PDA

Επιστροφή στο Forum : TELLAS και τιμές! Φωτιά και λαύρα!



party-pooper
07-02-04, 00:55
καλησπερα πρωτα απο ολα σε ολους... Ειχα ενα demo της forth και παρατηρησα παρα πολυ καλες ταχυτητες αλλα ειχα απογοητευτει απο τις αρχικες τιμες της.....Σημερα μπηκα στο site τους και ειδα οτι η συνδεση εχει
74 euro για 3 μήνες!εμεις εδω πληρωνουμε 102 euro το τριμηνο! Μηπως ηρθε η ωρα να την κανουμε ομαδικως??? εχετε ακουσει τιμες καινουργιες η μειωσεις? οποιος ξερει κατι ας γραψει.Ευχαριστω


Φιλικά Γιώργος

Alitaras
07-02-04, 01:33
εγω πηρα φορτνετ τριμινο ...με φου που α ειναι 88 ευρω και κατι πσιλα
παει καλα σχετικα !!!!

deggial
08-02-04, 00:00
Τη μια θα είναι ο ένας πιο φτηνός, την άλλη ο άλλος, μέχρι να κατασταλλάξουν τα πράγματα σε λογικές τιμές (δηλαδή σε τιμές σύμφωνες με την υπόλοιπη Ευρώπη).

Εγώ πάντως έβαλα χθες Τελλάς, καθώς πιστεύω πως έχει δυνατότητες να ρίξει τις τιμές ευκολότερα από άλλυς παροχείς.

party-pooper
08-02-04, 13:09
Μα καλα και εσυ εβαλες εχθες TELLAS??? Δεν ειδες τις τιμες τους? τεσπα πιστευω να τις ριξουν λιγο γιατι ειναι οι πιο ακριβοι και απο τους χειροτερους σε σχεση με ACN και FORTH.ΕΙΔΟΜΕΝ........

deggial
08-02-04, 13:20
Τις είδα τις τιμές τους, αλλά όπως είπα, οι τιμές θα είναι ευμετάβλητες μέχρι να πέσουν σε λογικά επίπεδα (π.χ. 30 ευρώ το μήνα συνολική χρέωση, ΟΤΕ + πάροχος). Σήμερα φθηνότερη είναι η Φόρθνετ, αύριο θα κάνει κάποια κίνηση η Τελλάς, μεθαύριο η ACN... δεν έχει νόημα να κυνηγάς τη φθηνότερη τιμή, μέχρι να κατασταλάξει η κατάσταση.

Έτσι κι αλλιώς, είναι αορίστου χρόνου. Αν δω πως δε κάνουν κάποια σοβαρή κίνηση στη κοστολογική πολιτική τους, απλά θα αλλάξω πάροχο.

ermis333
08-02-04, 14:29
Μα καλα και εσυ εβαλες εχθες TELLAS??? Δεν ειδες τις τιμες τους? τεσπα πιστευω να τις ριξουν λιγο γιατι ειναι οι πιο ακριβοι και απο τους χειροτερους σε σχεση με ACN και FORTH.ΕΙΔΟΜΕΝ........

Σιγά μην είναι χειρότερη από ACN και Forthnet....

Για ACN ξέρω γιατί έχω δοκιμάσει με Netkarta

Επίσης σιγά την διαφορά στην τιμή με την ACN η ACN έχει 32.90€ και η Tellas 34€.....ΟΥΑΟΥ!!!

GeorgeH
08-02-04, 20:08
Δηλαδη με το συμπαθειο κιολας και ανεξαρτητως τιμης, θεωρειτε την Τελλας τριτο στη 'γενικη'καταταξη οσον αφορα στους παροχους Υπηρεσιων Fast Internet aDSL?Θα μου πειτε πως συνυπολογιζεται θελοντας και μη και η τιμη παντα,ετσι?Εγω προσωπικα τη θεωρω μαζι με τη Forthnet νουμερο 1.Απλα υστερει ως προς την τιμη τωρα, αν και αυτο θα εχει αλλαξει μεχρι το τελος του μηνα που διανυουμε...

or1onas
09-02-04, 12:36
Θα συμφωνήσω και εγω ότι η Tellas είναι πάρα πολύ καλή στην παροχή DSL.
Αυτό τουλάχιστον μπορώ να πω από την προσωπική μου εμπειρία.
Για 2 ή 3 ή 5 ευρώ, δε νομίζω ότι αξίζει να κάνω αλλαγή, γιατί σίγουρα πάλι οι τιμές θα αλλάξουν (αναγκαστικά), οπότε δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.
Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος απόλυτα και νομίζω ότι χρειάζεται ΛΙΓΗ υπομονή.
Σίγουρα οι τιμές θα πέσουν... :)

stako
09-02-04, 15:32
3 μήνες τώρα με Tellas 384 έχω σταθερά 41k...... Αν αυτό δεν είναι καλό τότε ναι, ίσως η Tellas να είναι τρίτη......................................!

Και παρακαλώ σημειώστε το "σταθερά"! ΚΑΜΙΑ μείωση της ταχύτητας δεν έχω δει τόσο καιρό.......!

Όσο για τη τιμή περιμένετε να τελειώσει ο Φεβρουάριος

Lunacy
09-02-04, 20:37
Εγώ πάλι, με Forthnet (που λένε μερικοί μερικοί οτι είναι λίιιιιιιιιιιγο πιο γρήγορη, μάλλον άστοχα), τις τελευταίες μέρες παρατηρώ μείωση στην ταχύτητα (χωρίς να παραπονιέμαι). Δηλαδή από 48 (Siemens) έχει πάει γύρω στα 40-41. Δεν έχω δοκιμάσει κανέναν άλλο ακόμα. Ίσως να μπουκώνει και το DSLAM (αλλά δε νομίζω)...

Tellas ήθελα να βάλω και εγώ, αλλά αργεί πολύ ρε παιδιά... έπρεπε να είχαν σκιστεί να κάνουν μειώσεις 2 μέρες μετά τη Forthnet. Όχι 2 μήνες!

Αν το σκεφτούμε καλά, δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ σοβαρός ISP στην Ελλάδα ακόμα... :(

idleboneZ
09-02-04, 22:45
Εγώ πάλι, με Forthnet (που λένε μερικοί μερικοί οτι είναι λίιιιιιιιιιιγο πιο γρήγορη, μάλλον άστοχα), τις τελευταίες μέρες παρατηρώ μείωση στην ταχύτητα (χωρίς να παραπονιέμαι). Δηλαδή από 48 (Siemens) έχει πάει γύρω στα 40-41. Δεν έχω δοκιμάσει κανέναν άλλο ακόμα. Ίσως να μπουκώνει και το DSLAM (αλλά δε νομίζω)...

Tellas ήθελα να βάλω και εγώ, αλλά αργεί πολύ ρε παιδιά... έπρεπε να είχαν σκιστεί να κάνουν μειώσεις 2 μέρες μετά τη Forthnet. Όχι 2 μήνες!

Αν το σκεφτούμε καλά, δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ σοβαρός ISP στην Ελλάδα ακόμα... :(

Ωπα για κατσε...

Επρεπε να ειχανε σκιστει να κανουνε μειωσεις 2 μερες μετα την forthnet??? Γιατι ρε φιλε?? Η Forthnet πως μαζευε το παραδακι (54 ευρωπουλα/ μηνα) τοσους μηνες δηλαδη?? Τουλαχιστον η Τελλας μπορει να λεει οτι ητανε η πρωτη που εκανε την κινηση να παει κοντα στα 30 ευρω οταν το trust Otenet-Forthnet σου βαρουσε 50+ ευροπουλα τον μηνα στο κεφαλι... :mrgreen:
Οπως ειπε και ενας αλλος φιλος σε αλλο ποστ, το κολπο της Τελλας για τον ενα μηνα για την διακοπη φαινεται να λειτουργει γιατι οι ηδη υπαρχοντες συνδερομητες βαριουνται να αλλαξουνε γιατι σκεφτονται την βαβουρα του να αλλαζεις email κ.τ.λ, ειδικα τωρα που εχει αφησει η Τελλας να διαρευσει οτι ετοιμαζει μειωσεις μεσα στο μηνα αυτο...
Οσον αφορα παντως την τιμολογιακη πολιτικη που θα επρεπε να ακολουθησει η Τελλας, πιστευω οτι οι υπηρεσιες τους δεν ειναι εφαμιλλες της 4thnet και πρεπει να κυμαινονται γυρω στα 20-21 ευρω και εξηγω, επειδη εχω υπαρξει συνδρομητης και στους 2. Σε pings και ταχυτητα εχω προσεξει πολυ μικρες διαφορες, οι οποιες ειναι εχουνε να κανουνε σχεση μονο με τις αναγκες του καθε user. Εκει που υπερτερει η 4thnet ειναι στην τηλεφωνικη υποστηριξη, και τονιζω ΤΕΧΝΙΚΗ υποστηριξη, οχι ποσο εξυπηρετικοι ειναι στο τηλεφωνο. Επισης το γεγονος οτι προσφερει dial up backup βολευει πολυ περισσοτερο κοσμο απο οτι νομιζουνε μερικοι. Εμενα 3 φιλοι μου εχουνε 4thnet μονο και μονο για να μπορουνε να συνδεονται με dialup απο τα γραφεια/μαγαζια τους το πρωι.

αυτα
παντα φιλικα :wink:

Lunacy
10-02-04, 00:37
Εεεεε... την Forthnet την έκραζα όταν η τελλάς έκανε τη μεγάλη μείωση και αυτοί κάθονταν και κοιτούσαν για 2 μήνες! Μή νομίζεις... Αυτό εγώ το λέω αδιαφορία.
Δεν την έχω σε πολύ μεγάλη υπόληψη τη 4th αλλά ούτε και την Τελλάς. Όπως και κανέναν ISP (για διαφορετικούς λόγους).
Αν, λοιπόν, στον επόμενο κύκλο μειώσεων δώ οτι με συμφέρει κάτι άλλο, έφυγα χωρίς δεύτερη κουβέντα.
To backup είναι καλό (αν και δε μου έχει χρειαστεί ακόμα), αλλά δεν θα έδινα πάνω από 2-3€ ΜΟΝΟ γι'αυτό.
Όσο για την τεχνική υποστήριξη της 4th, δεν την έχω χρησιμοποιήσει ούτε αυτήν ακόμα (αχρείαστη να είναι :) )

Btw, my penis is pretty big with Forthnet :lol: :P

Όσο για τη μείωση στην ταχύτητα που ανέφερα πιο πάνω, μάλλον ήταν του Σαββατοκύριακου. Σήμερα πάει καλά.

kostthem
10-02-04, 01:21
stako,

Με Forthnet (Siemens DSLAM) σταθερά 47,2 χωρίς πολλαπλό download. Ισως είναι και θέμα περιοχής... τι να πω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.