PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν τα θέλω τα vista και τα 7 γιατί....



igano
08-09-10, 19:16
Θα ηθελα να ρωτήσω αν ξερει κανεις:
Όταν ειμαι σε windows vista ή 7 και θελω να κανω install μια οποιαδήποτε εφαρμογή
όταν λοιπόν κανω δύπλο κλίκ στο κλασσίκο .exe αρχείο για να αρχίσει το install

παντα η οθόνη σκοτεινιάζει και βγάζει το μήνυμα που ρωτάει αν θα ήθελα να κανώ install ή εφαρμογή που πριν από λίγα δευτερόλεπτα είχα κανει δύπλο κλίκ !

Υπάρχει τρόπο να σταματήσουν ολα αύτα τα μπιχλιμπίδια και οι εφαρμογές να φορτώνουν κανονικα!

ευχαρισώ όποιον μπεί στον κοπο εξ'αρχής !

emeliss
08-09-10, 19:21
Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση του ελέγχου λογαριασμού χρήστη (UAC) (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows-vista/Turn-User-Account-Control-on-or-off)
http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/Turn-User-Account-Control-on-or-off

Τι είναι ο Έλεγχος λογαριασμού χρήστη (UAC); (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows-vista/What-is-User-Account-Control)
http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/What-are-User-Account-Control-settings

Simpleton
08-09-10, 19:30
Το «μπιχλιμπίδι» αυτό βελτιώνει κατακόρυφα την ασφάλεια του συστήματος. Καλύτερα να μην το απενεργοποιήσεις. Δεν αντικαθίσταται από antivirus ή άλλα εργαλεία. Το ότι δεν υπήρχε στα XP δεν σημαίνει ότι ήταν καλύτερα (το αντίθετο).

Το σύστημα δεν μπορεί να ξέρει αν αυτό που πάει να τρέξει το ξεκίνησες εσύ ή αν είναι κάποιος ιός. Επίσης σκέψου ότι, σε περίπτωση μόλυνσης και καθώς θα έχεις συνεχώς δικαιώματα διαχειριστή, ό,τι κολλήσεις μπορεί ανεμπόδιστα να γραφτεί σε καταλόγους του λειτουργικού, να αλλάξει ρυθμίσεις, γενικά να δημιουργήσει ένα σύστημα που σώζεται μόνο με πολύ «βαριά» εργαλεία ή με επανεγκατάσταση.

igano
08-09-10, 20:36
Το «μπιχλιμπίδι» αυτό βελτιώνει κατακόρυφα την ασφάλεια του συστήματος. Καλύτερα να μην το απενεργοποιήσεις. Δεν αντικαθίσταται από antivirus ή άλλα εργαλεία. Το ότι δεν υπήρχε στα XP δεν σημαίνει ότι ήταν καλύτερα (το αντίθετο).

Το σύστημα δεν μπορεί να ξέρει αν αυτό που πάει να τρέξει το ξεκίνησες εσύ ή αν είναι κάποιος ιός. Επίσης σκέψου ότι, σε περίπτωση μόλυνσης και καθώς θα έχεις συνεχώς δικαιώματα διαχειριστή, ό,τι κολλήσεις μπορεί ανεμπόδιστα να γραφτεί σε καταλόγους του λειτουργικού, να αλλάξει ρυθμίσεις, γενικά να δημιουργήσει ένα σύστημα που σώζεται μόνο με πολύ «βαριά» εργαλεία ή με επανεγκατάσταση.

Nαι το γνωρίζω(και συμφώνω) αλλα εφόσον Ξέρεις με τι εφαρμογες παιζεις(που και να μου βγαλει το μυνημα εγω παλει θα τις τρεξω) ! και αμα δεν κανεις περιεργα πράγματα με το PC σου πίστευω δεν χρειαζεται τσαμπα πορους συστήματος !

ευχαρήστω που μου εστειλες

........Auto merged post: igano πρόσθεσε 2 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση του ελέγχου λογαριασμού χρήστη (UAC) (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows-vista/Turn-User-Account-Control-on-or-off)
http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/Turn-User-Account-Control-on-or-off

Τι είναι ο Έλεγχος λογαριασμού χρήστη (UAC); (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows-vista/What-is-User-Account-Control)
http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/What-are-User-Account-Control-settings

ευχαριστω φίλε μ!

biozweistein22
08-09-10, 20:54
Άρα για να συνοψίσω μπορείς να αλλάξεις τον τίτλο και να πείς , Δεν ήθελα τα vista και τα 7 γιατί δεν ήξερα τί ειναι και πώς απενεργοποιώ το UAC :p

vasim
08-09-10, 21:35
Και σιγά την ενόχληση ρε παιδιά. Λές και εγκαθιστάς εφαρμογές ανά 5 λεπτά..

Εκτός πια αν το κάνεις...

vasileios13
09-09-10, 10:38
Μεγαλύτερο σπάσιμο από το (UAC) δεν υπάρχει.....:banjo:

MichaelSE
09-09-10, 10:43
Μεγαλύτερο σπάσιμο από το (UAC) δεν υπάρχει.....:banjo:

Υπάρχει: Να προσβληθείς από έναν ιό που θα σου εγκαταστήσει keylogger ;)

euri
09-09-10, 11:00
Εδώ και πάνω από ένα χρόνο που χρησιμοποιώ Windows 7 στο βασικό μου υπολογιστή (και περίπου 3 μήνες και στο φορητό), το UAC είναι όχι μόνο ενεργοποιημένο, αλλά και ρυθμισμένο στη μέγιστη θέση. Τις πρώτες μέρες του στησίματος του υπολογιστή είναι λίγο χρονοβόρο, άντε να δεχθώ και το κάπως ενοχλητικό, καθώς πρέπει να εγκατασταθούν διάφορες εφαρμογές, οπότε και εμφανίζεται συχνά. Μετά από την ολοκλήρωση του στησίματος βγαίνει μια στις τόσες και σίγουρα δεν το θεωρώ ενοχλητικό. Σημειωτέον, ο λογαριασμός που χρησιμοποιώ δεν έχει δικαιώματα διαχειριστή.

agentsmith
09-09-10, 11:08
Εδώ και πάνω από ένα χρόνο που χρησιμοποιώ Windows 7 στο βασικό μου υπολογιστή (και περίπου 3 μήνες και στο φορητό), το UAC είναι όχι μόνο ενεργοποιημένο, αλλά και ρυθμισμένο στη μέγιστη θέση. Τις πρώτες μέρες του στησίματος του υπολογιστή είναι λίγο χρονοβόρο, άντε να δεχθώ και το κάπως ενοχλητικό, καθώς πρέπει να εγκατασταθούν διάφορες εφαρμογές, οπότε και εμφανίζεται συχνά. Μετά από την ολοκλήρωση του στησίματος βγαίνει μια στις τόσες και σίγουρα δεν το θεωρώ ενοχλητικό. Σημειωτέον, ο λογαριασμός που χρησιμοποιώ δεν έχει δικαιώματα διαχειριστή.

Σώστα δεν έχει το σπαστικό τον sVista.........

thePrince
09-09-10, 11:13
Η λύση (έχει αναφερθεί δεκάδες φορές, σε κάθε σχετική συζήτηση) είναι να χρησιμοποιείται ένα account με δικαιώματα Administrator για συντήρηση και εγκατάσταση προγραμμάτων, και ένα διαφορετικό account με λιγότερα δικαιώματα για την καθημερινή εργασία. Δεν είναι τόσο δύσκολο στην πράξη, εγώ μπαίνω σαν Admin μία φορά το μήνα για Windows (και drivers) update και μόνο.

euri
09-09-10, 11:16
Η λύση (έχει αναφερθεί δεκάδες φορές, σε κάθε σχετική συζήτηση) είναι να χρησιμοποιείται ένα account με δικαιώματα Administrator για συντήρηση και εγκατάσταση προγραμμάτων, και ένα διαφορετικό account με λιγότερα δικαιώματα για την καθημερινή εργασία. Δεν είναι τόσο δύσκολο στην πράξη, εγώ μπαίνω σαν Admin μία φορά το μήνα για Windows (και drivers) update και μόνο.

Ακριβώς αυτό. :oneup:

mathcore
09-09-10, 11:18
Τεράστιο λάθος η απενεργοποίηση του UAC..Mια σωστή κίνηση έκαναν τα windows τα τελευταία χρόνια,εκμεταλλευτείτε την. Και εννοείται δουλεύουμε με non-administrative account.Αλλιώς υπάρχει και η καλλιέργεια ζιζανίων. Στην συνέχεια το ξεχορτάριασμα του pc από τις διάφορες αγριάδες που φύτρωσαν και τελικά το ευγενές άθλημα του format.
Αλλά ναι ξέχασα,το UAC μας τρώει χρόνο...

giorgosts
09-09-10, 11:36
παντα η οθόνη σκοτεινιάζει και βγάζει το μήνυμα που ρωτάει αν θα ήθελα να κανώ install ή εφαρμογή που πριν από λίγα δευτερόλεπτα είχα κανει δύπλο κλίκ !

Το διπλό κλικ θα πει τρέξε, άνοιξε, κλπ. Το παράθυρο UAC βγαίνει όταν το άνοιγμα αυτό πειράζει τα αρχεία συστήματος. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιο πρόγραμμα μπορεί να τρέξει χωρίς να πειράξει τα windows. Ε, τότε το uac δεν θα εμφανιστεί. Όπως και περιπτώσεις που ένα άσχετο αρχείο (πχ. ένα μουσικό κλιπάκι, μια φωτογραφία) επιχειρεί να σου πειράξει τα windows. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα μπορέσεις να υπερασπίσεις το μηχάνημά σου έναντι των κακόβουλων αν έχεις το UAC απενεργοποιημένο.

biozweistein22
10-09-10, 01:53
Εδώ και πάνω από ένα χρόνο που χρησιμοποιώ Windows 7 στο βασικό μου υπολογιστή (και περίπου 3 μήνες και στο φορητό), το UAC είναι όχι μόνο ενεργοποιημένο, αλλά και ρυθμισμένο στη μέγιστη θέση. Τις πρώτες μέρες του στησίματος του υπολογιστή είναι λίγο χρονοβόρο, άντε να δεχθώ και το κάπως ενοχλητικό, καθώς πρέπει να εγκατασταθούν διάφορες εφαρμογές, οπότε και εμφανίζεται συχνά. Μετά από την ολοκλήρωση του στησίματος βγαίνει μια στις τόσες και σίγουρα δεν το θεωρώ ενοχλητικό. Σημειωτέον, ο λογαριασμός που χρησιμοποιώ δεν έχει δικαιώματα διαχειριστή.

Έλα ρε φίλε...Administrator , χωρίς δικαιώματα administrator ? :rofl:

Το ξέρω offtopic αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ !!!

euri
10-09-10, 02:08
Έλα ρε φίλε...Administrator , χωρίς δικαιώματα administrator ? :rofl:

Το ξέρω offtopic αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ !!!

Είναι κουραστικό να είσαι παντού αδμινιστράτορας :p

igano
15-09-10, 00:23
Άρα για να συνοψίσω μπορείς να αλλάξεις τον τίτλο και να πείς , Δεν ήθελα τα vista και τα 7 γιατί δεν ήξερα τί ειναι και πώς απενεργοποιώ το UAC :p

Για πολλους και διαφορους λογους δεν τα θελω που αμα ενδιαφερεσαι μπορω να στους πω

........Auto merged post: igano πρόσθεσε 5 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το διπλό κλικ θα πει τρέξε, άνοιξε, κλπ. Το παράθυρο UAC βγαίνει όταν το άνοιγμα αυτό πειράζει τα αρχεία συστήματος. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιο πρόγραμμα μπορεί να τρέξει χωρίς να πειράξει τα windows. Ε, τότε το uac δεν θα εμφανιστεί. Όπως και περιπτώσεις που ένα άσχετο αρχείο (πχ. ένα μουσικό κλιπάκι, μια φωτογραφία) επιχειρεί να σου πειράξει τα windows. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα μπορέσεις να υπερασπίσεις το μηχάνημά σου έναντι των κακόβουλων αν έχεις το UAC απενεργοποιημένο.


Φιλε μου καταρχάς ευχαριστώ και έχεις δίκιο ! είναι σημαντίκο το UAC! αλλα εγώ δεν κάνω περίεργα παράγματα με το PC και το Internet ! και κανω και συχνά BUCK up ! Οποτε τι να το κάνω καθε 3 και λιγο τσουπ να μου σπάει τα αρχ....(τα νεύρα ήθελα να πω)

........Auto merged post: igano πρόσθεσε 4 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Υπάρχει: Να προσβληθείς από έναν ιό που θα σου εγκαταστήσει keylogger ;)

έχω μόνιμα εγκατεστιμενο το ένα Keylogger στο PC μου! (τώρα πέρα από την πλάκα αμα είναι και γαμώ τα εργαλεία)

teodor_ch
15-09-10, 00:47
μπορείς να σταματήσεις το "σκοτίνιασμα"
http://www.google.com/search?q=secure+esktop&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a#sclient=psy&hl=en&client=firefox-a&hs=8OJ&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&q=disable+secure+desktop&aq=f&aqi=g-c1g-o1&aql=&oq=&gs_rfai=&pbx=1&fp=280187d6f0589da0

το έκανα ανέκαθεν γιατί είναι εκνευριστικό

Simpleton
15-09-10, 00:59
Μαζί με αυτό όμως απενεργοποιείς και το Secure Desktop, οπότε μπορεί το ζιζάνιο θεωρητικά να πειράξει το παράθυρο επιβεβαίωσης (π.χ. να αλλάξει τα κουμπιά ή να δώσει επιβεβαίωση από μόνο του).

manosdoc
15-09-10, 01:43
Μαζί με αυτό όμως απενεργοποιείς και το Secure Desktop, οπότε μπορεί το ζιζάνιο θεωρητικά να πειράξει το παράθυρο επιβεβαίωσης (π.χ. να αλλάξει τα κουμπιά ή να δώσει επιβεβαίωση από μόνο του).

Πολύ σωστά.
+1

giorgosts
15-09-10, 17:10
Φιλε μου καταρχάς ευχαριστώ και έχεις δίκιο ! είναι σημαντίκο το UAC! αλλα εγώ δεν κάνω περίεργα παράγματα με το PC και το Internet ! και κανω και συχνά BUCK up ! Οποτε τι να το κάνω καθε 3 και λιγο τσουπ να μου σπάει τα αρχ....(τα νεύρα ήθελα να πω)

Πρόσφατα (δηλ. μετά το post μου σε αυτό το νήμα) μου έτυχε περίπτωση σε ΙΕ8 να αντιγράψω κείμενο από website στα ρώσσικα για να το μεταφράσω με το google translate. Καθώς λοιπόν το έκανα συτό, βγαίνει το UAC, που έλεγε κάτι για το adobe flash player που θέλει να πραγματοποιήσει αλλαγές στον υπολογιστή. O flash player είναι στην τελευταία του έκδοση.


Ευτυχώς που έχω το UAC με password και δεν παρασύρθηκα για να κάνω κλικ Ναι, όπως είναι η προεπιλεγμένη ρύθμιση. Χωρίς το UAC θα ήμουν ..καπνός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.