PDA

Επιστροφή στο Forum : Bios Update



kostis38
15-09-10, 12:59
Καλημέρα σας. Σήμερα ήρθε και η σειρά μου να κάνω update το Bios και θέλω τη βοήθειά σας. Στην 3η μονάδα μου άλλαξα επεξεργαστή και έβαλα intel core2 duo. Η μητρική μου υποστηρίζει αυτόν τον επεξεργαστή (Asus P5GC). Στο σύστημα αυτό χρησιμοποιώ windows xp & Windows 7. Από τη σελίδα της Asus κατέβασα το bios update και προσπάθησα να το τρέξω μέσα από τα windows xp χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Κάνοντας διπλό κλικ στο αρχείο δε γίνεται τίποτα. Μήπως πρέπει να κάνω κάποιες άλλες κινήσεις? Το αρχείο είναι γιά λειτουργικό windows xp. Γιά windows 7 δε βρήκα τίποτα. Υποθέτω όμως ότι δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό αυτή η ενημέρωση. Μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει ότι πρέπει να γίνει update γιά να εκμεταλευτώ όλη την ισχύ του επεξεργαστή ή αλλιώς με F1 ανοίγει ο bootloader και μπαίνω με όποιο λειτουργικό θέλω. Συμειωτέον ότι μόλις μπήκε στα windows 7 έγινε κάποια ενημέρωση μέσω του windows update στον επεξεργαστή. Αυτά τα ολίγα. Πάσα προσφορά δεκτή. Ευχαριστώ που αφιερώνετε τον χρόνο σας με μένα.

ownagE_
15-09-10, 13:39
Αν εννοείς ότι κατέβασες το σκέτο αρχείο BIOS (.ROM επέκταση νομίζω), το πετάς μέσα σ'ένα flashάκι (φορμαρισμένο σε FAT32).
Κάνεις επανεκκίνηση, μπαίνεις στο BIOS κανονικά, πηγαίνεις στο Tools και τρέχεις το EZFlash.
Από 'κει βρίσκεις το flashάκι και επιλέγεις το αρχείο.

Αλλιώς αν θες να το κάνεις μέσα από τα Windows (διαδικασία που είναι περισσότερο επικίνδυνη απ'ότι η προηγούμενη), πρέπει να κατεβάσεις για τη μητρική σου από το site της Asus και συγκεκριμένα από τα utilities, το Asus Update.
Δες εδώ (http://support.asus.com/technicaldocuments/technicaldocuments_content.aspx?no=714).

proalless
15-09-10, 15:18
το πετάς μέσα σ'ένα flashάκι (φορμαρισμένο σε FAT32).
Κάνεις επανεκκίνηση, μπαίνεις στο BIOS κανονικά, πηγαίνεις στο Tools και τρέχεις το EZFlash.
Από 'κει βρίσκεις το flashάκι και επιλέγεις το αρχείο.

Αλλιώς αν θες να το κάνεις μέσα από τα Windows (διαδικασία που είναι περισσότερο επικίνδυνη απ'ότι η προηγούμενη),
(συμφωνω).

λιγο πιο δυσκολη διαδικασια αλλα ειναι και η πιο σιγουρη
και μην ξεχασεις μετα απο φλασαρισμα να δωσεις
load setup defaults.
για μεγαλυτερη σιγουρια.
και αφου bootαρεις μια φορα
επανερχεσαι και δινεις δικες σου ρυθμισεις.
προσοχη αν εχεις παραπανω απο 1 δισκο η raid( ενεργοποιεις τον raid controler)
να δωσεις μετα το load setup defaults
την σωστη επιλογη στο first boot device.

kostis38
15-09-10, 16:57
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο. Το update έγινε με απόλυτη επιτυχία. Βέβαια καθώς έβλεπα να γράφει "erasing bios" ένιωσα ένα φόβο αλλά...τέλος καλά-όλα καλά. Σας ευχαριστώ και πάλι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.