PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο οτε έχει βαλθεί να με τρελάνει



LiNuXReVoLuTioN
11-09-10, 21:18
Λοιπόν έχω 24αρα(λέμε τώρα) σύνδεση.... πριν 1-2 μήνες που είχα μετρήσει τη σύνδεση από το speedtest.com ήταν 12 mps σήμερα το μεσημέρι ήταν 2 και τώρα είναι 5..... τι ακριβώς γίνεται;

sdikr
11-09-10, 21:20
Τα speedtest, δεν είναι ότι καλύτερο, δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι απο το ftp.otenet.gr

LiNuXReVoLuTioN
12-09-10, 01:32
εκεί δε λέει την ταχύτητα....

antonis556
12-09-10, 01:33
Αναλογα με την ταχυτητα κατεβασματος , υπολογιζεις την ταχυτητα σου .. Κατεβασε απο εδω :: http://speedtest.ftp.otenet.gr/ , το αρχειο των 100ΜΒ και πες μας με τι ταχυτητα το κατεβαζεις ...

deniSun
12-09-10, 08:29
εκεί δε λέει την ταχύτητα....

Όλα οι browser ή οι download manager αναφέρουν την ταχύτητα κατεβάσματος.

a11
12-09-10, 10:22
εκεί δε λέει την ταχύτητα....γραφει με την ταχυτητα κατεβαζεις το αρχειο ,
εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις να κατεβασεις το αρχειο του 1ghz για να δεις ,
μερικα λεπτα που σταθεροποιητε ,
Απο την ταχυτητα που θα δεις να κατεβαινει, ΠΕΡΙΠΟΥ επι 10[συνηθως λεμε επι 8] ειναι η ταχυτητα σου στο ιντερνετ, ΠΧ=αν κατεβαζεις με 800κβ/sec, η ταχυτητα σου ειναι περιπου 8μβ, αν κατεβαζεις με 1200 kb/sec εισαι περιπου 12 μβ ταχυτητα ιντερνετ κλπ... κανε την δοκιμη και ανεβασε μας το αποτελεσμα.....

goku
12-09-10, 10:36
γραφει με την ταχυτητα κατεβαζεις το αρχειο ,
εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις να κατεβασεις το αρχειο του 1ghz για να δεις ,
μερικα λεπτα που σταθεροποιητε ,
Απο την ταχυτητα που θα δεις να κατεβαινει, ΠΕΡΙΠΟΥ επι 10[συνηθως λεμε επι 8] ειναι η ταχυτητα σου στο ιντερνετ, ΠΧ=αν κατεβαζεις με 800κβ/sec, η ταχυτητα σου ειναι περιπου 8μβ, αν κατεβαζεις με 1200 kb/sec εισαι περιπου 12 μβ ταχυτητα ιντερνετ κλπ... κανε την δοκιμη και ανεβασε μας το αποτελεσμα.....

μάλλον θες να πεις 1GB, σε GHz μετράμε τις συχνότητες των επεξεργαστών. Επίσης να πούμε στον φίλο μας πως όταν κάνουμε έλεγχο ταχύτητας σταματάμε να κατεβάζουμε οτιδήποτε άλλο, εκτός από το αρχείο που πρόκυται να κατεβάσουμε για να δούμε την ταχύτητα και επείσης ακριβώς πριν ξεκινήσουμε το τεστ κάνουμε και ένα restart το router για να πάρει καινούρια ip.

LiNuXReVoLuTioN
12-09-10, 12:30
αυτό με το router δεν το ήξερα τι ακριβώς γίνεται; εγώ τώρα κατεβάζω το Linux Mint από το πανεπιστήμιο της Κρήτης με ταχύτητα 800-1000 kb/s δλδ έχω ταχύτητα 8-10mbp/s;

antonis556
12-09-10, 12:32
Ναι . Αν μπορεις , ανεβασε τα στατιστικα της γραμμης σου , μεσα απο το router ...

goku
12-09-10, 12:50
αυτό με το router δεν το ήξερα τι ακριβώς γίνεται; εγώ τώρα κατεβάζω το Linux Mint από το πανεπιστήμιο της Κρήτης με ταχύτητα 800-1000 kb/s δλδ έχω ταχύτητα 8-10mbp/s;

αν εννοείς αυτό που είπα με την επανεκίνηση, εννοώ ότι αν προηγουμένως κατέβαζες κάποιο τόρρεντ ή κάτι παρεμφερές τέλος πάντων, μπορεί να γίνεται κίνηση ΠΡΟΣ την γραμμή σου από κάπου αλλού (πχ αν χρησιμοποιούσες τορρεντ, ακόμη και να κλείσεις το πρόγραμμα, οι αλλοι χρήστες που κατέβαζαν το ίδιο τόρρεντ μπορεί να συνεχίζουν να σου στέλνουν δεδομένα για ένα μικρό διάστημα), οπότε με την επανεκίννηση πέρνεις καινούρια ip η οποία δεν χρησιμοποιούνταν πριν, οπότε από το σημείο αυτό και μετά δεν θα χρησιμοποιήται καθόλου η γραμμή σου. (στο είπα ψιλοχύμα, δεν ξέρω αν κατάλαβες).

LiNuXReVoLuTioN
12-09-10, 17:25
λοιπόν αυτή είναι η εικόνα από το ρούτερ αλλά εγώ συνδέομαι με μία κεραία ασύρματα η οποία συνδέεται με το ρούτερ ενσύρματα παίζει κάποιο ρόλο αυτό;

antonis556
12-09-10, 17:38
Καταρχας σβησε την ΙP σου . Δευτερον η γραμμη ειναι φοβερη ... Το προβλημα ειναι στο ασυρματο . Συνδεσου με ethernet και θα κατεβαζεις με full speed ...

jim_p
12-09-10, 17:43
Αφου καπου αναμεσα στο ρουτερ και στο pc σου υπαρχει ασυρματη συνδεση, δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα για την ταχυτητα που εχεις στο ιντερνετ αν πρωτα δεν σιγουρευτεις οτι αυτη η ασυρματη συνδεση μπορει να διατηρηθει σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο ταχυτητας.

Αναλογα με την αποσταση που εχει η κεραια σου απο το ρουτερ, αρα και το σημα που πιανει εκει που ειναι, η ταχυτητα μεταξυ τους μπορει να μεταβαλεται απο 54 ως και 1Mbps!

Να το θεσω αλλιως? Εστω οτι διπλα στο ρουτερ θα ειχες 54Mbps. Οσο απομακρυνεσαι απο αυτο, μιας και το ρουτερ δεν εχει... "οδηγιες" να αυξησει την ενταση του σηματος που εκπεμπει προκειμενου να κρατησει την συνδεση στο μεγιστο, θα την ριξει απο τα 54 στα 48, στα 36 κλπ ως τα 2 και 1Mbps.

deniSun
12-09-10, 17:53
λοιπόν αυτή είναι η εικόνα από το ρούτερ http://img29.imageshack.us/i/screenshothttp19216811c.png/ αλλά εγώ συνδέομαι με μία κεραία ασύρματα η οποία συνδέεται με το ρούτερ ενσύρματα παίζει κάποιο ρόλο αυτό;

To snr 136.8 λέει ή έτσι το βλέπω; :hmm: :lol:
Η γραμμή σου είναι μια χαρά.

LiNuXReVoLuTioN
12-09-10, 18:10
δλδ ποια είναι η ταχύτητα μου; επίσης κάτι είπατε για οδηγίες για να κάνω το ρούτερ να παράγει το maximum τι ακριβώς να κάνω;

deniSun
13-09-10, 00:45
Κλειδώνεις στα 19922Kb -> 19Mb
Το μέγιστο θεωρητικό που μπορείς να πιάσεις είναι 22Μ.
Άρα είσαι οκ.

LiNuXReVoLuTioN
13-09-10, 14:48
ναι αλλά κάποιος μου είπε για το ρούτερ να το ρυθμίσουμε με κατάλληλο τρόπο επειδή από το ρούτερ φεύγει ένα καλώδιο και αυτό πάει σε μία κεραία και εγώ από εκεί παίρνω σήμα...

jim_p
13-09-10, 16:41
Επειδη το να σου πουμε να πας το access point σου πιο κοντα στο router δεν εχει νοημα, δες αν μεσα απο το interface του access point μπορεις να δεις ποσο καλη ληψη εχεις.

LiNuXReVoLuTioN
13-09-10, 20:33
μπήκα στη σελίδα της κεραίας αλλά για τί ψάχνω;

prjohn
14-09-10, 01:29
To snr 136.8 λέει ή έτσι το βλέπω; :hmm: :lol:


Με τέτοιο snr δεν αποσυνδέεσαι ακόμα και αν βάλει το ρουτεράκι στο κουτί και το κουτί στο πατάρι. (Φυσικά η ταχύτητα θα είναι σαν να είχες του ρουτεράκι στο πατάρι). :rofl:
Κάτι λάθος παίχτηκε

gio5aMG
14-09-10, 01:39
Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά αν πας στο interface setup στις ρυθμίσεις του wireless θα βρεις το transmit power το οποίο by default είναι στο low. Κάνε το high. Αυτό αν το θέμα αφορά ανεπαρκή σύνδεση του AP με το router σου. Αν το θέμα είναι στη σύνδεση του ΑΡ και το pc, άλλαξε θέση στο AP.

LiNuXReVoLuTioN
14-09-10, 10:59
high είναι το transmit power..... τελικά το θέμα είναι από την κεραία στον υπολογιστή ή από το ρούτερ στην κεραία; υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιάξω;

LiNuXReVoLuTioN
14-09-10, 23:16
παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος τι φταίει τελικά;

jim_p
15-09-10, 08:44
Στο ρουτερ εχεις προσβαση ή οχι? Αν και απο εκει η ρυθμιση για την εκπομπη εινια στο high, δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω απο το να μετακινησεις την κεραια πιο κοντα σε αυτο.

LiNuXReVoLuTioN
15-09-10, 14:48
οκ ευχαριστώ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.