PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εγκατάσταση Cisco Soho 96



gem333
06-02-04, 22:32
Μόλις χθες έβαλα ένα router Cisco Soho 96 και μετά από λίγα λεπτά με την διαδικασία του web setup το ADSL λειτουργούσε άψογα.

Σήμερα όμως ήταν αδύνατον να λειτουργήσει παρά τις προσπάθειες να το σετάρω πάλι. Επειδή είμαι καινούργιος στα routers παρακαλώ όποιον γνωρίζει να μου πει δυο λόγια.

Συγκεκριμένα το url http://10.10.10.1 που είναι configured το router δεν λειτουργεί για να αρχίσει το setup. Αναρωτιέμαι εάν κατά λάθος άλλαξα το IP που είναι configured το router, και πως θα μπορούσα να το επαναφέρω.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

anon6128
07-02-04, 00:29
Τι IP παίρνει το μηχάνημά σου; Αν αντικαταστήσεις τον τελευταίο αριθμό με το 1, κανονικά θα πρέπει να έχεις το url για το web interface του router. Aν όχι, ψάξε την συνδεσμολογία.
Αν και πάλι δεν γίνει τίποτα, μάλλον θα χρειαστεί να πάρεις κονσάλα και να κάνεις αλλαγές από το CLI του cisco.

gem333
10-02-04, 00:52
Μετά από πολλές προσπάθειες δίνοντας τα commands ipconfig /release και ipconfig /renew κατάφερα να βλέπει ο υπολογιστής το router.

Ετσι με ping 10.10.10.1 και ping 10.10.10.2 διαπιστώνω ότι λειτουργούν σωστά τόσο το router όσο και η Ethernet card.

Το σετάρισμα μετά είναι παιχνιδάκι με το web setup της Cisco Soho 96.

Μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Το router λειτουργεί με PPPoE αλλά και με PPPoA, αλλά δεν ξέρω ποιό είναι καλύτερο να χρησιμοποιώ.

Επίσης καθημερινά πλέον η ADSL σύνδεση με τον ΟΤΕ πέφτει και πρέπει να ζητάω από τις Βλάβες (121) του OTE να κάνουν reset το ADSL, ενώ η ISDN που έχω λειτουργεί συνεχώς κανονικά. Εάν είχε το ίδιο πρόβλημα και κάποιος άλλος φίλος ας μου πει πως το ξεπέρασε.

Ευχαριστώ

blackjim78
10-02-04, 12:28
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ Ο ROUTER ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ TO MODEM TOY OTE H' ΟΧΙ??

gem333
10-02-04, 14:22
Το router Cisco Soho 96 δουλεύει μια χαρά, εκτός από τα προβλήματα που δημιουργεί μερικές φορές η πτώση του ADSL γενικά.

Είναι για ADSL over ISDN αλλά κοστίζει ακριβούτσικα, €250 συν ΦΠΑ

Φυσικά δεν χρειάζεσαι το modem του ΟΤΕ

@ ADSLgr.com All rights reserved.