PDA

Επιστροφή στο Forum : Avast vs Avira



wesker
12-09-10, 18:40
Nα ρωτησω κάτι παιδιά. Μεταξύ των 2 free antivirus πιο θεωρείτε καλλίτερο;

dimfarma
12-09-10, 18:46
Εγώ χρησιμοποιώ το Avast χωρίς κανένα πρόβλημα, το Avira δεν το χρησιμοποίησα και δεν ξέρω

29gk
13-09-10, 11:42
Eξισου καλα και τα δυο. Ισως λιγο πιο "λεπτομερες", το Avira.

manicx
13-09-10, 11:44
Avira με κλειστά μάτια.

proalless
13-09-10, 11:56
+1 avira

vagelisabatzis
13-09-10, 12:06
+1 για το Avira, κερδίζει στις "λεπτομέρειες"...;)

gedi
13-09-10, 13:17
Avast +1

mzaf
13-09-10, 14:31
Avira κι από μένα

geotris
13-09-10, 14:38
Avira FTW!

nutrialex
13-09-10, 15:34
Ρε παιδιά μη λέτε AVIRA με κλειστά τα μάτια.

Χρησιμοποιώ AVIRA Premium αλλά και AVIRA free εδώ και 5 χρόνια σε 7 υπολογιστές. Είμαι ναι μεν πολύ ικανοποιημένος αλλά το τελευταίο εξάμηνο με έχει τρελάνει στα BLUE SCREEN. Δε νομίζώ ότι ένας που δε είναι προχωρημένος χρήστης θα πρέπει να διαλέξει αυτή τη περίοδο το AVIRA. Ας περιμένει λίγο και ας δοκιμάσει για λίγο το AVAST μέχρι να φτιάξουν τα πράγματα.

Δε το έχω δικιμάσει ποτέ αλλά σίγουρα είναι η δεύτερη επιλογή μετά το AViRA.

nith1717
13-09-10, 15:41
Avast διαχρονικό:oneup: Είχα και το Avira αρκετό καιρό, αλλά αργούσε υπερβολικά η περίοδος μεταξύ των updates!!! και αυτό σημαίνει τρύπες για ιούς!!!!!!!!! ενώ το Avast τακτικότατο!!!!!!!!!!!

skel
13-09-10, 16:03
avira λέω και εγώ μπορεί να είναι αργό στις ενημερώσεις που κάνει και στο σκαν αλλά δεν παύει να είναι καλο antivirus

Giorgos1996
13-09-10, 16:18
Avira +1:oneup: Το interface του avast μοιάζει με plαyer της δεκαετίας :down::down::down:.

Simpleton
13-09-10, 16:30
Avira, αλλά το θέμα δεν εξαντλείται στην επιλογή του AV (και του κάθε αντι-τάδε).

Πρέπει επίσης ο χρήστης να είναι προσεκτικός, να μην κατεβάζει/εγκαθιστά ό,τι να 'ναι, στα Vista/7 να μην απενεργοποιεί το UAC και βεβαίως να εγκαθιστά τις ενημερώσεις ασφαλείας για το λειτουργικό και τις εφαρμογές του.

@nutrialex: Μήπως το πρόβλημα είναι κάπου αλλού; Εδώ δουλεύει μια χαρά.

manicx
13-09-10, 16:42
Ρε παιδιά μη λέτε AVIRA με κλειστά τα μάτια.

Χρησιμοποιώ AVIRA Premium αλλά και AVIRA free εδώ και 5 χρόνια σε 7 υπολογιστές. Είμαι ναι μεν πολύ ικανοποιημένος αλλά το τελευταίο εξάμηνο με έχει τρελάνει στα BLUE SCREEN. Δε νομίζώ ότι ένας που δε είναι προχωρημένος χρήστης θα πρέπει να διαλέξει αυτή τη περίοδο το AVIRA. Ας περιμένει λίγο και ας δοκιμάσει για λίγο το AVAST μέχρι να φτιάξουν τα πράγματα.

Δε το έχω δικιμάσει ποτέ αλλά σίγουρα είναι η δεύτερη επιλογή μετά το AViRA.

Κι εγώ το χρησιμοποιώ σχεδόν 5 χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Είσαι σίγουρος ότι φταίει το Avira και όχι κάτι άλλο; Δεν μπορεί κάποιος να αγνοεί τον κανόνα λόγω της εξαίρεσης.

stefan_city
13-09-10, 20:59
Το interface του avast μοιάζει με plαyer της δεκαετίας :down::down::down:.

το interface του avast 5 ειναι εντελως διαφορετικο και πολυ καλυτερο, ευκολο και ευχαριστο προς το χρηστη, σε σχεση με το οντως "player" interface του avast 4.8!:oneup:

zerografix
13-09-10, 21:22
Αντί να κάνετε poll για την επιλογή antivirus ρίξτε καμιά ματιά σε κανένα άρθρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=419157). Αν ακόμα ψάχνετε για το "καλύτερο" antivirus google it για συγκρίσεις σε τέστ.

wesker
13-09-10, 22:24
Αντί να κάνετε poll για την επιλογή antivirus ρίξτε καμιά ματιά σε κανένα άρθρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=419157). Αν ακόμα ψάχνετε για το "καλύτερο" antivirus google it για συγκρίσεις σε τέστ.

Eχτές που έκανα φορματ στο PC είχα πρόβλημα με το νετ και δεν μπορουσα να μπω να δω τα τελευταία τεστ.

vasileios13
14-09-10, 00:22
AVIRA.......:punch:

opeth
14-09-10, 11:31
Hμουν 3 χρονια με Avast free , πλήρως ικανοποιημένος, 1-1.5 χρόνο τώρα με Avira free, το ίδιο ικανοποιημένος, ίσως και περισσότερο.

Κανένα πρόβλημα απολύτως, όσες φορές έτυχε κάτι και τα δυο ήταν εκεί για το PC μου, φίλοι στα δύσκολα, βράχοι ακλόνητοι, να το στηρίξουν, να το προστατέψουν, όπως πρέπει να κάνει κάθε σωστό antivirus :lol:

wesker
14-09-10, 13:57
Ωραία. Έβαλα το Avira τελικά. Να είχε και πιο όμορφο interface ρε γμτ...

29gk
14-09-10, 14:01
Ωραία. Έβαλα το Avira τελικά. Να είχε και πιο όμορφο interface ρε γμτ...

Ποσες ωρες της ημερας σκοπευεις να περνας εκει ? :p

nutrialex
15-09-10, 18:34
Tα BSOD είναι αρκετά συχνά το τελευταίο εξάμηνο σε PC με AVIRA όπως μπορείτε να δείτε και στην υποστήριξη του εδώ (http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Board&boardID=131) . Περιγράφονται σα MEMORY LEAKS και οδηγούν σε ΒSOD σε τακτά χρονικά διαστήματα όπως θα δείτε (κάθε 2 ή 3 μέρες πχ).

ΔΕ συμβαίνει βέβαια σε όλα τα PC διότι σχετίζονται άμεσα και με τις αναβαθμίσεις των Windows. Σε μένα συνέβει στα PC που είχαν περασμένες όλες τις αναβαθμίσεις των Windows. Σε PC που δεν έκαναν updates δεν υπήρχε πρόβλημα.Τα παλικάρια πάντως του avira δίνουν λύσεις σχετικά γρήγορα αρκεί να το ψυλλιαστείς ότι για τη μπλε οθόνη φταίει το AVIRA.

Πάντως όσο αφορά το avira free είναι πράγματι το ποιό φιλικό προς το μέσο χρήστο και προτείνω όπως και ίδια εταιρεία την έκδοση 9 και όχι τη 10.

vasileios13
16-09-10, 11:16
Tα BSOD είναι αρκετά συχνά το τελευταίο εξάμηνο σε PC με AVIRA όπως μπορείτε να δείτε και στην υποστήριξη του εδώ (http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Board&boardID=131) . Περιγράφονται σα MEMORY LEAKS και οδηγούν σε ΒSOD σε τακτά χρονικά διαστήματα όπως θα δείτε (κάθε 2 ή 3 μέρες πχ).

ΔΕ συμβαίνει βέβαια σε όλα τα PC διότι σχετίζονται άμεσα και με τις αναβαθμίσεις των Windows. Σε μένα συνέβει στα PC που είχαν περασμένες όλες τις αναβαθμίσεις των Windows. Σε PC που δεν έκαναν updates δεν υπήρχε πρόβλημα.Τα παλικάρια πάντως του avira δίνουν λύσεις σχετικά γρήγορα αρκεί να το ψυλλιαστείς ότι για τη μπλε οθόνη φταίει το AVIRA.

Πάντως όσο αφορά το avira free είναι πράγματι το ποιό φιλικό προς το μέσο χρήστο και προτείνω όπως και ίδια εταιρεία την έκδοση 9 και όχι τη 10.

Ποτέ δεν βάζουμε παλιό πρόγραμμα Antivirus.... Φιλικά....:dwarf

@ ADSLgr.com All rights reserved.