PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιότητα Σύνδεσης στην Καλλθέα



a.tsiaparas
16-09-10, 11:05
Φίλοι μου,

Σκέφτομαι να αλλάξω Internet από ΟΤΕ σε Wind, λόγω σύνδεσης (κάθε μέρα το πρωί πρέπει να κάνω restart το router) και φυσικά χρημάτων (είναι κάτι τις λιγότερο :) ).

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν χρήστες στην Καλλθέα την προσωπική τους εμπειρία, εγώ είμαι κοντά στην Αγία Ελεούσα - οίκο τυφλών. Αν μπορείτε να μου πείτε περίπου:

1. Τι ταχύτητα πιάνει;
2. Τη συχνότητα αποσύνδεσης.
3. Αν κάποιος δε βαριέται τι SNR δίνει το router του;
4. Πραγματικός χρόνος εγκατάστασης (πότε πήρε μπροστά το μηχάνημα και είδατε ιστοσελίδα :) )

Στη Νέα Σμύρνη που έχω παέι πολύ καλά και είμαι ευχαριστημένος από την Τεχνική Υποστήριξη που χρειάστηκα. Θυμάμαι όμως όταν το πρωτοέβαλα 6 μήνες πήρε για να δω άσπρη μέρα (μμμ, ιστοσελίδα ήθελα να πω). Γι' αυτό είμαι λίγο επιφυλακτικός στις αλλαγές του Internet τελευταία :) (όποιος καεί στο χυλό...)

Ευχαριστώ,

Αλέξης

skel
16-09-10, 19:09
φίλε μένω τζιτζιφιές και έχω
10 Mbps
SNR 20 db
και ήταν σχετικά γρήγορη η εγκατάσταση

dimp3
17-09-10, 00:26
Φϊλε μου,
Μένω κοντά στο γήπεδο και έχω 12 mbps 4νετ με snr 20. Συνδέθηκα σε 3 εβδομάδες. Μια χαρά ευχαριστημένως χρόνια τώρα. Εντάξει πάντα υπάρχουν μικρο προβλήματα αλλά σε γενικές γραμμές πολύ καλά!

talidipa
17-09-10, 00:34
Γεια χαρά,
Μένω καλλίθέα και έχω 4νετ 2play πλέον (απο 4net adsl). Έχω 12 mbps και έκανα να μεταφερθώ απο adsl σε 2 play 3 και κάτι εβδομάδες. Πέραν από κάτι προβλήματα λόγω αναβαθμίσεων που είχαμε γενικά δεν έχω παράπονο. Μια χαρά downloading κάνω.

Gigas
17-09-10, 20:40
Καλλιθέα κι εδώ, ανάμεσα σε Αγίων Πάντων και Δαβάκη.
Κλεισμένα 2 χρόνια στην Wind (πλέον) και ευχαριστημένος με την μέχρι τώρα πορεία μου.
Συγχρονισμός router στα 10-11 Μbit και SNR στα 10.5 db
Πολύ καλή τηλεφωνία και όσο για αποσυνδέσεις, μπορεί να τρέχει και για δύο τρεις μέρες χωρίς να αποσυνδεθεί καθόλου.
Ο χρόνος για να γίνει η μεταφορά μου απο την προηγούμενη εταιρεία ήταν περί τις 2-3 εβδομάδες τότε και έγινε απροβλημάτιστα.

Γενικά, η εικόνα της Wind είναι πολύ κακή, εδώ μέσα στο forum και φαντάζομαι ότι αυτό δεν θα ειναι αδικαιολόγητο, απλά προσωπικά για μένα, η κατάσταση πάει καλά....

chaos38
17-09-10, 22:05
Πιστευω οτι τα παραπονα στο forum ειναι πολυ λιγα...
Τα πραγματα μετα την εξαγορα πιστευω οτι θα πανε ακομη καλυτερα.....

stMike
17-09-10, 22:49
Είναι και οι πελάτες λίγοι...:p:p

nyannaco
18-09-10, 10:08
...και όσο για αποσυνδέσεις, μπορεί να τρέχει και για δύο τρεις μέρες χωρίς να αποσυνδεθεί καθόλου.Επίσης, κατα περιόδους μπορεί να τρέχει και για μια δύο μέρες χωρίς να συνδεθεί καθόλου - τελευταία που ξέρω (αλλα όχι και μοναδική) ήταν το Μάρτιο, τότε ξεχείλισε το ποτήρι και την έκανα.

Gigas
18-09-10, 11:46
Επίσης, κατα περιόδους μπορεί να τρέχει και για μια δύο μέρες χωρίς να συνδεθεί καθόλου - τελευταία που ξέρω (αλλα όχι και μοναδική) ήταν το Μάρτιο, τότε ξεχείλισε το ποτήρι και την έκανα.

Πού ακριβώς είπες ότι μένεις στην Καλλιθέα;;;;

nyannaco
18-09-10, 16:00
Δεν είπα εγώ Καλλιθέα! Χαλάνδρι είμαι. Αυτό του Μαρτίου όμως ήταν πανελλαδικό.

Gigas
18-09-10, 16:03
Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν χρήστες στην Καλλθέα την προσωπική τους εμπειρία,


Χαλάνδρι είμαι.

:worthy:

nyannaco
18-09-10, 20:01
Αφού για σένα η κατάσταση πάει καλά, και σε ενδιαφέρει μόνο η Καλλιθέα και δεν σε αγγίζουν τα πανελλαδικά προβλήματα, εγώ πάω πάσο... φαίνεται η Καλλιθέα είναι εκτός Ελλάδος.

Gigas
18-09-10, 20:25
Φίλε μου, το θέμα δεν είναι τι ενδιαφέρει εμένα. Το θέμα είναι τι ενδιαφέρει αυτόν που ξεκίνησε το thread που σαφώς ρωτούσε πώς πάνε τα πράγματα στην Καλλιθέα. Φαντάζομαι ότι εάν ενδιαφερόταν πανελλήνίως τί γίενται, θα είδε διαμορφώσει αλλιώς το ερώτημά του.

Τώρα, εάν εσύ καίγεσαι να πεις την γνώμη σου για το τί συμβαίνει στην περιοχή σου και την εμπειρία σου στο Χαλάνδρι, τότε μπορείς να πάρεις αμπάριζα όλα τα threads που ρωτάνε για πχ Λάρισα, Φλώρινα, Θεσσαλονίκη και να τους πεις την άποψή σου. Φαντάζομαι ότι εφ' όσον όλα αυτά τα μέρη βρίσκονται στην Ελλάδα, θα τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα...
α... και μην περιοριστείς στην Wind.. μπορείς να επεκταθείς και στις άλλες εταιρείες... και αυτές στην Ελλάδα προσφέρουν τις υπηρεσίες τους...

akkiiss55
20-09-10, 20:45
Δεν είπα εγώ Καλλιθέα! Χαλάνδρι είμαι. Αυτό του Μαρτίου όμως ήταν πανελλαδικό.

Κ απ'οτι βλεπω επειδη παρατηρω ευαισθητοποιηση σε πανελλαδικο ευρος θα σ σημειωσω οτι το προβλημα ηταν οντως πανελλαδικο απο τν ΟΤΕ.εκμισθωσε τη Siemens για να τ κανει αναβαθμιση ταχυτητων(ρευματος στα υπαρχοντα καλωδια) επειδη δν τ δοθηκε δυνατοτητα να βαλει αλλα με αποτελεσμα να νεκρωσουν παρα πολλα site σε ολη τν Ελλαδα και στν οτε και σε αλλους παροχους κατι π ξεκινουσε τα πρωινα και εφτανε αργα το απογευμα για να φτιαξει το προβλημα

sdikr
20-09-10, 20:53
Κ απ'οτι βλεπω επειδη παρατηρω ευαισθητοποιηση σε πανελλαδικο ευρος θα σ σημειωσω οτι το προβλημα ηταν οντως πανελλαδικο απο τν ΟΤΕ.εκμισθωσε τη Siemens για να τ κανει αναβαθμιση ταχυτητων(ρευματος στα υπαρχοντα καλωδια) επειδη δν τ δοθηκε δυνατοτητα να βαλει αλλα με αποτελεσμα να νεκρωσουν παρα πολλα site σε ολη τν Ελλαδα και στν οτε και σε αλλους παροχους κατι π ξεκινουσε τα πρωινα και εφτανε αργα το απογευμα για να φτιαξει το προβλημα

ραδιο αρβύλα ή μποτα;
:p

dimp3
20-09-10, 21:43
Φίλε μου, το θέμα δεν είναι τι ενδιαφέρει εμένα. Το θέμα είναι τι ενδιαφέρει αυτόν που ξεκίνησε το thread που σαφώς ρωτούσε πώς πάνε τα πράγματα στην Καλλιθέα. Φαντάζομαι ότι εάν ενδιαφερόταν πανελλήνίως τί γίενται, θα είδε διαμορφώσει αλλιώς το ερώτημά του.

Τώρα, εάν εσύ καίγεσαι να πεις την γνώμη σου για το τί συμβαίνει στην περιοχή σου και την εμπειρία σου στο Χαλάνδρι, τότε μπορείς να πάρεις αμπάριζα όλα τα threads που ρωτάνε για πχ Λάρισα, Φλώρινα, Θεσσαλονίκη και να τους πεις την άποψή σου. Φαντάζομαι ότι εφ' όσον όλα αυτά τα μέρη βρίσκονται στην Ελλάδα, θα τους ενδιαφέρει ιδιαίτερα...
α... και μην περιοριστείς στην Wind.. μπορείς να επεκταθείς και στις άλλες εταιρείες... και αυτές στην Ελλάδα προσφέρουν τις υπηρεσίες τους...
Γενικά ειναι της μόδας να πέφτει κράξιμο με την πρώτη ευκαρία. Ξαφνικά όλοι νοιαζόμαστε για το καλό του τόπου κι όχι της πάρτης μας.:clap:

akkiiss55
20-09-10, 22:20
ραδιο αρβύλα ή μποτα;
:p

ισχυει...ακομα κ αν κανω καπου λαθος,αυτο π μπορω να πω με απολυτη βεβαιοτητα ειναι οτι εκεινες τις μερες προβληματα υπηρχαν σε ολους τους παροχους...αν καποιος τοτε εμπαινε στο site της 4νετ θα εβλεπε αντιστοιχες ενημερωσεις οτι υπηρχαν προβληματα.

sdikr
21-09-10, 02:00
ισχυει...ακομα κ αν κανω καπου λαθος,αυτο π μπορω να πω με απολυτη βεβαιοτητα ειναι οτι εκεινες τις μερες προβληματα υπηρχαν σε ολους τους παροχους...αν καποιος τοτε εμπαινε στο site της 4νετ θα εβλεπε αντιστοιχες ενημερωσεις οτι υπηρχαν προβληματα.

Καλά βρήκες και εσύ να κάνεις την σύγκριση, δεν ακούστηκε κάτι για On, netone, OTE

Απο την άλλη τι πρόβλημα θα μπορούσε να κάνει στα site ;

akkiiss55
21-09-10, 18:11
Καλά βρήκες και εσύ να κάνεις την σύγκριση, δεν ακούστηκε κάτι για On, netone, OTE

Απο την άλλη τι πρόβλημα θα μπορούσε να κάνει στα site ;

κατι ειχε παιχτει με τις ONU εκεινες τις μερες οπως ακουσα π εδινε ο ΟΤΕ στους εναλλακτικους για να τους εξυπηρετει.
netone=on...τωρα το αν ειχε ακουστει ή οχι δν ξερω.ξερω σιγουρα οτι εκεινες τις μερες 4νετ,τελας και Χολ παραλληλα με τν ΟΤΕ ειχαν προβληματα.συγκεκριμενα για τν ΟΤΕ το ξερω γιατι εχω καποιον "μεγαλο" π δουλευει μεσα και οταν συζητησαμε εκεινες τις μερες μ ειπε οτι τα ιδια προβληματα εχουν κ κεινοι σε διαφορα site

@ ADSLgr.com All rights reserved.