PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι νερο πινετε?



Σελίδες : 1 [2] 3

Zus
10-09-10, 18:56
Βρύσης.

WAntilles
10-09-10, 19:20
Pure ΕΥΔΑΠ.

flamelab
10-09-10, 19:55
Βρυσης.

kostantis
10-09-10, 19:58
Βρύσης

talidipa
10-09-10, 20:39
Βρύσης στην Αθήνα αλλά όταν πάω επαρχία μόνο εμφιαλωμένο.

tsavman
10-09-10, 21:04
Βρύσης στην Αθήνα αλλά όταν πάω επαρχία μόνο εμφιαλωμένο.

Θεωρείς το νερό/δίκτυο της επαρχίας χαμηλότερης ποιότητας;

manoulamou
10-09-10, 22:55
ΟΧΙ απαραιτητα, αλλα δεν ειναι ιδια η συσταση του νερου παντου
και μερικοι μπορει να εχουν δυσαρεστες αντιδρασεις στον οργανισμο τους...
:nurse:

teodor_ch
10-09-10, 23:12
μόνο φιλτραρισμένο

αν τύχει μπορεί και απο εμφιαλωμένο αλλά νιώθω τη διαφορά

Siba
10-09-10, 23:25
Ξεκινησα να παιρνω εμφιαλωμενο λογω της εσπρεσιερας, και μετα συνηθισα να πινω απο το ιδιο.

Excessium
16-09-10, 19:15
Για να γελάσουμε λίγο Anna Goula - Ta Pino Ola (http://www.youtube.com/watch?v=AtUXIUCgYJc&feature=related)

lol.
Αnyway, βρυσης αφιλτραριστο, θα ξαναποσταρω σε 30 χρονια με εξετασεις αιματος :whistle:

MNP-10
16-09-10, 21:12
Βρυσης 40 43,96%
Εμφιαλωμενο 26 28,57%
Φιλτραρισμενο 14 15,38%

40 vs 40 οι βρυσης vs (εμφ+φιλτραρισμενο)

opeth
17-09-10, 00:21
Εδω και 1.5 χρονο μονο εμφιαλωμενο.

ntoremi
17-09-10, 00:39
To νερο βρυσης στην Αθηνα ειναι εξαιρετικο.

Siba
17-09-10, 01:39
To νερο βρυσης στην Αθηνα ειναι εξαιρετικο.

Συγκρινόμενο?

teodor_ch
17-09-10, 01:42
To νερο βρυσης στην Αθηνα ειναι εξαιρετικο.


το χλώριο δε το μυρίζεις?
εντύπωση μου κάνει :hmm:

Κάθε φορά που ανεβαίνω Αθήνα αντιμετοπίζω το ίδιο πρόβλημα. Πρέπει να αγοράζω εμφιαλωμένο γιατί δεν αντέχω ούτε ένα ποτήρι βρύσης!

Είναι γεγονός ότι γιλτραρισμένο νερό απο eSpring (χωρίς να παίρνω μίζες...) δεν αντέχει εκτός ψυγείου πάνω απο 12 ώρες. Μετά αρχίζει και μυρίζει σαν μούχλα.

sdikr
17-09-10, 02:18
το χλώριο δε το μυρίζεις?
εντύπωση μου κάνει :hmm:

Κάθε φορά που ανεβαίνω Αθήνα αντιμετοπίζω το ίδιο πρόβλημα. Πρέπει να αγοράζω εμφιαλωμένο γιατί δεν αντέχω ούτε ένα ποτήρι βρύσης!

Είναι γεγονός ότι γιλτραρισμένο νερό απο eSpring (χωρίς να παίρνω μίζες...) δεν αντέχει εκτός ψυγείου πάνω απο 12 ώρες. Μετά αρχίζει και μυρίζει σαν μούχλα.


Αυτό τώρα είναι καλό;

Πραγματικά ρωτάω, γιατί αν μέσα σε 12 ώρες κάνει αυτό τι θα κάνει μέσα στο σώμα σου;

uncharted
17-09-10, 02:38
Αυτό τώρα είναι καλό;

Πραγματικά ρωτάω, γιατί αν μέσα σε 12 ώρες κάνει αυτό τι θα κάνει μέσα στο σώμα σου;
τιποτα, γιατι ο οργανισμος το αφομοιωνει αμεσως

sdikr
17-09-10, 03:09
τιποτα, γιατι ο οργανισμος το αφομοιωνει αμεσως

το νερό της βρύσης, που αν μείνει εκτός για 12 ώρες δεν παθαίνει κάτι

imr
17-09-10, 03:31
Βρυσης φιλτραρισμενο αλλα γενικα δεν εχω προβλημα σχεδον παντα βρυσης πινω, εμφιαλομενο μονο στον δρομο κτλ

chat1978
17-09-10, 09:34
Εγώ ήξερα ότι κάποτε το νερό της Αθήνας θεωρούταν από τα καλύτερα της Ευρώπης. Το δίκτυο όμως είχε παλιώσει τόσο πολύ, που η ΕΥΔΑΠ δεν μπορούσε να μειώσει την πίεση του νερού ακόμα και στην πρώτη σοβαρή περίοδος της λειψυδρία γιατί λόγο παλαιότητας του δικτύου βασιζόταν στην αντιστάθμιση από την δύναμη του νερού για να μην καταρρεύσει το δίκτυο.
Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι να μου το έχουν πεί ακόμα τότε που ήμουν σχολείο τότε που είχε ζορίσει πολύ με μια φάση που τελείωνε το νερό. Νομίζω είχαμε Μιτσοτάκη πρωθυπουργό και ακόμα δεν είχαμε κάνει την τελευταία μεγάλη σύνδεση.

teodor_ch
17-09-10, 12:42
Αυτό τώρα είναι καλό;

Πραγματικά ρωτάω, γιατί αν μέσα σε 12 ώρες κάνει αυτό τι θα κάνει μέσα στο σώμα σου;


Αυτό είναι πολύ καλό γιατί απορροφά όλο το χλώριο απο το νερό και το αφήνει εκτεθειμένο στους μικρογρανισμούς. Εάν το πιείς σύντομα δεν έχεις πρόβλημα, αλλά όσο μένει τόσο αυξάνεται ο πληθυσμός τους. Κανονικά θα έπρεπε να πλένουμε και τα λαχανικά με αυτό το νερό αλλά δεν μας βολεύει (αλλού ζούμε, αλλού τρώμε).

http://www.espring.com/English/ResearchCenter/doc8069.aspx?pgid=152

lou.nick
17-09-10, 13:20
Βασικά εγώ πίνω βρύσης ή φιλτραρισμένο από brita. Το ίδιο μου κάνουν και τα 2. Όσο ήμουν φαντάρος στο Διδυμότειχο έπινα αποκλειστικά εμφιαλωμένο γιατί το νερό ήταν άθλιο.

giwrgosth
17-09-10, 14:20
το χλώριο δε το μυρίζεις?
εντύπωση μου κάνει :hmm:
Εγώ στην Αθήνα όχι, ίσως το έχω συνηθίσει πια, αλλά στο χωριό μου ναι!
Λογικά θα έχει πιο πολύ εκεί.

jimmakosx
17-09-10, 14:25
Βασικά εγώ πίνω βρύσης ή φιλτραρισμένο από brita. Το ίδιο μου κάνουν και τα 2. Όσο ήμουν φαντάρος στο Διδυμότειχο έπινα αποκλειστικά εμφιαλωμένο γιατί το νερό ήταν άθλιο.

Όντως το νερό εκεί πάνω είναι άθλιο :down:

ownagE_
17-09-10, 14:30
το χλώριο δε το μυρίζεις?
εντύπωση μου κάνει :hmm:

Κάθε φορά που ανεβαίνω Αθήνα αντιμετοπίζω το ίδιο πρόβλημα. Πρέπει να αγοράζω εμφιαλωμένο γιατί δεν αντέχω ούτε ένα ποτήρι βρύσης!

+1

Το μυρίζω και πολύ μάλιστα, αλλά πίνω κανονικά.

Σπίτι μου μόνο εμφιαλωμένο πια.

MNP-10
19-09-10, 05:00
Το χλωριο φευγει ακομα και αμα το αφησεις το νερο μερικες ωρες μονο του (ή αμα το βρασεις, φευγει αμεσα). Το προβλημα ειναι η χλωραμινη (http://en.wikipedia.org/wiki/Chloramine) η οποια δε φευγει ουτε μονη της, ουτε με βρασιμο. Η ΕΥΔΑΠ απ'οτι βλεπω χρησιμοποιει και χλωραμινη.

http://www.eydap.gr/index.asp?a_id=150

tupolev
19-09-10, 09:34
Εδώ στο νησί που το νερό της βρύσης δεν πίνεται (είναι πολύ σκληρό) ο περισσότερος κόσμος παίρνει τα μπιτόνια του και πάει με το αυτοκίνητο και τα γεμίζει από βρύσες/πηγές του δήμου, καμιά φορά αρκετά χιλιόμετρα από το σπίτι του. Σίγουρα βέβαια το κόστος είναι πολύ χαμηλότερο από την αγορά εμφιαλωμένου.

Όσοι δεν έχουν μέσο ή δεν εμπιστεύονται τις πηγές αυτές, αγοράζουν εμφιαλωμένο. Τελευταία βλέπω αυτοκίνητα εταιρειών να διανέμουν εμφιαλωμένο σε 10λιτρα δοχεία όπως αυτά που μπάινουν στους ψύκτες. Σίγουρα θα κατεβαίνει λιγότερο από τα μικρά του 1,5λ και θεωρητικά είναι εγγυημένης ποιότητας.

teodor_ch
19-09-10, 09:53
Το χλωριο φευγει ακομα και αμα το αφησεις το νερο μερικες ωρες μονο του (ή αμα το βρασεις, φευγει αμεσα). Το προβλημα ειναι η χλωραμινη (http://en.wikipedia.org/wiki/Chloramine) η οποια δε φευγει ουτε μονη της, ουτε με βρασιμο. Η ΕΥΔΑΠ απ'οτι βλεπω χρησιμοποιει και χλωραμινη.

http://www.eydap.gr/index.asp?a_id=150


http://www.nsf.org/Certified/DWTU/Listings.asp?TradeName=espring&Standard=&ProductType=&submit3=SEARCH

μειώνει και τη χλωραμίνη και τα by-products

al_xxx
19-09-10, 13:54
Εμφιαλωμένο.
Αγαπημένα: Evian (όταν κερδίζω το Λόττο) και Ζαγόρι (υπό φυσιολογικές συνθήκες).
Χειρότερα: Αύρα (για λόγους Μάρκετινγκ) και Ήβη Λουτράκι (αντικειμενικά).

kourampies
20-09-10, 04:21
Εμφιαλωμένο. Έπινα βρύσης μέχρι πριν κάποια χρόνια, αλλά κάποια στιγμή ο πατέρας μου άρχισε να αγοράζει νερά κορπή με το την ψευδαίσθηση ότι θα φτιάξουν τα νεφρά του, και μας έμεινε τελικά η συνήθεια, κυρίως γιατί βολεύει να έχω μπουκάλα με νερό δίπλα στο pc:p

Πλέον κόπηκε το κορπή και αγοράζουμε Ιόλη που τα παράγει η δουλειά του πατέρα μου, η μάρκα Lidl που είναι τα φθηνότερα.

manoulamou
20-09-10, 10:46
Καλο το εμφιαλωμενο
αλλά οχι στην Ελλαδα με τις φρικτες συνθηκες μεταφορας, συντηρησης και διαθεσης
ιδιαιτερα το καλοκαιρι οταν πινουμε πολυ νερο αναγκαστικα εκτος μεγαλων αστικων κεντρων...
Το ζητουμενο ειναι μια αξιοπιστη συγκριτικη μελετη λιγο πριν τον τελικο χρηστη!
Αστε την αντι-οικολογικη πλαστικουρα που ενδεχομενως περναει ΚΑΙ στο περιεχομενο.
Νομιζω το καλυτερο και οικονομικοτερο ειναι ενα μονιμο οικιακο συστημα φιλτραρισματος.
:hmm:

dpa2006
20-09-10, 14:41
συμφωνώ και εγώ για το οικιακό φίλτρο,ακόμη καλύτερο αν τοποθετηθεί στην παροχή της πολυκατοικίας.

MNP-10
20-09-10, 16:57
συμφωνώ και εγώ για το οικιακό φίλτρο,ακόμη καλύτερο αν τοποθετηθεί στην παροχή της πολυκατοικίας.

Ετσι ομως ακομα και αυτο που παει στα καζανακια θα ειναι φιλτραρισμενο... δλδ τσαμπα καταναλωση στα φιλτρα... Κανονικα μονο για βρυσες θελει φιλτρα.

jimmakosx
21-09-10, 12:02
Ετσι ομως ακομα και αυτο που παει στα καζανακια θα ειναι φιλτραρισμενο... δλδ τσαμπα καταναλωση στα φιλτρα... Κανονικα μονο για βρυσες θελει φιλτρα.

Που ξέρεις, μπορεί κάποιος να πίνει από το καζανάκι:lol:

dpa2006
21-09-10, 12:04
Ετσι ομως ακομα και αυτο που παει στα καζανακια θα ειναι φιλτραρισμενο... δλδ τσαμπα καταναλωση στα φιλτρα... Κανονικα μονο για βρυσες θελει φιλτρα.

σωστά. δεν το είχα σκεφτεί.:hmm:
αν δεν κάνω λάθος κάποιες εταιρίες προτείνουν τέτοιες λύσεις.:hmm:

dpa2006
22-09-10, 13:29
Που ξέρεις, μπορεί κάποιος να πίνει από το καζανάκι:lol:

ποτέ δεν ξέρεις...:rofl::p:lol:

jimmakosx
22-09-10, 13:35
ποτέ δεν ξέρεις...:rofl::p:lol:

γούστα είναι αυτά:p

dpa2006
22-09-10, 13:50
γούστα είναι αυτά:p

για να είμαι ακριβής πάντως έχω πολλούς γνωστούς που έχουν βάλει πάσης φύσης φίλτρα.
σε μικρές πολυκατοικίες (4όροφη) ακόμη και στη γενική παροχή!
άλλοι δε δεν πινουν παρά μόνο εμφιαλωμένο.
π.χ. Κεντρική Μακεδονία: Ακατάλληλο νερό για χιλιάδες νοικοκυριά (http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=51447)
και στο πολεοδομικό συγκρότημα έχουν ακουστεί πολλά.
όταν το νερό έχει προβλήματα,δεν καθίσταται ακατάλληλο μόνο για πόση αλλά ακόμη και για καθαριότητα.ας μην ξεχνάμε ότι παλαιότερης κατασκευής πολυκατοικίες παρουσιάζουν προβλήματα ποιότητας σε σωληνώσεις παροχής ύδατος.

ipo
22-09-10, 14:03
Πίνω νερό βρύσης, όσο βρίσκομαι στην Ελλάδα. Στην Ιταλία είναι καθεστώς το εμφιαλωμένο νερό, λόγω παλαιότερων κακής ποιότητας αγωγών (έχουν αλλάξει οι περισσότεροι), καθώς και των παλαιών μεταλλικών οικιακών δεξαμενών που υποβαθμίζουν την ποιότητα του νερού. Βέβαια εκεί το δίλιτρο πλαστικό μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού κοστίζει 0,17€ = 8,5 ευρωλεπτά το λίτρο, τιμή υποπολλαπλάσια σε σχέση με το ελληνικό εμφιαλωμένο νερό.

MNP-10
22-09-10, 14:12
Απιστευτη τιμη...

arial
22-09-10, 14:24
Στην Αθηνα νερο της βρυσης, και οποτε παω Λημνο , παρ΄ολο που υπαρχει ποσιμο νερο , προτιμω το εμφιαλωμενο. Μυριζει καπως και δεν μου αρεσει καθολου.

manoulamou
22-09-10, 17:59
Που ξέρεις, μπορεί κάποιος να πίνει από το καζανάκι:lol:Οποιος εχει οικοσιτα ξερει καλυτερα...:lol:

jimmakosx
22-09-10, 22:24
Οποιος εχει οικοσιτα ξερει καλυτερα...:lol:

:rofl:

psyxakias
23-09-10, 00:47
Διαβάζοντας το τίτλο του thread, όλο θέλω να πω.... Δε πίνω νερό, πίνω βελούυυυυυδο...

jimmakosx
23-09-10, 02:36
Διαβάζοντας το τίτλο του thread, όλο θέλω να πω.... Δε πίνω νερό, πίνω βελούυυυυυδο...

:rofl::rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol::respekt::worthy::up:

Boton
23-09-10, 08:31
Δυστηχώς βρύσης...Δενν υπάρουν λεφτά για εμφιαλωμένο...

manoulamou
23-09-10, 09:47
Μην στεχοχωριεσαι Boton δες καλυτερα αυτο:

Οι Martin Wagner και Jorg Oehlmann από το πανεπιστήμιο Goethe της Φρανκφούρτης στη Γερμανία είπαν, σε συνέδριο, ότι βρέθηκαν στοιχεία οιστρογονικών ενώσεων μέσα σε μπουκάλια νερού τα οποία προέρχονταν από τις πλαστικές συσκευασίες τους. (http://www.capitalhealth.gr/Article.aspx?id=705918)

Πηγαινε και παρε μια κανατα με φιλτρο, πιο οικονομικα θα σουρθει...:drunk:

sa1901
23-09-10, 09:51
Πηγαινε και παρε μια κανατα με φιλτρο, πιο οικονομικα θα σουρθει...:drunk:
Αυτό εννοείται. :oneup:

dpa2006
23-09-10, 10:28
Μην στεχοχωριεσαι Boton δες καλυτερα αυτο:

Οι Martin Wagner και Jorg Oehlmann από το πανεπιστήμιο Goethe της Φρανκφούρτης στη Γερμανία είπαν, σε συνέδριο, ότι βρέθηκαν στοιχεία οιστρογονικών ενώσεων μέσα σε μπουκάλια νερού τα οποία προέρχονταν από τις πλαστικές συσκευασίες τους. (http://www.capitalhealth.gr/Article.aspx?id=705918)

Πηγαινε και παρε μια κανατα με φιλτρο, πιο οικονομικα θα σουρθει...:drunk:

:oneup::oneup::oneup:

Boton
23-09-10, 12:46
Μην στεχοχωριεσαι Boton δες καλυτερα αυτο:

Οι Martin Wagner και Jorg Oehlmann από το πανεπιστήμιο Goethe της Φρανκφούρτης στη Γερμανία είπαν, σε συνέδριο, ότι βρέθηκαν στοιχεία οιστρογονικών ενώσεων μέσα σε μπουκάλια νερού τα οποία προέρχονταν από τις πλαστικές συσκευασίες τους. (http://www.capitalhealth.gr/Article.aspx?id=705918)

Πηγαινε και παρε μια κανατα με φιλτρο, πιο οικονομικα θα σουρθει...:drunk:

Mπορεί τώρα που το λές...Σε μερικά έχω διακρίνει περίεργη γεύση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.