PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σχετικά με δίκτυο Tellas



blackshadow84
11-07-06, 10:16
Λοιπον το προβλημα μου έχει ως εξης: Πριν απο μερικους μηνες είχα κανει αιτηση για ADSL μεσω ΟΤΕ αλλα δεν τα καταφερεα επειδη οπως μουπε ο τεχνικος του ΟΤΕ το σπιτι μου είναι πολυ μακριά απο το ΚΑΦΑΟ. Πλέον έμαθα πως μπορώ να βάλω μεσω ιδοκτητου ΤΕLLAS και έκανα αιτηση, γνωρίζει κανεις αν θα έχω πάλι παρόμοιο πρόβλημα??

apok
11-07-06, 10:19
Κοίτα.. λογικά δεν θα μπορείς να βάλεις μιας και η απόστασή σου απο το ΚΑΦΑΟ θα παραμείνει η ίδια.. Αν αναλογιστούμε οτι και το dslam της TELLAS θα ειναι σε πολύ μικρή απόσταση απο το ΑΚ του ΟΤΕ οι αποστάσεις θα παραμείνουν, δυστυχώς για σένα, ίδιες

blackshadow84
11-07-06, 10:21
Αρα να μην υπογραψω το συμβολαιο μου προτεινεις?? Άρα αν δεν μπορω ούτε με το ιδιόκτητο της ΤΕLLAS συνεπως δεν θα έχω ποτε ελπίδα για ADSL?

ermis333
11-07-06, 10:38
Λοιπον το προβλημα μου έχει ως εξης: Πριν απο μερικους μηνες είχα κανει αιτηση για ADSL μεσω ΟΤΕ αλλα δεν τα καταφερεα επειδη οπως μουπε ο τεχνικος του ΟΤΕ το σπιτι μου είναι πολυ μακριά απο το ΚΑΦΑΟ. Πλέον έμαθα πως μπορώ να βάλω μεσω ιδοκτητου ΤΕLLAS και έκανα αιτηση, γνωρίζει κανεις αν θα έχω πάλι παρόμοιο πρόβλημα??

Τώρα κουφάθηκα.....τι δουλειά έχει το ΚΑΦΑΟ και η απόσταση από το σπίτι σου με το ADSL;;;;

Από τη στιγμή που έχεις τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι σου δεν υπάρχει πρόβλημα με το καφάο.

Το πρόβλημα μάλλον βρίσκεται στην απόσταση του σπιτιού σου από το κέντρο ADSL (DSLAM) του ΟΤΕ.

Η Tellas από τη στιγμή που δίνει ADSL2+ λογικά δεν θα έχει το ίδιο πρόβλημα γιατί απόσο ξέρω το ADSL2+ αντέχει τις μικρότερες ταχύτητες με +1 χιλιόμετρο απόσταση απότι το ADSL το απλό.

Λογικά δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

apok
11-07-06, 10:50
Ermis φυσικά και έχει...
Αν ειναι μεγάλη η απόσταση ναι μεν μπορεί να περάσει voice αλλά όχι data σε μεγάλες συχνότητες

blackshadow84
11-07-06, 10:50
Tώρα δεν ξέρω αν έχουν σχέση απλά αναφέρω ότι η γραμμή μου είναι ISDN και έχω κάνει αιτηση για 512...
ermis333 αρχίζεις να μου δινεις ελπίδες!!!

ermis333
11-07-06, 11:07
Tώρα δεν ξέρω αν έχουν σχέση απλά αναφέρω ότι η γραμμή μου είναι ISDN και έχω κάνει αιτηση για 512...
ermis333 αρχίζεις να μου δινεις ελπίδες!!!

Έχεις κάνει αίτηση για γραμμή ADSL της Tellas ή για γραμμή ADSL OTE αλλά μέσω Tellas.

Κοινώς σε ποια περιοχή μένεις;;


Apok με ISDN γραμμή δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λές.

apok
11-07-06, 11:10
Ermis πιστεύω οτι ισχύει..;)

blackshadow84
11-07-06, 11:11
Λοιπον μένω στην περιοχή του Αλίμου κοντα στη λεωφορο Αλιμου και έχω κανει αιτηση μεσω ιδοκτητου τελλας όχι μεσω ΟΤΕ, γιατι μεσω ΟΤΕ όπως σουπα είχα το προβλημα...
Το θέμα είναι αν αλλάζει κατι που είναι ιδιοκτητο το δικτυο τωρα...

ermis333
11-07-06, 11:40
Λοιπον μένω στην περιοχή του Αλίμου κοντα στη λεωφορο Αλιμου και έχω κανει αιτηση μεσω ιδοκτητου τελλας όχι μεσω ΟΤΕ, γιατι μεσω ΟΤΕ όπως σουπα είχα το προβλημα...
Το θέμα είναι αν αλλάζει κατι που είναι ιδιοκτητο το δικτυο τωρα...

Κοίτα ελπίδα υπάρχει....έτσι κι αλλιώς δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις....και συμβόλαιο να υπογράψεις άμα ο άλλος δεν μπορεί να σου προσφέρει την υπηρεσία είναι σαν να μην ισχύει.

Άναψε μια λαμπάδα και τόλμησέ το.

blackshadow84
11-07-06, 11:45
A Kαταλαβα παλι με λαμπαδες θα τη βγαλω??:p
Τουλαχιστον ελπίζω να έχω καλυτερη συννενοηση απότι με τους ΟΤΕτζιδες και τη Βιβοντι που είχα μπλέξει!
Τωρα θα μιλάω μόνο με Τελλας!!

BoGe
11-07-06, 11:46
Και άμα τον συνδέσουν και δεν έχει τις σωστές ταχύτητες λόγω απόστασης;;;;;;;;;;;
Η Tellas θα του λέει ότι δεν είναι εγγυημένες, και αυτός δεν θα μπορεί να φύγει λόγω συμβολαίου.

blackshadow84
11-07-06, 17:20
Παιδια το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι οτι δεν υπαρχουν καποιοι υπευθυνοι στις εταιρειες να δωσουν απαντησεις για τα προβληματα...Έχουν μόνο παδιά στις πωλήσεις οι οποιοι έχουν βασικες γνωσεις και δεν μπορουν ναπαντησουν, και αυτο ισχυει για ολες τις εταιρειες. Το θέμα δεν ειναι μονο να πουλας αλλα να μπορεις να συννενοησαι με τους τωρινους και τους εν δυναμει πελατες σου...

nnn
11-07-06, 22:45
Αν το LLU της Tellas είναι Adsl2 έχεις πιθανότητες.
Μπορεί να παίξει μέχρι 5 χιλιόμετρα από το Dslam.

xakasou
11-07-06, 23:15
η απόσταση ασφαλώς και πάιζει το ρόλο της. Όσο πιο μακριά τόσο χειρότερα. Πάντως δε χάνεις να δοκιμάσεις. Το πολύ πολύ να ζητήσεις μια 2Μ και στα τεστ να τους βγει οτι δεν παίζει πάνω από 1Μ. τουλάχιστον θα έχεις αυτό.

drf
12-07-06, 09:40
καλημέρα,

γνωρίζει κανείς ΟΤΑΝ πάμε σε full llu Tellas τι τιμές θα 'παίζουν' περίπου;

blackshadow84
12-07-06, 10:22
Παιδια εγω εχω κανει αιτηση για 512 με την λογικη οτι ειναι δυσκολο φανταζομαι λογω αποστασης ναερθει καλυτερο σημα...
Μηπως εκανα λαθος? Λογω ADSL2? Γνωριζει κανεις σας?

lewton
16-07-06, 23:11
Και άμα τον συνδέσουν και δεν έχει τις σωστές ταχύτητες λόγω απόστασης;;;;;;;;;;;
Η Tellas θα του λέει ότι δεν είναι εγγυημένες, και αυτός δεν θα μπορεί να φύγει λόγω συμβολαίου.
Δεδομένου ότι έχει να επιλέξει ανάμεσα σε dial-up και αυτές τις ταχύτητες, προσωπικά θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι απόλυτα ευχαριστημένος αν καταφέρει να συνδεθεί.

pk33
17-07-06, 14:32
Το ADSL2+ είναι λίγο καλύτερο από το ADSL όσο αφορά στην απόσταση από το DSLAM. Μιλάμε για 5-6km αλλά μόνο για 384 αντε το πολύ 512 σε αυτή την απόσταση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.