PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιοπιστία στην περιοχή Άνω Πατησίων - Κυπριάδου;



OctoJob
14-09-10, 11:53
Καλημέρα στο forum.

Αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιος χρήστης που να διαμένει στην περιοχή Άνω Πατησίων - Κυπριάδου (πλησίον του σταθμού και ανεβαίνοντας την Αγίας Λαύρας) ο οποίος να είναι συνδρομητής Forthnet, κατά προτίμηση συνδεδεμένος με το κέντρο της Αλυσίδας. Ο λόγος για τον οποίο ρωτάω είναι ότι διαμένω και εγώ στην περιοχή αυτή, είμαι συνδεδεμένος στην Αλυσίδα και θέλω να πάρω πληροφορίες για το πόσο αξιόπιστος είναι ο πάροχος στην περιοχή αυτή.

Ένας φίλος μένει κάποια οικοδομικά τετράγωνα μακριά μου, προς Γαλάτσι, είναι συνδρομητής Forthnet και είναι πολύ ευχαριστημένος. Είναι όμως συνδεδεμένος στο κέντρο του Γαλατσίου, και όχι της Αλυσίδας. Ο ίδιος επιμένει ότι η αξιοπιστία που μπορώ να περιμένω από τη γραμμή δεν έχει να κάνει με το κέντρο, αλλά με την απόσταση που έχω από το DSLAM και από το θόρυβο που υπάρχει στις καλωδιώσεις γύρω από το σπίτι μου.

Έχω 30db downstream attenuation και χρησιμοποιώντας το εργαλείο Speedmeter του site βρήκα ότι το κοντινότερο DSLAM βρίσκεται στα 2 χιλιόμετρα από το σπίτι μου.

Κάποια πληροφορία;

Ευχαριστώ πολύ

Georgevtr
14-09-10, 12:50
2 km γεωγραφικά,οπότε υπολόγισε γύρω στα 2,5-3 χιλ καλωδίωσης.Ωχ παναγίτσα μου.....

OctoJob
14-09-10, 19:23
2 km γεωγραφικά,οπότε υπολόγισε γύρω στα 2,5-3 χιλ καλωδίωσης.Ωχ παναγίτσα μου.....

Με τον ΟΤΕ δεν έχω προβλήματα αστάθειας πάντως. Δεν ξέρω τί να περιμένω βέβαια από τη Forthnet, εξ' ού και ο λόγος για τον οποίο δημιούργησα το thread.

bezoss
14-09-10, 22:42
Βιζυηνού τηλέφωνο μια χαρά. Νετ οκ ανάλογα με τις μέρες. Εγω συγχρονίζω στα 17000+ παντως. Γενικά είμαι ευχαριστημένος.

thePrince
14-09-10, 22:58
Λ. Ηρακλείου κ Ορφανίδου, αργά και σταθερά! Συγχρονίζω στα 15-16.000 kbps αλλά δουλεύει 360 μέρες το χρόνο!

deniSun
15-09-10, 16:56
Το πόσο θα κλειδώνει το ρούτερ έχει σχέση με την ποιότητα της δικιάς μας γραμμής και όχι του δίπλα, του πάνω, του κάτω ή του απέναντι.

Andreaslar
15-09-10, 19:40
Βιζυηνού τηλέφωνο μια χαρά. Νετ οκ ανάλογα με τις μέρες. Εγω συγχρονίζω στα 17000+ παντως. Γενικά είμαι ευχαριστημένος.

Γείτονας του συμφορουμίτη, ~18500kpbs το κλείδωμα, ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΗ γραμμή (uptime 20+ μέρες).

Πραγματικό download 1,6mB/s

bezoss
15-09-10, 19:52
Γείτονας του συμφορουμίτη, ~18500kpbs το κλείδωμα, ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΗ γραμμή (uptime 20+ μέρες).

Πραγματικό download 1,6mB/s

Και γω Uptime τελευταία φορά είχα 20 μέρες! και το έβγαλα από την πρίζα γιατί έπρεπε να το μετακινήσω! αλλά πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου.

ΥΓ>>Πάντως το Youtube Μου σέρνεται πολύ γενικά, σπάνια πάει απροβλημάτιστα.

silegav
16-09-10, 22:50
Σύμφωνα με το εργαλειάκι του adslgr (πολύ χρήσιμο :oneup:) τα 2km που αναφέρεις αντιστοιχούν (προσεγγιστικά και υποθετικά) σε attn 30, το οποίο με τη σειρά του μπορεί να σου δώσει ταχύτητες (μέχρι και υπό προϋποθέσεις) 15MB.

Από εκεί και πέρα, η ταχύτητα που θα έχεις εξαρτάται από μια σειρά παραγόντων (γραμμή, καλωδίωση, κλπ). Πάντως αφού όσοι απάντησαν παραπάνω αναφέρουν ότι είναι χαρούμενοι από τη Forthnet και ότι έχουν σταθερή γραμμή, μάλλον καλά θα είναι και για σένα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.