PDA

Επιστροφή στο Forum : adsl + συναγερμος = ???



qaz87
11-07-06, 02:56
Ρε παιδια μολις επιτελους ηρθε το adsl στην περιοχη μου :) :) :)
αλλα εχω ακουσει οτι αν εχεις συναγερμο στο σπιτι δεν μπορεις να βαλεις...
Διαβασα κατι θεματα σχετικα με αυτο στο φορουμ αλλα δεν εβγαλα καπια ακρη..
τελικα αν εχεις συναγερμο μπορεις να βαλεις και adsl??;)

cpnemo
11-07-06, 08:19
Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα με τον συναγερμό.Απλώς θα πρέπει στη σύνδεση με τη τηλεφωνική γραμμή να έχεις παρεμβάλλει φίλτρο ,αν έχεις PSTN γραμμή ή splitter αν έχεις Isdn. 'Οπως ακριβώς δηλαδή αν σύνδεες μια τηλεφωνική συσκευή.Δεν το έχω κάνει απλά έτσι πιστεύω πως πρέπει να γίνει.

nikoslikos
11-07-06, 08:32
Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα με τον συναγερμό.Απλώς θα πρέπει στη σύνδεση με τη τηλεφωνική γραμμή να έχεις παρεμβάλλει φίλτρο ,αν έχεις PSTN γραμμή ή splitter αν έχεις Isdn. 'Οπως ακριβώς δηλαδή αν σύνδεες μια τηλεφωνική συσκευή.Δεν το έχω κάνει απλά έτσι πιστεύω πως πρέπει να γίνει.

Όπως τα λέει ακριβός o cpnemo θεώρησε τον συναγερμό σαν μια συσκευή τηλεφώνου :oneup: :oneup:
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι εάν το τηλέφωνο προτού καταλήξει στο σπίτι περνά μέσα από τον συναγερμό in out ;) :oneup:

wrathchild
11-07-06, 09:33
Επισης για να ξερεις, μια φορα την ημερα ο συναγερμος θα αναλαμβανει τον ελεγχο της γραμμης για καποια δευτερολεπτα, οποτε θα αλλαζεις ΙΡ.

Δεν υπαρχει τροπος να το αποφυγεις αυτο. Μονη λυση το Getright για downloads.

babality
11-07-06, 09:48
Παιδια η φαση με τους συναγερμους διαφερει αναλογα τον συναγερμο. Εχω συναγερμο σπιτι και δεν ειχα προβλημα με φιλτρο ή χωρις. Ενας φιλος ομως οταν εβαλε adsl ειχε μεγαλο προβλημα. Δοκιμαζει φιλτρο και παλι φιασκο. Τι γινεται τωρα...
Ηρθε τεχνικος να το δει και του λεει οτι ειναι καθαρα θεμα συνδεσμολογιας. Πχ ο συναγερμος εχει μια "συντομευση" για να καλεις την πυροσβεστικη ας πουμε. Αυτο το καλεις μεσω τηλεφωνου. Απο κει και περα σημαινει οτι αν η συνδεσμολογια ειναι καλη τοτε δεν θα εχεις προβλημα. Αν οχι τα πραγματα ειναι δυσκολα. Του φιλου βασικα του ξεσυνδεσαν το συναγερμο γιατι επρεπε να πεσουν ξυλωματα κι εγκαταστασεις απο την αρχη.

Gix
11-07-06, 09:50
Εχω συναγερμό, του έχω βάλει φίλτρο και δουλεύει μια χαρά. IP αλλάζω μια φορά κάθε 3-4 ημέρες περίπου.

babality
11-07-06, 14:45
Εχω συναγερμό, του έχω βάλει φίλτρο και δουλεύει μια χαρά. IP αλλάζω μια φορά κάθε 3-4 ημέρες περίπου.
Να μια περιπτωση ας πουμε που η συνδεσμολογια εχει γινει σωστα;)
Το κακο ειναι οτι δεν ξερω πως το τσεκαρουμε πριν βαλουμε νετ. Αν ξερει καποιος...

qaz87
11-07-06, 15:23
εμαθα οτι στο σπιτι μου δεν εχουμε συνδεσει τον συναγερμο με το τηλεφωνο οποτε κανενα προβλημα ετσι?? Δεν χρειαζομαι τιποτα ιδιαιτερο???:rofl:

Gix
11-07-06, 15:51
Προφανώς δεν χρειάζεσαι κάτι.

harrygr
11-07-06, 17:03
FYI,

Όταν υπάρχει συναγερμός συνδεδεμένος στο τηλεφωνικό δίκτυο ισχύουν τα εξής:

- PSTN γραμμή
Η γραμμή μπαίνει στο συναγερμό πρώτα και μετά από το συναγερμό διανέμεται στο σπίτι. Έτσι ώστε όταν ο συναγερμός θέλει να πάρει τηλέφωνο να μην περιμένει εμάς να τελειώσουμε το τηλεφώνημα μας. Μας κόβει τη γραμμή (από το συναγερμό και μετά προς το σπίτι) και τη χρησιμοποιεί.
Τώρα όταν βάλεις aDSL, απλά κάνε το παρακάτω:
Πριν μπει το καλώδιο του τηλεφώνου στο συναγερμό, split και βάλε ένα φίλτρο στη μεριά που θα μπει στο συναγερμό και συνέχισε να έχεις όλα τα τηλέφωνα στη διανομή μετά το συναγερμό (ωστέ να μπορεί να τα κόψει σε περίπτωση ανάγκης). Στην άλλη μεριά από το split, βάλε το aDSL modem και κάνε δουλειά σου. Έτσι κανένας δεν ενοχλέι κανέναν. Μπορούν να παίζουν και οι δύο ανεξάρτητα. Ούτε την IP θα ανανεώνει ούτε τίποτα.

- ISDN γραμμή
Ακόμα πιο εύκολο. To aDSL modem παίρνει από τη μία έξοδο του splitter. Το τηλέφωνο παίρνει από το Netmod (το οποίο παίρνει από την άλλη έξοδο του splitter). Δώσε λοιπόν μία αναλογική έξοδο στο συναγερμό από το Netmod. Ούτως ή άλλως έχεις δύο κανάλια voice. Αν θες ούτως ή άλλως να κόβει τους άλλους (μόνο τηλέφωνα - το aDSL είναι άσχετο) κάνε την ίδια συνδεσμολογία με το PSTN (όλα τα τηλέφωνα συνδέονται πίσω από το συναγερμό) και δώσε του γραμμή από ένα αναλογικό κανάλι (ab1 ή ab2).
Εκτός και αν θες να αγοράσεις ένα ISDN interface για το συναγερμό και να το βάλεις απ' ευθείας σαν ISDN συσκευή. Οι πιο πολλοί συναγερμοί (Caddx, Pyronix, IDS) το υποστηρίζουν.

Αυτά,
Μπάμπης

nikoslikos
11-07-06, 18:40
FYI,

Όταν υπάρχει συναγερμός συνδεδεμένος στο τηλεφωνικό δίκτυο ισχύουν τα εξής:

- PSTN γραμμή
Η γραμμή μπαίνει στο συναγερμό πρώτα και μετά από το συναγερμό διανέμεται στο σπίτι. Έτσι ώστε όταν ο συναγερμός θέλει να πάρει τηλέφωνο να μην περιμένει εμάς να τελειώσουμε το τηλεφώνημα μας. Μας κόβει τη γραμμή (από το συναγερμό και μετά προς το σπίτι) και τη χρησιμοποιεί.
Τώρα όταν βάλεις aDSL, απλά κάνε το παρακάτω:
Πριν μπει το καλώδιο του τηλεφώνου στο συναγερμό, split και βάλε ένα φίλτρο στη μεριά που θα μπει στο συναγερμό και συνέχισε να έχεις όλα τα τηλέφωνα στη διανομή μετά το συναγερμό (ωστέ να μπορεί να τα κόψει σε περίπτωση ανάγκης). Στην άλλη μεριά από το split, βάλε το aDSL modem και κάνε δουλειά σου. Έτσι κανένας δεν ενοχλέι κανέναν. Μπορούν να παίζουν και οι δύο ανεξάρτητα. Ούτε την IP θα ανανεώνει ούτε τίποτα.

- ISDN γραμμή
Ακόμα πιο εύκολο. To aDSL modem παίρνει από τη μία έξοδο του splitter. Το τηλέφωνο παίρνει από το Netmod (το οποίο παίρνει από την άλλη έξοδο του splitter). Δώσε λοιπόν μία αναλογική έξοδο στο συναγερμό από το Netmod. Ούτως ή άλλως έχεις δύο κανάλια voice. Αν θες ούτως ή άλλως να κόβει τους άλλους (μόνο τηλέφωνα - το aDSL είναι άσχετο) κάνε την ίδια συνδεσμολογία με το PSTN (όλα τα τηλέφωνα συνδέονται πίσω από το συναγερμό) και δώσε του γραμμή από ένα αναλογικό κανάλι (ab1 ή ab2).
Εκτός και αν θες να αγοράσεις ένα ISDN interface για το συναγερμό και να το βάλεις απ' ευθείας σαν ISDN συσκευή. Οι πιο πολλοί συναγερμοί (Caddx, Pyronix, IDS) το υποστηρίζουν.

Αυτά,
Μπάμπης
na


Ναι μεν αλλά . Εξαρτάται από τον τεχνικαρά που έκανε την σύνδεση, εγκατάσταση???:rtfm: :oneup:

[PWN] ROXAMIS
11-07-06, 22:26
Επισης για να ξερεις, μια φορα την ημερα ο συναγερμος θα αναλαμβανει τον ελεγχο της γραμμης για καποια δευτερολεπτα, οποτε θα αλλαζεις ΙΡ.

Δεν υπαρχει τροπος να το αποφυγεις αυτο. Μονη λυση το Getright για downloads.

Από οτε πάμε πρώτα σε φίλτρο μετά στον συναγερμό και αυτός
δίνει σε όλα τα άλλα τηλέφωνα .
Το μόντεμ πάει πριν τον συναγερμό και δεν επηρεάζει απολύτως τίποτα:)

krals
12-07-06, 00:15
Ρε παιδια μολις επιτελους ηρθε το adsl στην περιοχη μου :) :) :)
αλλα εχω ακουσει οτι αν εχεις συναγερμο στο σπιτι δεν μπορεις να βαλεις...
Διαβασα κατι θεματα σχετικα με αυτο στο φορουμ αλλα δεν εβγαλα καπια ακρη..
τελικα αν εχεις συναγερμο μπορεις να βαλεις και adsl??;)

Φιλε μου καλησπερα,
η ADSL σου θα παιζει μια χαρα οπως κ ο συναγερμος σου.
Απλα το μονο που ΙΣΩΣ χρειαστει ειναι να σεταρουν καποια μικρα settings απ την εταιρια που εχεις τον συνεγερμο σου, και αυτο γιατι μπορει τα σηματα που στελνει ο συναγερμος σου να φτανουν στο κεντρο λαθος κωδικοποιημενα κτλ.
Ειχα και εγω καποιο μικρο προβλημα οταν ο συναγερμος εστελνε το τεστ σημα (οπως ολοι οι συναγερμοι το κανουν καποια συγκεκριμενη ωρα μες την ημερα) και λυθηκε.

Απευθυνσου στην εταιρια που εισαι κ θα σου πουν,ειναι ζητημα μερικων λεπτων για να εισαι οκ.

qaz87
12-07-06, 03:25
Ευχαριστω παιδια!!!!

babality
12-07-06, 11:41
qaz αποκλειεται να εχεις προβλημα αμα δεν εχει σχεση ο συναγερμος με το τηλεφωνο.
Μπαμπη ευχαριστουμε για το ινφο:oneup:

civil
13-07-06, 22:33
Προβλημα με το συναγερμο και το adsl over isdn είχα κι εγώ και ο τεχνικός του συναγερμού μου συνέστησε να αλλάξω σε pstn το adsl.
O Oτε εκανε την γραμμη pstn και ενημέρωσα τον παροχο (Forthnet) για να αλλάξει το Adsl μου. Αποτελεσμα: Χωρις adsl από μέσα Μαίου, επρεπε να καταργηθει η αρχική πορτα και να συνδεθώ σε αλλη. Απο μερα σε μερα περιμένω την ενεργοποίηση παλι, θα δοκιμάσω και θα σας πω.:rolleyes:
Το κακό είναι οτι ο Η/Υ στο σπιτι βρισκεται στο τελος του καλωδιου του τηλεφώνου και πριν απο αυτον επερνε το σημα ο συναγερμος.Αν εκανα την συνδεσμολογια όπως προβλεπεται για isdn θα επρεπε να τραβήξω πολλά μέτρα νεο καλώδιο απο την μια εξοδο του spliter μεχρι τον Η/Υ. Η αρχική εισοδος του καλωδίου απο τον Οτε ειναι στην τηλεφωνικη πριζα της κουζινας (...) οπου θα ειχα το Netmod και το splitter και θα διεσχιζε όλο το σπιτι
Κατι τετοιο δεν μου αρεσε απο αισθητικης αποψεως σε καινουργιο σπιτι...:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.