PDA

Επιστροφή στο Forum : H Google αποκαλύπτει την νέα υπηρεσία αναζήτησης "Instant" search



Σελίδες : [1] 2

BlindG
09-09-10, 00:34
H Google αποκάλυψε μια νέα υπηρεσία (http://www.google.com/instant/#utm_campaign=launch&utm_medium=et&utm_source=rpp), που αποσκοπεί στο να βοηθήσει τους χρήστες να βρίσκουν γρηγορότερα και αυκολότερα αποτελέσματα στις αναζητήσεις τους, την ώρα που πληκτρολογούν την αναζήτησή τους. Η εταιρία υπολογίζει οτι προβλέποντας την αναζήτηση και εμφανίζοντας αποτελέσματα προτού τελειώσει η πληκτρολόγηση, μπορεί -όχι μόνο- να εξοικονομήσει 2 έως 5 δευτερόλεπτα ανά αναζήτηση αλλά να είναι και ένας οδηγός για τους χρήστες που δεν γνωρίζουν τι ακριβώς ψάχνουν.

Τα αποτελέσματα που εμφανίζονται είναι της πλησιέστερης πρότασης αναζήτησης, καθώς πληκτρολογεί ο χρήστης και δεν χρειάζεται να πατήσει enter ή το κουμπί search. Πρόσθετες προτάσεις αναζήτησης εμφανίζονται στο drop-down box. Για παράδειγμα, πληκτρολογώντας "Nice, France", μόλις ο χρήστης γράψει "nice f" εμφανίζεται χάρτης της πόλης καθώς και μια συλλογή από φωτογραφίες και σχετικά links. Χωρίς να χρειαστεί να πληκτρολογήσει κάτι άλλο, μπορεί ο χρήστης να επιλέξει την επόμενη πρόταση αναζήτησης, "nice france weather" και να δει μια τετραήμερη πρόβλεψη για τον καιρό καθώς και θερμοκρασίες της πόλης.

Η Google υποστηρίζει οτι σε περίπτωση που όλοι οι χρήστες της επιλέξουν το συγκεκριμένο interface, σαν αποτέλεσμα, θα κατορθώσει να εξοικονομήσει 11 ώρες αναζήτησης ανα δευτερόλεπτο. Η νέα αυτή υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί για τους χρήστες στις Η.Π.Α. και μερικές Ευρωπαϊκές χώρες. Προϋπόθεση είναι να χρησιμοποιείτε Chrome, Firefox, Safari ή Internet Explorer 8 ώστε να λειτουργεί η υπηρεσία.

Οι υπόλοιποι μπορούν να τη δοκιμάσουν ακολουθώντας αυτό το link (http://www.google.com/webhp?sclient=psy) ή να επιλέξουν το link "Instant Search" στα δεξιά του πεδίου αναζήτησης.
76801
Του Jose Vilches, TechSpot.com
Δημοσιεύτηκε: Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου 2010, 1:10 PM EST



Πηγή: techspot.com (http://www.techspot.com/news/40207-google-unveils-instant-search-feature.html)

Σχετικό άρθρο: google.com (http://www.google.com/instant/#utm_campaign=launch&utm_medium=et&utm_source=rpp)

Link υπηρεσίας: google.com (http://www.google.com/webhp?sclient=psy)

BlindG
09-09-10, 00:38
Εντάξει. Γενικώς δεν είμαι και ο καλύτερος φίλος της Google, αλλά .... .... ΟΥΑΟΥ :shock:


Βέβαια, μου μένει η εξής απορία την οποία θα ήθελα να λύσω:
Δεδομένο: Όλοι οι ιδιοκτήτες sites (forums κτλ) αντιπαθούν την αναζήτηση γιατί δημιουργεί server load.

Το string αναζήτησης του παραδείγματος, "nice france", ακόμα και αν υποστεί την αναφερόμενη σύντμηση και περιοριστεί στο "nice f", επιστρέφει τουλάχιστον 5 αναζητήσεις.

Για το όνομα του eniac, πως μπορούν να λένε οτι εξοικονομούν πόρους κατ'αυτόν τον τρόπο :what: :wall:

Mouse Potato
09-09-10, 00:39
:hmm: γιατί έχω την εντύπωση ότι υπάρχει πολύ καιρό αυτό το feature;

Δεν μου δουλεύει... Δεν βρίσκω καν την επιλογή για instant search παρ' ότι ακολούθησα το link της είδησης....

BlindG
09-09-10, 00:45
Με τι browser?
Γιατί με chrome μου δούλεψε....

Mouse Potato
09-09-10, 00:48
Με τι browser?
Γιατί με chrome μου δούλεψε....

Firefox

76803

zavarakatranemia
09-09-10, 00:50
ούτε εδώ δούλεψε με chrome..
ακολούθησα το link της είδησης και το www.google.com/instant

grayden
09-09-10, 00:56
Σε εμένα μια χαρά δουλεύει με FF και χωρίς να κάνω κάτι, μπήκε μόνο του στο on.

nm96027
09-09-10, 00:56
Σε μένα σε Chrome δουλεύει κανονικότατα και πολύ εντυπωσιακά ασφαλώς.

Mouse Potato
09-09-10, 00:59
Ούτε στα latest FF και Chrome δεν λειτουργεί. Ούτε καν μου αναφέρει δεξιά απ' το search bar "Instant is on/off". :hmm:

76804

MNP-10
09-09-10, 01:00
Εβαλα adslgr και τα results στο "latest results for adslgr.com" αλλαζανε σε rolling fashion (δλδ new posts κτλ)

zavarakatranemia
09-09-10, 01:08
Δεν έχει γίνει διαθέσιμη η υπηρεσία σε όλους τους χρήστες.
Σιγά σιγά μέσα στις επόμενες μέρες...

grayden
09-09-10, 01:11
Δεν έχει γίνει διαθέσιμη η υπηρεσία σε όλους τους χρήστες.
Σιγά σιγά μέσα στις επόμενες μέρες...
Το επαλήθευσα στην beta5 του FF, η υπηρεσία είναι διαθέσιμη μόνο εάν έχεις κάνει sign in.

BlindG
09-09-10, 01:27
Το επαλήθευσα στην beta5 του FF, η υπηρεσία είναι διαθέσιμη μόνο εάν έχεις κάνει sign in.

Απ!
Νάτος:)
Δίκιο έχεις. Αν δεν είμαι signed in δεν μου δουλευει ούτε εμένα.

Όσο για την προηγούμενη απορία μου, η απάντηση είναι μάλλον οτι η google αναφερόταν στην εξοικονόμηση χρόνου των χρηστών, παρά στην εξοικονόμηση πόρων των καραπίστευτων συννεφοσυστημάτων της.

Mouse Potato
09-09-10, 01:29
:oneup:

It works like a charm!

secjournalist
09-09-10, 01:35
Τρέλα είναι αλλά συμφωνώ με τον BlindG ότι το σύστημα πρέπει να τραβάει τρελούς πόρους συστήματος...

euri
09-09-10, 01:41
Σε Chromium 7 λειτουργεί και χωρίς sign in, μόνο στο google.com, όχι στο .gr.

Σε ff ούτε φωνή ούτε ακρόαση (χωρίς sign in).

androul
09-09-10, 01:46
Πρέπει να πατήσετε κάτω δεξιά στο Google.com in English (http://www.google.com/ncr) για όσους το google επιμένει να τους γυρίζει στο gr, έτσι ώστε να πάτε στο google.com

ardi21
09-09-10, 01:46
Σε ff με sign in και στο google.com δουλευει. Στο .gr οχι, θα το βαλουν τις επομενες μερες λογικα

Χωρις sign in δεν δουλευει ουτε στο .com

cybertroll
09-09-10, 02:33
Για το όνομα του eniac, πως μπορούν να λένε οτι εξοικονομούν πόρους κατ'αυτόν τον τρόπο :what: :wall:

Δεν εξοικονομούν πόρους.

Εξοικονομούν χρόνο για το χρήστη. Το δικό σου search παίρνει λιγότερη ώρα, εις βάρος βέβαια του δικού τους συστήματος (που δεν τους νοιάζει και πολύ μιας και το google cloud είναι αηδιαστικά τεράστιο) και λίγο του δικού σου συστήματος (που δε σε νοιάζει και πολύ αν έχεις μία καλή γραμμή).

xristodino
09-09-10, 02:34
ρε παιδια, εγω που εχω firefox χρησιμοποιω αυτου του ειδους αναζητησεις με υποδειξη, πανω απο ενα χρονο. στο κουτακι πανω δεξια...
αλλο ειναι αυτο???

Mouse Potato
09-09-10, 02:40
ρε παιδια, εγω που εχω firefox χρησιμοποιω αυτου του ειδους αναζητησεις με υποδειξη, πανω απο ενα χρονο. στο κουτακι πανω δεξια...
αλλο ειναι αυτο???

Ναι... Πήγαινε www.google.com και κάνε sign in και δες τι ακριβώς είναι αυτό.

opeth
09-09-10, 02:51
Μ'αρεσει, εξοικονομει οντως χρονο. Ειναι οπως το feature που σου συμπληρωνει την αναζητηση, "απλα" το κανει με τα αποτελεσματα.

Πολυ βολικο φαινεται και χρησιμο.

aiolos.01
09-09-10, 03:28
Δεν είναι διαθέσιμο σε όλα τα domain ακόμα. Και αν δεν έχεις κάνει register απο την Ελλάδα δεν μπορείς να μπεις στο .com. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πάλι δεν υποστηρίζουν όλους τους browser όπως έκαναν και στο καινούργιο image search. :down:

arkara
09-09-10, 04:13
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ το πάνω δεξια του firefox. Οπότε ποτέ δεν θα το χρησιμοποιήσω.

tanST
09-09-10, 04:34
Απίστευτο! Μόλις το δοκίμασα με chrome. Πολύ εντυπωσιακό και το βλέπω σύντομα να γίνεται mainstream. Η google ανεβάζει ακόμα περισσότερο τον πήχη στις μηχανές αναζήτησης και το bing μένει πολύ πίσω...

tsabasid
09-09-10, 04:45
Πολύ καλό. Πάει το θέμα μηχανή αναζήτησης ακόμη ένα κλικ παραπέρα.

cakavera
09-09-10, 07:11
Eδω με ff μονο στο google .com και χωρις sing in.Στο gr δε μου δουλευει.
Σου αποσπα λιγο την προσοχη η ειμαι μονο εγω; :p

mob
09-09-10, 08:32
Αρκετά εντυπωσιακό :oneup:

kyramas
09-09-10, 10:01
Ήρθαν δεύτεροι !
έχει ξαναγίνει με bing
δεν έγινε mainstream όμως, όπως θα γίνει τώρα με της Google....

http://www.istartedsomething.com/livesearch/

jap
09-09-10, 10:20
Είναι τρομερό! Όχι μόνο χειραγωγούν τα αποτελέσματα της αναζήτησης και καταγράφουν με την υποχρέωση σύνδεσης τι ψάχνει ο καθένας ώστε να σερβίρουν τις πιο προσοδοφόρες διαφημίσεις, αλλά τώρα θα χειραγωγούν κα το ΤΙ θα ψάχνουμε. Πολλά :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down:

Θέλουμε σοβαρή εναλλακτική στο google τώρα!

c4lex
09-09-10, 10:34
@jap Υπερβολές. H google πάντα κάνει roll out νέα features σε επίλεκτους χρήστες πρώτα για να δοκιμάσει αντιδράσεις. Έχει μιλήσει για αυτό η Marissa Mayer στο I/O του 2008 αν θυμάμαι καλά (ή εκεί ή την διάλεξη στο Standford δες).

Επίσης, το πρόβλημα που θέτεις είναι θεωρητικά αδύνατο. Αν υπάρχει τρόπος να φτιάξεις καλό search χωρίς input από τους χρήστες για το τα θέματα που τους ενδιαφέρουν, είμαι όλος αυτιά... (πως πχ θα ξεπεράσεις τα biases της ίδιας σου της τεχνικής ομάδας for starters?)

Raven84
09-09-10, 10:40
Είναι τρομερό! Όχι μόνο χειραγωγούν τα αποτελέσματα της αναζήτησης και καταγράφουν με την υποχρέωση σύνδεσης τι ψάχνει ο καθένας ώστε να σερβίρουν τις πιο προσοδοφόρες διαφημίσεις, αλλά τώρα θα χειραγωγούν κα το ΤΙ θα ψάχνουμε. Πολλά :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down:



Αν δεν σου αρέσει το απενεργοποιείς.... Αυτό και κάθε νέο εργαλείο που βγάζουν.

Στο ότι θέλουμε σοβαρή εναλλακτική στο google θεωρητικά συμφωνώ αλλά πρακτικά αυτήν την στιγμή δεν βλέπω πως γίνεται να προσφέρει κάποιος κάτι καλύτερο από την google.

Και δεν κάνει και λάθη επιπλέον που θίγουν την απόδοση της σαν search engine.... Οπότε διπλό πακέτο για κάθε επίδοξο ανταγωνιστή.

panoc
09-09-10, 10:43
αλλά τώρα θα χειραγωγούν κα το ΤΙ θα ψάχνουμε.

εγώ δε κατάλαβα που κολλάει το παραπάνω.

πως δηλαδή χειραγωγούν το τι θα ψάχνουμε ;

DreamAxe
09-09-10, 10:54
Είναι τρομερό! Όχι μόνο χειραγωγούν τα αποτελέσματα της αναζήτησης και καταγράφουν με την υποχρέωση σύνδεσης τι ψάχνει ο καθένας ώστε να σερβίρουν τις πιο προσοδοφόρες διαφημίσεις, αλλά τώρα θα χειραγωγούν κα το ΤΙ θα ψάχνουμε. Πολλά :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down:

ΔΕΝ χρειάζεται να έχεις google account για να χρησιμοποιήσεις το instant search... :whistle:

euklidis
09-09-10, 10:58
Πρεπει να εχεις κανει sign in για να παιξει...

panoc
09-09-10, 10:59
εμενα παιζει και χωρις sing in.

euklidis
09-09-10, 11:02
Είναι τρομερό! Όχι μόνο χειραγωγούν τα αποτελέσματα της αναζήτησης και καταγράφουν με την υποχρέωση σύνδεσης τι ψάχνει ο καθένας ώστε να σερβίρουν τις πιο προσοδοφόρες διαφημίσεις, αλλά τώρα θα χειραγωγούν κα το ΤΙ θα ψάχνουμε. Πολλά :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down:

Θέλουμε σοβαρή εναλλακτική στο google τώρα!

Ωραια και το κακο που ειναι το να σου βγαζουν διαφημισεις που σε ενδιαφερουν; Απο το να μου βγαζει διαφιμησεις για σερβιετες καλυτερα να μου βγαζει για υπολογιστες. Τι εννοεις να χειραγωγουν τι ψαχνουμε; Δηλαδη αν γραφω apple θα μου βγαλει μηλα γιατι η apple ειναι ανταγωνιστρια; Ελεος με τις θεωριες συνομωσιας...

c4lex
09-09-10, 11:03
Δεν έχει σχέση το sign-in, απλά δεν το έχουν κάνει roll-out στους πάντες μέχρι να δούνε τις αντιδράσεις. :p

Simpleton
09-09-10, 11:07
Ως εταιρεία του «green computing», η Google μας είπε και πόση παραπάνω ενέργεια θα καταναλώνει αυτή η υπηρεσία;

euri
09-09-10, 11:10
Πρεπει να εχεις κανει sign in για να παιξει...

:nono: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3681756&postcount=16

DreamAxe
09-09-10, 11:18
Πρεπει να εχεις κανει sign in για να παιξει...

:nono: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3681756&postcount=16

Σε FF 3.6.9 μου δουλεύει κανονικά, χωρίς sign in

grayden
09-09-10, 11:32
Είναι τρομερό! Όχι μόνο χειραγωγούν τα αποτελέσματα της αναζήτησης και καταγράφουν με την υποχρέωση σύνδεσης τι ψάχνει ο καθένας ώστε να σερβίρουν τις πιο προσοδοφόρες διαφημίσεις, αλλά τώρα θα χειραγωγούν κα το ΤΙ θα ψάχνουμε. Πολλά :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down: :down:

Θέλουμε σοβαρή εναλλακτική στο google τώρα!
Μήπως να ηρεμούσες λίγο;
Δεν αλλάζει κάτι ούτε στις διαφημίσεις ούτε στην αναζήτηση. Απλά γίνετε refresh στα αποτελέσματα με βάση το τι πληκτρολογείς.
Αν πάντως σε φοβίζει τόσο πολύ απλά μην την χρησιμοποιείς.

jap
09-09-10, 11:38
Μακάριοι οι google-fans. Τη στάμπα σας τη βάζουν στο σβέρκο, για να μην τη βλέπετε.

panoc
09-09-10, 11:43
Μακάριοι οι google-fans. Τη στάμπα σας τη βάζουν στο σβέρκο, για να μην τη βλέπετε.

ωρε δικιο εχεις αλλα εμενα μπορεις να μου εξηγησεις πως με αυτο το feature χειραγωγούν το τι θα ψάχνουμε ;

grayden
09-09-10, 11:45
Μακάριοι οι google-fans. Τη στάμπα σας τη βάζουν στο σβέρκο, για να μην τη βλέπετε.
Με 1337 μηνύματα μάλλον δίκιο θα έχεις....
:p

jap
09-09-10, 11:54
Δεν έχει νόημα να επιχειρηματολογήσω, γιατί δεν υπάρχει αντίπαλο δέος. Το internet είναι γεμάτο με αναφορές (ψάξτε στο google "google is evil"). Κι εγώ χρησιμοποιώ κάποιες από τις δωρεάν υπηρεσίες του google και κυρίως την αναζήτηση (αλλά με απενεργοποιημένες τις υποδείξεις).

@panoc: Εννοώ ότι αν εσύ ψάχνεις για hot surfaces και σου βγάζει (και σου δείχνει κιόλας!) hot girls ή hot chocolate προσπαθεί να σε επηρεάσει. Εμένα προσωπικά όταν ξεκινούσα να ψάχνω για κάτι που αρχίζει από τ και μου έβγαζε τζούλια με ενοχλούσε, πόσο μάλλον να μου δείχνει και τη φάτσα της ή άλλο μέρος της ανατομίας της. Γούστα είναι αυτά βέβαια :)

c4lex
09-09-10, 11:59
@jap

Δεν χρειάζονται επιχειρήματα. Η λογική είναι για αυτούς που δεν ξέρουν... Αρκεί να αποδείξεις ότι η Google ζυγίζει όσο μια πάπια:

http://www.youtube.com/watch?v=zrzMhU_4m-g

And you're golden..

:p :p :p

panoc
09-09-10, 12:00
@panoc: Εννοώ ότι αν εσύ ψάχνεις για hot surfaces και σου βγάζει (και σου δείχνει κιόλας!) hot girls ή hot chocolate προσπαθεί να σε επηρεάσει. Εμένα προσωπικά όταν ξεκινούσα να ψάχνω για κάτι που αρχίζει από τ και μου έβγαζε τζούλια με ενοχλούσε, πόσο μάλλον να μου δείχνει και τη φάτσα της ή άλλο μέρος της ανατομίας της. Γούστα είναι αυτά βέβαια :)

α εννοεις να σε επηρεασουν τα αποτελεσματα που εμφανιζει πριν ολοκληρωσεις τη φραση αναζητησης σου.

(διαφορετικα εαν τη γραψεις ολη τη φραση βγαζει ακριβως τα ιδια αποτελεσματα που βγαζει με το κλασσικο τροπο).

euklidis
09-09-10, 12:02
Με 1337 μηνύματα μάλλον δίκιο θα έχεις....
:p

Aλλα εγω που εχω 1906 εχω περισσοτερο δικιο :P

grayden
09-09-10, 12:07
Aλλα εγω που εχω 1906 εχω περισσοτερο δικιο :P
Nope, l33t rules them all :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.