PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Otenet OnDSL Kit wirelless



blackarrow
07-07-06, 19:47
Έχω αγοράσει το πακέτο onDSL kit wireless της OTENET και ενώ συνδέομαι κανονικά μέσω ethernet (με καλώδιο) όταν προσπαθώ να κάνω wireless σύνδεση μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

Wireless Network Connection (SSID name)
Speed : 1Mbps
Signal Strength : No Signal

Η wireless κάρτα που χρησιμοποιώ η "integrated Acer InviLink™ 802.11g Wi-Fi CERTIFIED solution"

Πήρα τηλέφωνο την OTENET και μου είπαν ότι υποστηρίζουν μόνο τεχνολογία centrino και επομένως δεν ξέρουν τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω;;;;;
Ο router είναι sagem F@st 1500WG

ghostnik
07-07-06, 21:24
Πρώτα απο όλα βεβαιώσου οτι ο router σου επιτρέπει να συνδεθούν wireless clients.Πήγαινε στο Web interface του Sagem ->Wireless, διάλεξε Enable αν δέν είναι ήδη και πάτα Apply.

xabikos
08-07-06, 11:59
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ να πάρω το πακέτο OnDSL Kit Wireless 1024 μπορείς να μου πεις ποιό router δίνουν για να δω αν αξίζει;
Ευχαριστώ!

enwsitis21
08-07-06, 12:34
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ να πάρω το πακέτο OnDSL Kit Wireless 1024 μπορείς να μου πεις ποιό router δίνουν για να δω αν αξίζει;
Ευχαριστώ!

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.sagem.com/index.php?id=185&L=0)

blackarrow
08-07-06, 15:56
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ να πάρω το πακέτο OnDSL Kit Wireless 1024 μπορείς να μου πεις ποιό router δίνουν για να δω αν αξίζει;
Ευχαριστώ!

Για την 1024 δεν ξέρω ποιον router δινουν πάντως για το 512 για γραμμη PSTN ειναι το sagem F@st 1500WG

blackarrow
08-07-06, 16:11
Πρώτα απο όλα βεβαιώσου οτι ο router σου επιτρέπει να συνδεθούν wireless clients.Πήγαινε στο Web interface του Sagem ->Wireless, διάλεξε Enable αν δέν είναι ήδη και πάτα Apply.

Είναι ήδη ενεργοποιημένο αλλά δυστυχώς εμφανίζει το ίδιο πρόβλημα

vaggoulas
08-07-06, 16:57
Ίσως το Sagem να μην είναι συμβατό με την κάρτα που έχεις.Δοκίμασε με άλλη κάρτα από φίλο σου.Αν και ούτε τότε συνδεθει ίσως να έχει πρόβλημα το router.

ghostnik
08-07-06, 17:09
Ok τοτε πήγαινε στο μενου του router σου και στο Wireless -> Channel and SSID δές το SSID που έχει ήδη ο router. Βεβαιώσου οτι το broadcast SSID είναι στο Enable, το Wireless mode είναι στο Mixed και το channel στο Auto.


Στο Access Control το MAC Filtering στο off

Στο security διάλεξε WPA (υπάρχει περίπτωση να μήν υποστηρίζει η κάρτα σου WPA ψάξτο λιγάκι)

Στο WPA διάλεξε
Cypher Suite : TKIP
Authentication: Pre-shared key
Στο Preshared key λογικά θα σου έχουν δώσει κάποιο (sorry αλλά δεν το ξέρω αυτό)
Αν όχι δές και αυτό το site για να δημιουργήσεις ένα speedguide (http://www.speedguide.net/wlan_key.php)
και στο Group Key Rekeying : Disable

Αυτά για τον router ... φαντάζομαι οτι έχεις XP. Αν τα κάνεις όλα αυτα πές μου να συνεχίσω :oneup:

blackarrow
09-07-06, 13:08
Ok τοτε πήγαινε στο μενου του router σου και στο Wireless -> Channel and SSID δές το SSID που έχει ήδη ο router. Βεβαιώσου οτι το broadcast SSID είναι στο Enable, το Wireless mode είναι στο Mixed και το channel στο Auto.


Στο Access Control το MAC Filtering στο off

Στο security διάλεξε WPA (υπάρχει περίπτωση να μήν υποστηρίζει η κάρτα σου WPA ψάξτο λιγάκι)

Στο WPA διάλεξε
Cypher Suite : TKIP
Authentication: Pre-shared key
Στο Preshared key λογικά θα σου έχουν δώσει κάποιο (sorry αλλά δεν το ξέρω αυτό)
Αν όχι δές και αυτό το site για να δημιουργήσεις ένα speedguide (http://www.speedguide.net/wlan_key.php)
και στο Group Key Rekeying : Disable

Αυτά για τον router ... φαντάζομαι οτι έχεις XP. Αν τα κάνεις όλα αυτα πές μου να συνεχίσω :oneup:


ΟΚ τα έκανα. Το λειτουργικο ειναι XP SP1

ghostnik
11-07-06, 02:35
Συγγνώμη blackarrow για την αργοπορημένη συνέχεια αλλά ήμουν στο εξωτερικό ... :sorry:
Συνεχίζω λοιπόν
Στο laptop σου άνοιξε το Start->Control Panel->Network and Internet Connections και πάτα την Wireless σύνδεση σου (πιθανόν να την ονομάζει Wireless Network Connection)
Πάτα δεξί κλίκ και Properties και πήγαινε στο TCP/IP.Πάτα Properties και βεβαιώσου οτι στο Tab General έχεις τσεκαρισμένο το Obtain an IP Address automatically και το Obtain DNS server address automatically (Αν όχι κάν'το) και πάτα ΟΚ.
Μετά πήγαινε στο Tab Wireless Networks και τσέκαρε Use Windows to configure my network settings. Στην συνέχεια πήγαινε στο preferred networks και πάτα Add.
Θα σε βγάλει σε μία οθόνη που περιμένει τα στοιχεια του δικτύου. Βάλε το SSID (προσοχή πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που υπάρχει στο router).
Στο Wireless Network key βάλε :
Network Authentication : WPA-SPK
Data Encryption: TKIP
και πρόσθεσε το key που έχεις βάλει και στον router.
Τέλος στο Tab Connection κάνε check sto Connect when this network is in range και κάνε ΟΚ
Μόλις τα κάνεις αυτά πάτα στο View wireless Networks και θα δείς το όνομα του wireless network σου. Διάλεξέ το και πάτα connect. Λογικά θα σου ζητήσει πάλι το κλειδί οπότε έχε το πρόχειρο. Μόλις το κάνεις αυτό συνδέθηκες!
Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα κάνε post μήπως μπορώ να βοηθήσω :)

blackarrow
14-07-06, 22:59
Συγγνώμη blackarrow για την αργοπορημένη συνέχεια αλλά ήμουν στο εξωτερικό ... :sorry:
Συνεχίζω λοιπόν
Στο laptop σου άνοιξε το Start->Control Panel->Network and Internet Connections και πάτα την Wireless σύνδεση σου (πιθανόν να την ονομάζει Wireless Network Connection)
Πάτα δεξί κλίκ και Properties και πήγαινε στο TCP/IP.Πάτα Properties και βεβαιώσου οτι στο Tab General έχεις τσεκαρισμένο το Obtain an IP Address automatically και το Obtain DNS server address automatically (Αν όχι κάν'το) και πάτα ΟΚ.
Μετά πήγαινε στο Tab Wireless Networks και τσέκαρε Use Windows to configure my network settings. Στην συνέχεια πήγαινε στο preferred networks και πάτα Add.
Θα σε βγάλει σε μία οθόνη που περιμένει τα στοιχεια του δικτύου. Βάλε το SSID (προσοχή πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που υπάρχει στο router).
Στο Wireless Network key βάλε :
Network Authentication : WPA-SPK
Data Encryption: TKIP
και πρόσθεσε το key που έχεις βάλει και στον router.
Τέλος στο Tab Connection κάνε check sto Connect when this network is in range και κάνε ΟΚ
Μόλις τα κάνεις αυτά πάτα στο View wireless Networks και θα δείς το όνομα του wireless network σου. Διάλεξέ το και πάτα connect. Λογικά θα σου ζητήσει πάλι το κλειδί οπότε έχε το πρόχειρο. Μόλις το κάνεις αυτό συνδέθηκες!
Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα κάνε post μήπως μπορώ να βοηθήσω :)



Τι σύμπτωση και εγώ στο εξωτερικό ήμουν. Έκανα ότι μου είπες και ενώ ψάχνει το δίκτυο στο τέλος υπάρχει ένα κίτρινο τριγωνάκι με ένα θαυμαστικό στο εσωτερικό του στο εικονίδιο στην task bar. Το μήνυμα στο εικονίδιο λέει τα εξής:

Wireless Network Connection (OTENET_4295)
Spead: 1 Mbps
Signal Strength : No Signal
Status Limited or no Connectivity

Στο Network Connection Details υπάρχει νουμερο στο pysical address, sto IP Address, sto Subnet mask ενώ στα υπόλοιπα δεν υπάρχει.

Επίσης παρατήρησα ότι την ώρα που προσπαθεί να συνδεθεί στο status γράφει Aqcuiring network address. Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα είναι στο ότι ο router δεν μπορει να του δώσει διεύθυνση. Βέβαια δεν ειμαι και πολύ σίγουρος

ghostnik
14-07-06, 23:40
Έχεις δίκιο blackarrow το οτι σου βγάζει Limited or no Connectivity και κολλάει στο Aqcuiring network address σημαίνει οτι δεν παίρνει διεύθυνση απο το router. Στον router έχεις βάλει να δίνει αυτός διευθυνση δηλαδή έχεις ενεργοποιήσει το DHCP ;

blackarrow
15-07-06, 13:00
Έχεις δίκιο blackarrow το οτι σου βγάζει Limited or no Connectivity και κολλάει στο Aqcuiring network address σημαίνει οτι δεν παίρνει διεύθυνση απο το router. Στον router έχεις βάλει να δίνει αυτός διευθυνση δηλαδή έχεις ενεργοποιήσει το DHCP ;

Ναι στον router έχω ενεργοποιήσει το DHCP. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Σκέφτομαι να δοκιμάσω και σε Linux μήπως και βρω τη λύση.

ghostnik
15-07-06, 13:27
H wireless κάρτα στο laptop σου (στα properties TCP/IP) είναι ρυθμισμένη να πάιρνει αυτόματα IP ; (Obtain an IP address automatically)

blackarrow
16-07-06, 12:11
H wireless κάρτα στο laptop σου (στα properties TCP/IP) είναι ρυθμισμένη να πάιρνει αυτόματα IP ; (Obtain an IP address automatically)

Ναι είναι ενεργοποιημένη. Στο Advanced TCP/Ip settings στο IP adresses γράφει:
DHCP Enabled. Στο configuration της κάρτας έχει καποια properties τα οποια δεν ξέρω τι σημαίνουν, μήπως πρέπει να αλλάξω κατι σ' αυτα;

Ad Hoc Operational Mode : Mixed mode (11b/g)
AP Operational Mode : Mixed 11b/g Mode
Basic Rates to Start Ad Hoc/AP : All
Channel to Start Ad/Hoc/AP : 1
Device Type : Access Point (AP)
Fragmentation Threshold : 2346
Network Address : Not Present
Power Mode : Continuous Access Mode
RTS Threshold : 2347
SSID : Not Present
STA Network Type : Infrastructure
Trasmission Rate : Automatic (All)

Ξέρεις τίποτα για τα παραπάνω;;;

panthro
20-07-06, 13:51
ενώ ψάχνει το δίκτυο στο τέλος υπάρχει ένα κίτρινο τριγωνάκι με ένα θαυμαστικό στο εσωτερικό του στο εικονίδιο στην task bar. Το μήνυμα στο εικονίδιο λέει τα εξής:

Wireless Network Connection (OTENET_4295)
Spead: 1 Mbps
Signal Strength : No Signal
Status Limited or no Connectivity



Απ' ότι φαίνεται η κάρτα σου τώρα αναγνωρίζει το ασύρματο δίκτυο, δεδομένου ότι βλέπει το SSID: OTENET_4295.
Το συγκεκριμένο router έχει ένα WEP key κάτω από τη βάση του. Μπορείς λοιπόν να απενεργοποιήσεις προσωρινά την ασφάλεια του ασύρματου δικτύου από το router πηγαίνοντας στο interface, στην καρτέλα wireless->security και από την drop-down list θα επιλέξεις NO WEP, NO WPA και στη συνέχεια κάνε ένα scan για να δεις αν θα συνδεθεί το pc σου με το router.
Έτσι θα δούμε αν το πρόβλημα σύνδεσης οφείλεται σε κάποια παράμετρο ασφάλειας μεταξύ router και ασύρματης κάρτας δικτύου ή σε κάτι άλλο διαφορετικό από αυτό.
Καλή επιτυχία και αναμένουμε τα αποτελέσματα της δοκιμής ;)

blackarrow
23-07-06, 11:30
Απ' ότι φαίνεται η κάρτα σου τώρα αναγνωρίζει το ασύρματο δίκτυο, δεδομένου ότι βλέπει το SSID: OTENET_4295.
Το συγκεκριμένο router έχει ένα WEP key κάτω από τη βάση του. Μπορείς λοιπόν να απενεργοποιήσεις προσωρινά την ασφάλεια του ασύρματου δικτύου από το router πηγαίνοντας στο interface, στην καρτέλα wireless->security και από την drop-down list θα επιλέξεις NO WEP, NO WPA και στη συνέχεια κάνε ένα scan για να δεις αν θα συνδεθεί το pc σου με το router.
Έτσι θα δούμε αν το πρόβλημα σύνδεσης οφείλεται σε κάποια παράμετρο ασφάλειας μεταξύ router και ασύρματης κάρτας δικτύου ή σε κάτι άλλο διαφορετικό από αυτό.
Καλή επιτυχία και αναμένουμε τα αποτελέσματα της δοκιμής ;)


Το έκανα και πάλι το ίδιο μήμυμα βγάζει.

Wireless Network Connection (OTENET_4295)
Spead: 1 Mbps
Signal Strength : No Signal
Status Limited or no Connectivity

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να πάρει διεύθυνση στα πεδία default gateway κια DNS Server. Μήπως πρέπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση στηη wireless card;;;

nnn
23-07-06, 13:04
Στην κάρτα βάλε σαν gateway την Ip του router και σαν Dns τους Dns της Otenet.

195.170.0.1 και 195.170.2.2

blackarrow
23-07-06, 17:56
Στην κάρτα βάλε σαν gateway την Ip του router και σαν Dns τους Dns της Otenet.

Το έκανα και μου βγάζει ότι είναι connected αλλά στο signal strength εξακολουθεί να λέει No Signal.

karxas
24-07-06, 17:32
Τελικα υπαρχει προβλημα με το router διοτι ακριβως το ιδιο προβλημα αντομετωπιζω και εγω.
Περιμενω την οτενετ να το διαγνωσει και να αντικαταστησει το router με επισκεψη κατοικον.
Ολα αυτα μετα απο καμια 10αρια τηλεφωνα στο 8011135555 και αφου ειχα παει το laptop
για επισκευη στην ASER( νομιζοντας οτι αυτο ηταν προβληματικο ) και αφου τα δοκιμασαμε σε
αλλο καταστημα επισκευης υπολογιστων και τα δυο μαζι και με αλλο laptop
Αυτα τα λιγα απλα και μονο για νακαταλαβεις οτι δεν ειναι θεμα καποιων ρυθμισεων.




ευχομαι να βρεις την λυση (πριν αγορασουμε καινουργιο router )

blackarrow
25-07-06, 00:17
Τελικα υπαρχει προβλημα με το router διοτι ακριβως το ιδιο προβλημα αντομετωπιζω και εγω.
Περιμενω την οτενετ να το διαγνωσει και να αντικαταστησει το router με επισκεψη κατοικον.
Ολα αυτα μετα απο καμια 10αρια τηλεφωνα στο 8011135555 και αφου ειχα παει το laptop
για επισκευη στην ASER( νομιζοντας οτι αυτο ηταν προβληματικο ) και αφου τα δοκιμασαμε σε
αλλο καταστημα επισκευης υπολογιστων και τα δυο μαζι και με αλλο laptop
Αυτα τα λιγα απλα και μονο για νακαταλαβεις οτι δεν ειναι θεμα καποιων ρυθμισεων.




ευχομαι να βρεις την λυση (πριν αγορασουμε καινουργιο router )



Θα συνεχίσω την προσπάθεια μέχρι τέλους. Και πως θα πείσεις την otenet να έρθει να στο αλλάξει; Πώς θα αποδείξεις ότι φταίει ο router; Θα σου πουν ότι φταίει ο υπολογιστής σου. Αν το καταφέρεις τελικά πες το και σε μένα να κάνω το ίδιο. Αλλίως θα εγκαταλείψω το όνειρο του δικτύου χωρίς καλώδια.

Bluetiger
25-07-06, 09:46
Συνάδελφε Blackarrow,
επειδή έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, το οποίο έχω εκθέσει στο thread http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43201
πιστεύω πως από τη στιγμή που έχεις πρόβλημα με συσκευή που σου έχουν πουλήσει και μάλιστα με εγγύηση, θα πρέπει να σε εξυπηρετήσουν.


Πώς θα αποδείξεις ότι φταίει ο router;

Σκοπεύω να δοκιμάσω το laptop μου σε wireless δίκτυο φίλου για να αποδειχτεί αν φταίει τελικά η κάρτα μου η το ρουτερ sagem του οποίου δεν βλέπει με τίποτα το δίκτυο. Εχω δοκιμάσει ΚΑΘΕ συνδυασμό ρυθμίσεων, και μάλιστα με βοήθεια συναδέλφων από εδώ, και έχω καταλήξει ότι ειναι σίγουρα θέμα hardware. Αν είναι το sagem, θα τηλεφωνήσω ΟΤΕΝΕΤ και θα σας ενημερώσω. Κάποιος τρόπος θα υπάρχει να διαπιστώσουν ότι δεν εκπέμπει.! Πάντως καταλαβαίνω τους φόβους σου για τυχόν εξυπηρέτηση(ή μη) από τον Τηλεπικοινωνιακό Κολοσσό (:hmm: ) ΟΤΕνετ! :respekt:

chfilis
25-07-06, 10:41
ακου μια βοηθεια.αν θες να στο αλλαξουν επι τοπου με την ΙnAccess που στελνουν.θα πρέπει να είσαι σίγουρος οτι οταν θα ερθει ο τεχνικος τους με ενα φορητό αυτός να μην μορεσει να συνδεθεί ασύρματα.δηλαδή. παρε ενα φορητό ενος φίλου σου.και αν και πάλι δεν συνδέεται τοτε παρε την οτενετ και πεσ να σου στείλουν τεχνικο.αν πάλι αυτος ερθει και με ρυθμίσεις το συνδέσει...τοτε κράτα τες και να τις πεις εδώ για να το λύσουμε και όλοι εμείς.βέβαια θα έχεις πληρώσει 50 ευρό για ασκοπη μετακίνηση τεχνικου.....

chfilis
25-07-06, 10:42
δηλαδή αν πας το φορητό σου σε αλλο δεν καταφέρνεις κατι...πρεπει με αλλο φορητό να δεις αν μπορεις να συνδεθείς στο δικό σου ρουτερ.οκ?

karxas
25-07-06, 17:47
Θα συνεχίσω την προσπάθεια μέχρι τέλους. Και πως θα πείσεις την otenet να έρθει να στο αλλάξει; Πώς θα αποδείξεις ότι φταίει ο router; Θα σου πουν ότι φταίει ο υπολογιστής σου. Αν το καταφέρεις τελικά πες το και σε μένα να κάνω το ίδιο. Αλλίως θα εγκαταλείψω το όνειρο του δικτύου χωρίς καλώδια.




Λοιπον : πρωτα θα σιγουρευτεις με αλλο laptop οτι δεν μπορει να επικοινωνησει το router με το laptop για να μη πληρωσεις αδικα τα 50€ στον τεχνικο για ασκοπη μετακινηση( βεβαια εγω πληρωσα την aser γιατι νομιζα οτι εφταιγε το laptop και μετα, επειδη δεν εχω φιλο με αλλο laptop για δοκιμη,πληρωσα και καταστημα με υπολογιστες για να δοκιμασουν το laptop και το router μαζι ) και μετα θα επικοινωνησεις με την οτενετ και θα τους πεις το προβλημα και με λιγη ευγενεια και πολλη υπομονη θα σε βοηθησουν.****(εγω ειμαι στο σταδιο που τους περιμενω να ερθουν για να το διαπιστωσουν και να το αντικαταστησουν....ηδη με εχουν παρει τηλ.)



καλη τυχη
καρχας

blackarrow
25-07-06, 21:53
Λοιπον : πρωτα θα σιγουρευτεις με αλλο laptop οτι δεν μπορει να επικοινωνησει το router με το laptop για να μη πληρωσεις αδικα τα 50€ στον τεχνικο για ασκοπη μετακινηση( βεβαια εγω πληρωσα την aser γιατι νομιζα οτι εφταιγε το laptop και μετα, επειδη δεν εχω φιλο με αλλο laptop για δοκιμη,πληρωσα και καταστημα με υπολογιστες για να δοκιμασουν το laptop και το router μαζι ) και μετα θα επικοινωνησεις με την οτενετ και θα τους πεις το προβλημα και με λιγη ευγενεια και πολλη υπομονη θα σε βοηθησουν.****(εγω ειμαι στο σταδιο που τους περιμενω να ερθουν για να το διαπιστωσουν και να το αντικαταστησουν....ηδη με εχουν παρει τηλ.)



καλη τυχη
καρχας

Νεα πληροφορία. Γνωστός μου αγόρασε το ίδιο πακέτο και συνδέεται κανονικά αλλά όχι από φορητό (δεν έχει δοκιμάσει) αλλά από desktop. Μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχουν πουθενά καινούργιοι drivers για acer φορητό. Θα τα δοκιμάσω όλα, ακόμη και format σκέφτομαι να κάνω μήπως και έχει κανένα πρόβλημα ο driver.

ghostnik
25-07-06, 23:52
Μάλλον θα "φοράς" Realtek καρτούλα. Πήγαινε στο site της Acer στο support της και θα βρείς όλους τους νέους drivers...

Άν και νομίζω οτι πρέπει να ελέγξεις αυτό που είπε ο karxas...

karxas
27-07-06, 17:10
Μάλλον θα "φοράς" Realtek καρτούλα. Πήγαινε στο site της Acer στο support της και θα βρείς όλους τους νέους drivers...

Άν και νομίζω οτι πρέπει να ελέγξεις αυτό που είπε ο karxas...




Παντως αυριο θα ερθει..... ναι θα ερθουν απο την οτενετ για να το λυσουν το προβλημα οποτε και θα εχετε νεωτερα........

blackarrow
27-07-06, 19:34
Παντως αυριο θα ερθει..... ναι θα ερθουν απο την οτενετ για να το λυσουν το προβλημα οποτε και θα εχετε νεωτερα........


Καλή τύχη karxas. Περιμένω εξελίξεις...

karxas
28-07-06, 16:51
...........................................................ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝAI ...............................................
ηρθε
ο τεχνικος της οτενετ και αντικατεστησε το προβληματικο ρουτερ και ολα ειναι ωραια σ΄αυτη τη ζωη.
ακολουθηστε τα προηγουμενα βηματα και θα λυσετε το προβλημα σας
καλη τυχη

mikevak
29-07-06, 17:48
καλησπέρες!

Δεν ξέρω αν έκανα το λάθος αλλά πήρα κι εγώ το ίδιο πακέτα στα 1024. το router είναι sagem 1500WG και δεν έχει γίνει ακόμα η ενεργοποίηση αλλά προσπαθώ να στήσω ασύρματο δίκτυο.

Ένωσα το router στον υπολογιστή του αδερφού μου κι εγώ πήρα ασύρματη κάρτα της Netgear και ενώ είμαστε σε διπλανά δωμάτια το σήμα είναι χαμηλό και χάνω την επαφή.
Υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί το σήμα?
υπάρχουν σχετικές ρυθμίσεις?

Ευχαριστώ!

No-Name
29-07-06, 18:12
Γύρνα ρούτερ και κάρτα σε 802.11b μπορεί να πάιζεις σε 11mbps αλλά δεν είναι τοσο ευαίσθητο το σήμα

mikevak
29-07-06, 18:29
έξυπνο αυτό!

μένει τώρα να βρω πως θα ρυθμίσω την netgear σε 802.11b...

No-Name
29-07-06, 18:33
Να εύχεσαι να μπορεί να παίξει σε b αλλιώς λίγο δύσκολα θα είναι τα πράγματα.Πάντως το sagem έχει καλή εμβέλεια γενικά.

mikevak
29-07-06, 18:46
βλέπω στο κουτί της κάρτας ότι είναι συμβατή με .11b

@ ADSLgr.com All rights reserved.