PDA

Επιστροφή στο Forum : wind εγγυηση 22-24mbps?!!



kage
07-09-10, 11:45
λοιπον ειχα ενα κλασσικο τηλ.προωθησης πακετων...
τεσπα 41ε(-10e λογο συνδεσης wind αριθμου που εχω) με απεριοριστα εγχωρια-διεθνης σε 48χωρες και adsl 22-24mbps!(oxi εως 22)
o τυπος μου ελεγε οτι δεν μπλεκετε ο οτε στην συνδεση βρογχου με σπιτι!!
Υπαρχει εστω μια στο μυριο να ισχυει αυτο το πραγμα?
γινετε?μου προσφερουν και δωρεαν 2μηνες και χωρις εξοδα ενεργοποιησης thomson ή speedtouch router(160ε)...μεχρι και ασυρματο τηλ πανασονικ:P
http://www.wind.com.gr/Left-Menu/Fixed---Internet/For-Individual/Tellas-Double-Play/Tellas-Double-Play-Unlimited.aspx μαλλον αυτο ειναι το πακετο αλλα με αλλο μοντεμ

prodromosfan
07-09-10, 11:53
όχι, ο οτε σαν διαχειριστης του δικτυου χαλκου εμπλεκεται οποτε θελει και στη συνδεση βροχου εκεινος δινει το καλωδιο στην εταιρια που θα σε ενεργοποιησει.

και στο καλαμακι να πιανεις 22-24 ξεχνα το εχει προβλημα η περιοχη.

kage
07-09-10, 12:00
μα αυτο θελω να μαθω ποσο μαλ(κιες μου λεγε..
του ειπα οτι και οπτικη ινα να χει η wind στο σπιτι μου ερχετε απλο καλωδιο οτε...
μαλιστα ελεγε κατι και για χαλκο οτι γι αυτο δεν μπορεις να χεις καλες ταχυτητες αλλα εμεις θα σε βαλουμε σε δικο μας βροχο με 22-24mbps!
στο καλαμακι συνδεομαι με ον με 12-14mpbs σταθερα.φτανει και παραπανω αλλα με αποσυνδεσεις..
η wind εχει κανα τηλ.με 210-211 κτλ για τμημα εξυπηρετησης?μονο κινητο ειδα...

mephisto
07-09-10, 13:16
απλά σε κοροϊδεύουν...

antonis556
07-09-10, 13:40
Μην πας για κανενα λογο στην Wind ...

kdavid
07-09-10, 15:58
Κατά πάσα πιθανότητα εννοούσε ότι θα έχεις τηλεφωνία και Internet μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας (κάτι σαν το mobile broadband αλλά όχι με στικάκι αλλά με ρούτερ, ο οποίος θα παίρνει κάρτα sim). Φαντάζομαι ότι εάν η περιοχή σου καλύπτεται με δίκτυο τέταρτης γενιάς HSDPA+ τότε οι ταχύτητες συγχρονισμού του router (με μία κάρτα sim) θα είναι 7,2mbps, ενώ αν, ας πούμε, η wind δίνει κάποιο router που να παίρνει περισσότερες της μιας κάρτας sim (δεν έχω ξανακούσει για τέτοιο μηχάνημα, ούτε τέτοια υπηρεσία) μπορείς να πιάνεις ταχύτητες 3*7,2= περίπου 22mbps.

Όλα αυτά εντελώς υποθετικά...

Onyx_
08-09-10, 08:18
Ακριβώς τα ίδια μου έλεγαν και εμένα πριν από κάποιο διάστημα.Μάλιστα η δική μου "πωλήτρια" δεν ανέφερε καν 22mbps αλλά μόνο σταθερά και απροβλημάτιστα 24mbps.Επίσης όταν ρώτησα "Eσείς ιντερνετ απο την Tellas δεν παίρνετε?" (ώστε να μπορέσω να της πω ότι ξέρω τα χειρότερα για την Tellas) μου λέει "Που το ακούσατε αυτό? Λάθος κάνετε.Την έχουμε εξαγοράσει και έχουμε αλλάξει όλες τις υποδομές.".

Μετά από αυτό προσπάθησα να τελειώσω όσο πιο γρήγορα την συνομιλία.

Με λίγα λόγια, μην πας.

thenetpoet
08-09-10, 11:45
Ακριβώς τα ίδια μου έλεγαν και εμένα πριν από κάποιο διάστημα.Μάλιστα η δική μου "πωλήτρια" δεν ανέφερε καν 22mbps αλλά μόνο σταθερά και απροβλημάτιστα 24mbps.Επίσης όταν ρώτησα "Eσείς ιντερνετ απο την Tellas δεν παίρνετε?" (ώστε να μπορέσω να της πω ότι ξέρω τα χειρότερα για την Tellas) μου λέει "Που το ακούσατε αυτό? Λάθος κάνετε.Την έχουμε εξαγοράσει και έχουμε αλλάξει όλες τις υποδομές.".

Μετά από αυτό προσπάθησα να τελειώσω όσο πιο γρήγορα την συνομιλία.

Με λίγα λόγια, μην πας.

τα σχετικά με την εξαγορά και τις αλλαγές καλά στα είπε, 24 εγγυημένα δεν παίζει, ειδικά στο καλαμάκι.

blkik
08-09-10, 16:11
Μην πας για κανενα λογο στην Wind ...

Ακριβώς
Αν στην On είσαι μεταξυ 12-14 στην wind θα είσαι κάτω από 10.

Η Wind δεν αξίζει και τζάμπα να είναι

sta8ista
10-09-10, 20:11
24 εγγυημένα στη wind? Α καλό. Εδώ δεν είναι εγγυημένο αν θα έχεις τηλέφωνο με δαύτους θες και τέτοιες ταχυτητάρες?

x_user
10-09-10, 20:23
ε αφού όπως σου λένε θα είναι εγγυημένα, δεν θα έχει πρόβλημα να σου δώσει SLA για αυτό!!!
και έτσι σε βλέπω να την βγάζεις τζάμπα!!!

thimiostrikala
10-09-10, 22:23
Τελικά παιδιά μπορεί κάποιος να μου πη
Ποια εταιρία είναι σωστή Και αξιόπιστη στης ταχύτητες Internet
Εγώ πιστεύω ΚΑΜΙΑ
ΕΣΕΙΣ

psylos
10-09-10, 22:36
Καμια δεν εχει. Κανενας δεν μπορει να σου πει τι ταχυτητα θα πιανεις πριν ενεργοποιηθει η γραμμη σου. Δεν ειναι μονο η αποσταση σου απο το DSLAM που μετραει αλλα και αλλα χιλια δυο πραγματα... Προβληματα υπαρχουν και στον ΟΤΕ κ στους εναλλακτικους. Το θεμα ειναι ποση διαθεση εχεις να ασχοληθεις. Γιατι γενικα κανενας δεν προκειται να ερθει με χαρα να ασχοληθει με το προβλημα χωρις πρωτα να γκρινιαξεις. Ειτε στον ενα ειτε στον αλλο αν σου κατσει προβλημα στην γραμμη παντου θα χασεις την ηρεμια σου μεχρι να γινει. Απλα οι εναλλακτικοι κρεμονται απο τον ΟΤΕ ενω ο ΟΤΕ κανει οτι θελει...

sdikr
10-09-10, 22:47
Τελικά παιδιά μπορεί κάποιος να μου πη
Ποια εταιρία είναι σωστή Και αξιόπιστη στης ταχύτητες Internet
Εγώ πιστεύω ΚΑΜΙΑ
ΕΣΕΙΣ


δοκίμασε μισθωμένο, θα δεις ότι είναι 100% αυτό που σου λένε
Αλλιώς καλό θα είναι να ξέρουμε τους όρους και τους περιόρισμους της τεχνολογίας

kage
11-09-10, 13:04
μιας και βλεπω οτι σβηστηκε το προηγουμενο ποστ...
αυτο που ελεγα ειναι οτι προτιμανε να λενε βλακειες γιατι τα κερδη μαλλον ειναι περισσοτερα απο τυχον μηνυσεις...

sta8ista
12-09-10, 13:38
Πάντως σίγουρα όχι η wind. Από εδω μέσα καταλαβαίνω ότι η Χολ έχει προβάδισμα και η 4νετ έχει κάποια θέματα με το δίκτυο αλλα λόγω αναβαθμίσεων που κάνανε και τώρα στρώσανε κι αυτοί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.