PDA

Επιστροφή στο Forum : ασανσερ και αποσυγχρονισμος modem



johnyzar
08-09-10, 20:19
λοιπον κάθε φορα που κάποιος καλεί το ασανσέρ το modem θα ξεσυγχρονισει και μετα απο 1 λεπτο περιπου ολα θα λειτιυργουν κανονικα. Εχω μιλησει με 4νετ και μου λεει οτι ειμαι μακρια απο το κεντρο περιπου 5 χλμ και δεν μπορει να μου δωσει καλυτερο σημα γιατι ειδα πιανω max ταχυτητα 2 mbps. Καμια ιδεα πως να το φτιαξω το προβλημα???

treli@ris
08-09-10, 20:21
Τι ειναι αυτο παλι;

:crazy:

Νikosanagn
08-09-10, 20:22
Συγνώμη για να καταλάβω κάθε φορά που κάποιος καλέι το ασανσερ αποσυγχρονίζετε τι ακριβώς εννοείς γιατι θα μας τρελάνεις!!!

nnn
08-09-10, 20:23
Έχει ξαναναφερθεί, παρεμβολές από το μοτέρ λόγω κακής καλωδίωσης...

JULIANIK
08-09-10, 21:07
Καμια ιδεα πως να το φτιαξω το προβλημα???
Mηπως εχεις τραβηξει καλωδιο που ανεβαινει γυρω-γυρω απο τις σκαλες και σε καποιο σημειο βρισκεται κοντα στο ηλεκτροφορο καλωδιο του σασνσερ;

Λυσεις
μετακινεις το καλωδιο σου μακρια απο το μοτερ του ασανσερ, ή ανεβαινοντας γυρω απο τις σκαλες το απομακρυνεις οσο μπορεις απο το φρεατιο του ασανσερ.
Αν αυτο δε γινεται, πρεπει να αντικαταστησεις το καλωδιο σου με θωρακισμενο τυπου FTP, STP.
Προσεξε, το τυπου UTP δεν αρκει.

Αν δεν μπορεις να επεμβεις καθολου στην καλωδιωση, μπορεις να ζητησεις να σου αυξησουν το snr 2 με 4 μοναδες, πανω απο αυτο που εισαι τωρα. Θα συγχρονιζεις χαμηλοτερα φυσικα αλλα θα ειναι αρκετο για να μην εχεις προβλημα απο την παρεμβολη.

ubuntubu
08-09-10, 21:52
Έχει ξαναναφερθεί, παρεμβολές από το μοτέρ λόγω κακής καλωδίωσης...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=128499&highlight=%CE%B1%CF%83%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B5%CF%81

pakitis
08-09-10, 22:09
Παιδιά παθαίνω κι εγώ το ίδιο πράγμα κάθε φορά που περνάει αεροπλάνο πάνω από το σπίτι...

ubuntubu
08-09-10, 22:15
76772

http://www.swisscom.ch/FxRes/NR/rdonlyres/47FBE349-AF05-4970-A3A2-B6A481523D03/0/ForumSpectrummanagement_05102009.pdf

johnyzar
08-09-10, 22:21
Το διάβασα το προηγουμενο post αλλα ειναι παλιο και δεν ξερω αν θα μου απαντησει κανεις για λυση. Οποτε πιστευετε οτι ειναι θεμα καλωδιοσης καθαρα?φοβαμαι οτι το προβλημα ειναι απο την κολωνα του οτε μεχρι το κεντρικο διανομεα στο ισογειο οποτε δεν ξερω αν μπορω να αλλαξω το καλωδιο. ξερετε αν ο οτε η4νετ μπορει να τα αλλαξει αυτα?

........Auto merged post: johnyzar πρόσθεσε 1 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


76772

http://www.swisscom.ch/FxRes/NR/rdonlyres/47FBE349-AF05-4970-A3A2-B6A481523D03/0/ForumSpectrummanagement_05102009.pdf

τι ειναι αυτο το pdf ακριβως?

dimitri_ns
08-09-10, 22:34
Να πηγαίνετε από τις σκάλες

Σορυ αλλά δεν άντεξα

ubuntubu
08-09-10, 22:45
Έλεγχος της γραμμής μας μέχρι τον κατανεμητή (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819)



τι ειναι αυτο το pdf ακριβως?

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3681501&postcount=387

johnyzar
08-09-10, 23:15
ανεωασα και μια φωτο με statistics απο το modem για να μου πειτε τη γνωμη σας τι αλλο μπορω να κανω

JULIANIK
08-09-10, 23:43
δεν ξερω αν μπορω να αλλαξω το καλωδιο. ξερετε αν ο οτε η4νετ μπορει να τα αλλαξει αυτα?
Δεν εχει σχεση ο provider με τα προβληματα που εχεις με την καλωδιωση σου και τις παρεμβολες, εντος του χωρου σου.
Το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να υποβαθμισουν μονιμα τη συνδεση σου, ανεβαζοντας το snr.

Αν καθε φορα που το ασανσερ ειναι σε κινηση, εχεις προβλημα, τοτε μην ψαχνεις αλλού (κολωνα του οτε κλπ).
Μπορεις να το διαπιστωσεις αν παρακολουθεις το snr, κανοντας refresh στα στατιστικα του ρουτερ σου:
Κλεισε και ανοιξε το ρουτερ.
Βαλε καποιον να καλεσει το ασανσερ και κανε αμεσως refresh. Αν δεις το snr να πεφτει στο 1-2 και κατω, δε χρειαζεται να ψαχνεις αλλού την αιτια. Αν δεν αποσυγχρονισει το ρουτερ, το snr θα ανεβει παλι οταν σταματησει το ασανσερ (και απλα αυτη τη φορα τη γλυτωσες με ενα στιγμιαιο μονο 'παγωμα' στη συνδεση).

Αν δε μπορεις να αλλαξεις το καλωδιο με θωρακισμενο μονος σου, καλεις ηλεκτρολογο.

FSHOPAXD
09-09-10, 16:32
SFTP καλώδιο και έλενχο όλης της καλωδίωσης. Προφανώς κάτι συμβαίνει με την ηλεκτρική-τηλεφωνική εγκατάσταση. Η λειτουργία του ασανσερ επιβαρύνει στιγμαία την ηλεκτρική εγκατάσταση (ειδικά στο ξεκίνημα) , υπάρχει λοιπόν σίγουρα κάποιο σημείο όπου η ηλεκτρική εγκατάσταση συναντά την τηλεφωνική στο σπίτι η την πολυκατοικία με αποτέλεσμα να την επηρεάζει.
Το καλύτερο τραβάς ένα SFTP από κάτω από το ΒΟΧ μεχρι τον Router.

johnyzar
13-10-10, 13:43
Ποιος ειδικος θα μπορουσε να κοιταξει αυτη την εγκατασταση? Πηρα ΣΦΤΠ καλωδιο και το εχω συνδεσει απο τον ΟΤΕ κατευθειαν στο Router.Πάλι όμως το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπιζω.

iguana
17-10-10, 00:09
Συγκαλείς γενική συνέλευση της πολυκατοικίας με θέμα οικονομική κρίση και άθληση.Προσπαθείς να πείσεις τους ένοικους το μεγάλο οικονομικο κέρδος που θα έχουν αν καταργήσουν το ασασνέρ καθώς επίσης και πως θα αλλάξει η ζωή τους με την καθημερινή άσκηση και υγεία που θα τους προσφέρει η άνοδος με της σκάλες.Στην χειρότερη προσφέρεσει να κουβαλάς και μερικές γιαγιάδες (αλα Βέγγος) στην πλάτη. Έτσι καταργείται το ασανσέρ και λύνεις το προβήμά σου.!:p:p:oneup::oneup:
Χωρίς να με παρεξηγήσει ο φίλος ελπίζω αλλά είναι τρομερά αστείο το θέμα όσο να πεις!Έχω ακούσει διάφορα προβλήματα αλλά ασανσερ να παρεμβάινει στο ιντερνετ απλά δεν αντέχεται.. :)
Ελπίζω να βρεις μια λύση ευκολότερη από αυτην που πρότεινα!
χωρίς παρεξηγηση παντα

odys2008
17-10-10, 00:28
Ποιος ειδικος θα μπορουσε να κοιταξει αυτη την εγκατασταση? Πηρα ΣΦΤΠ καλωδιο και το εχω συνδεσει απο τον ΟΤΕ κατευθειαν στο Router.Πάλι όμως το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπιζω.

Έχεις γειώσει το περίβλημα του sftp και στις 2 άκρες στο ίδιο δυναμικό? Αν όχι είναι σαν να έχεις απλό utp

snott
17-10-10, 17:31
Εμείς έχουμε κάτι ηλεκτρικά θερμαντικά σώματα και κάθε φορά που ξεκίναγαν την λειτουργία τους το modem αποσυγχρονιζόταν. Προς το παρόν το αποφεύγω ρυθμίζοντας το modem σε G.dmt (θυσιάζοντας bandwidth)

johnyzar
17-10-10, 21:58
προβλημα τελος εβγαλα την τηλεφωνικη γραμμη απο το θαλαμο ου ασανσερ εβαλα ενα παλιο κινητο μεσα και ολα δουλευουν.

agpol007
05-12-13, 20:17
Παιδια ειμαι τεχνικος σε εταιρια τηλεπικοινωνιων και μου εχει συμβει πολλες φορες. Το προβλημα ειναι οτι μολις λειτουργει το ασανσερ μαζευει παρα πολλα λαθη και πεφτει πολυ το snr οπως λενε και οι παθοντες. Το θεμα ειναι ομως οτι αυτο το κανει και στον κατανεμητη της πολυκατοικιας (εισαγωγη για εμας τους τεχνικους) χωρις να ειναι συνδεδεμενη η καθετη καλωδιωση του πελατη πανω στη γραμμη, οποτε οτι καλωδιο και να περασεις, απο το διαμμερισμα εως κατω, δεν θα αλλαξει κατι. Το θεμα ειναι ομως οτι δεν μπορω να βρω λυση στο συγκεκριμενο προβλημα και γι'αυτο το επαναφερω μηπως υπαρχει καποιος που να γνωριζει που να απευθυνθω τουλαχιστον. Αντε να εξηγησεις στον πελατη οτι φταει το ασανσερ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.