PDA

Επιστροφή στο Forum : σχετικα με τη voip τηλεφωνια της



san
13-09-10, 01:31
( συγνωμη για το τιτλο, δεν εβρισκα καλυτερο :( )

εχω το hol double-play και ο τηλεφωνικος αριθμος μου ειναι μεσω voip τηλεφωνιας. στις ρυθμισεις ομως του router για voip τηλεφωνια αν δε κανω λαθος δεν εχω βαλει τιποτα ( με τη εννοια οτι ηταν περασμενες απο μονες τους )

στο κινητο μου εχω ενα προγραμμα ( το fring ) για voip τηλεφωνια. υπαρχει τροπος να βαλω το "σταθερο" μου αριθμο στο κινητο ή γενικα σε καποιο αλλο προγραμμα voip και να συνδεεται ομως απο διαφορετικη συνδεση internet ?

καμια ιδεα ? λογικα οι κωδικοι πρεπει να ειναι στανταρ , αν ηταν με καποιο acount θα γινοταν 100% . αλλα μαλλον καπου κανω λαθος...

jkoukos
13-09-10, 15:14
Όχι δεν γίνεται. Η σύνδεση δένεται με τη MAC Address του router που δίνει η HOL (FritzBox-Netfaster).
Ακόμα και ίδιο router να αλλάξεις στο σπίτι σου, θέλεις είτε το configuration file, είτε αναμονή περίπου 18 ωρών για να συνδεθεί η τηλεφωνία.

bpapad81
14-09-10, 11:22
το σταθερο δεν μπορεις να το εχεις στο κινητο σου,
αλλα μπορεις να εχεις αλλον voip αριθμό, πχ απο viva....

san
14-09-10, 13:11
εχω ηδη λογαρισμο στη omnivoice.eu με κανονικο σταθερο αριθμο. ( για τη viva που αναφερεις ειχα διαβασει τους ορος της αλλα και τιμολογιση και δεν μου αρεσαν καθολου)
ηθελα να παρω το αριθμο μαζι μου για 10 μερες που θα εφευγα, αλλα απο απο οτι λεει ο "jkoukos" δε γινεται.
ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

sktheo
21-09-10, 17:31
Όχι δεν γίνεται. Η σύνδεση δένεται με τη MAC Address του router που δίνει η HOL (FritzBox-Netfaster).
Ακόμα και ίδιο router να αλλάξεις στο σπίτι σου, θέλεις είτε το configuration file, είτε αναμονή περίπου 18 ωρών για να συνδεθεί η τηλεφωνία.


Η μεγαλυτερη βλακεια που μπορουσε να κανει με τη MAC Address! :down:
Ενα ψαξιμο στο ιντερνετ και ολα αλλαζουν...

jkoukos
21-09-10, 18:59
Δηλαδή τι θα μπορούσε ν' αλλάξει;

sdikr
21-09-10, 22:14
Η μεγαλυτερη βλακεια που μπορουσε να κανει με τη MAC Address! :down:
Ενα ψαξιμο στο ιντερνετ και ολα αλλαζουν...

Ναι αλλά το vc που το πας;

@ ADSLgr.com All rights reserved.