PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο router δινει ο ΟΤΕ σε νεους συνδρομητες?



Alekc24
08-09-10, 16:06
hi all,
σε 1μηνα περιπου θα βαλω connx φοιτητικο 24mbps και θελω να ξερω ποιο router θα μου δωσουν.. :hmm:
επισης, τι εννοει στο site του connx στο wi-fi router "Με επιδότηση τιμής" ?? απο οσο θυμαμαι απο φιλους, ειναι το sagem 2404 και ειναι δωρεαν..
ευχαριστω ;)

deniSun
08-09-10, 16:47
Νομίζω ότι και στο φοιτητικό είναι δωρεάν το ρούτερ.
Σου δίνουν ότι έχουν εκείνη την στιγμή διαθέσιμο.
Αν θες κάποιο άλλο που δεν έχουν θα πρέπει να το περιμένεις.
Δίνουν κάποιο από αυτά:
http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl_menu15.htm

Alekc24
08-09-10, 18:04
ωραια.. εχω ενα sagem 1500wg για προσωρινη χρηση , οποτε θα διαλεξω το καλυτερο και ας περιμενω :)
υπαρχει ομως ενα προβλημα, δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο :oops:
το 2404 που ειδα ειναι αρκετα καλο παντως

_FLIP_
01-03-11, 22:16
ποιο ειναι το καλυτερο;
κ
ποιο δινει αυτη τη στιγμη ο οτε;

deniSun
03-03-11, 23:44
Αυτά που δίνει αυτή την στιγμή είναι όλα της ίδιας κατηγορίας.
Huawei, baudtec, matr-x
http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl_menu15.htm

karetsos
04-03-11, 00:02
Κυρίως Huawei 520c και Thomson 585 v8 (για PSTN γραμμή). Δε νομίζω να μπορείς να επιλέξεις αν δεν έχουν κάποιο διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή.

koystado
04-03-11, 17:24
μακρια από baudtec

mangare
04-03-11, 20:53
Το Νοέμβριο που πήγα σε ΟΤΕ,μου είπαν ότι Thomson 585 v8,μπορώ μόνο να αγοράσω από αυτούς.
Mου έδωσαν Huawei 520c,λέγοντας μου ότι αν δεν μου κάνει μπορούν να το αλλάξουν με baudtec.

Thanasis159
04-03-11, 22:05
Εγώ την Τρίτη θα παραλάβω το router μου από τον ΟΤΕ. Μου είπαν ότι μάλλον θα είναι το Huawei, αλλά δεν είναι απόλυτα σίγουρο. Θα αναφέρω ξανά τότε με τα τελικά αποτελέσματα!

_FLIP_
04-03-11, 22:44
ωραια ολα αυτα

αλλα δεν παιζει ρολο σε ποια πολη/περιοχη εισαι ; :hmm:

παντου τα ιδια δινουν;

orck
04-03-11, 22:58
Εαν υπαρχει επιλογη τοτε SpeedTouch εαν δεν υπαρχει μην δωσεις παραπανω δεν εχει νοημα. Ολα το ιδιο ειναι. (πρακτικα για τον απλο χρηστη ειναι οντως ιδια ολα)

manoulamou
04-03-11, 23:00
Ο,τι υπαρχει στις αποθηκες φερνουν.
Αμα εισαι τυχερος θα προκυψει κατι καλο, εαν οχι βολευεσαι προσωρινα και μετα
speedtouch Thomson 585 v8: το αγοραζεις απο καταστημα καποιου παροχου, ισως και του ΟΤΕ...:oneup:
Αλλιως ο,τιδηποτε νομιζεις εσυ πως ταιριαζει στη χρηση που το θες και στα οικονομικα σου.

_FLIP_
05-03-11, 08:38
ποια οικονομικα
θα πληρωσω κ θελω να περνω αυτα που πληρωνω στον οτε, αυτο.



αν ειναι μαπα θα παω να αγοραω στην τελικη.

orck
05-03-11, 11:41
Φιλε μου δεν καταλαβες καλα.
Δεν πληρωνεις τιποτα. Εαν συμφωνησεις για 12μηνη συνδρομη στην υπηρεσια ο ΟΤΕ θα σου δωσει δωρο. Φυσικα θα σου δωσει οτι εχει, ειναι ολα τα ρουτερ λιγο-πολυ ισαξια.

manoulamou
05-03-11, 12:34
ποια οικονομικα
θα πληρωσω κ θελω να περνω αυτα που πληρωνω στον οτε, αυτο.
αν ειναι μαπα θα παω να αγοραω στην τελικη.
ΕΕΕ ναι στην τελικη ακριβως ο,τι πληρωσεις θα παρεις: ιδια τιμη στην αγορα
εχουν οσα modem δινουν δωρο, δεν πανε να σε κοροϊδεψουν
απλα μερικα ειναι πιο σταθερα και αξιοπιστα (πχ το st 585 βραχος εαν υπαρχει)
κι αλλα μπορει να σου δημιουργησουν πιο ευκολα προβληματα λογω ρυθμισεων...

baskon
05-03-11, 12:42
Ολα τα ρουτερ που δινει πλεον ειναι πανω κατω τα ιδια,χωρις προβληματα ...
To speedtouch και το sagem τα εχω δοκιμασει και ειναι πολυ καλα με το speedtouch να πιανει λιγο μεγαλυτερη ταχυτητα,αλλα με το sagem να εχει πολυ καλυτερο web interface ,περισσοτερες ρυθμισεις + δυνατοτητα ρυθμισης snr...
Με αλλα λογια ενω συγχρονιζει 100 kbps χαμηλοτερα ,εαν θελεις εχεις τη δυνατοτητα να συγχρονισεις 2000 kbps ψηλοτερα απο το αλλο...Και για αυτο το προτιμαω..
Τo Huawei δε το ξερω αλλα εχω ακουσει καλα λογια..
Απο speedtouch και sagem Παντως βαζω πρωτο το sagem και δευτερο το speedtouch με ελαχιστη διαφορα και αυτη λογο των ρυθμισεων που σου προσφερει το καθενα..

deniSun
05-03-11, 13:40
Ολα τα ρουτερ που δινει πλεον ειναι πανω κατω τα ιδια,χωρις προβληματα ...
To speedtouch και το sagem τα εχω δοκιμασει και ειναι πολυ καλα με το speedtouch να πιανει λιγο μεγαλυτερη ταχυτητα,αλλα με το sagem να εχει πολυ καλυτερο web interface ,περισσοτερες ρυθμισεις + δυνατοτητα ρυθμισης snr...
Με αλλα λογια ενω συγχρονιζει 100 kbps χαμηλοτερα ,εαν θελεις εχεις τη δυνατοτητα να συγχρονισεις 2000 kbps ψηλοτερα απο το αλλο...Και για αυτο το προτιμαω..
Τo Huawei δε το ξερω αλλα εχω ακουσει καλα λογια..
Απο speedtouch και sagem Παντως βαζω πρωτο το sagem και δευτερο το speedtouch με ελαχιστη διαφορα και αυτη λογο των ρυθμισεων που σου προσφερει το καθενα..

Μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με Thomson router.

manoulamou
05-03-11, 20:53
Ειχα ακουσει οτι το speedtouch συγχρονιζει λιγο χαμηλοτερα απ τα υπολοιπα
γι αυτο ειναι και πιο σταθερο... Τελικα τι γινεται;:hmm:
ΑΑΑ κι επειδη χαλβαδιαζω τα 24Mbs του ΟΤΕ, τι δινουν στους παλιους πελατες που αναβαθμιζονται δωρο : ενσυρματο, ασυρματο ή τιποτε απ τα δυο και πρεπει να πληρωσουμε;:what:





ΥΓ σιγουρα εχει απαντηθει αλλού :redface: ομως επειδη αυτα μεταβαλλονται συνεχως
πειτε μου παρακαλω να ξερω τι ισχυει τωρα...

karetsos
05-03-11, 20:57
απ' όσο ξέρω κανονικά σε αναβάθμιση δεν δίνουν τίποτα.

εξαίρεση είναι οι πολλοί παλιοί πελάτες που είχαν πάρει usb modems.

αυτό θα το τσεκάρεις με το σημείο πώλησης.

manoulamou
05-03-11, 23:02
Δεν ειχα παρει τιποτε, γιατι εξ αρχης ειμαι με αοριστου χρονου στην ΟΤΕνετ,
και αγορασα βλεποντας μεσω forum ως κελεπουρι (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=10211&highlight=%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%AE+9105) το ενσυρματο modem/router USR 9105
το οποιο και δουλευει σαν σκυλι απ το τελος του 2004, δηλαδη πανω απο 6 χρονια...:)
Ηταν η δευτερη (οχι με τη μαζικη) αγορα που ειχα κανει απ το e-shop και
μετα τις ρυθμισεις στην αρχικη του εγκατασταση, απλα εχω ξεχασει οτι υπαρχει!:respekt:

deniSun
06-03-11, 11:38
Ειχα ακουσει οτι το speedtouch συγχρονιζει λιγο χαμηλοτερα απ τα υπολοιπα
γι αυτο ειναι και πιο σταθερο... Τελικα τι γινεται;:hmm:
ΑΑΑ κι επειδη χαλβαδιαζω τα 24Mbs του ΟΤΕ, τι δινουν στους παλιους πελατες που αναβαθμιζονται δωρο : ενσυρματο, ασυρματο ή τιποτε απ τα δυο και πρεπει να πληρωσουμε;:what:

ΥΓ σιγουρα εχει απαντηθει αλλού :redface: ομως επειδη αυτα μεταβαλλονται συνεχως
πειτε μου παρακαλω να ξερω τι ισχυει τωρα...

Η διαφορά συγχρονισμού μεταξύ των ρούτερ είναι μύθος.
Κάθε ρούτερ υπολογίζει διαφορετικά τα up/down και εκεί εμφανίζεται η διαφορά.
Φυσικά κάποια εφαρμόζουν διαφορετική πολιτική στη διαχείριση του snr και εκεί μπορεί να δεις 1-2Μ πάνω κάτω.
Αλλά μιλάμε για ΜΗ σοβαρά ρούτερ.

Πηγαίνοντας σε 24Μ θα σου δώσουν νέο ρούτερ αφού δεν έχεις πάρει παλιότερα.
Ακόμα και αν είχες πάρει παλιότερα αν πας σε πακέτα DP θα σου δώσουν νέο ρούτερ.
Πριν λίγο καιρό έδωσαν σε γνωστό μου νέο ρούτερ αν και έφυγε από τον ΟΤΕ και επανήλθε μέσα σε 1 μήνα.

Georgevtr
06-03-11, 11:57
Απο τα υπαρχοντα ρουτερ καλυτερα να παρεις το huawei γιατι ειναι πιο πρασινο...aka echo life.Και φυσικα μακρυα απο μπαουτεκ

deniSun
06-03-11, 17:04
Απο τα υπαρχοντα ρουτερ καλυτερα να παρεις το huawei γιατι ειναι πιο πρασινο...aka echo life.Και φυσικα μακρυα απο μπαουτεκ

Καμιά διαφορά δεν έχουν...

mangare
06-03-11, 21:12
Μύθοι και πραγματικότητα...

1. Ναι όλα τα modem/router υπολογίζουν διαφορετικά το ''up/down''(ταχύτητα συγχρονισμού).Άλλα γράφουν υψηλότερο άλλα χαμηλότερο νούμερο,και δεν λέει απολύτως τίποτα! 2. Εκείνο που έχει σημασία,είναι η πραγματική ταχύτητα που μπορείς να κατεβάσεις ένα αρχείο,και χωρίς αποσυνδέσεις(ή να ανεβάσεις-αλλά αυτό ενδιαφέρει λιγότερους χρήστες).
-Modem που αναγράφουν παρόμοια ταχύτητα συγχρονισμού,έχουν διαφορές στην ''πραγματική ταχύτητα download'' που πολλές φορές φτάνει και το 20%.

α) Το FRITZ!Box Fon WLAN 7140,σε μερικά DSLAM όχι σε όλα,δείχνει να συγχρονίζει σε ταχύτητες 15%-25% χαμηλότερες, όμως η πραγματική του ταχύτητα download,είναι στην πράξη 4%-8% χαμηλότερη,και...δεν έχει προβλήματα αποσυνδέσεων. Το χρησιμοποιώ χρόνια σε διαφορετικές περιοχές και γραμμές,έχω κάνει δεκάδες τέστ.

β) Το παρεξηγημένο siemens CL110,αν του κατεβάσεις το SNRMargin από 9 στο 3-4,σου δίνει περίπου 12%-13% υψηλότερη ταχύτητα download,και είναι σταθερότατο.Το ίδιο γίνεται με κάποια διπλάσιας+ τιμής Netgear.(Με Thomson και huawei ξέχνα το)

γ) Το Vigor 2700VG δείχνει να συγχρονίζει 10% ψηλότερα από το HUAWEI Echolife HG520c,(σε interleaved το huawei τα πάει καλύτερα).
Η πραγματική του ταχύτητα download του Vigor είναι15% υψηλότερη στην περιοχή μου(ΟΤΕ και fast).
-Το Vigor κατεβάζει σταθερά και με την ίδια ταχύτητα όλη μέρα ακόμα και αν το SNRMargin πέσει από το 9 στο 3 ή 4,συμβαίνει τακτικά στην περιοχή μου.(Το ίδιο συμβαίνει με το Thomson 585v6 ή v7,και το FRITZ!Box7140)
-Το Huawei σε αυτή την περίπτωση,τις περισσότερες φορές,αφού ξεκινήσει το download αποσυνδέεται,''φτού και πάλι από την αρχή'', μετά την επανασύνδεση η πραγματική του ταχύτητα download,είναι κατά 30% χαμηλότερη του Vigor ή του CL110...

manoulamou
06-03-11, 21:31
Απ ο,τι φαινεται λοιπον, ακομη κι αν υπαρχει καποιο σαν δωρο
καλυτερα να συνεχισω με τον highlander μου USR 9105 (ο,τι δουλευει δεν το πειραζεις)
και να παρω αργοτερα όποιο θα μου αποδιδει τα καλυτερα με τις νεες συνθηκες συνδεσης...:)

deniSun
06-03-11, 22:00
β) Το παρεξηγημένο siemens CL110,αν του κατεβάσεις το SNRMargin από 9 στο 3-4,σου δίνει περίπου 12%-13% υψηλότερη ταχύτητα download,και είναι σταθερότατο.Το ίδιο γίνεται με κάποια διπλάσιας+ τιμής Netgear.(Με Thomson και huawei ξέχνα το)


Αν πειράξεις το snr κινδυνεύεις με αποσυνδέσεις.
Το ότι η δικιά σου γραμμή είναι σε καλή κατάσταση και δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα χαμηλώνοντας το snr δεν σημαίνει τίποτε.
Μην λες λοιπόν ότι το συγκεκριμένο "ρούτερ" (λέμε τώρα...) δεν έχει πρόβλημα με χαμηλά snr.
Επίσης χαμηλώνοντας το snr φυσικά και θα έχεις υψηλότερο συγχρονισμό άρα μεγαλύτερη ταχύτητα dw από πριν.
Μην το παρουσιάζεις σαν καμιά τρομερή δυνατότητα του συγκεκριμένου αίσχους.

Lagman
07-03-11, 15:05
Προσωπικα δε θα επέλεγα το thomson λόγου ότι δίνει λίγο ποιο αυξημενους χρόνους απόκρισης.

deniSun
07-03-11, 17:29
Προσωπικα δε θα επέλεγα το thomson λόγου ότι δίνει λίγο ποιο αυξημενους χρόνους απόκρισης.

Αν αναφέρεσαι στα Ping δεν υπάρχει καμιά διαφορά.
Μάλλον παρασύρεσαι από το πρώτο hop και νομίζεις ότι επηρεάζει όλη την σύνδεση.
Είναι bug που αποδεδειγμένα δεν επηρεάζει τίποτε.

Η δύναμη των Thomson είναι στο CLI.
Εμφανίζει εντολές και δυνατότητες που συναντάς σε ρούτερ πολύ ακριβότερα.
Απλά δεν θα τις βρεις σε κανένα άλλο ρούτερ.

Συνιστάται ανεπιφύλακτα σε όλους όσους δεν μπορούν να δώσουν 300ε και πάνω για ένα CISCO και θέλουν να παίξουν με πραγματικές δυνατότητες ρούτερ.

Georgevtr
08-03-11, 11:47
Αν αναφέρεσαι στα Ping δεν υπάρχει καμιά διαφορά.
Μάλλον παρασύρεσαι από το πρώτο hop και νομίζεις ότι επηρεάζει όλη την σύνδεση.
Είναι bug που αποδεδειγμένα δεν επηρεάζει τίποτε.

Η δύναμη των Thomson είναι στο CLI.
Εμφανίζει εντολές και δυνατότητες που συναντάς σε ρούτερ πολύ ακριβότερα.
Απλά δεν θα τις βρεις σε κανένα άλλο ρούτερ.

Συνιστάται ανεπιφύλακτα σε όλους όσους δεν μπορούν να δώσουν 300ε και πάνω για ένα CISCO και θέλουν να παίξουν με πραγματικές δυνατότητες ρούτερ.

Tην λύση δίνει το Netgear (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=371076) όπου προσφέρει απεριόριστες δυνατότητες με το cli του και φυσικά είναι ασύρματο.
Με custom fw

deniSun
08-03-11, 13:57
Tην λύση δίνει το Netgear (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=371076) όπου προσφέρει απεριόριστες δυνατότητες με το cli του και φυσικά είναι ασύρματο.
Με custom fw

Αν σταματούσαν την παραγωγή Thomson ρούτερ θα το επέλεγα...

emeliss
08-03-11, 16:38
Αν σταματούσαν την παραγωγή Thomson ρούτερ θα το επέλεγα...
Πες το, μην ντρέπεσαι, θες να σου δώσουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα το TG789vn (http://www.technicolorbroadbandpartner.com/dsl-modems-gateways/products/product-detail.php?id=186&seg=7) :p

deniSun
08-03-11, 17:27
Αυτή την στιγμή με απασχολεί περισσότερο το θέμα ΙΡν6 παρά το VDSL ;)

Iris07
19-07-13, 09:42
Mε σχετική ανάρτηση στο http://ipv6.ote.gr (http://ipv6.ote.gr/) ο ΟΤΕ ανακοινώνει οτι εδώ και περίπου μια εβδομάδα, το σύνολο των παραγωγικών BRAS του ΟΤΕ, έχει αναβαθμιστεί ώστε να υποστηρίζει πλήρη dual-stack λειτουργία.

Οι συνδρομητές του ΟΤΕ με IPv6-capable CPEs μπορούν ν’ αποκτήσουν και IPv6 πρόσβαση, απλώς ενεργοποιώντας την λειτουργικότητα IPv6 από το CPE τους. Δεν χρειάζεται καμμία αλλαγή στο @otenet.gr suffix.


Υπενθυμίζουμε πως τα IPv6 capable CPEs είναι:

Δοκιμασμένα από ΟΤΕ

Cisco 877/876
Cisco 887/886
AVM Fritz!Box 7270
ZTE ZXDSL 931VII
Huawei HG530
ZTE W300


Δοκιμασμένα από πιλοτικούς χρήστες

Gennet Oxygen
FreeBSD as an IPv6 router
OpenBSD as an IPv6 router
Gentoo Linux ως IPv6 router
Windows 7 ως PPPoE client
Draytek Vigor 2130n
Cisco 1721 (w/ ADSL WIC)
Cisco 1841
OpenWRT-based router



Πηγή: OTE IPv6 (http://ipv6.ote.gr/) (http://ipv6.ote.gr/)

Γειά σας παιδιά!
Διαβάζοντας το σχετικό θέμα παραπάνω για το IPv6 ήθελα να ρωτήσω ποια modem δίνει τώρα o OTE, και ποιό από αυτά θεωρείτε από τα καλύτερα από άποψης σταθερότητας στην σύνδεση ?

Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ ένα Thomson TG585 το οποίο είχα αγοράσει εγώ και είχα βρει την υγειά μου! ;-)

deniSun
21-07-13, 16:29
Huawei και ZTE

Rage
24-07-13, 15:21
και μολις τα παραλαβεις βαψτα μπλε και πετα τα στη θαλασσα

@ ADSLgr.com All rights reserved.