PDA

Επιστροφή στο Forum : Tι να κανω για να ερθει τεχνικος ?



TLG
11-09-10, 00:34
Eχω Conn-x εδω κ περιπου 10 ημέρες .

Με την ενεργοποιηση η γραμμη μου εχει σταθερα τα παρακατω χαρακτηριστικα :

SNR downstream 8.9 upstream 9.0
Line Attenuation downstream 20.0 upstream 7.5
Data Rate downstream 11164 upstream 695

Αυτα τα χαρακτηριστικα τα εχει ειτε συνδεσω το τηλεφωνικο καλωδιο πανω στην πριζα του σπιτιου , ειτε συνδεσω το καλωδιο απ'ευθειας πανω στο καλωδιο που ερχεταιο απο τον κατανεμητη του ΟΤΕ .(Επειδη μενω σε μονοκατοικια ειναι πανευκολο αυτο) .

Πηρα αμεσως τηλεφωνο το 1242 και ο τυπος εκει -πολυ εξυπηρετικος - καλεσε αμεσως καποιον τεχνικο να κανει "ψηφιακο ελεγχο" στην γραμμη και μου ειπαν οτι πρεπει να υπαρχει καποιο προβλημα στην καλωδιωση και μου δηλωσαν βλαβη ..
Ολα αυτα την προηγουμενη Παρασκευη .
Δευτερα πρωι πρωι με περνουν απο τον ΟΤΕ να με ρωτησουν τι προβλημα υπαρχει , τους λεω και μου απαντουν οτι θα κανουν οτι καλυτερο .Απο τοτε δεν εχω καμια αλλη ενημερωση ..


Επειδη προφανως με εχουν συνδεσει με .....Καιρο , τι πρεπει να κανω για να τους αναγκασω να στειλουν συνεργειο να ελεγξουν το καλωδιο που φτανει στον κατανεμητη η να μου αλλαξουν ζευγος ή ακόμη και πορτα στο dslam??


Πιστευω οτι με τετοιο Attenuation ειναι απαραδεκτο να εχω τετοιον θορυβο ..

Ειναι πολυ αυτο που τους ζητάω ?

Carni
11-09-10, 01:25
Πάρε το 121 και δήλωσε βλάβη. Εκεί αν έχει γίνει ο απαραίτητος ψηφιακός έλεγχος θα το δουν και σαν επόμενη κίνηση θα στείλουν τεχνικό για έλεγχο. Να αναφέρεις ότι είχες πάρει πάλι τηλέφωνο αν δεν σου πουν κάτι από μόνοι τους.

maik
11-09-10, 15:04
Πιστευω οτι με τετοιο Attenuation ειναι απαραδεκτο να εχω τετοιον θορυβο ..


Μια χαρα εισαι. Πες μας ομως και την αποσταση σου απο το DSLAM.

agrelaphon
11-09-10, 19:38
...

Πιστευω οτι με τετοιο Attenuation ειναι απαραδεκτο να εχω τετοιον θορυβο ..


Λάθος πισυτεύεις ;)

silegav
12-09-10, 12:35
Επειδη προφανως με εχουν συνδεσει με .....Καιρο , τι πρεπει να κανω για να τους αναγκασω να στειλουν συνεργειο να ελεγξουν το καλωδιο που φτανει στον κατανεμητη η να μου αλλαξουν ζευγος ή ακόμη και πορτα στο dslam??

(...) Ειναι πολυ αυτο που τους ζητάω ?

Που να τρέχουν κιόλας οι άνθρωποι με την βροχή που έχει :)


Πιστευω οτι με τετοιο Attenuation ειναι απαραδεκτο να εχω τετοιον θορυβο ..

Σύμφωνα με αυτό (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)το εργαλείο, δυνητικά θα μπορούσες να είσαι στα 20Mb, οπότε πράγματι είναι χαμηλό και μάλιστα αρκετά χαμηλό.

sdikr
12-09-10, 14:05
Σύμφωνα με αυτό (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php)το εργαλείο, δυνητικά θα μπορούσες να είσαι στα 20Mb, οπότε πράγματι είναι χαμηλό και μάλιστα αρκετά χαμηλό.

* Όλα τα αποτελέσματα είναι κατά προσέγγιση και ως θεωρητικά ισχύουν μόνο κάτω από ιδανικές συνθήκες, χωρίς διακυμάνσεις στον θόρυβο/παράσιτα ή παρεμβολές. Συνήθως η πραγματική ταχύτητα κλειδώματος είναι μικρότερη.
Για τους υπολογισμούς έχει χρησιμοποιηθεί η θεωρητική τιμή Cable Loss (db/km): 13.81 db. Δηλαδή 13.81 db εξασθένισης αντιστοιχούν σε 1 km απόστασης από το DSLAM σας.

valen_gr
12-09-10, 15:11
πάμε πάλι.
Το ADSL ειναι μια best effort υλοποιηση πάνω στην υφιστάμενη υποδομή χαλκού, ωστε να δινεται προσβαση σε μεγαλη ταχυτητα με μικρο κοστος για τον πελατη, εφοσον δεν απαιτουνται πολλες ακριβες νεες επενδυσεις.
Επειδή ο χαλκός ΔΕΝ ειναι ομοιόμορφος παντου, έχουμε διαφορετικές παλαιότητες/ποιότητες και αλλες διαφορες , εχουμε και διαφορετικες ταχυτητες, ακομα και στο ιδιο κτηριο πολλες φορες.

Εφοσον ομως λειτουργει σωστα, σε ανεκτες ταχυτητες, αυτο εχεις αυτο θα εχεις.
Δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ δουλεια ο ΟΤΕ η ο παροχος να καθεται να αλλαζει ζευγη να βρει το ιδανικο για τον καθενα, η να περναει νεα καλωδια ωστε να κλειδωνει καποιος αντι για 11 στα 15 επειδη θεωρητικα μπορει να παει μεχρι εκει.

Το ADSL παταει στα καλωδια ως εχουν.
Μερικα ζευγη, πως να το κανουμε, χωρις να εχουν βλαβη, απλα απεχουν κατιτις απο το ιδανικο. Ζευγος το οποιο λειτουργει και δεν εχει βλαβη, δεν εχει δουλεια να αλλαχτεί .


Εαν καποιος θελει μεγαλυτερες ταχυτητες κλπ, ας αναλαβει δικη του δαπανη, να περασει εργολαβος νεο χαλκο..

Το οτι θεωρητικα η γραμμη σου μπορει να παει παραπανω, ειναι σωστο, δεν σου εγγυήθηκε κανεις ομως οτι θα παει παραπανω. Ενα ωραιοτατο "εως" 24 σου πουλησανε. Για να εχεις εγγυήσεις και τα παραπανω, πρεπει να τα σταξεις γερα.
Δεν υποχρεωνεις τον ΟΤΕ σε τιποτα σε αυτην την περιπτωση, παρα ισως σε μια ασκοπη μεταβαση συνεργειου..

TLG
13-09-10, 01:33
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορει μια εταιρεια να παρεχει σε εναν πελατη της την δυνατοτητα να εχει οσο το δυνατον καλυτερες υπηρεσιες .
Το ελαχιστο που εχει να κανει ειναι να στειλει ενα συνεργειο να δει αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα .

Στην συγκεκριμενη περιπτωση ο θορυβος ειναι υπερβολικος σε σχεση με την αποσταση και θεωρω οτι οφειλουν να το κοιταξουν και ειναι κατι που μπορει να διορθωθει χωρις να χρειαστει να σκαψουν οτιδηποτε , γιατι να μην μπορουν ή να μην θελουν να το κανουν.

Στο κατω κατω , στην ιδια γραμμη με την ON ειχα πολυυυ καλυτερα στατιστικα οταν την ειχα πρωτοβαλει (15000 1024 ) ενω τον τελευταιο χρονο ειχα πεσει στα 12000 996 , σαφως καλυτερα απο του ΟΤΕ .

maik
13-09-10, 17:27
Στην συγκεκριμενη περιπτωση ο θορυβος ειναι υπερβολικος σε σχεση με την αποσταση και θεωρω οτι οφειλουν να το κοιταξουν και ειναι κατι που μπορει να διορθωθει χωρις να χρειαστει να σκαψουν οτιδηποτε , γιατι να μην μπορουν ή να μην θελουν να το κανουν.

.

Για δυο λογους.
Πρωτον ειναι δικια σου εκτιμηση που δεν στηριζεται πουθενα.
Δευτερον απαιτει αρκετο χρονο με αβεβαια αποτελεσματα.

anon
13-09-10, 17:42
O έλεγχος κοστίζει, αν και όπως είχα προτείνει και παλαιότερα, καλό θα ήτανε να υπήρχε μια υπηρεσία, κατα προτίμηση τρίτου (και όχι του ΟΤΕ ή παρόχων), η οποία θα μπορούσε να πιστοποιήσει τις δυνατότητες μιας γραμμής με ειδικό εξοπλισμό. Εναντι φυσικά αμοιβής. Σε περίπτωση που τα αποτελέσματα είναι αδικαιολόγητα, που συνάδει πρόβλημα σοβαρό στην γραμμή, ο ΟΤΕ τότε θα υποχρεούται σε αντικατάσταση του ζεύγους και πληρωμή του ελέγχου γραμμής...

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να οριστούν και κατώτερα όρια ποιότητας αναλόγως της απόστασης, δεν αρκεί απλά το θεωρητικό ανώτερο όριο. Δηλαδή εαν είμαι στα 500 μέτρα απο το DSLAM και συγχρονίζω στα 4Mbps, πάει να πει ότι δικαιολογείται το best effort?

[Insomniac]
13-09-10, 17:47
Ζευγος το οποιο λειτουργει και δεν εχει βλαβη, δεν εχει δουλεια να αλλαχτεί .

Ε όχι δα. Εντάξει δεν λέμε για περιπτώσεις διαφοράς 3-4Mbps από το ιδανικό. Αλλά αν μένω δίπλα στο Α/Κ και κλειδώνω στα 5Mbps τι σημαίνει αυτό; Αφού δουλεύει είναι εντάξει;

Στην τελική ο συνδρομητής δε μισθώνει βρόχο. Υπηρεσία πληρώνει. Και για την υπηρεσία αυτή θα πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες προσπάθειες ώστε να λειτουργεί όσο το δυνατό καλύτερα.


Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορει μια εταιρεια να παρεχει σε εναν πελατη της την δυνατοτητα να εχει οσο το δυνατον καλυτερες υπηρεσιες .

Όχι απλά θα έπρεπε να μπορεί να παρέχει τη δυνατότητα να έχει ο πελάτης της όσο το δυνατόν καλύτερες υπηρεσίες, αλλά είναι και υποχρεωμένη βάσει συμβολαίου. Ένας από τους όρους στο συμβόλαιο λέει:

"ο πάροχος υποχρεούται να καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για την καλή λειτουργία του δικτύου του",

αλλά φυσικά το "κάθε δυνατή προσπάθεια" και το "καλή λειτουργία" είναι σκοπίμως στον αέρα ως έννοιες.

agrelaphon
13-09-10, 19:19
Oι γραμμές του χαλκού έχουν φορτωθεί με μπόλικο xdsl, isdn (και βεβαίως pcm ) με αποτέλεσμα τα θεωρητικά μέγιστα συγχρονισμού με τα πρακτικά αποτελέσματα στο adsl να απέχουν πολύ. Και όταν λέω πολύ εννοώ 50% και βάλε, χωρίς κανένας να μπορεί να κάνει τίποτα. Χαρακτηριστικά αναφέρω πρίπτωση οικοδομής (μου :rolleyes: ) όπου σε εισαγωγή 15 γραμμών έχει 15 dsl. O συγχρονισμός από το περίπου 18Mbps που πρακτικά (προσέξτε όχι θεωρητικά) έπρεπε να είναι, έχει πάει στο 13 (15db attenuation, 9db snr). Χαλκός :rtfm:

O έλεγχος κοστίζει, αν και όπως είχα προτείνει και παλαιότερα, καλό θα ήτανε να υπήρχε μια υπηρεσία, κατα προτίμηση τρίτου (και όχι του ΟΤΕ ή παρόχων), η οποία θα μπορούσε να πιστοποιήσει τις δυνατότητες μιας γραμμής με ειδικό εξοπλισμό. Εναντι φυσικά αμοιβής. Σε περίπτωση που τα αποτελέσματα είναι αδικαιολόγητα, που συνάδει πρόβλημα σοβαρό στην γραμμή, ο ΟΤΕ τότε θα υποχρεούται σε αντικατάσταση του ζεύγους και πληρωμή του ελέγχου γραμμής...

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να οριστούν και κατώτερα όρια ποιότητας αναλόγως της απόστασης, δεν αρκεί απλά το θεωρητικό ανώτερο όριο. Δηλαδή εαν είμαι στα 500 μέτρα απο το DSLAM και συγχρονίζω στα 4Mbps, πάει να πει ότι δικαιολογείται το best effort?
Ο "έλεγχος" από τρίτους θα βρει τα γνωστά τετρημένα και χιλιοειπωμένα. Διακοπή από το εσκαλίτ στα 60μ, ενώ έχεις τάση στη γραμμή :clap:, βραχυκύκλωμα στα 240μ από Γενικό κατανεμητή, κτλ. Ο λόγος είναι οτι από τρίτους δεν υπάρχει η απαιτούμενη εμπειρία και καθημερινή τριβή στην τηλεφωνία και τα δύκτια τηλεπικοινωνιών

[Insomniac]
13-09-10, 22:36
Oι γραμμές του χαλκού έχουν φορτωθεί με μπόλικο xdsl, isdn (και βεβαίως pcm ) με αποτέλεσμα τα θεωρητικά μέγιστα συγχρονισμού με τα πρακτικά αποτελέσματα στο adsl να απέχουν πολύ. Και όταν λέω πολύ εννοώ 50% και βάλε, χωρίς κανένας να μπορεί να κάνει τίποτα. Χαρακτηριστικά αναφέρω πρίπτωση οικοδομής (μου :rolleyes: ) όπου σε εισαγωγή 15 γραμμών έχει 15 dsl. O συγχρονισμός από το περίπου 18Mbps που πρακτικά (προσέξτε όχι θεωρητικά) έπρεπε να είναι, έχει πάει στο 13 (15db attenuation, 9db snr). Χαλκός :rtfm:

Φίλε μου το πρότυπο του adsl και γενικά η συγκεκριμένη τεχνολογία προβλέπει και για 15 και για 25 και για 50 ζεύγη και με xdsl και με isdn και με απόλα μέσα. Έχει μελετηθεί εκτενώς το φαινόμενο crosstalk σε φυσιολογικές συνθήκες. Το θέμα είναι και σε τι κατάσταση είναι το δίκτυο, η τοπολογία του αλλά και οι ρυθμίσεις ισχύος.

Ο χαλκός μια χαρά κρατεί αρκεί να τηρούνται κάποιες προδιαγραφές. Αν δεν τηρούνται δεν φταίει ο χαλκός αλλά κάποιοι άλλοι. Ποιοι είναι αυτοί και πόσο ευθύνη έχει ο καθένας είναι άλλο θέμα. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως δεν φταίει ο καταναλωτής στην περίπτωση που από τη δική του μεριά είναι όλα ελεγμένα και εντάξει. Η ευθύνη του σταματά εκεί. Από κει και μετά αυτό που τον νοιάζει είναι να λαμβάνει αξιοπρεπώς μια υπηρεσία για την οποία πληρώνει (το πώς δεν θα έπρεπε να τον απασχολεί) με δεδομένο πως ο εκάστοτε πάροχος κάνει ό,τι είναι δυνατό προς τη σωστή κατεύθυνση. Εντάξει το ό,τι είναι δυνατό δεν αποτελεί εγγύηση, αλλά δεν μπορεί να μεταφραστεί και στο "αφού δουλεύει είναι εντάξει".

Φυσικά να επαναλάβω πως δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις του στυλ έχασα 1-2Mbps και δεν κατεβάζω με 2,5MB/s αλλά με 2. Αναφέρομαι σε ακραίες περιπτώσεις που ενώ παίζει το adsl και δεν μπορεί να χαρακτηριστεί βλάβη του βρόχου με την κλασσική έννοια, παρόλα αυτά δεν παύει να είναι μια "βλάβη" της υπηρεσίας που λαμβάνεις.

agrelaphon
13-09-10, 22:47
;3689953']Φίλε μου το πρότυπο του adsl και γενικά η συγκεκριμένη τεχνολογία προβλέπει και για 15 και για 25 και για 50 ζεύγη και με xdsl και με isdn και με απόλα μέσα. Έχει μελετηθεί εκτενώς το φαινόμενο crosstalk σε φυσιολογικές συνθήκες.
...
Πες το αυτό σε καλώδια ~35 ετών και που βγήκαν πολύυυυυυ πριν βγει το adsl, να εκμεταλλευτούν την κλασική τηλεφωνία. Θα σε καταλάβουν ?!?

[Insomniac]
13-09-10, 22:59
Μα πάνω σ'αυτά τα καλώδια στηρίχτηκε το όλο εγχείρημα του adsl. Δεν έγινε με σκεπτικό πως θα περαστούν καινούρια άλλου τύπου. Για το πώς συντηρούνται, το πώς είναι στημένα και το πώς τα διαχειρίζονται συμφωνώ. Αλλά γι'αυτά τα θέματα δεν φταίει ούτε ο χαλκός, ούτε το πρότυπο και στην τελική ούτε και ο καταναλωτής, με τις προϋποθέσεις που έθεσα παραπάνω.

prjohn
14-09-10, 01:24
Επειδή η συντήρηση του βρόγχου (του τμήματος χαλκού) είναι ευθύνη του ΟΤΕ είναι λογικό ο Οργανισμός να πρέπει να ελέγξει και την ποιότητα των καλωδίων του. Δε φταίει ο πελάτης που είναι κοντά και με εξασθένιση 20 συγρονίζει στα 10ΜΒ. Σίγουρα δε μπορείς να πιάσεις το θεωρητικό μέγιστο γιατί οι συνθήκες δεν είναι ποτέ ιδανικές αλλά να πιάνεις τα μισά είναι πρόβλημα .

valen_gr
14-09-10, 03:25
Δηλαδή εαν είμαι στα 500 μέτρα απο το DSLAM και συγχρονίζω στα 4Mbps, πάει να πει ότι δικαιολογείται το best effort?


;3689443']Ε όχι δα. Εντάξει δεν λέμε για περιπτώσεις διαφοράς 3-4Mbps από το ιδανικό. Αλλά αν μένω δίπλα στο Α/Κ και κλειδώνω στα 5Mbps τι σημαίνει αυτό; Αφού δουλεύει είναι εντάξει;




Πρωτα-πρωτα. Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχουμε το ακραιο παραδειγμα που αναφερετε και οι δυο σας.Διαβαστε καλυτερα τι ειπα. Δεν ειπα "δουλευει ΟΚ".Ειπα εχουμε βροχο που δεν εχει βλαβη.Ειναι κατι το διαφορετικο. Οταν λεω εχουμε βροχο που δεν εχει βλαβη, εννοω με βαση τις μετρησεις που θα πραγματοποιησει ενας τεχνικος του ΟΤΕ. Θα κοιταξει για καποια επαφη, καποια χαμηλη αντισταση σε καποιον απο τους αγωγους, καποια ενωση κλπ.


Και ειναι λογικο. Τετοια τεραστια αποκλιση,επι το πλείστον μονο απο προβλημα μπορει να δημιουργηθει.
Η πιθανοτητα βροχος μηκους 500 μετρων, που εχει καθαρες ηλεκτρικες μετρησεις και περναει καθε ελεγχο , αλλα να συγχρονιζει στα 4Μ ειναι ....κατι λιγοτερο απο αμελητεα.

Τα ακραια παραδειγματα που αναφερετε, 99.9999999% ειναι βροχοι με βλαβη.
Το να εισαι στα 500 μετρα και να συγχρονιζεις στα 4, δεν ειναι αποτελεσμα κακου καλωδιου, αλλα οπως ειπα, 99.999% προβληματος στον βροχο . Εκει βεβαια να γινει η εργασια συντηρησης και αποκαταστασης.

Δεν εχουμε ομως τετοια περιπτωση.

Αναφερομαι -προφανως- στην περιπτωση που ο εχει βροχος ελεγθει, λειτουργει σωστα, απλα εχει αποκλιση αυτα τα 2-3-4-5 mbps απο το ιδανικο. Ε, εκει, πως να το κανουμε, ΔΕΝ πρεπει να γινονται ενεργειες. Ο χαλκος αυτος ειναι.

Επανερχόμενος στην περιπτωση του φιλου, ειπα οτι το πολυ πολυ να υποχρεωσει τον ΟΤΕ σε ασκοπη μεταβαση τεχνικου. Δεν ειπα να ΜΗΝ γινει ελεγχος. Φυσικα και να γινει, απλα αναφερω οτι το πιθανοτερο ειναι να μην βρει βλαβη στον βροχο, καθαρες μετρησεις, πραγμα αναμενομενο εφοσον και η ταχυτητα συγχρονισμου δεν ειναι και μικρη. Οποτε απλα θα κλεισει η "βλαβη", χωρις να εχει εντοπιστει κατι.

anon
14-09-10, 15:50
O
Ο "έλεγχος" από τρίτους θα βρει τα γνωστά τετρημένα και χιλιοειπωμένα. Διακοπή από το εσκαλίτ στα 60μ, ενώ έχεις τάση στη γραμμή :clap:, βραχυκύκλωμα στα 240μ από Γενικό κατανεμητή, κτλ. Ο λόγος είναι οτι από τρίτους δεν υπάρχει η απαιτούμενη εμπειρία και καθημερινή τριβή στην τηλεφωνία και τα δύκτια τηλεπικοινωνιών


Αυτό ειναι μέγα λάθος, και το ξέρεις. Πχ έκανα αλλαγή σε Forthnet. ΟΙ τεχνικοί του ΟΤΕ δεν έκαναν καλά την δουλειά τους, με αποτέλεσμα να μην έχω τηλεφωνία και το Ιντερνετ να συγχρονίζει στα μισά απο ότι πριν, κατα την μετάβαση απο ΟΤΕ σε Forthnet. Πετυχαίνω τον τεχνικό της Forthnet στo DSLAM. Ελα εδώ παλικάρι μου, έχει πρόβλημα η γραμμή μου, το και τό, σήμερα έγινε η αλλαγή, κύριε δεν είμαι εδώ για αυτό, τεσπα μια στιγμή να το δούμε, βάζει το ειδικό όργανο που είχε, λέει διακοπή στα 20 μέτρα (δηλαδή στον ΟΤΕ). Δοκιμάζει και κατευθείαν στο δικό του ΚΑΦΑΟ παρακάμπτοντας την διακλάδωση προς τον ΟΤΕ, στην ρεγκλέτα επάνω, η κλήση γίνεται απο - προς κανονικά στον αριθμό. Διακοπή γραμμής. Δεν είναι πυρηνική επιστήμη, και το εαν έχει διακοπή το βρίσκουν τα όργανα. Οσο για την ποιότητα γραμμής, πολύ απλά συνδέεις το άκρο στον πελάτη και το άκρο στο KAFAO με ειδικά όργανα, και αυτά στα λένε όλα. Μα όλα...

TLG
14-09-10, 17:58
Tελικα τι προτεινεται να κανω ?
Να επικοινωνησω ξανα με το 121 και τι να δηλωσω ως βλαβη μπας και γινει καποιος ελεγχος ,εστω και για μια φορα απο τον ΟΤΕ ?

Διαφορετικα αν δεν εχω ουτε αυτο απο τον ΟΤΕ ειλικρινα εκανα λαθος που επεστρεψα , γιατι και μικροτερη ταχυτητα εχω αλλα και καθολου ενδιαφερον εστω για μια προσπαθεια να δουν το προβλημα μου , γιατι προβλημα ΥΠΑΡΧΕΙ , ας ειναι η ταχυτητα των 11mbps επαρκης για πολλους ..
Επισης δεν εχω αναφερει οτι στο upload εχω χασει 30% απο αυτο που ειχα πριν με την ΟΝ ..

Διαφορετικα , ας με αποδευσμευσουν και ξαναγυριζω ευχαριστως στην ON .

Δεν μπορει να ειναι μονα-ζυγα δικα τους .

anon
14-09-10, 21:20
Επειδή δεν πρόκειται να βρείς λύση, ειδικά με το να έρθει τεχνικός, μην το περιμένεις, θα σου πω τι πρέπει να κάνεις. Θα ζητήσεις ακόμα μια γραμμή. Μια δεύτερη γραμμή. Θα πάρεις άλλο ζεύγος, και εαν δεν υπάρχει, θα το περάσουν. Μετά ζήτα να σου κάνουν τράμπα τις γραμμές, και ακύρωσε την δεύτερη (δηλαδή το πρώτο ζεύγος, δεύτερο επιπλέον νούμερο).

TLG
15-09-10, 21:29
Απλη γραμμη χωρις adsl ? Μπορω να την ακυρωσω αμεσως μετα ?

emeliss
15-09-10, 21:41
Όχι, έχει ελάχιστο χρόνο παραμονής δύο μήνες.

Λες πως σύνδεσες απευθείας στο καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή του ΟΤΕ. Αφού μένεις σε μονοκατοικία το πιθανότερο είναι το δίκτυο του ΟΤΕ να τερματίζει σε κάποιο κουτί έξω από το σπίτι. Πως σύνδεσες εκεί;

@ ADSLgr.com All rights reserved.