σημερα οταν γυρισα σπιτι ητανε disconnected,εκτος αν αλλαξε ΙΡ μεσα σε λιγοτερο απο 20 ωρες.
(http://www.emule-mods.de kai κατεβαστε το "Ionix" 44.0c το καλυτερω mod για το Mule)

@ ADSLgr.com All rights reserved.