PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ταχύτητα συνδεσής μου πέφτει απο τα 200 στα 5 kb/s στο utorrent



hippiemaster
12-09-10, 11:34
Γεια σας. Έχω ένα πρόβλημα με τη σύνδεσή μου. Έλειπα καιρό ταξίδι και είναι τώρα μία βδομάδα που χρησιμοποιώ ξανά τη σύνδεση αυτή. Έχω conn-x 2Mbps και ρούτερ Boudtec ISDN TW263R4. Χθες λοιπόν παρατήρησα ότι όταν χρησιμοποιώ το utorrent, ενώ όλα ξεκινούν κανονικά και κατεβάζει με ταχύτητα 150-200 kb/s (που είναι οκ), μετά από 6-7' η ταχύτητα πέφτει στα 2-4 kb/s. Αυτά ως προς το download. To upload δεν δείχνει να επηρεάζεται και τόσο. Αν κλείσω το utorrent και το ξαναξεκινήσω, κατεβάζει πάλι κανονικά αλλά στο 5λεπτο πέφτει πάλι στα 2-5 kbs. Αυτό συμβαίνει όσες φορές και να το κάνω. Τι μπορεί να φταίει; Μήπως ο ΟΤΕ έχει κάποιο όριο στα πόσα GB μπορεί να κατεβάζει κανείς το μήνα; (Η αλήθεια είναι πως το έσκισα αυτή τη βδομάδα). Ο Η/Υ είναι καθαρός από ιούς. Έχω windows 7 ultimate x32 και comodo firewall configured σωστά για το utorrent σύμφωνα με το site τους (http://forums.comodo.com/frequently_asked_questions_faq_for_comodo_firewall/tutorial_for_utorrent_with_comodo_firewall_3-t15677.0.html)
Επίσης έχω static IP και ανοιχτή πύλη (port forward)
Δε μπορώ να φανταστώ τι φταίει. Γνωρίζει κανείς τίποτα γι αυτό;
Ευχαριστώ.

maik
12-09-10, 12:30
Δεν υπαρχει κανενα οριο. Η ταχυτητα κατεβασματος δεν εχει καμια μα καμια σχεση με την ταχυτητα κλειδωματος.

hippiemaster
12-09-10, 15:56
Το ξέρω αυτό αλλά κατεβάζω πολλά torrent συγχρόνως και συνήθως φτάνω το όριο. Επίσης αυτό που με παραξενεύει είναι που αν κλείσω το utorrent και το ξανανοιξω ανεβαίνει πάλι (πάνω απο 130 Mb/s) αλλά ξαναπέφτει στο 5λεπτο και αυτό συμβαίνει κάθε φορά. Χρησιμοποιώ πολύ καιρό το utorrent και δεν είναι συνηθισμένη συμπεριφορά. Ίσως είναι κάποιο bug της αναβάθμισης καθώς πρόσφατα κατέβασα το τελευταίο utorrent 2.0.4.
Tί άλλο μπορεί να φταίει;

sdikr
12-09-10, 16:05
Μπορεί να μπουκώνει η σύνδεση σου με το upload, δοκίμασε να κατεβάσεις το max upload καθώς και τις συνδέσεις

deniSun
12-09-10, 16:25
Γεια σας. Έχω ένα πρόβλημα με τη σύνδεσή μου. Έλειπα καιρό ταξίδι και είναι τώρα μία βδομάδα που χρησιμοποιώ ξανά τη σύνδεση αυτή. Έχω conn-x 2Mbps και ρούτερ Boudtec ISDN TW263R4. Χθες λοιπόν παρατήρησα ότι όταν χρησιμοποιώ το utorrent, ενώ όλα ξεκινούν κανονικά και κατεβάζει με ταχύτητα 150-200 kb/s (που είναι οκ), μετά από 6-7' η ταχύτητα πέφτει στα 2-4 kb/s. Αυτά ως προς το download. To upload δεν δείχνει να επηρεάζεται και τόσο. Αν κλείσω το utorrent και το ξαναξεκινήσω, κατεβάζει πάλι κανονικά αλλά στο 5λεπτο πέφτει πάλι στα 2-5 kbs. Αυτό συμβαίνει όσες φορές και να το κάνω. Τι μπορεί να φταίει; Μήπως ο ΟΤΕ έχει κάποιο όριο στα πόσα GB μπορεί να κατεβάζει κανείς το μήνα; (Η αλήθεια είναι πως το έσκισα αυτή τη βδομάδα). Ο Η/Υ είναι καθαρός από ιούς. Έχω windows 7 ultimate x32 και comodo firewall configured σωστά για το utorrent σύμφωνα με το site τους (http://forums.comodo.com/frequently_asked_questions_faq_for_comodo_firewall/tutorial_for_utorrent_with_comodo_firewall_3-t15677.0.html)
Επίσης έχω static IP και ανοιχτή πύλη (port forward)
Δε μπορώ να φανταστώ τι φταίει. Γνωρίζει κανείς τίποτα γι αυτό;
Ευχαριστώ.

α) Με τα torrent δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Δεν ξέρεις από που κατεβάζεις και τι bw σου δίνει ο άλλος.

β) Αν έχεις μεγάλες τιμές στα connections υπάρχει περίπτωση να σου μπουκώνει ο ρούτερ.
Κάθε ρούτερ δέχεται διαφορετικό αριθμό connections όπως και κάθε fw.
Σημαντικό ρόλο παίζει αν υποστηρίζει και πόσο καλά, QoS το ρούτερ σου.

γ) Αν έχεις αμφιβολίες για το αν σου κόβει ταχύτητα ο πάροχος κάνε το τεστ:
http://www.measurementlab.net/el/measurement-lab-tools-gr

hippiemaster
12-09-10, 16:53
Μπορεί να μπουκώνει η σύνδεση σου με το upload, δοκίμασε να κατεβάσεις το max upload καθώς και τις συνδέσεις
Το έχω συνήθως ανάμεσα στα 10 με 20 kbs.

........Auto merged post: hippiemaster πρόσθεσε 3 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


α) Με τα torrent δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Δεν ξέρεις από που κατεβάζεις και τι bw σου δίνει ο άλλος.

β) Αν έχεις μεγάλες τιμές στα connections υπάρχει περίπτωση να σου μπουκώνει ο ρούτερ.
Κάθε ρούτερ δέχεται διαφορετικό αριθμό connections όπως και κάθε fw.
Σημαντικό ρόλο παίζει αν υποστηρίζει και πόσο καλά, QoS το ρούτερ σου.

γ) Αν έχεις αμφιβολίες για το αν σου κόβει ταχύτητα ο πάροχος κάνε το τεστ:
http://www.measurementlab.net/el/measurement-lab-tools-gr

Γιατί όμως μόλις κλείσω και (επιτόπου) ξανανοίξω το utorrent δουλεύει κανονικά για 5-7';
θα δοκιμάσω πάντος και το τέστ. Ευχαριστώ

hippiemaster
12-09-10, 21:49
Έκανα και τα τεστ.
Το ένα της Glasnost δείχνει οκ:

Glasnost: Test if your ISP is shaping your traffic
Results for your host :
Is your upload traffic rate limited?

There is no indication that your ISP rate limits your uploads.
Is your download traffic rate limited?

There is no indication that your ISP rate limits your downloads.
However, some of the measurements were affected by noise, which limits Glasnost ability to detect rate limiting.

Details:

* There is no indication that your ISP rate limits your BitTorrent downloads. In our tests, downloads using control flows achieved up to 1420 Kbps while downloads using BitTorrent achieved up to 1457 Kbps.

* There is no indication that your ISP rate limits downloads on port 6881 or 37430. In our tests, downloads on port 6881 achieved up to 1420 Kbps while downloads on port 37430 achieved up to 1451 Kbps.

Το άλλο όμως (NDT) δε μπορώ να το κάνω. Μου λέει είτε server is busy είτε server process not running.

........Auto merged post: hippiemaster πρόσθεσε 3 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αναλυτικά:

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v3.6.4
Click START to start the test

** Starting test 1 of 1 **
Connecting to 'ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org' [ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org/83.212.4.10] to run test
Server process not running: start web100srv process on remote server (ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org:3001)

Click START to re-test

** Starting test 1 of 1 **
Connecting to 'ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org' [ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org/83.212.4.10] to run test
Connected to: ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org-- Using IPv4 address
Server busy: Please wait 30 seconds for previous test to finish

Click START to re-test

** Starting test 1 of 1 **
Connecting to 'ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org' [ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org/83.212.4.10] to run test
Server process not running: start web100srv process on remote server (ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org:3001)

Click START to re-test

** Starting test 1 of 1 **
Connecting to 'ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org' [ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org/83.212.4.10] to run test
Connected to: ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org-- Using IPv4 address
Server busy: Please wait 30 seconds for previous test to finish

Click START to re-test

** Starting test 1 of 1 **
Connecting to 'ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org' [ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org/83.212.4.10] to run test
Server process not running: start web100srv process on remote server (ndt.iupui.ath01.measurement-lab.org:3001)

Click START to re-test

deniSun
13-09-10, 00:49
Το πρώτο αρκεί.

emeliss
13-09-10, 00:56
Λεφτά για καλύτερο ρούτερ σου περισσεύουν;

hippiemaster
17-09-10, 22:50
Τελικά βρήκα τι έφταιγε. Όσο περίεργο και να ακούγεται έφταιγε το ότι αναβάθμισα το utorrent στην έκδοση 2.0.4. Μόλις έκανα downgrade όλα δουλεύουν πάλι κανονικά. Δε λέω πως είναι γενικά προβληματική έκδοση αλλά σε μένα δεν λειτούργησε. Χώρια που γλείτωσα και από το ενοχλητικό "take our survey" που εμφανιζόταν συχνά πάνω από το search.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.

deniSun
18-09-10, 09:21
Τελικά βρήκα τι έφταιγε. Όσο περίεργο και να ακούγεται έφταιγε το ότι αναβάθμισα το utorrent στην έκδοση 2.0.4. Μόλις έκανα downgrade όλα δουλεύουν πάλι κανονικά. Δε λέω πως είναι γενικά προβληματική έκδοση αλλά σε μένα δεν λειτούργησε. Χώρια που γλείτωσα και από το ενοχλητικό "take our survey" που εμφανιζόταν συχνά πάνω από το search.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.

Είχαν και άλλοι παρόμοια προβλήματα με σχετικές αναβαθμίσεις το utorrent

@ ADSLgr.com All rights reserved.