PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση VDSL OTE από ΕΕΤΤ



stMike
15-09-10, 11:40
Την πιθανότητα να τεθεί υπό ρύθμιση το δίκτυο VDSL για οπτικές ίνες στο ΚΑΦΑΟ που δημιουργεί ο ΟΤΕ, άφησε ανοικτή πριν από λίγο η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων.

Στο πλαίσιο απολογισμού του έργου της ΕΕΤΤ στον ένα χρόνο που έχει αναλάβει η νέα διοίκηση, ο κ. Κανέλλος ανέφερε πως η αρχή θα διεξάγει την σχετική ανάλυση αγοράς και αν προκύψει από τις υποχρεώσεις που επιβάλλει η Ε.Ε., τότε δεν αποκλείεται ο ΟΤΕ να υποχρεωθεί να παρέχει τις υπηρεσίες VDSL στην χονδρική, δίνοντας πρόσβαση και στους εναλλακτικούς στο νέο δίκτυο.

Η ΕΕΤΤ, επιβεβαιώνοντας πρόσφατο δημοσίευμα του Capital.gr, ανέφερε ότι μέχρι τον Δεκέμβριο θα είναι έτοιμα τα πορίσματα για την νέα ανάλυση της τηλεπικοινωνιακής αγοράς. "Από τα αποτελέσματα θα εξαρτηθεί εάν θα συνεχίσουν ή όχι να ρύθμιζονται κάποιες αγορές για τον ΟΤΕ", τόνισε ο κ. Κανέλλος.

Πηγή capital.gr

Θετικό για όλους μας να τεθεί υπό ρύθμιση η αγορά.

EvilHawk
15-09-10, 13:30
αν καταλάβαινε και ο συντάκτης του capital.gr του τι άκουσε ... :whistle:

thanasisge
15-09-10, 19:10
Επίσης : http://www.neo2.gr/web/neo2.gr/home2/-/asset_publisher/78mX/content/7-%CE%B1%CE%BE%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%E2%80%9C%CE%BD%CE%B5%CE%BF%E2%80%9D-ote?redirect=%2Fweb%2Fneo2.gr%2Fwelcome?referrer=newsletter

Και βέβαια θετικό.Ο ΟΤΕ δεν πρέπει να προσπαθεί να δημιουργήσει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα φτιάχνοντας υποδομές που θα έπρεπε να ανήκουν σε όλους να τις εκμεταλεύεται εμπορικά για να κλείσει τον ανταγωνισμό, όπως κάνει μέχρι τώρα!

Lagman
15-09-10, 19:48
Δε θα χαλάσει η αγορά με μερικές περιοχές... απλά κάποιες περιοχές θα είναι του ΟΤΕ :rofl:

tasanas
15-09-10, 23:54
Ο ανταγωνισμός είναι ουσιαστικά ο μοναδικός υπερασπιστής του πελάτη. Τα μονοπώλια έχουν πολλά αρνητικά και σε καμία περίπτωση δεν μας συμφέρει να γυρίσουμε στην προ της απελευθέρωσης κατάσταση. Το ζήτημα είναι μέσω του ανταγωνισμού να αναβαθμιστούν όλες οι περιοχές. Γιατί με τη λογική αυτή ο ΟΤΕ θα προτιμήσει μόνο τις κερδοφόρες περιοχές και πολλοί άλλοι θα προσπαθούν να μπουν εδώ στο φόρουμ να πουν το πόνο τους για τα 2ΜΒ που προσπαθούν να πιάσουν.:rofl:

Excessium
16-09-10, 14:27
Τελικα μονο στη Ζωγραφου εχουν ξεκινησει?

johnsruro
16-09-10, 17:20
Ο ανταγωνισμός είναι ουσιαστικά ο μοναδικός υπερασπιστής του πελάτη. Τα μονοπώλια έχουν πολλά αρνητικά και σε καμία περίπτωση δεν μας συμφέρει να γυρίσουμε στην προ της απελευθέρωσης κατάσταση. Το ζήτημα είναι μέσω του ανταγωνισμού να αναβαθμιστούν όλες οι περιοχές. Γιατί με τη λογική αυτή ο ΟΤΕ θα προτιμήσει μόνο τις κερδοφόρες περιοχές και πολλοί άλλοι θα προσπαθούν να μπουν εδώ στο φόρουμ να πουν το πόνο τους για τα 2ΜΒ που προσπαθούν να πιάσουν.:rofl:
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Τα μονοπώλια δεν ευνοούν τον καταναλωτή και από πλευράς κόστους και από πλευράς ποιότητας και ποικιλίας προιόντων. Με τον ΟΤΕ να εκμεταλλεύεται τέτοιου είδους καταστάσεις δεν θα κερδίσει κανένας μας τίποτα. Δείτε πόσο πολύ αναπτύχθηκαν οι τηλεπικοινωνίες μόλις αδεσμοποιήθηκε ο τοπικός βρόχος και οι πάροχοι εκτός από ένα απλο username και password πλέον έχουν άμεση σχέση με την υπηρεσία που προσφέρουν.

Ελπίζω στο μέλλον.;)

silegav
18-09-10, 23:43
Τα μονοπώλια έχουν πολλά αρνητικά και σε καμία περίπτωση δεν μας συμφέρει να γυρίσουμε στην προ της απελευθέρωσης κατάσταση.

Δεν είμαι σίγουρος κιόλας, αλλά η δημιουργία μονοπωλίων είναι και παράνομη...αυτό το ρόλο παίζει και η επιτροπή ανταγωνισμού... να μην τα επιτρέπει... δε νομίζω ότι θα αφήσουν πάλι τον ΟΤΕ να ακολουθήσει ίδιες τακτικές με αυτές που ακολουθούσε όταν έτρωγε τα πρόστιμα το ένα πίσω από το άλλο στην αρχή της ευρυζωνικότητας.

tasanas
22-09-10, 00:48
Ναι όντως τα μονοπώλια είναι παράνομα αλλά υπάρχουν και καταστάσεις που παρότι είναι νομότυπες δεν είναι και ηθικές, όπως τα καρτέλ η κυρίαρχη θέση στην αγορά :whistle:

maik
22-09-10, 18:02
Ναι όντως τα μονοπώλια είναι παράνομα αλλά υπάρχουν και καταστάσεις που παρότι είναι νομότυπες δεν είναι και ηθικές, όπως τα καρτέλ η κυρίαρχη θέση στην αγορά :whistle:

Η coca cola λοιπον ειναι ανηθικη.

sdikr
22-09-10, 19:24
Ναι όντως τα μονοπώλια είναι παράνομα αλλά υπάρχουν και καταστάσεις που παρότι είναι νομότυπες δεν είναι και ηθικές, όπως τα καρτέλ η κυρίαρχη θέση στην αγορά :whistle:

η φάση με τα μονοπώλια έχει φάση,
ξέρεις η ΕΕΤΤ κανονικά έχει έλεγχο και στα ταχυδρομεία και στην κινητή και στην Τηλεόραση

Πρόσεξε τώρα να δείς ομώς τι έγινε με την σταθερή, δώσανε επιδότηση στους άλλους για να κάνουν δίκτυα και καλά εκεί που δεν είχε κάλυψη απο άλλον, τελικά τι κάνανε πήρανε μισθωμένα απο αλλού και λένε οτι κάτι κάναμε, αυτή η επιδότηση που ήταν για πραγματικά ελευθέρα δίκτυα απλά θα πάει άπατη

βέβαια οι γνωστοί άγνωστοι θα λένε περι διαχωρισμού (αργήσατε κάτι χρόνια.... )

sta8ista
23-09-10, 23:11
Κι επειδή η όλη φάση έχει φάση σημαίνει ότι δεν ισχύει? Αφού ο ΟΤΕ κάνει τέτοιες μονοπωλιακές καγκουριές, τι να λέμε?

sdikr
24-09-10, 00:33
Κι επειδή η όλη φάση έχει φάση σημαίνει ότι δεν ισχύει? Αφού ο ΟΤΕ κάνει τέτοιες μονοπωλιακές καγκουριές, τι να λέμε?

Επενδύσεις κάνει

TeoT
24-09-10, 00:41
Αν ημουνα - λεω εγω - ο ΟΤΕ θα ειχα την εξης απορια .
" Γιατι να αναπτυξω το VDSL να το μοιραστω με τους αλλους σε τιμες που δεν θα τις καθοριζω εγω και οι αλλοι να εισπρατουν χωρις να βαλουν το χερι στην τσεπη και χωρις να κανουν τιποτα και να τα ακουω απο πανω , να τρωω προστιμα. Καλα δεν ειναι και με το ADSL ???"

emeliss
24-09-10, 00:45
Αν ημουνα - λεω εγω - ο ΟΤΕ θα ειχα την εξης απορια .
" Γιατι να αναπτυξω το VDSL να το μοιραστω με τους αλλους σε τιμες που δεν θα τις καθοριζω εγω και οι αλλοι να εισπρατουν χωρις να βαλουν το χερι στην τσεπη και χωρις να κανουν τιποτα και να τα ακουω απο πανω , να τρωω προστιμα. Καλα δεν ειναι και με το ADSL ???"
Γιατί adsl έχουν όλοι οι ανταγωνιστές και πρέπει να κάνεις κάτι να ξεχωρίσεις από τον ανταγωνισμό.

TeoT
24-09-10, 01:02
Γιατί adsl έχουν όλοι οι ανταγωνιστές και πρέπει να κάνεις κάτι να ξεχωρίσεις από τον ανταγωνισμό.

Πως θα ξεχωρισω αφου μολις το φτιαξω θα πρεπει να το πουλαω χονδρικη και στους ανταγωνιστες μου????

emeliss
24-09-10, 01:34
Πως θα ξεχωρισω αφου μολις το φτιαξω θα πρεπει να το πουλαω χονδρικη και στους ανταγωνιστες μου????
Ξεχωρίζεις γιατί όλοι μεταπουλούν δικές σου υπηρεσίες. Έχεις μεγαλύτερα έσοδα στην χονδρική και το όνομα του πρωτοπόρου στην λιανική.

Είναι δεδομένο ότι θα δίνεις χονδρική. Το θέμα είναι να το δίνεις σε τιμή που να δικαιολογεί το ρίσκο της επένδυσης.

Από την άλλη αν δεν κάνεις κάτι νέο απλά θα συνεχίσεις να βλέπεις να μειώνεται το μερίδιο της αγοράς που έχεις.

djthomasd
24-09-10, 11:39
οταν τα ελεγα πριν κανα διμηνο καποιο μελος ελεγε οτι αυτο δεν εχει βαση αληθειας και μαλιστα το συγκρινε οτι αυτο εχει βαση αληθειας οσο οι κουμουνιστες γ****ε τις κορες μας
τωρα βεβαια δεν τον βλεπω να απανταει.
Και θα ρωτησω.
τις υποδομες που ολοι λετε οτι πρεπει ο οτε να μοιραστει , μοιραστηκε με κανεναν το κοστος αναπτηξης τους?
απλη ερωτηση και οποιος θελει την απαντα.
να σημειωσω οτι δεν διαφωνω να βλει το προιον στην χονδρικη και για τους αλλους παροχους.
Σε αυτο που διαφωνω ειναι σε μια ελευθερη αγορα να τεθει και παλι σε μια νεα επενδηση ο οτε και να αναγκαστει εν νεου να ρυθμηστει και να πουλα ακριβοτερα απο τους παροχους οι οποιοι δεν εχουν συμετεχει στην επενδηση , χρωστανε εκατομμηρια στον οτε και στην τελικη και παλι η μαμα ΕΕΕΤ φροντιζει να παρουν κομματι απο μια πιτα η οποια δεν εχουν μοχθησει να την φτιαξουν
Ας αφησουν τον οτε να διαμορφωσει τα τιμολογια του ελευθερα σε μια νεα επαναλαμβανω υπηρεσια η οποια δεν κληρωνομηθηκε απο πουθενα και δεν χρηματοδωτηθηκε και απο πουθενα (εκτος απο την εε στην οποια ομως μπορουσαν να σημεττεχουν και οι "παροχοι")

ubuntubu
24-09-10, 19:35
Αρχικό μήνυμα από djthomasd ...http://www.adslgr.com/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3633141#post3633141)
http://www.adslgr.com/forum/../images/quotation-icon-left.gif στα μινι dslam τωρα.
κατ αρχας το προγραμμα ειναι ακομα πιλοτικο σε καποιες περιοχες.
εχουνμε κανει αιτησεις για 2 καφαο συμπεριλαμβανομενου ενως στην αλσουπολη και ενος στα συνορα μας με την νεα κηφησια που λογο αποστασης η παροχη ακομα και 2 mb ειναι αδυνατη.
βρισκονται στον βασικο σχεδιασμο και θα υλοποιηθουν μεσα στο 2010.
αλλα και εκει ..... οι εναλακτικοι καταγγελουν αθεμιτο ανταγωνισμο και εχουν κολησει την αναπτηξη δικτυου εαν δεν τους δωσουμε το 50% των πορτων.πραγμα παραλογο αν σκεφτεις οτι δεν εχουν καμια συμετοχη στο κοστος αλλα να ειναι καλα η εετ.
http://www.adslgr.com/forum/../images/quotation-icon-right.gifΕπιμένεις ακόμα σε αυτά που είπες ;

dimitri_ns
24-09-10, 20:08
Και θα ρωτησω.
τις υποδομες που ολοι λετε οτι πρεπει ο οτε να μοιραστει , μοιραστηκε με κανεναν το κοστος αναπτηξης τους?
απλη ερωτηση και οποιος θελει την απαντα.

Ας αφησουν τον οτε να διαμορφωσει τα τιμολογια του ελευθερα σε μια νεα επαναλαμβανω υπηρεσια η οποια δεν κληρωνομηθηκε απο πουθενα και δεν χρηματοδωτηθηκε και απο πουθενα (εκτος απο την εε στην οποια ομως μπορουσαν να σημεττεχουν και οι "παροχοι")

Το κόστος ανάπτυξης το 'μοιράστηκε' με τον παππού μου, την μάνα μου εμένα και τα παιδιά μου ( τα παιδιά μου γιατί οι συγγενείς τους πλήρωσαν μαλλιοκέφαλα για υποτυπώδεις υπηρεσίες)

Επίσης καθυστέρησε χρόνια την ελλάδα και την καθυστερεί με τις υποδομές που έχει

Επίσης μη ξεχνάς ότι σπούδασα και τον γιό του Μαντέλη (άσχετα αν δεν μπορώ να σπουδάσω τα παιδιά μου) Τον υπερεκτιμημένο εξοπλισμό του ΟΤΕ τον έχω πληρώσει παραπάνω από χρυσό

Η υπηρεσία μπορεί να μην κληρονομήθηκε, τα ΛΕΦΤΑ όμως για την υπηρεσία κληρονομήθηκαν

Αλλωστε θα νοικιάσει την υποδομή που αναπτύσει με το αζημίωτο και με τους γνωστούς τρόπους που χρόνια τώρα εφαρμόζει

Αν είναι και δημοκράτης, γιατί δεν κάλεσε τους εναλλακτικούς να συμμετάσχουν?

Αμάν πια με αυτούς που μας κάθησαν στο σβέρκο

Εκείνο που με στενοχωρεί είναι ότι κάποιοι, χωρίς συμφέρον, τους υπερασπίζονται

Αλήθεια τι θα ψηφίσεις στις δημοτικές??????

maik
24-09-10, 23:02
Η υπηρεσία μπορεί να μην κληρονομήθηκε, τα ΛΕΦΤΑ όμως για την υπηρεσία κληρονομήθηκαν



Τα λεφτα και ολη η περιουσια εγιναν μετοχες που ισως εχεις και εσυ.

xmperop1
24-09-10, 23:29
Το κόστος ανάπτυξης το 'μοιράστηκε' με τον παππού μου, την μάνα μου εμένα και τα παιδιά μου ( τα παιδιά μου γιατί οι συγγενείς τους πλήρωσαν μαλλιοκέφαλα για υποτυπώδεις υπηρεσίες)

Επίσης καθυστέρησε χρόνια την ελλάδα και την καθυστερεί με τις υποδομές που έχει

Επίσης μη ξεχνάς ότι σπούδασα και τον γιό του Μαντέλη (άσχετα αν δεν μπορώ να σπουδάσω τα παιδιά μου) Τον υπερεκτιμημένο εξοπλισμό του ΟΤΕ τον έχω πληρώσει παραπάνω από χρυσό

Η υπηρεσία μπορεί να μην κληρονομήθηκε, τα ΛΕΦΤΑ όμως για την υπηρεσία κληρονομήθηκαν

Αλλωστε θα νοικιάσει την υποδομή που αναπτύσει με το αζημίωτο και με τους γνωστούς τρόπους που χρόνια τώρα εφαρμόζει

Αν είναι και δημοκράτης, γιατί δεν κάλεσε τους εναλλακτικούς να συμμετάσχουν?

Αμάν πια με αυτούς που μας κάθησαν στο σβέρκο

Εκείνο που με στενοχωρεί είναι ότι κάποιοι, χωρίς συμφέρον, τους υπερασπίζονται

Αλήθεια τι θα ψηφίσεις στις δημοτικές??????

Το κράτος μέσα από τον ΟΤΕ έχει εισπράξει πολλές φορές αυτά που εμείς έχουμε πληρώσει, το αν πήγαν τα λεφτά πάλι σε εμάς είναι άλλη μεγάλη ιστορία.
Μάλιστα τώρα τελευταία το κράτος εισέπραξε πάλι μετοχοποιώντας το μεγαλύτερο μέρος του και εκχωρώντας και τη διοίκηση.
Οτι ευρώ πέφτει στο δίκτυο είναι κυριολεκτικά περιουσία του ΟΤΕ πληρωμένο από τους πελάτες του ( μαζί και όσοι πάροχοι πληρώνουν ).
Το πρόβλημα σου δεν πρέπει να είναι ο ΟΤΕ αλλά οι κυβερνήσεις δεκαετιών που μόνο εισέπραταν και ακόμη εισπράτουν.

dimitri_ns
25-09-10, 07:14
Τα λεφτα και ολη η περιουσια εγιναν μετοχες που ισως εχεις και εσυ.

Αφου αφαιρέσεις αυτά που πήγαν έξω, δάνεια που πήρε και μέρος τους ταξίδεψε αλλού κλπ

@xemperop1

Προφανώς και το κυρίως πρόβλημα είναι οι κυβερνήσεις, αλλά και οι διορισμένες διοικήσεις των οργανισμών

Γιαυτό και ρωτάω τι θα ψηφίσει ρητορικά - ας μην το γυρίσουμε στην πολιτική

Απλώς δεν μπορώ να ακούω για τον καλό ΟΤΕ που τον ληστεύουν οι εναλλακτικοί

Στο κάτω κάτω τα κυκλώματα τα νοικιάζει σε εναλλακτικούς μετά από κοστολογικό έλεγχο και με κάποιο κέρδος

xmperop1
25-09-10, 18:36
Αφου αφαιρέσεις αυτά που πήγαν έξω, δάνεια που πήρε και μέρος τους ταξίδεψε αλλού κλπ

@xemperop1

Προφανώς και το κυρίως πρόβλημα είναι οι κυβερνήσεις, αλλά και οι διορισμένες διοικήσεις των οργανισμών

Γιαυτό και ρωτάω τι θα ψηφίσει ρητορικά - ας μην το γυρίσουμε στην πολιτική

Απλώς δεν μπορώ να ακούω για τον καλό ΟΤΕ που τον ληστεύουν οι εναλλακτικοί

Στο κάτω κάτω τα κυκλώματα τα νοικιάζει σε εναλλακτικούς μετά από κοστολογικό έλεγχο και με κάποιο κέρδος

Ναι αρκεί να πληρώνουν και οι άλλοι το νοικι.;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.