PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντίγραφα windows 7 και Office



sgiak
09-09-10, 16:39
Έχω το εξής πρόβλημα: Πήρα σχετικά πρόσφατα ένα notebook με προ-εγκατεστημένα όχι μόνο τα windows 7 αλλά και το Office Home and Student 2007, τα οποία ενεργοποίησα. Μαζί με το notebook όμως δεν υπήρχε συνοδευτικό cd (αφού το notebook δεν διαβάζει καν cd). Τώρα το ζήτημα είναι ότι εγώ θέλω να μεταφέρω το Office σε άλλο PC και επιπλέον θέλω ένα αντίγραφο των windows και των drivers του notebook σε περίπτωση που τα χρειαστώ στο μέλλον. Ξέρει κανείς πως γίνεται αυτό?

PS. Εννοείται ότι έχω τα serial number των windows και του Office.

iakoboss7
09-09-10, 16:44
αφου εχεις τα σεριαλ μπορεις να κατεβασεις το office απο την microsoft νομιζω. για τα windows το μονο π μπορεις να κανεις ειναι recovery disk αλλα θες εξωτερικο dvd-rom

asikamin
09-09-10, 16:47
Δεν αγόρασες το software αλλά το laptop με προεγκατεστημένο το software!

http://www.duxcw.com/faq/win/oem.htm

http://www.microsoft.com/oem/en/products/office/pages/office_2010_overview.aspx

sgiak
09-09-10, 23:07
iakoboss7
Το συγκεκριμένο Office (Home and Student 2007) δεν το βρίσκω στο site της microsoft για να το κατεβάσω. Αν δεν κάνω λάθος έχουν μόνο τις εκδόσεις του καινούργιου Office 2010
Όσο για τα windows, θα ψάξω να βρω ένα τρόπο για να κάνω το recovery disk

asikamin
δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση

Liakoni
10-09-10, 12:29
iakoboss7
Το συγκεκριμένο Office (Home and Student 2007) δεν το βρίσκω στο site της microsoft για να το κατεβάσω. Αν δεν κάνω λάθος έχουν μόνο τις εκδόσεις του καινούργιου Office 2010
Όσο για τα windows, θα ψάξω να βρω ένα τρόπο για να κάνω το recovery disk

asikamin
δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση

Έχει σχέση, η άδεια του λογισμικού είναι για τον Η/Υ, όχι για εσένα. Δεν μπορείς να το βάλεις σε άλλον Η/Υ (νόμιμα).

ChangeAllNow
10-09-10, 19:09
Το office προσφέρεται συνήθως για 60 ημέρες, στο φορητό σου ήταν για περισσότερο ;
Για το πρώτο θα πρέπει ο φορητός να έχει ειδικό πρόγραμμα για δημιουργία DVDs επαναφοράς,
επιπλέον από τη δυνατότητα να γίνει επαναφορά στην αρχική του κατάσταση από το κρυφό
διαμέρισμα του δίσκου, δες το manual.
Φυσικά αν βρείς την έκδοση που θες μπορείς να ενεργοποιήσεις με το κλειδί σου
το office σε άλλον υπολογιστή, αφού το καταργήσεις από τον αρχικό.

sgiak
11-09-10, 00:58
Φυσικά αν βρείς την έκδοση που θες μπορείς να ενεργοποιήσεις με το κλειδί σου
το office σε άλλον υπολογιστή, αφού το καταργήσεις από τον αρχικό.

Βασικά αυτό ακριβώς με ενδιαφέρει αλλά δεν μπορώ να βρω την συγκεκριμένη έκδοση, δηλαδή την Office Home and Student 2007. Όσο για τη νομιμότητα… μην τρελαθούμε κιόλας. Ας πούμε ότι με ενδιαφέρει να έχω ένα αντίγραφο ασφαλείας του προγράμματος που κατέχω νόμιμα, για καθαρά προσωπική χρήση, ώστε για να μην τρέχω στην εταιρεία που μου πούλησε το notebook αν τα τινάξει.
Σε τελική ανάλυση αν από λάθος κάνω delete το φάκελο με τα αρχεία του προγράμματος θα πρέπει να μου το δώσουν ξανά. Γιατί λοιπόν να μην έχω ένα αντίγραφο?

asikamin
14-09-10, 20:50
εμείς τι φταίμε αν εσύ κάνεις delete 'η θέλεις να είσαι παράνομος?

όσο για το backup σου έχει επιλογή image τουλαχ. η HP.

zerografix
15-09-10, 01:51
Λογικά έπρεπε να σου δώσουν δισκάκι επαναφοράς. Έτσι είθισται δηλαδή. Τώρα μπορεί να έχει και recovery partition. Πάντως ένα από τα δύο σίγουρα θα υπάρχει. Άρα δεν πρέπει να ανησυχείς στην περίπτωση που "πάθεις" κάτι.(περιέχει και τα office η επαναφορά)
Τώρα αν θες να κάνεις το δικό σου δίσκο, όπως σε πληροφόρησαν σου δίνεται η επιλογή μέσω του software της HP.

@ ADSLgr.com All rights reserved.