PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλοήγηση σε Android-based συσκευές (κατά προτίμηση HTC)



Σελίδες : [1] 2 3

psyxakias
12-09-10, 20:18
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να μου πείτε τις προτάσεις και τις εμπειρίες σας με εφαρμογές πλοήγησης σε Android-based συσκευές, είτε για online (με χρήση data υπηρεσίας) είτε για offline (χωρίς χρήση data υπηρεσίας). Με ενδιαφέρει για χρήση σε HTC Wildfire (240x320 display) ή HTC Desire (480x800 display) συσκευές.

Εννοείται για χρήση στην Ελλάδα (άρα καλούς ελληνικούς χάρτες), δυνατότητα επιλογής διαδρομής, προαιρετική δυνατότητα φωνητικών ενημερώσεων ("στρίψτε δεξιά σε 100μ" κτλ). Κατά προτίμηση δωρεάν, χωρίς να αποκλείονται οι εφαρμογές με πληρωμή.

Thanks!

treli@ris
12-09-10, 20:31
Δωρεαν υπαρχει το Turbo GPS (http://uk.androlib.com/android.application.tpgs-v1-jpCnj.aspx) αλλα ισως ειναι με data. Επι πληρωμη, υπαρχει το κλασικο MLS Destinator.

nnn
12-09-10, 20:39
Brut maps with Navigation enabled :whistle:

daywalker06
12-09-10, 20:46
Σοβαρό πρόγραμμα δωρεάν αλλά με data είναι της Google, σε android δεν υπάρχουν ακόμα καλές επιλογές, αυτό που μέχρι τώρα ξεχώρισα είναι το NDrive με χάρτη TA.

Νikosanagn
12-09-10, 21:43
Παιδιά γνωρίζουμε τις τιμές που κυμαίνονται οι εφαρμογές πλοήγησης?

hellasyoda
12-09-10, 21:54
Μια εφαρμογή επι πληρωμή http://www.sygic.com/. Την έχω δει να δουλεύει σε n900 φαντάζομαι, δε θα έχει διαφορά και σε android. Τη θεωρώ κορυφαία.

Νικαετός
12-09-10, 22:34
Η καλύτερη εφαρμογή από όσες έχω χρησιμοποιήσει για Android είναι το Ndrive. Πολύ καλό και το Navigon.
Το sygic δεν το έχω δοκιμάσει. ;)

kadronarxis
12-09-10, 23:34
Για να καταλάβεις αν ένα πρόγραμμα gps είναι καλό, θα δοκιμάσεις και τα 4-5 προγράμματα δίνοντας σταθερή αφετηρία(το σπίτι σου π.χ) και έναν προορισμό, στον οποίο γνωρίζεις από πριν τη συντομότερη διαδρομή.

Αυτό το τέστ το έκανα με copilot 8, navigon 2.6.5, και ndrive(sygic δε δοκίμασα).
Το copilot και το ndrive είχαν μόνο δυο επιλογές για τη διαδρομή(συντομότερη και γρηγορότερη).Το navigon έχει περισσότερες επιλογές(γρήγορη-ιδανική-όμορφη-σύντομή).
Προσωπική επιλογή η ιδανική, η οποία αποδεδειγμένα είναι και η καλύτερη.
Εξηγούμαι:

Άνω τούμπα αφετηρία, προορισμός Καλαμαριά, φοίνικας.
To navigon κατευθείαν με πήγε μέσω περιφερειακού ενώ με τα υπόλοιπα έμπλεξα με στενά και φανάρια(νεκροταφεία ανατολικής κλπ.).

Navigon για μια ζωή.

RASTAVIPER
13-09-10, 09:44
Από εμπειρία σε symbian και με δοκιμή όλων των παραπάνω (sygic, ndrive,navigon) αλλά και garmin, προτείνω το Sygic ανεπιφύλακτα.
Το θεωρώ μακράν το καλύτερο παραμετροποιήσιμο πρόγραμμα από τα παραπάνω και με πολύ καλούς χάρτες.Αν υπήρχε και Garmin για Android, θα πρότεινα και το Garmin, καθώς διαθέτει τον καλύτερο χάρτη για Ελλάδα.:oneup:

riddle3
13-09-10, 09:46
Google Maps αν έχεις data να περισσεύουν, διαφορετικά Navigon.

satcur
13-09-10, 15:38
Από εμπειρία σε symbian και με δοκιμή όλων των παραπάνω (sygic, ndrive,navigon) αλλά και garmin, προτείνω το Sygic ανεπιφύλακτα.
Το θεωρώ μακράν το καλύτερο παραμετροποιήσιμο πρόγραμμα από τα παραπάνω και με πολύ καλούς χάρτες.Αν υπήρχε και Garmin για Android, θα πρότεινα και το Garmin, καθώς διαθέτει τον καλύτερο χάρτη για Ελλάδα.:oneup:

Εάν το sygic έκανε σωστές δρομολογήσεις θα ήταν ιδανικό. Για κάνε μια εύκολη διαδρομή. Θεσσαλονίκη-Ν. Μαρμαρά. για δες μήπως σε πάει από τον ανύπαρκτο-χωματόδρομο παραλιακό; Είχε ακόμα και τις Καβουρότρυπες στα pois αλλά αποδείχτηκε ότι ο δρόμος δεν υπήρχε καν. Δεν είμαι ειδικός, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να υπαρχει πολύ αερο-φωτογράφηση ή δορυφορική εικόνα στην κατασκευή του χάρτη.
Καλό software, καλός χάρτης με ερωτηματικό, αλλά δεν θα το εμπιστευόμουνα για δρομολογήσεις.
Μακάρι να το δω να βελτιώνεται και χαλάλι τα λεφτά του. Αυτό περιμένω να αγοράσω.

RASTAVIPER
13-09-10, 23:49
Εάν το sygic έκανε σωστές δρομολογήσεις θα ήταν ιδανικό. Για κάνε μια εύκολη διαδρομή. Θεσσαλονίκη-Ν. Μαρμαρά. για δες μήπως σε πάει από τον ανύπαρκτο-χωματόδρομο παραλιακό; Είχε ακόμα και τις Καβουρότρυπες στα pois αλλά αποδείχτηκε ότι ο δρόμος δεν υπήρχε καν. Δεν είμαι ειδικός, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να υπαρχει πολύ αερο-φωτογράφηση ή δορυφορική εικόνα στην κατασκευή του χάρτη.
Καλό software, καλός χάρτης με ερωτηματικό, αλλά δεν θα το εμπιστευόμουνα για δρομολογήσεις.
Μακάρι να το δω να βελτιώνεται και χαλάλι τα λεφτά του. Αυτό περιμένω να αγοράσω.
Για Θεσ/κη δεν ξέρω.
Για χρήση του Sygic σε Αθήνα και σε κάποιες χώρες στο εξωτερικό πάντως δουλεύει μια χαρά.
Έχεις την τελευταία έκδοση του προγράμματος και χάρτη?

satcur
14-09-10, 00:27
Ούτε και εγώ ξέρω για Θεσσαλονίκη τι απόδοση έχει, δεν το έχω στην κατοχή μου για να το δοκιμάσω σε περισσότερες διαδρομές. Αυτή που αναφέρω παραπάνω είναι διαδρομή που δοκίμασα όμως και άμα θέλεις δοκίμασε την και εσύ να δεις τι σου βγάζει . Αναλογίσου ότι υπάρχει μόνο ένας κύριος δρόμος στην Σιθωνία, ο περιφερειακός της και όμως έκανε λάθος στην δρομολόγηση.
Η έκδοση ήταν η 9 με χάρτη 2010.06.

vlsi
02-10-10, 00:30
+1 στο navigon

Gordito
12-10-10, 18:19
Ψαχνω και εγω κατι, αλλα μονο offline, καθως δεν εχω ακομα data plan.
Το Ndrive το κατεβασα απο το market, αλλα δεν βρηκα Ελληνικο χαρτη να κατεβασω.

Δοκιμασα ομως το Igo και απογοητευτηκα, καθως οντας σε δεξια λωριδα σε κεντρικο δρομο, αυτο νομιζε οτι ειχα στριψει!

mrsaccess
12-10-10, 18:25
Στο ndrive τους χάρτες τους κατεβάζεις μέσα από την εφαρμογή. Έχει Ελληνικούς.

Gordito
12-10-10, 18:42
Kαι ομως, σε μενα δεν δειχνει την Ελλαδα.

Αλλα δοκιμαζω τωρα το Navigon, και ενω ειμαι στην αυλη, μου λεει οτι ειμαι στο διπλα στενο!
Τοσο χαλια;

mrsaccess
12-10-10, 19:26
Το GPS δεν έχει πάντα καλή ακρίβεια, είναι όμως συνήθως αρκετή για να μπορεί να λειτουργεί το λογισμικό πλοήγησης φιλτράροντας κατάλληλα τα δεδομένα. Το πιο πιθανό είναι πως το GPS σε δείχνει πράγματι στην αυλή αλλά το navigon θεωρεί πως ως αυτοκίνητο η θέση σου είναι στο δρόμο και σε δείχνει στο σημείο που θεωρεί πως είσαι.

psyxakias
12-10-10, 19:41
Μόλις κατεβασα το NDrive και τον ελληνικό χάρτη (30 μέρες δοκιμή, αγορά €40). Θα τα δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

Navigon που το βρίσκουμε; Δε το βλέπω στο appbrain. Άκυρο το βρήκα απευθείας στο android market.

euri
12-10-10, 19:57
Kαι ομως, σε μενα δεν δειχνει την Ελλαδα.

Αλλα δοκιμαζω τωρα το Navigon, και ενω ειμαι στην αυλη, μου λεει οτι ειμαι στο διπλα στενο!
Τοσο χαλια;

Τα 10 μέτρα απόκλισης είναι αποδεκτή τιμή για το εμπορικό GPS.

psyxakias
12-10-10, 20:56
Πάνε καλά αυτοί στο Navigon; Σε βάζουν να κατεβάσεις με το ζόρι τους χάρτες όλης της Ευρώπης, που είναι 2+ GB ενώ εγώ θέλω μόνο της Ελλάδας;

Gordito
12-10-10, 20:59
Τα 10 μέτρα απόκλισης είναι αποδεκτή τιμή για το εμπορικό GPS.

Δεν ειναι μονο 10 μετρα, απο εκει που καθομουν ειναι τουλαχιστον 20.
Αυτη δεν ειναι αποδεκτη ακριβεια.

nnn
12-10-10, 22:24
10-20 μέτρα είναι απόλυτα αποδεκτή ακρίβεια για commercial GPS.

secjournalist
13-10-10, 14:54
Έχω δοκιμάσει Navigon και Ndriver σε xperia x10 mini pro. Το καλύτερο για μένα από αυτά τα δύο είναι το NDrive. Γενικά προτιμώ iGo αλλά δεν τρέχει στην συσκευή μου λόγω ανάλυσης...

diosak
14-10-10, 19:14
Έχοντας χρησιμοποιήσει και Navigon και NDrive, θεωρώ το NDrive χάλι.
Τα συν σε σχέση με το Νavigon είναι η ελληνική φωνή και οι ελληνικοί τίτλοι σε δρόμους κλπ.
Κατά τα άλλα πιο ουσιαστικά πράγματα που ψάχνουμε σε ένα GPS είναι η πολύ καλύτερη ακρίβεια του Navigon και η ταχύτητα εύρεσης σήματος.
Με το NDrive κάνει το Desire πολλαπλάσιο χρόνο μόνο και μόνο για να βρει σήμα! Αφήστε που με πετάει άπειρες φορές η εφαρμογή!
Για εμένα είναι λοιπόν Navigon δαγκωτό! Το NDrive είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων (άμα αποφασίσει να το αγοράσει κανείς)!

daywalker06
14-10-10, 19:50
Σε μένα γιατί δεν με πετάει έξω και βρίσκει σήμα πολύ γρήγορα? Τώρα αυτό που θέλω σε ένα πλοηγ
ο είναι να με πάει στον προορισμό μου σωστά και όσο το δυνατόν γρήγορα, αν κάνει μερικά sec παραπάνω για σήμα δεν θα τα χαλάσουμε.
Πάντως το κύριο και βασικό μου σύστημα για πλοήγηση δεν είναι το smartphone αλλά ένα PNA με GD.

psyxakias
14-10-10, 19:52
Δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει το Navigon ή το NDrive, οπότε αποφάσισα να τα δοκιμάσω. Παρατηρώ ότι προτείνουν κάποιοι το Navigon να έχει καλύτερη επιλογή διαδρομής, όμως εγώ έχω μερικές αρνητικές παρατηρήσεις / απορίες:
Χρειάστηκε να κατεβάσει 2+ GB από το Internet διότι κατεβάζει χωρίς επιλογή τους χάρτες από όλη την Ευρώπη (δεν ξέρω αν υπάρχει πιο light-weight έκδοση ή αν μπορείς να τους αφαιρέσεις τκ ων υστέρων)
Έχει πολύ άσχημο interface στην εμφάνιση του χάρτη (τουλάχιστον σε σχέση με destinator και NDrive)
Όταν ψάχνω ονόματα οδών που υπάρχουν σε πάνω από 1 περιοχή, εμφανίζει καμιά 10-15αρια με τους ΤΚ και την πόλη αλλά χωρίς περιοχή. Δεν αναφέρει περιοχές ή είμαι εντελώς γκάβος; (Πρέπει δηλαδή να πηγαίνω σε μία-μία στο χάρτη να δω αν είναι η σωστή περιοχή?)

Σε μερικές διαδρομές που ξέρω καλά (οκ σχετικά εύκολες) που έβαλα το NDrive και το Navigon, πάνω κάτω τα ίδια μου έβγαλαν. Απλά με το Navigon ψαχνόμουν να βρω τον ΤΚ πρώτα. Γενικότερα προσαρμόστηκα στο interface του NDrive ευκολότερα.

Περιμένω τις απόψεις σας, ειδικά από χρήστες Navigon διότι μπορεί να το αδίκησα. :rolleyes:

netlag
12-11-10, 03:09
θα ελεγα το CoPilot live. Σφαιρα, πολυ ομορφη απεικονηση, απειρες δυνατοτητες αλλα περιεργο μενου.
Στα αρνητικα οτι ο χαρτης ειναι μονο Navtek.

Το nDrive πολυ καλο, αλλα αξιζει μονο η εκδοση με τον χαρτη ευρωπης (περιεχει και ελλαδα) γιατι ειναι της Teleatlas. Ο ελληνικος αποκλειστικα ειναι Navtek.

To navigon ειναι γρηγορο και ομορφο, αλλα εχει αστειες δυνατοτητες. Ειναι πετσοκομενο, λες και ειναι demo.

Το igo, παιζει μονο σε χαμηλες αναλυσης qvga νομιζω, και αλλωστε συντομα απο οτι διαβασα καπου, θα γινει overhaul απο τη μαμα εταιρια.

Υπομονη, βγανει συντομα το Don't Panic απο Mireo, με GeoIntelligence χαρτες και λεγεται οτι θα ειναι οτι πιο σφαιρα υπαρχει. Φυσικα cross platform. Ειδικα για ελλαδα θα ειναι καταπληκτικο.

........Auto merged post: Tony_Montana πρόσθεσε 5 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Με το NDrive κάνει το Desire πολλαπλάσιο χρόνο μόνο και μόνο για να βρει σήμα! Αφήστε που με πετάει άπειρες φορές η εφαρμογή!
Για εμένα είναι λοιπόν Navigon δαγκωτό! Το NDrive είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων (άμα αποφασίσει να το αγοράσει κανείς)!

RUU_Bravo_Froyo_HTC_WWE_2.29.405.2_Radio_32.49.00. 32U_5.11.05.27_release_151783

ειναι το latest official ruu, που περιεχει και το latest radio. Φυσικα υπαρχουν και cooked roms που ειναι prerooted.

Οπως και να χει, δοκιμασε να κατεβασεις το gps status απο το market, κανε reset τα A-GPS data, και ξανακατεβαστα, και λογικα το gps θα κλειδωνει σφαιρα.

mob
12-11-10, 09:50
Τα 10 μέτρα απόκλισης είναι αποδεκτή τιμή για το εμπορικό GPS.


Δεν ειναι μονο 10 μετρα, απο εκει που καθομουν ειναι τουλαχιστον 20.
Αυτη δεν ειναι αποδεκτη ακριβεια.


10-20 μέτρα είναι απόλυτα αποδεκτή ακρίβεια για commercial GPS.


Η ακρίβεια θέσης δεν είναι ευθύνη που προγράμματος πλοήγησης αλλά κύρια των δορυφόρων που είναι ορατοί τη δεδομένη χρονική στιγμή και της γεωμετρίας που αυτοί έχουν. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως τα αποτελέσματα της επίλυσης είναι ικανοποιητικά με κατ ελάχιστο 5 δορυφόρους GPS καλής γεωμετρίας. Τα 10 μέτρα δεν είναι απλώς αποδεκτή ακρίβεια για navigation, είναι το βέλτιστο ονομαστικό του συστήματος. Διαβάστε σχετικά και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=434582).

----

Επί του θέματος, το google maps όταν χρησιμοποιείται για navigation τι data traffic δημιουργεί σε μία, έστω, ώρα λειτουργίας ?

euri
12-11-10, 10:17
Η ακρίβεια θέσης δεν είναι ευθύνη που προγράμματος πλοήγησης αλλά κύρια των δορυφόρων που είναι ορατοί τη δεδομένη χρονική στιγμή και της γεωμετρίας που αυτοί έχουν.

Oui :p

Είπε κανείς κάτι διαφορετικό; :what:

Αν σε μπέρδεψε το "εμπορικό", τότε αντικατάστησέ το με το "εμπορικής" ή "πολιτικής" χρήσης, σε αντιδιαστολή με το "στρατιωτικής" χρήσης.

mob
12-11-10, 10:24
Απλά επισήμανα το πως και το γιατί ;)

daywalker06
12-11-10, 10:25
Η ακρίβεια θέσης είναι και ευθύνη του προγράμματος που με τους κατάλληλους αλγόριθμους μειώνει αρκετά το "λαθος" των δορυφόρων.

mob
12-11-10, 10:41
Η ακρίβεια θέσης είναι και ευθύνη του προγράμματος που με τους κατάλληλους αλγόριθμους μειώνει αρκετά το "λαθος" των δορυφόρων.

Άμα ξέρεις κανένα μαγικό, πες το να βγάλουμε λεφτά :p

Το μόνο που κάνει το πρόγραμμα πλοήγησης είναι να υπολογίζει την πιθανή διαδρομή που θα έχει ο κινητός δέκτης χρησιμοποιώντας διάφορους αλγόριθμους παραδοχών, αυτό δεν είναι μείωση των σφαλμάτων, είναι υποθέσεις, ο υπολογισμός καταλήγει κατ ανάγκη σε μονοδιάστατη λύση. Η συμεταβλητότητα στον υπολογισμό της απόλυτης θέσης παραμένει μέσα σε έλλειψη, η μεγίστη ακτίνα της οποίας σε καμία περίπτωση δεν είναι μικρότερη των ονομαστικών 10 μέτρων.

Εάν αναφέρεσαι σε εφαρμογή διορθώσεων μέσω EGNOS, δεν έχουμε ακόμα κάλυψη στον Ελληνικό χώρο, σε αυτή την περίπτωση το σύστημα μεταδίδει διορθώσεις και ναι, βελτιώνει την ακρίβεια κατά πολύ, ακόμα και στα 5 μέτρα ή λιγότερο αλλά και πάλι οι 5 δορυφόροι GPS κατάλληλης γεωμετρίας είναι απαραίτητοι.

daywalker06
12-11-10, 12:30
Ακόμα και όπως το λές το πρόγραμμα συμβάλει. Δεν υπάρχει κάποιο μαγικό, το "λάθος" είναι εσκεμμένο για εμπορική ή πολιτική χρήση. Το πρόγραμμα προσπαθεί να το μειώσει.

ardi21
12-11-10, 15:16
Πάνε καλά αυτοί στο Navigon; Σε βάζουν να κατεβάσεις με το ζόρι τους χάρτες όλης της Ευρώπης, που είναι 2+ GB ενώ εγώ θέλω μόνο της Ελλάδας;

Eλα μου ντε... Μολις το ειδα φρικαρα και φυσικα δεν το δοκιμασα.

Εγω χρησιμοποιω το ndrive και γενικα ειμαι ικανοποιημενος. Γρηγορη αποκριση και καλο στην πλοηγηση απ'οσο εχω δει. Βεβαια το χρησιμοποιω πολυ αραια ειναι η αληθεια.

Παντως το gps του εχει ενα θεματακι στο να κλειδωσει δορυφορους. Αργει.

Ειχα βαλει και το copilot αλλα στο κινητο μου (wildfire) κολλαγε απιστευτα οποτε το εβγαλα στο 15λεπτο.

treli@ris
12-11-10, 15:19
Δοκιμασα το ndrive σε galaxy 3 και εμεινα πολυ ικανοποιημενος για πλοηγηση σε επαρχια. Αργει το λοκαρισμα των δορυφορων αλλα με ενεργοποιημενη την υποβοηθηση αυτο ξεπερνιεται.

mrsaccess
12-11-10, 16:19
Επί του θέματος, το google maps όταν χρησιμοποιείται για navigation τι data traffic δημιουργεί σε μία, έστω, ώρα λειτουργίας ?
Το χρησιμοποίησα μια φορά για ταξίδι 120χλμ, Εύβοια - Αθήνα, με δορυφορικούς χάρτες (περισσότερα δεδομένα). Για αυτά τα 90 λεπτά χρειάστηκε περίπου 15-20MiB. Βέβαια η διαδρομή ήταν απλή λόγω εθνικής οπότε δεν χρειαζόταν το πρόγραμμα να ζουμάρει πολύ στο χάρτη.
Επίσης με το brut mod έχεις caching στην SD, επομένως δεν ξανακατεβάζεις δεδομένα που έχεις κατεβάσει.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 5 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ωωωω! Μόλις είδα πως βγήκε brut mod για τους Google Maps 4.6. Υποστηρίζει πλέον και χειροκίνητο κατέβασμα χαρτών από τον υπολογιστή με το Mobile Atlas Creator.

mob
12-11-10, 16:46
Θενκιου :worthy::worthy::worthy:

secjournalist
12-11-10, 17:03
Το χρησιμοποίησα μια φορά για ταξίδι 120χλμ, Εύβοια - Αθήνα, με δορυφορικούς χάρτες (περισσότερα δεδομένα). Για αυτά τα 90 λεπτά χρειάστηκε περίπου 15-20MiB. Βέβαια η διαδρομή ήταν απλή λόγω εθνικής οπότε δεν χρειαζόταν το πρόγραμμα να ζουμάρει πολύ στο χάρτη.
Επίσης με το brut mod έχεις caching στην SD, επομένως δεν ξανακατεβάζεις δεδομένα που έχεις κατεβάσει.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 5 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ωωωω! Μόλις είδα πως βγήκε brut mod για τους Google Maps 4.6. Υποστηρίζει πλέον και χειροκίνητο κατέβασμα χαρτών από τον υπολογιστή με το Mobile Atlas Creator.

Στο Mobile atlas Creator ποιά Zoom levels αρκούν για αξιοπρεπή πλοήγηση? Επίσης βολεύει το Google Maps ή Google Hybrid. Ευχαριστώ και για την επισήμανση του mod :D

mrsaccess
12-11-10, 17:27
Έχω φτιάξει χάρτες αλλά για το rmaps που δεν προσφέρει πλοήγηση οπότε δεν γνωρίζω με σιγουριά. Γενικά καλύτερα να περιορίζεσαι στη πόλη σου για να κρατάς το μέγεθος -σχετικά- μικρό. Επίσης οι πιο χρήσιμοι χάρτες είναι οι απλοί google maps ή εναλλακτικά της microsoft. Στους δορυφορικούς δεν φαίνονται καλά οι δρόμοι και έχουν και μεγαλύτερο μέγεθος.

Τώρα δεν θυμάμαι και καλά (και μου έχει χαλάσει και η μεγάλη SD και δεν έχω τους χάρτες στο κινητό) αλλά νομίζω πως το level 17 είναι αρκετό για καλή πλοήγηση, ενώ ακόμη και στο 16 δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορείς να το δεις μόνος σου κάνοντας ζουμ στα αντίστοιχα level.

secjournalist
12-11-10, 17:34
Έχω φτιάξει χάρτες αλλά για το rmaps που δεν προσφέρει πλοήγηση οπότε δεν γνωρίζω με σιγουριά. Γενικά καλύτερα να περιορίζεσαι στη πόλη σου για να κρατάς το μέγεθος -σχετικά- μικρό. Επίσης οι πιο χρήσιμοι χάρτες είναι οι απλοί google maps ή εναλλακτικά της microsoft. Στους δορυφορικούς δεν φαίνονται καλά οι δρόμοι και έχουν και μεγαλύτερο μέγεθος.

Τώρα δεν θυμάμαι και καλά (και μου έχει χαλάσει και η μεγάλη SD και δεν έχω τους χάρτες στο κινητό) αλλά νομίζω πως το level 17 είναι αρκετό για καλή πλοήγηση, ενώ ακόμη και στο 16 δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορείς να το δεις μόνος σου κάνοντας ζουμ στα αντίστοιχα level.


Κάποιο level δηλαδή περιέχει και τα παρακάτω ή πρέπει να επιλέξω 0-17

mrsaccess
12-11-10, 17:40
Πρέπει να τα επιλέξεις όλα. Επειδή όμως το μέγεθος αυξάνεται εκθετικά, όλα τα υπόλοιπα μαζί θα είναι αρκετά μικρότερα από το 17 μόνο του.

psyxakias
14-11-10, 02:15
Επί του θέματος, το google maps όταν χρησιμοποιείται για navigation τι data traffic δημιουργεί σε μία, έστω, ώρα λειτουργίας ?Αθήνα-Χαλκίδα απόψε, στατιστικα google maps πλοήγηση:
- 73 χλμ σε 60 λεπτά
- 10 MB data (8.5 down, 1.5 up)
- 30% κατανάλωση μπαταρίας (5% ανά 10 λεπτά)
- κρασάκι, μεζέδες, γαρίδες σαγανάκι, κτλ κτλ

mob
14-11-10, 11:42
Δεν είναι πολλά, για περιστασιακή χρήση, αλλά δε την παλεύει χωρίς 3G, πέρασα brut, με διατήρηση του native maps και μένει να βάλω χάρτες και να το δοκιμάσω

Ο εκλογικός meta-μαραθώνιος επιβάλλεται :p

mrsaccess
14-11-10, 17:24
Ακόμη και με χάρτες θα χρειαστείς internet, η κίνηση όμως λογικά θα είναι ελάχιστη.

Gordito
14-11-10, 17:36
Με Navigon παντως εχω πολα ζορια, κυριως να βρω την οδο που θελω.
Πx ψαχνω την Αυγης στο Νεο Ηρακλειο και δεν την βρισκει με τιποτα.
Αν ομως πατησω Αθηνα->Αυγης μου βγαζει 40 οδους, και δε μου λεει σε ποια περιοχη ειναι, αλλα εχει ΤΚ.

Απαραδεκτον.

Ο xαρτης του ομως ειναι πολυ καλος, εχει πολλα POI

psyxakias
14-11-10, 21:22
Με Navigon παντως εχω πολα ζορια, κυριως να βρω την οδο που θελω.
Πx ψαχνω την Αυγης στο Νεο Ηρακλειο και δεν την βρισκει με τιποτα.
Αν ομως πατησω Αθηνα->Αυγης μου βγαζει 40 οδους, και δε μου λεει σε ποια περιοχη ειναι, αλλα εχει ΤΚ.Ακριβώς αυτό με είχε απογοητεύσει και εμένα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3749292&postcount=27)

mrsaccess
14-11-10, 21:33
Γενικά η αναζήτηση διευθύνσεων είναι μεγάλο πρόβλημα στα περισσότερα λογισμικά. Ως τώρα καλύτερο από τα offilne βρίσκω το NDrive, δεν μου έχει λείψει ποτέ κάτι από την αναζήτησή του. Ως το απόλυτα καλύτερο στο τομέα της αναζήτησης βρίσκω το Google Maps Navigation, όμως η αναζήτηση πρέπει να γίνεται μέσα από το Google Maps και όχι μέσα από το Navigation.

Gordito
14-11-10, 21:42
Mε το Ndrive ειχα θεμα με το να βρω Ελληνικο χαρτη.

mrsaccess
14-11-10, 21:47
Αφού το κατεβάζεις μέσα από το ίδιο πρόγραμμα. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.