PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυγχρονισμοί μετά από αναβάθμιση σε 24άρα



thouvou13
13-09-10, 17:20
Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας σε κάτι γιατί δεν γνωρίζω και πολλά από τεχνολογία. Αναβάθμισα την περασμένη βδομάδα τη σύνδεση του Ίντερνετ (ΟΤΕnet Conn-X) από τα 2mbps στα 24mbps γιατί ήθελα καλύτερη ταχύτητα download. Δυστυχώς αντιμετωπίζω 2 ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα.
1) Δεν έχω δει καμιά τρελή διαφορά στο downloadspeed, δηλαδή από εκεί που κατέβαζα με utorrent κατά μέσο όρο γύρω στα 180kb/s τώρα κατεβάζω με μέσο όρο 250kb/s. (για αρχεία του ίδιου μεγέθους και με ίδια αναλογία seeders/leechers)
2)Το ακόμα πιο ενοχλητικό είναι ότι κάθε λίγο και λιγάκι (μπορεί να γίνει πολλές φορές μέσα στη μέρα) κόβεται η σύνδεση (μου βγάζει μήνυμα "Your DSL connection is down") και μετά από λίγα δευτερόλεπτα το router συγχρονίζει ξανά και μπορώ να συνεχίσω την πλοήγηση. Μάλιστα ο αδερφός μου που παίζει ένα online game (Lord of the Rings 2) δεν έχει κατορθώσει να ολοκληρώσει παιχνίδι μετά την αναβάθμιση της γραμμής γιατί μετά από 5-10 λεπτά παιχνιδιού το παιχνίδι παγώνει και μόλις το κλείσει του βγάζει μήνυμα "lost connection".
Πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει. Πήρα το 1242 και μου είπαν κάτι φίδια ότι φταίει η καλωδίωση του τηλεφώνου και του router αλλά μέχρι να γίνει το upgrade ούτε πρόβλημα υπήρχε ούτε τίποτα. Αν ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει θα εκτιμούσα πολύ μια βοήθεια.

Υ.Γ: Είμαι Αθήνα (περιοχή Αιγάλεω).Έκανα reset και στο modem (Speedtouch 585 v6) αλλά καμία βελτίωση...

edit Επειδή είδα ότι σε κάποια μηνύματα ζητάτε στατιστικά γραμμής (αν τα βρήκα σωστά), τα δικά μου είναι αυτά...

Uptime: 0 days, 0:59:32
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 903 / 10.582
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,93 / 3,88
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / -51,4294967291
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 14,0 / 29,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 10,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / GSPN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 759 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 1 / 498
HEC Errors (Up/Down): 0 / 358

tasanas
16-09-10, 00:24
Το πρόβλημα σου είναι οι αποσυνδέσεις. Από συγχρονισμό είσαι εντάξει σε σχέση με τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου. Ενόχλησε τους λίγο για να μη σου ρίξουν απλά το SNR κρίμα να μην ψαχτεί το θέμα.

valen_gr
16-09-10, 03:16
αλλά μέχρι να γίνει το upgrade ούτε πρόβλημα υπήρχε ούτε τίποτα.

Και? Δεν σημαινει τιποτα απολυτως αυτο.

thouvou13
16-09-10, 23:14
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δοκίμασα τα πάντα... Άλλαξα συνδεσμολογία, άλλαξα router (δοκίμασα και το Sagem), έκανα reset, πήρα το 1242 και μου τσέκαραν τη γραμμή, μου κατέβασαν την ταχύτητα σε 12 Mbps αλλά και πάλι κόβεται η σύνδεση... Δυστυχώς τη Δευτέρα θα ζητήσω υποβάθμιση σε 2 Mbps...

xmperop1
16-09-10, 23:43
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δοκίμασα τα πάντα... Άλλαξα συνδεσμολογία, άλλαξα router (δοκίμασα και το Sagem), έκανα reset, πήρα το 1242 και μου τσέκαραν τη γραμμή, μου κατέβασαν την ταχύτητα σε 12 Mbps αλλά και πάλι κόβεται η σύνδεση... Δυστυχώς τη Δευτέρα θα ζητήσω υποβάθμιση σε 2 Mbps...

Να δηλώσεις βλάβη στο 121 να ελεγχθεί η γραμμή σαν χαλκός, συνδεσμολογία και αν μπορέσουν να ρίξουν και μια ματιά στο χώρο σου ακόμα καλύτερα.
Μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις.

mmari
17-09-10, 12:09
Αναβαθμίστηκα και εγώ χθες απο 2 σε 24 και είχα συνεχείς αποσυνδέσεις καθε 1 λεπτό.
Αλλαξα το πρωτόκολλο από PPPoE σε PPPoA και σταμάτησαν οι αποσυνδέσεις.
Δεν σημαίνει οτι κατι τέτοιο θα δουλέψει και σε σένα.
Το ίδιο αποτέλεσμα είχα με PHILIPS 5722 και με SAGEM 1540.
Η αλλη λύση είναι να το βάλεις να συγχρονίζει σε ADSL (G992.1) αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έχεις μέγιστο downstream 8000 kbps.

atlandis
17-09-10, 19:44
Είχα και εγώ θέμα αλλά μετά από μετακόμιση.. ξεκουμπώνει το adsl και δεν μπορεί να μπει ιντερνέτ.. ήρθαν πριν 3 ημέρες έλεγξαν τον εξοπλισμό και μου είπαν ότι δεν είναι θέμα μηχανημάτων.. Άρα σε εμένα φταίει η πόρτα.
Περιμένω τώρα να μου αλλάξουν πόρτα γιατί με ταλαιπωρεί να χάνει την σύνδεση και γραμμή 3-4-5 φορές την ημέρα.
Αν και μπορώ να πω ότι είδα αλλαγή από σήμερα μιας και το μόντεμ κούμπωσε στα 14.200 και έμεινε εκεί όλη μέρα χωρίς προβλήματα.. Πριν κούμπωνε το ανώτερο στα 13.200 και συνεχώς κάθε φορά που έχανε την γραμμή, άλλαζε και ταχύτητα, 11-12-13 μαξ..
Πες να τσεκάρουν την πόρτα σου η τον εξοπλισμό..


Uptime: 0 days, 7:12:09
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 863 / 14.261
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,5 / 22,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 19,0 / 10,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 21.563
CRC Errors (Up/Down): 0 / 6
HEC Errors (Up/Down): 25.243 / 7

Σβήνουν όλα τα λαμπάκια του μόντεμ, σαν να κάνει ρεσετ.. ο τεχνικώς του ΟΤΕ είπε ότι δεν τον φοβίζει αυτή η συμπεριφορά του μόντεμ..εσείς τι λέτε? Thomson v7

Zakk
17-09-10, 20:25
Εγώ πάντως έριξα το ADSL mode σε G.DMT και από εκεί που κλείδωνε πάνω από 10mbit αλλά με πέταγε κάθε 10 λεπτά, τώρα κλειδώνει στα 8mbit με καλό SNR και attenuation, και οπότε πια η γραμμή σταθεροποιήθηκε ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.