PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Fujitsu υπόσχεται να λανσάρει στην αγορά το 2012 ασύρματο φορτιστή



nm96027
15-09-10, 10:30
H Fujitsu ανακοίνωσε την περασμένη Δευτέρα πως ξεπέρασε τελικά τις σχεδιαστικές δυσκολίες που αντιμετώπισε στον μηχανισμό ασύρματης φόρτισης ηλεκτρονικών συσκευών και πως σκοπεύει να χρησιμοποιήσει την τεχνολογία αυτή σε προϊόντα που κυκλοφορήσουν στην αγορά το 2012.

Η γενική ιδέα που έχει απασχολήσει πολλές εταιρείες και οργανισμούς όπως την Intel και το MIT, είναι η δυνατότητα φόρτισης μίας συσκευής με την απλή τοποθέτηση της σε μία επιφάνεια (πχ ένα γραφείο) χωρίς την χρήση καλωδίων. Ωστόσο η Fujitsu έχει πιο φιλόδοξα σχέδια: να μεταδώσει ενέργεια μέσα στο κουτί ενός υπολογιστή ή να φορτίσει ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο.

77067Η Fujitsu Labarotaries μελετά από το 2006 την τεχνολογία με την ονομασία "μαγνητικός συντονισμός" η οποία εκμεταλλεύεται την μαγνητική επαγωγή με την χρήση πηνίου. Όμως στην πορεία συνάντησε αρκετές δυσκολίες αφού σημειώνονται, όπως είναι φυσικό, διάφορα προβλήματα από άλλες ηλεκτρονικές διατάξεις που είναι μέσα στον υπολογιστή και γενικότερα την ηλεκτρονική συσκευή που πρέπει να φορτίσει. Όσο μικρότερη είναι η συσκευή, μεγαλώνει η πυκνότητα των διατάξεων και αυξάνεται η δυσκολία εφαρμογής της.

Η τεχνική που δοκιμάστηκε έχει απόδοση -μέσα στην ακτίνα του φορτιστή- 85% σύμφωνα με την εταιρεία, σε 150 δοκιμές.


"Αυτό που έκανε η Fujitsu Labarotaries είναι να αναπτύξει μία τεχνολογία η οποία μειώνει δραματικά τον απαιτούμενο χρόνο σχεδίασης ασύρματων φορτιστών και επιπλέον να επιτρέψει την βελτιστοποίηση στον σχεδιασμό", ανακοίνωσε η εταιρεία.


Πηγή: Cnet (http://news.cnet.com/8301-30685_3-20016182-264.html)

Msot
15-09-10, 11:18
ωχ! ρεύματα στον αέρα , αν δεν σαπίσουν όλες οι συσκευές μπορεί και να δουλέψει :D

GTX
15-09-10, 11:19
Για την υγεία να δούμε ποιές θα είναι οι επιπτώσεις...

Xadiaris
15-09-10, 11:30
Για την υγεία να δούμε ποιές θα είναι οι επιπτώσεις...

Η τεχνική που δοκιμάστηκε έχει απόδοση -μέσα στην ακτίνα του φορτιστή- 85%

Το άλλο 15% τις μαγνητικής ενεργείας που πάει νομίζεις.

mirtiano
15-09-10, 12:02
Χμμμ :hmm:

Εαν σκεφτουμε οτι σε καθε προϊον λογισμικου ή υλικου οι πρωτες εκδοσεις εχουν προβληματα ή κενα ασφαλειας,που διορθωνονται αργοτερα με ενημερωσεις στο πρωτο και νεα μοντελα στο δευτερο (υλικο),και επειδη εδω εχουμε να κανουμε με ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια μεταφορας ισχυος,επιτρεψτε μου να σκεφτω πονηρα,και να αγνοησω τα 5 πρωτα μοντελα.Εαν εσεις που θα τα αγορασετε επιζησετε,τοτε θα αγορασω το εκτο σε σειρα μοντελο (που υποτιθεται οτι θα ειναι πιο βελτιωμενο/διορθωμενο),αν αποφασισω οτι μου ειναι απαραιτητος ενας ασυρματος φορτιστης.

Εχει παραγινει το κακο με την ασυρματη πλευρα της τεχνολογιας,σε λιγο θα εχουμε και τα ασυρματα πηρουνοκουταλα μεταφορας φαγητου :wall: για να γλυτωνουμε την κινηση-δρομολογιο πιατο-στομα,πιατο-στομα. :rofl:

Δεν κοιτανε τι θα κανουν με την στασιμοτητα της εξελιξης στις μπαταριες λεω εγω,αντι να ασχολουνται με τριχες (τριχες=μεταφορα ισχυος με ασυρματο τροπο σε μια ακτινα πχ 10 μετρων απο την πριζα,σιγα την διευκολυνση).Αν λεω αν κοιταγανε να φτιαξουν μια μπαταρια που να φορτιζει με στατικο ηλεκτρισμο στο πουθενα,εκει που δεν υπαρχει ηλεκτρισμος και ο ηλιος ειναι σπανιος,κι ας ειναι και αργη φορτιση.Δεν θα ηταν πιο χρησιμο αυτο;

nnn
15-09-10, 12:35
Χμμμ :hmm:

Εαν σκεφτουμε οτι σε καθε προϊον λογισμικου ή υλικου οι πρωτες εκδοσεις εχουν προβληματα ή κενα ασφαλειας,που διορθωνονται αργοτερα με ενημερωσεις στο πρωτο και νεα μοντελα στο δευτερο (υλικο),και επειδη εδω εχουμε να κανουμε με ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια μεταφορας ισχυος,επιτρεψτε μου να σκεφτω πονηρα,και να αγνοησω τα 5 πρωτα μοντελα.Εαν εσεις που θα τα αγορασετε επιζησετε,τοτε θα αγορασω το εκτο σε σειρα μοντελο (που υποτιθεται οτι θα ειναι πιο βελτιωμενο/διορθωμενο),αν αποφασισω οτι μου ειναι απαραιτητος ενας ασυρματος φορτιστης.

Εχει παραγινει το κακο με την ασυρματη πλευρα της τεχνολογιας,σε λιγο θα εχουμε και τα ασυρματα πηρουνοκουταλα μεταφορας φαγητου :wall: για να γλυτωνουμε την κινηση-δρομολογιο πιατο-στομα,πιατο-στομα. :rofl:

Δεν κοιτανε τι θα κανουν με την στασιμοτητα της εξελιξης στις μπαταριες λεω εγω,αντι να ασχολουνται με τριχες (τριχες=μεταφορα ισχυος με ασυρματο τροπο σε μια ακτινα πχ 10 μετρων απο την πριζα,σιγα την διευκολυνση).Αν λεω αν κοιταγανε να φτιαξουν μια μπαταρια που να φορτιζει με στατικο ηλεκτρισμο στο πουθενα,εκει που δεν υπαρχει ηλεκτρισμος και ο ηλιος ειναι σπανιος,κι ας ειναι και αργη φορτιση.Δεν θα ηταν πιο χρησιμο αυτο;
Τι να κάνεις την καινούρια μπαταρία, αν στον χώρο υπάρχει ασύρματος φορτιστής ?
:whistle:

euri
15-09-10, 13:15
Η τεχνική που δοκιμάστηκε έχει απόδοση -μέσα στην ακτίνα του φορτιστή- 85%

Το άλλο 15% τις μαγνητικής ενεργείας που πάει νομίζεις.

Όπου πηγαίνει και η "μαγνητική ενέργεια" που παράγεται από τα καλώδια ρεύματος που διασχίζουν τους τοίχους του σπιτιού σου :)

andreasermones
15-09-10, 14:04
Όπου πηγαίνει και η "μαγνητική ενέργεια" που παράγεται από τα καλώδια ρεύματος που διασχίζουν τους τοίχους του σπιτιού σου :)

σωστότατο...αυτό πήγα να πω κ εγώ..σε λίγο καιρό έτσι όπως πάει θα πεθαίνουμε στα 50 απο κινητά, ασύρματα δίκτυα παντού, ακτινοβολίες κτλπ....:down:

ipo
15-09-10, 14:07
Η τεχνική που δοκιμάστηκε έχει απόδοση -μέσα στην ακτίνα του φορτιστή- 85% σύμφωνα με την εταιρεία, σε 150 δοκιμές.
Μεγάλη απώλεια ενέργειας, ειδικά για τους πράσινους καιρούς που διανύουμε. Πρέπει να αυξηθεί αρκετά για να μη μιλάμε για σπατάλη ενέργειας.

satiros
15-09-10, 14:36
καραγκιοζλικια
αυτο υπαρχει χρονια τωρα
στα φορητα pc απο 1993 το εχω δει σε μηχανηματα που πουλουσε η εταιρια που δουλευα
85% αποδοτικοτητα στα χαρτια ειναι καλη παντως οπως και να το δεις ειναι σημαντικη βελτιωση σε σχεση με το παρελθον
απο την αλλη μην ακουω χαζα για την υγεια και τα λοιπα
το εγραψα και αλλου που μιλουσαμε για την ακτινοβολια γενικα
και το εγραψε και ενας φιλος εδω
αν το dna σας και το δικο μου φυσικα δεν αντεχει την ακτινοβολια σε λαθος εποχη γενηθηκατε
δεν μα αρεσει να ξοδευω ρευμα οποτε αυτη η λυση δεν αρεσει αφου η wired λυσεις ειναι πιο αποδοτικες:respekt:

mirtiano
15-09-10, 15:36
Τι να κάνεις την καινούρια μπαταρία, αν στον χώρο υπάρχει ασύρματος φορτιστής ?
:whistle:

Μα αν ειμουνα στο γραφειο ή στο σπιτι μου θα τον εβαζα στην πριζα κανονικα,100% αποδοση,σωνει και καλα με τον ασυρματο φορτιστη; Χαζος θα ειμουνα να χρησιμοποιω ασυρματη μεταδοση ενεργειας με 5 τουλαχιστον πριζες στον χωρο; Να μαζευω τσαμπα ακτινοβολια;
Με αυτο το σκεπτικο πρεπει να ζητησουν οι υπαλληλοι σε καθε εργασιακο περιβαλον επιδωμα ανθυγειηνης εργασιας γιατι ολες οι διασυνδεσεις απο pc/printer/router/local network,τωρα και η φορτιση μπαταριων ασυρματα, ε πρεπει σιγα σιγα επικινδυνα ξεεπικινδυνα να φευγει ο κοσμος απο το γραφειο...

Σας το ειπα χρησιμοποιηστε τα πρωτα εσεις και εαν επιζησετε χωρις ''ρεταρισματα'' τοτε θα παρω και εγω...:biggrin:

giatros.net
15-09-10, 16:10
TESLA και ξερό ψωμί... μετά από τόσα χρόνια δικαιώνεσαι. :worthy:

murray
15-09-10, 19:39
TESLA και ξερό ψωμί... μετά από τόσα χρόνια δικαιώνεσαι. :worthy:

Και δεν είναι το μόνο θέμα στο οποίο δικαιώνεται ο (κατ' εμέ) σπουδαιότερος και διορατικότερος επιστήμονας των τελευταίων 2 αιώνων.

damako3
15-09-10, 21:22
ΤΟ 2012 θα εχουμε γεμισει ογκους οποτε ολα αυτα αχρηστα θα ειναι - ελεος εχει γ@#@!#@#!θει ο πλανητης - Ασυρματες μ@!@#$κιες

aiolos.01
16-09-10, 02:50
Να χάσεις 15% όταν φορτίζεις ενα κινητό επιτρέπεται. Να το χάσεις όταν φορτίζεις ενα αυτοκίνητο απαγορεύεται δια ροπάλου. Αλλά μέχρι τότε μπορεί το ποσοστό να έχει πέσει.

Sebu
16-09-10, 18:49
Και ομως ειναι ήδη εδω (http://www.amazon.co.uk/Duracell-myGrid-Mobile-Device-Charging/dp/B003UTU10M/ref=amb_link_157727587_3?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=right-4&pf_rd_r=1XKMVKR8WS3WN1HYZ8ED&pf_rd_t=101&pf_rd_p=213155087&pf_rd_i=468294) στο περιπου :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.