PDA

Επιστροφή στο Forum : Eγγραφή σε Conn-x TV



goldberg_da_man
12-09-10, 19:13
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

Εστω οτι βλεπουμε μια ταινια ή καποιο καναλι στο connxtv μπορουμε να γραψουμε σε καποιο εξωτερικο σκληρο ή σε καποιο dvd recorder dect αυτο που παρακολουθουμε και αν ναι πως?

:oops:

sdikr
12-09-10, 20:59
οχι δεν μπορείς έχει προστασία απο την εγγραφή

a11
13-09-10, 09:05
εγω παντως που εχω τον απλο τον PIRELLI και εχω και ενα DVD RECORDER SONY RDR-HX910, εχει και σκληρο δισκο, μια χαρα γραφει οτι θελω , ειτε μεσω σκαρτ, ειτε composite, , δεν εμφανιζει καποιο προβλημα ....

tsoukase
13-09-10, 16:13
εγω παντως που εχω τον απλο τον PIRELLI και εχω και ενα DVD RECORDER SONY RDR-HX910, εχει και σκληρο δισκο, μια χαρα γραφει οτι θελω , ειτε μεσω σκαρτ, ειτε composite, , δεν εμφανιζει καποιο προβλημα ....

Πως τα συνδέεις? Ο αποκ. πάει στην τηλεόραση, το dvdR που πάει?

a11
14-09-10, 11:06
Πως τα συνδέεις? Ο αποκ. πάει στην τηλεόραση, το dvdR που πάει?τον PIRELLI με HDMI στην tv, και το σκαρτ στο DVDR, ΑΛΛΑ εκτος αυτου αν δεν εχεις HDMI, το dvdr εχει θεσεις 2 για σκαρτ[οπως οι περισσοτερες συσκευες], ετσι απο το PIRELLI φευγει SCART προς το dvdr στην θεση VCR SCART.. και αντιστοιχα απο εκει την θεση TV SCART, προς την τηλεοραση,
με αυτον τον τροπο εχεις bypass, οταν ειναι κλειστο το dvdr..
ΔΕΝ ξερω αν σε βοηθησα , αλλιως εδω ειμαστε για διευκρινησεις

tsoukase
15-09-10, 17:57
τον PIRELLI με HDMI στην tv, και το σκαρτ στο DVDR, ΑΛΛΑ εκτος αυτου αν δεν εχεις HDMI, το dvdr εχει θεσεις 2 για σκαρτ[οπως οι περισσοτερες συσκευες], ετσι απο το PIRELLI φευγει SCART προς το dvdr στην θεση VCR SCART.. και αντιστοιχα απο εκει την θεση TV SCART, προς την τηλεοραση,
με αυτον τον τροπο εχεις bypass, οταν ειναι κλειστο το dvdr..
ΔΕΝ ξερω αν σε βοηθησα , αλλιως εδω ειμαστε για διευκρινησεις

Εχω το Tiglin συνδεδεμένο με HDMI αλλά είχα κολλήσει και δεν σκέφτηκα τη SCART θύρα του που ήταν μπροστά μου!! Νόμιζα ότι δεν βγάζει ταυτόχρονα σήμα και από τις δύο εξόδους. Σευχαριστώ! :oneup:

[DSL]MANOS
16-09-10, 08:35
Εχω το Tiglin συνδεδεμένο με HDMI αλλά είχα κολλήσει και δεν σκέφτηκα τη SCART θύρα του που ήταν μπροστά μου!! Νόμιζα ότι δεν βγάζει ταυτόχρονα σήμα και από τις δύο εξόδους. Σευχαριστώ! :oneup:
Και να μην έβγαζε θα μπορούσες να το συνδέσεις με το dvd recorder κατευθείαν και να έχεις συνδεδεμένο μόνο το dvd recorder στην TV. Φυσικά μέσω HDMI θα είναι καλύτερα σε σχέση με το scart στο dvd recorder.

tsoukase
16-09-10, 14:02
MANOS;3694836']Και να μην έβγαζε θα μπορούσες να το συνδέσεις με το dvd recorder κατευθείαν και να έχεις συνδεδεμένο μόνο το dvd recorder στην TV. Φυσικά μέσω HDMI θα είναι καλύτερα σε σχέση με το scart στο dvd recorder.

Σωστά. Εχω συνδέσει τον αποκ/τη με ενισχυτή HDMI ώστε να έχω stereo up-mix σε surround. Μια ακόμα ιδέα είναι να συνδέσω τον ενισχυτή με το dvd-R! Μου ξεκόλλησε το μυαλό... :)

atlandis
16-09-10, 14:59
Μπορείς να πάρεις την έκδοση πιρελι που έχει 250 γιγα σκληρό μέσα και να γράψεις ότι θες.. απλά σε χρεώνουν 1 φορά επιπλέον 50 ευρώ.. εγώ με βρήκα αδιάφορο, αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση..
Αν πάρω έναν επιπλέον αποκωδικοποιητή (το ψάχνω έτσι και αλλιώς για να μεταφέρω το σήμα και σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού..), υπάρχουν μοντέλα που να δέχονται το stb με wireless? Θα έχει πρόβλημα να στέλνει σε 2 συσκευές το μόντεμ?

Υπάρχει κάποια συσκευή ποιο απλή που να στέλνει τουλάχιστο το σήμα σε περισσότερες από 1 τηλεοράσεις? Έχω το τιβι στο δωμάτιο μου λόγο ότι είναι και το pc, αλλά πρέπει να βρω τρόπο να στείλω το σήμα και στο σαλόνι!! λολ

Απόσταση περίπου 15-20 μέτρα..

tsoukase
16-09-10, 17:17
Το Tilgin έχει σκληρό δίσκο (νομίζω 180 GΒ). Μετάνοιωσα που το πήρα γιατί οι εγγραφές που γίνονται σε αυτόν δεν διαβάζονται από άλλη συσκευή (πχ PC) και παίζονται μόνο από τον αποκ/τη. Ακόμα και να βγάλεις τον σκληρό νομίζω ότι τα αρχεία είναι σε άγνωστο closed-drm format.

Μπορείς να στείλεις το σήμα σε όσες συσκευές θέλεις (τουλάχιστον μέχρι πριν 2 μήνες που το είχα διαβάσει) αλλά:

1) πρέπει να γίνεται login στον ΟΤΕ από μία μοναδική συσκευή (αυτή που έχει αποθηκευμένους τους κωδικούς). Πρακτικά αυτό δε σε επηρεάζει γιατί θα βάλεις και στη 2η τους ίδιους κωδικούς.

2) το bandwidth που χρειάζεται είναι πολλαπλάσιο. Ετσι αν πχ μια συσκευή χρειάζεται 3 MBit τότε οι 2 θα χρειάζονται 6 κοκ.

3) το σήμα μπορείς άνετα να το βγάλεις από όσες και όποιες ethernet θύρες του router θέλεις ακόμα και από το wifi. Αρκεί να κάνεις "Port Mapping" τις ανάλογες θύρες να "βλέπουν" το IPTV και όχι το default. Αυτό γίνεται από το interface του router, αλλά κάνε ένα backup των settings πρώτα.

4) το καλύτερο είναι να βάλεις και την ETH3 να είναι IPTV και να μεταφέρεις το σήμα στη 2η συσκευή μέσω καλωδίων ρεύματος (powerplug). Η λύση του wifi έχει πολλά μειονεκτήματα (αχρηστεύεται το wifi, έχει προβλήματα speed και είναι δύσκολο το setup) και είναι κατάλληλη αν θέλεις να βλέπεις στην... ταράτσα...

[DSL]MANOS
16-09-10, 19:30
Εμένα με ένα παλιό power plug της netgear με max 14mbit, έχει ταχύτητες της τάξης των 40-50 ΚΒ/s και μερικές φορές κάνει και αποσυνδέσεις. Σε διαφορετικές φάσεις όμως και με καμιά 15αριά μέτρα απόσταση. + ότι παίζει μόνο στις 2 από τις 5 πρίζες που το δοκίμασα. Παρόλα αυτά μια χαρά κάνει για την δουλειά που το θέλω (σερφάρισμα :p). Σαν να σερφάρω από το κινητό μου μέσω 3G. :p

atlandis
17-09-10, 03:01
Άρα για να στείλω σήμα στο σαλόνι θα πρέπει να θυσιάσω άλλα 3 mbit.. hmmm.. υπάρχει άλλος ένας τρόπος αλλά μου έχουν πει ότι χάνει υπερβολικά από ποιότητα.. Βρήκα 10 μέτρα σκαρτ σε αγγλικό κατάστημα.. λολ.. με 2 τέτοια καθαρίζω και με μια συσκευή?

http://www.tvcables.co.uk/cgi-bin/tvcables/SC010.html

Βρίσκομαι Μυτιλήνη με αποτέλεσμα ότι πάρω, θα το παραγγειλω.. Ίσως στην τελική βολευτούμε με κονεξ μόνο στα υπνοδωμάτια και με 1 δεκάμετρο καθαρίζω εντελώς.. Δεν το είχα υπολογίσει ότι θα δυσκολευτώ στο να βρω τρόπο να μοιράσω σήμα στις τηλεοράσεις του σπιτιού.. λολ

Επίσης στην ιστοσελίδα του πιρελι έχει προτεινόμενη μια συσκευή που μοιράζει σήμα με καλώδιο κεραίας .. έχει πολλές θύρες και επιπλέον hdmi.. αυτό πώς λέγετε σαν μηχάνημα? (λολ είμαι άσχετος.. ενισχυτής?)

http://www.cytavision.com.cy/english/odiges_settop_box_pirelli.php
Στο figure 2. Τι συστηματα ειναι αυτα?

emeliss
17-09-10, 10:25
Μισό μην μπερδευτούμε.

Τα power plug κλπ είναι για να στείλουμε το ethernet σε κάποιο άλλο δωμάτιο, να βάλουμε εκεί τον αποκωδικοποιητή και να βλέπουμε ότι θέλουμε. Ο tsoukase γράφει με την λογική να έχεις 2 αποκωδικοποιητές, όχι ότι το καλύτερο για την σύνδεση και απαιτεί γνώσεις για αλλαγές στο ρούτερ.

Αν θέλουμε να στείλουμε το σήμα ήχου/βίντεο που βγάζει ο αποκωδικοποιητής σε όλες τις τηλεοράσεις που είναι πάνω στην ίδια κεραία μπορούμε να το κάνουμε εύκολα με ένα RF Modulator ρίχνοντας το σήμα σε ένα από τα ελεύθερα κανάλια. Τότε βέβαια θα βλέπουν όλοι το ίδιο πρόγραμμα.
http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=305

Αν θες να στείλεις ασύρματα το σήμα ήχου/βίντεο σε μία τηλεόραση σε άλλο χώρο τότε υπάρχει πάλι λύση. Κάποια μάλιστα επιτρέπουν να πάρουμε μαζί μας το τηλεκοντρόλ του αποκωδικοποιητή και να αλλάζουμε κανάλια από το άλλο δωμάτιο.
http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=304

Τέλος αν θέλουμε να πετάξουμε καλώδια καλό είναι να αποφύγουμε τα μακρυά scart και να χρησιμοποιούμε τα RCA. Η ποιότητα εικόνας που θα φτάσει με τα ομοαξονικά καλώδια είναι πάρα πολύ καλύτερη. Όταν δεν υπάρχουν διαθέσιμα RCA στην συσκευή παρεμβάλλουμε ένα μετατροπέα scart-rca.

atlandis
17-09-10, 11:46
Να είστε καλά όλοι για την βοήθεια.. άρα για να καταλάβω πως δουλεύει..
Το RF modulator είναι ένα είδος ενισχυτή που παίρνει σήμα από ένα αποκωδικοποιητή η βίντεο.. το μετατρέπει σε κανάλι.. και με καλώδιο κεραίας κοτσάρει πάνω στης τηλεοράσεις του σπιτιού και βλέπεις αυτό το «κανάλι», στην προκείμενη περίπτωση μας, το conn-x tv

Ναι αυτό θέλω..Και ο μιμικος φαίνετε αρκετά οικονομικό κατάστημα..


ps: Αργότερα θα βάλω και ένα πολύ καλύτερο tv box με ανοιχτές θύρες usb για να βάζω σκληρούς πάνω και να γράφω τα προγράμματα σε Open source mpg, να διαβάζεται από όλες τις συσκευές... χωρίς drm.. (αν υπάρχει).. και το πιρελι θα μπει στο κουτί του. Μου θυμίζει τα δορυφορικά πιάτα σε στυλ νόβα παλιά.. Μέχρι που βγήκαν κάτι εντελώς ξεκλείδωτοι δέκτες και έκανες ότι ήθελες..

@ ADSLgr.com All rights reserved.