PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με γραμμη ή SAGEM



nina421
15-09-10, 13:29
Εχω γραμμη adsl εως 24M που μια χαρα και σταθερα φτανει απο 19 μεχρι 21Μ. Μεχρι εδω καλα.

Ειχα ενα ρουτερ/μοντεμ Speedtouch 516/536, το οποιο οταν η γραμμη μου ητανε 8αρα, δουλευε μια χαρα, σκυλακι. Οταν ομως αναβαθμιστηκε, αρχισε να μου ριχνει τη γραμμη συχνα και στα καλα καθουμενα. Επικοινωνοντας με την Otenet μου ειπανε οτι χρειαζομαι αλλο ρουτερ που να σηκωνει τη νεα γραμμη, οποτε μου δωσανε το SAGEM f@st 2444.

Εδω συνεχιστηκαν τα προβληματα. Σχεδον καθε πρωι το φωτακι που δειχνει την ενεργη γραμμη Ιντερνετ ειναι κοκκινο, κοινως το Ιντερνετ εχει πεσει, ενω και η γραμμη ADSL αρκετα συχνα πεφτει. Και το ποιο εκνευριστικο ειναι οτι κλεινω και ξανανοιγω το ρουτερ απο το κουμπακι του και αυτο... αναβοσβηνει σαν χριστουγενιατικο δεντρο ποσες φορες ανοιξε/κλεισε μεχρι να ανοιξει κανονικα! Το ιδιο προβλημα σε μικροτερο βαθμο ομως (λιγοτερες αποσυνδεσεις και χριστουγεννιατικα δεντρα) εχει και ο πατερας μου με το δικο του ιδιο ρουτερ.

Ειναι γενικο το προβλημα με τα SAGEM αυτα ή εχει καποιο προβλημα η γραμμη μου; Πώς θα καταλαβω τι φταιει;

Ευχαριστω πολυ! :)

stathis117
15-09-10, 14:15
για να μην σου βγάζει κόκκινο φωτάκι κανε τις παρακάτω ρυθμίσεις στο modem σου.
-->πήγαινε στην σελίδα του modem 192.168.1.1 γράψε admin και τον κωδικό του modem (βρίσκετε κάτω από το modem)
-->μετά πήγαινε advanced setup και πατα edit εκεί που λέει 8/35
--> μετά next και next
-->πήγαινε εκεί που λέει Retry PPP password... και τσέκαρε το. και μετά πάλι next
-->πάλι next , save και τέλος save/reboot και είσαι έτοιμος
μιλαω παντα για το κοκκινο φωτακι τωρα για τα αλλα προβληματα δοκιμασε με ενα αλλο modem βαλμενο σκετο μονο στην πριζα και αν εχεις ακομα προβληματα δηλωσε βλαβη για να σου ελεξουν την γραμμα.

kosnik67
15-09-10, 14:29
Εχω γραμμη adsl εως 24M που μια χαρα και σταθερα φτανει απο 19 μεχρι 21Μ. Μεχρι εδω καλα.

Ειχα ενα ρουτερ/μοντεμ Speedtouch 516/536, το οποιο οταν η γραμμη μου ητανε 8αρα, δουλευε μια χαρα, σκυλακι. Οταν ομως αναβαθμιστηκε, αρχισε να μου ριχνει τη γραμμη συχνα και στα καλα καθουμενα. Επικοινωνοντας με την Otenet μου ειπανε οτι χρειαζομαι αλλο ρουτερ που να σηκωνει τη νεα γραμμη, οποτε μου δωσανε το SAGEM f@st 2444.

Εδω συνεχιστηκαν τα προβληματα. Σχεδον καθε πρωι το φωτακι που δειχνει την ενεργη γραμμη Ιντερνετ ειναι κοκκινο, κοινως το Ιντερνετ εχει πεσει, ενω και η γραμμη ADSL αρκετα συχνα πεφτει. Και το ποιο εκνευριστικο ειναι οτι κλεινω και ξανανοιγω το ρουτερ απο το κουμπακι του και αυτο... αναβοσβηνει σαν χριστουγενιατικο δεντρο ποσες φορες ανοιξε/κλεισε μεχρι να ανοιξει κανονικα! Το ιδιο προβλημα σε μικροτερο βαθμο ομως (λιγοτερες αποσυνδεσεις και χριστουγεννιατικα δεντρα) εχει και ο πατερας μου με το δικο του ιδιο ρουτερ.

Ειναι γενικο το προβλημα με τα SAGEM αυτα ή εχει καποιο προβλημα η γραμμη μου; Πώς θα καταλαβω τι φταιει;

Ευχαριστω πολυ! :)

Είναι καθαρά πρόβλημα του router.Εφόσον είναι εντός του ενός (1) έτους εγγύηση που δίνει ο ΟΤΕ ζητάς αλλαγή από το 121.(κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και μου το αλλλάξανε αμέσως).

deniSun
15-09-10, 17:02
Καθαρά θέμα ρούτερ είναι.
Πρέπει να το αλλάξεις, αλλά θέλει διαδικασία.
Θα δηλώσεις βλάβη στο 121 για το ρούτερ και ότι θέλεις αλλαγή για τα προβλήματα που έχεις.
Για αλλαγή δεν μπορείς να πας μόνος σου το ρούτερ σε κάποιο oteshop.
Θα πρέπει να δηλώσεις βλάβη, να έρθει τεχνικός στο χώρο σου για έλεγχο (μετά από ραντεβού) και όταν διαπιστώσει βλάβη στον εξοπλισμό θα σου το αλλάξει επί τόπου.

emeliss
15-09-10, 22:10
Πρέπει να το αλλάξεις, αλλά θέλει διαδικασία.
Μόνο βλάβη δηλώνει και έρχονται σπίτι. Το να το αποσυνδέσει, να το πήγαινε σε oteshop, να το έστελναν για τεχνικό έλεγχο, να έδιναν οι οι τεχνικοί το ok, να έπαιρνε το άλλο ρούτερ και να το ξανασυνέδεε είναι μεγαλύτερη διαδικασία.

Επίσης δεν θα ήταν λύση η τυφλή αλλαγή σε oteshop, αφού το μεγαλύτερο ποσοστό βλαβών δεν θα οφειλόταν εκεί και απλά θα ξαναπήγαινε για έλεγχο από συνεργείο, τραβώντας η όλη διαδικασία πολύ. Γιατί να μπαίνουν χρήστες σε θέματα "Προβλημα με γραμμη ή SAGEM"; Δήλωσε βλάβη και θα δει ο τεχνικός που είναι το πρόβλημα.

deniSun
15-09-10, 22:16
Μόνο βλάβη δηλώνει και έρχονται σπίτι. Το να το αποσυνδέσει, να το πήγαινε σε oteshop, να το έστελναν για τεχνικό έλεγχο, να έδιναν οι οι τεχνικοί το ok, να έπαιρνε το άλλο ρούτερ και να το ξανασυνέδεε είναι μεγαλύτερη διαδικασία.

Επίσης δεν θα ήταν λύση η τυφλή αλλαγή σε oteshop, αφού το μεγαλύτερο ποσοστό βλαβών δεν θα οφειλόταν εκεί και απλά θα ξαναπήγαινε για έλεγχο από συνεργείο, τραβώντας η όλη διαδικασία πολύ. Γιατί να μπαίνουν χρήστες σε θέματα "Προβλημα με γραμμη ή SAGEM"; Δήλωσε βλάβη και θα δει ο τεχνικός που είναι το πρόβλημα.

Κανένα απολύτως κόστος δεν θα είχε η τυφλή αλλαγή.
Απλά θα το επαναπρογραμμάτιζαν, θα το πακέταραν και θα το έδιναν στο επόμενο αν δεν είχε βλάβη.
Τώρα χασομεράς έναν τεχνικό με το να έρθει σπίτι σου και να διαπιστώσει αυτά που του λες.
Εξ άλλου τον έλεγχο των 10-15 λεπτών που κάνει ο τεχνικός θα μπορούσε να σου τον κάνει σε ένα oteshop, αν δεν θέλεις την τυφλή αλλαγή.
Σε αυτή την περίπτωση γλυτώνεις τον χρόνο του ραντεβού και της επίσκεψης του τεχνικού.

emeliss
15-09-10, 22:21
Δεν μιλάω για κόστος. Μιλάω για τις πολλές περιπτώσεις που δεν θα έχει βλάβη το ρούτερ, το πρόβλημα θα παραμείνει και θα έχεις ένα δυσαρεστημένο πελάτη.

deniSun
15-09-10, 22:26
Και αυτό που λέω εγώ είναι αντί να κουβαλάνε τεχνικό στο σπίτι σου για έλεγχο ρούτερ 10 λεπτών, θα μπορούσες να το πας εσύ ο ίδιος σε ένα κατάστημα για έλεγχο.
Σε αυτή την περίπτωση γλυτώνεις όλον εκείνον τον χρόνο από την κλήση για δήλωση βλάβης και ραντεβού μέχρι την επίσκεψη δηλαδή 24+ ώρες.
Σίγουρα είναι γρηγορότερο για τον πελάτη και οικονομικότερο για τον ΟΤΕ να έρχονται από τον χρήστη τα ρούτερ και να ελέγχονται.
Το ίδιο κάνει και η forthnet και δεν βλέπω να υπάρχουν δυσαρεστημένοι πελάτες ή ζημιωμένη επιχείρηση.

gio5aMG
16-09-10, 09:33
Από που και ως που είναι καθαρά θέμα ρούτερ; Μήπως έχεις βάλει και conn-x TV στη γραμμή σου και σου είπαν ότι δεν υποστηρίζει την ταχύτητα το παλιό μόντεμ; Γιατί μια χαρά την υποστηρίζει...

Excessium
16-09-10, 14:24
Παρατηρω και γω προβληματα με το Sagem μου τις τελευταιες μερες, αντιστοιχα με της Νινας, + το οτι εχω πεσει απο τα 17 στα 15..

nina421
18-09-10, 16:36
Τελικα το θεμα ητανε περιεργο. Αφου επεσε το Ιντερνετ, μετα απο λιγο επεσε τελειως και η γραμμη adsl. Εβγαλα το SAGEM εβαλα το παλιο μου ρουτερ, τιποτα. Δηλωσα βλαβη στον ΟΤΕ και αφου κοιταξαν απο δω και ξανακοιταξαν απο κει, τελικα για δευτερη φορα μεσα στο μηνα ειχε χαλασει η πλακετα στα κεντρικα/εγκεφαλικα/dslam πώς στο καλο τα λενε οι ειδικοι (πριν λιγο καιρο ειχαμε "κοπει" 16 συνδρομητες που ειμαστε στην ιδια πλακετα). Με το που βαλανε νεα πλακετα, ηρθε η γραμμη.

Βεβαια, το SAGEM εξακολουθει να αναβοσβηνει σαν τρελο αμα το κλεισω και το ξανανοιξω απο το κουμπι του, οποτε περιμενω να μου ερθει και καινουργιο ρουτερ.

Κατα τ'αλλα παντως, δεν εχω κανενα παραπονο απο τη γραμμη μου.

Ευχαριστω πολυ!!

:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.