PDA

Επιστροφή στο Forum : απαιτηση καταβολης δεδουλευμενων και εξοδα δικηγορου



Reef
06-07-06, 19:03
μια απλη ερωτηση για τυχον νομικους ή αλλους γνωριζοντες, ξερω οτι στην περιπτωση δικαστηριου για εμπορικα χρεη ο καταδικασθεις υποχρεουται να πληρωσει και τα εξοδα δικηγορου του καταγγελοντα, ισχυει το ιδιο και στην περιπτωση υπαλληλου που διεκδικει δικαστικα οφειλουμενα δεδουλευμενα απο πρωην ή νυν εργοδοτη?

lampros
06-07-06, 19:45
Σε κάθε περίπτωση αυτό ορίζεται στην απόφαση του αρμόδιου δικαστηρίου, δηλ το δικαστήριο στο διατακτικό της απόφασης θα ορίζει αν ο ηττηθείς ενάγων ή εναγόμενος θα καταδικασθεί να πληρώσει τη δικαστική δαπάνη

Reef
06-07-06, 19:59
επειδη εχω παει πολλες φορες στο δικαστηριο ατομα για εμπορικα χρεη δεν μου χει τυχει να μην πληρωσουν και τα εξοδα δικηγορου μετα και νομιζα οτι ειναι στανταρ

σε ποιες περιπτωσεις μπορει να ορισει το δικαστηριο να μην χρεωθουν και τα εξοδα δικηγορου? (σε περιπτωση παντα που βγει καταδικαστικη αποφαση για τον οφειλετη)

no_logo
06-07-06, 22:33
οι δικηγόροι του εργατικου δικαιου συνήθως παίρνουν ποσοστό από την αποζημίωση.

Reef
06-07-06, 22:56
οι δικηγόροι του εργατικου δικαιου συνήθως παίρνουν ποσοστό από την αποζημίωση.

ναι αλλα οταν μιλαμε για συγκεκριμενο οφειλομενο ποσο, επιδικαζεται και η αμοιβη δικηγορου? δεν μιλαμε για εργατικο ατυχημα αλλα για οφειλωμενη αμειβη

lampros
07-07-06, 21:38
Όλα αυτά είναι στην ευχέρεια του δικαστηρίου που δικάζει

lampros
07-07-06, 21:41
Πάντως συνήθως ο δικηγόρος θα πάρει από τον ηττημένο διάδικο την αμοιβή που του επιδικάστηκε μετά την τελεσιδικία της απόφασης. Τώρα σε ποιες περιπτωσεις μπορει να ορισει το δικαστηριο να μην χρεωθουν και τα εξοδα δικηγορου είναι μια ερώτηση σύνθετη. Η αρμοδιότητα αυτή ανήκει και πάλι στο δικαστήριο. Σκέψου το και έτσι: όσο πιο άδικο έχεις τόσο πιο πιθανό είναι να πληρώσεις τα δικαστικά έξοδα και την αμοιβή του δικηγόρου του άλλου διαδίκου

mskalamari
07-07-06, 22:55
Συνήθως στην αγωγή που καταθέτεις ζητάς να αποζημειωθείς και για τα δικαστικά έξοδα.

alwaysalone
09-07-06, 22:32
Αρχικά, πήγαινε στο ΣΕΠΕ (Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας). Πληροφορίες θα βρείς στη σελίδα του υπ. Απασχόλησης www.ypakp.gr ... Τα γραφείο τους νομιζω ειναι καπου στη Σταδίου 29 αν δε με απατά η μνήμη μου..

Το τί πρεπει να κανεις, θα σου πουν εκει. Ειναι η δουλειά τους άλλωστε.. Καλή τύχη.. :) :) :)

Reef
10-07-06, 00:18
δεν ειναι για δικη μου δουλεια για αλλον ρωταω

@ ADSLgr.com All rights reserved.