PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL: Σύντομα οι αποφάσεις για ενδεχόμενη συγχώνευση με Forthnet



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

kiriakosk
16-09-10, 19:23
HOL: Σύντομα οι αποφάσεις για ενδεχόμενη συγχώνευση με Forthnet

Η Hellas on Line και η Forthnet θα αποφασίσουν σύντομα αν θα συγχωνευθούν, δήλωσε ο διευθύνων σύμβουλος της HOL Αντώνης Κεραστάρης.

Ενδεχόμενη επιτυχής κατάληξη των συζητήσεων θα οδηγήσει στη δημιουργία του μεγαλύτερου εναλλακτικού παρόχου υπηρεσιών internet και σταθερής τηλεφωνίας στη χώρα.

«Η αίσθηση όλων μας είναι ότι αρκετά γρήγορα θα μάθουμε εάν θα υπάρχει συμφωνία ή όχι» ανέφερε ο κ. Κεραστάρης σε συνέντευξη που παραχώρησε στο Reuters.

www.naftemporiki.gr (http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1868023)

___________________________________________________________________

Προς «τηλεπικοινωνιακό γίγαντα;»
Σύντομα ολοκληρώνονται οι διερευνητικές συζητήσεις μεταξύ HOL και Forthnet

Σύντομα θα αποφασίσουν οι ΗΟL και η Forthnet εάν θα προχωρήσουν σε συγχώνευση, καθώς οι σχετικές συζητήσεις μεταξύ των δύο εταιρειών πλησιάζουν στο τέλος τους, όπως αναφέρουν υψηλόβαθμα στελέχη τους.

«Η αίσθηση όλων μας είναι ότι αρκετά γρήγορα θα μάθουμε εάν θα υπάρχει συμφωνία ή όχι» δήλωσε ο διευθύνων σύμβουλος της HOL Αντώνης Κεραστάρης σε συνέντευξη που παραχώρησε την Πέμπτη στο Reuters, λέγοντας πως οι συζητήσεις έχουν κρατήσει αρκετά, πράγμα όμως που «είναι λογικό στο γενικότερο κλίμα ανακατατάξεων» στις τηλεπικοινωνίες.

Οι δύο εταρείες και βασικοί ανταγωνιστές του ΟΤΕ είχαν ανακοινώσει για πρώτη φορά το Μάρτιο ότι διερευνούν μεταξύ τους συνεργασία. Αν ενώσουν τις δυνάμεις τους, οι δύο εταιρίες θα διαθέτουν από κοινού 800.000 ευρυζωνικές συνδέσεις, σε σχέση με το 1,1 εκατ. του ΟΤΕ.

Ο Α.Κεραστάρης ανέφερε ότι το νέο σχήμα θα μπορεί να προχωρήσει σε περικοπές κόστους και να προσφέρει συνδυασμένες υπηρεσίες κινητής, σταθερής, internet και συνδρομητικής τηλεόρασης.

Υπενθυμίζεται ότι μετά την στρατηγική συμφωνία με την Vodafone το 2009, η HOL έχει πρόσβαση στους συνδρομητές κινητής τηλεφωνία της πρώτης ενώ η Forthnet ελέγχει τη Nova, τη μεγαλύτερη πλατφόρμα συνδρομητικής τηλεόρασης στη χώρα.

Η Intracom κατέχει ποσοστό 53% στην HOL και η Vodafone 18,5%. Στη Forthnet, το μεγαλύτερο ποσοστό, 37%, το κατέχουν οι Emirates International Telecommunications.

Στο παρελθόν, η HOL κέρδιζε σχεδόν τους μισούς από τους νέους πελάτες στην αγορά του internet, μέσω των λεγόμενων γραμμών αποδεσμοποίησης τοπικού βρόχου (LLU). Το δεύτερο τρίμηνο του έτους όμως, το μερίδιό της στην αγορά των νέων πελατών LLU υποχώρησε στο 25%.

Ο διευθύνων σύμβουλος της HOL απέδωσε την εξέλιξη εν μέρει στο ότι η εταιρία επικεντρώθηκε στους πελάτες που χρησιμοποιούν υπηρεσίες broadband. Η εταιρία επίσης αναμένει αύξηση των κερδών της το 2010, λόγω της συμφωνίας της με την Vodafone για παροχή κοινού πακέτου υπηρεσιών.

Το πρώτο εξάμηνο του έτους, οι πωλήσεις αυξήθηκαν κατά 43% σε ετήσια βάση, στα 98 εκατ. ευρώ. Ο Α.Κεραστάρης ανέφερε ότι αναμένει η αύξηση των πωλήσεων φέτος να διαμορφωθεί στο 36%, συμβαδίζοντας με την τάση του δευτέρου τριμήνου.

in.gr (http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231059404)

psyxakias
16-09-10, 20:09
Αν συγχωνευθούν... RIP HOL :death

MNP-10
16-09-10, 20:11
Εγω HOL γραφτηκα. Αμα ειναι να γινει σα τη forthnet, bye bye :hello:hello:hello

(αν και ηδη εχει αρχισει γινεται με το να αργει τις αναβαθμισεις - αλλα απο σταθεροτητα δικτυου απλα δεν υπαρχει συγκριση).

uncharted
16-09-10, 20:12
με το GR-IX τι θα γινει αληθεια? οι 2 εταιριες εχουν διαφορετικη πολιτικη σε αυτο το θεμα...

WAntilles
16-09-10, 20:12
Κάπως υποφερτότατα-στοιχειωδέστατα ποιοτικοί εναλλακτικοί ήταν η Net-1 και η HOL.

Τώρα που τους καταβροχθίζουν τα καφενεία Forthnet και On, άντε γειά σας.

Όλος ο κόσμος, μα όλος, θα επιστρέψει στον ΟΤΕ.

treli@ris
16-09-10, 20:13
Ολοκληρη η συνεντευξη

Σύντομα θα αποφασίσουν οι ΗΟL και η Forthnet εάν θα προχωρήσουν σε συγχώνευση, καθώς οι σχετικές συζητήσεις μεταξύ των δύο εταιρειών πλησιάζουν στο τέλος τους, όπως αναφέρουν υψηλόβαθμα στελέχη τους.

«Η αίσθηση όλων μας είναι ότι αρκετά γρήγορα θα μάθουμε εάν θα υπάρχει συμφωνία ή όχι» δήλωσε ο διευθύνων σύμβουλος της HOL Αντώνης Κεραστάρης σε συνέντευξη που παραχώρησε την Πέμπτη στο Reuters, λέγοντας πως οι συζητήσεις έχουν κρατήσει αρκετά, πράγμα όμως που «είναι λογικό στο γενικότερο κλίμα ανακατατάξεων» στις τηλεπικοινωνίες.

Οι δύο εταρείες και βασικοί ανταγωνιστές του ΟΤΕ είχαν ανακοινώσει για πρώτη φορά το Μάρτιο ότι διερευνούν μεταξύ τους συνεργασία. Αν ενώσουν τις δυνάμεις τους, οι δύο εταιρίες θα διαθέτουν από κοινού 800.000 ευρυζωνικές συνδέσεις, σε σχέση με το 1,1 εκατ. του ΟΤΕ.

Ο Α.Κεραστάρης ανέφερε ότι το νέο σχήμα θα μπορεί να προχωρήσει σε περικοπές κόστους και να προσφέρει συνδυασμένες υπηρεσίες κινητής, σταθερής, internet και συνδρομητικής τηλεόρασης.

Υπενθυμίζεται ότι μετά την στρατηγική συμφωνία με την Vodafone το 2009, η HOL έχει πρόσβαση στους συνδρομητές κινητής τηλεφωνία της πρώτης ενώ η Forthnet ελέγχει τη Nova, τη μεγαλύτερη πλατφόρμα συνδρομητικής τηλεόρασης στη χώρα.

Η Intracom κατέχει ποσοστό 53% στην HOL και η Vodafone 18,5%. Στη Forthnet, το μεγαλύτερο ποσοστό , 37%, το κατέχουν οι Emirates International Telecommunications.

Στο παρελθόν, η HOL κέρδιζε σχεδόν τους μισούς από τους νέους πελάτες στην αγορά του internet, μέσω των λεγόμενων γραμμών αποδεσμοποίησης τοπικού βρόχου (LLU). Το δεύτερο τρίμηνο του έτους όμως, το μερίδιό της στην αγορά των νέων πελατών LLU υποχώρησε στο 25%.

Ο διευθύνων σύμβουλος της HOL απέδωσε την εξέλιξη εν μέρει στο ότι η εταιρία επικεντρώθηκε στους πελάτες που χρησιμοποιούν υπηρεσίες broadband. Η εταιρία επίσης αναμένει αύξηση των κερδών της το 2010, λόγω της συμφωνίας της με την Vodafone για παροχή κοινού πακέτου υπηρεσιών.

Το πρώτο εξάμηνο του έτους, οι πωλήσεις αυξήθηκαν κατά 43% σε ετήσια βάση, στα 98 εκατ. ευρώ. Ο Α.Κεραστάρης ανέφερε ότι αναμένει η αύξηση των πωλήσεων φέτος να διαμορφωθεί στο 36%, συμβαδίζοντας με την τάση του δευτέρου τριμήνου.

garibaldi
16-09-10, 20:18
Όλοι εμείς οι συνδρομητές της HOL τρέμουμε και μόνο στην σκέψη της συγχώνευσης.
:down:

greeneye1976
16-09-10, 20:19
ε οχι και να γυρισουμε στον ΠΟΤΕ μωρε,ελεος...

Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ. ΤΕΛΟΣ.

εγω προσωπικα δηλαδη γιατι ειμαι ΠΛΗΡΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ απο τη forthnet?!

psyxakias
16-09-10, 20:21
με το GR-IX τι θα γινει αληθεια? οι 2 εταιριες εχουν διαφορετικη πολιτικη σε αυτο το θεμα...Έγκυρες πηγές λένε ότι θα σταματήσουν το private peering και οι μισοί συνδρομητές θα συνδέονται με τους άλλους μισούς μέσω... Φρανκφούρτης, για να εναρμονιστούν με την πολιτική της Forthnet. :lol:

nnn
16-09-10, 20:21
Δεν είναι αναγκαστικά κακό νέο, το δίκτυο των 2 εταιριών είναι μεγάλο, η συνδυασμένη τεχνογνωσία πιστεύω θα είναι υπέρ μας, οι οικονομίες κλίμακας πάλι προς το συμφέρον μας σαν πελάτες θα είναι, ενώ θα έχουμε στην διάθεση μας περισσότερες υπηρεσίες από έναν πάροχο, τηλεφωνία, Internet, IPTV, SatTV και κινητή τηλεφωνία, one stop shop κατ'ουσία.

psyxakias
16-09-10, 20:24
Δεν είναι αναγκαστικά κακό νέο, το δίκτυο των 2 εταιριών είναι μεγάλο, η συνδυασμένη τεχνογνωσία πιστεύω θα είναι υπέρ μας, οι οικονομίες κλίμακας πάλι προς το συμφέρον μας σαν πελάτες θα είναι, ενώ θα έχουμε στην διάθεση μας περισσότερες υπηρεσίες από έναν πάροχο, τηλεφωνία, Internet, IPTV, SatTV και κινητή τηλεφωνία, one stop shop κατ'ουσία.Πόσες από αυτές τις υπηρεσίες θα είναι σταθερές; :p

treli@ris
16-09-10, 20:27
Δεν είναι αναγκαστικά κακό νέο, το δίκτυο των 2 εταιριών είναι μεγάλο, η συνδυασμένη τεχνογνωσία πιστεύω θα είναι υπέρ μας, οι οικονομίες κλίμακας πάλι προς το συμφέρον μας σαν πελάτες θα είναι, ενώ θα έχουμε στην διάθεση μας περισσότερες υπηρεσίες από έναν πάροχο, τηλεφωνία, Internet, IPTV, SatTV και κινητή τηλεφωνία, one stop shop κατ'ουσία.

Θα τα συνδυαζεις σιγουρα ολα αυτα; Διοτι η συμφωνια βγαζει εκτος τη Nova. Μπορει μολις γινει η συγχωνευση, αν γινει, να κοπει το συνδυαστικο κομματι. Εκτος κι αν δωσει Nova μεσω iptv! To ιδιο ισως να ισχυσει και για τη Vodafone.

nnn
16-09-10, 20:29
Θα τα συνδυαζεις σιγουρα ολα αυτα; Διοτι η συμφωνια βγαζει εκτος τη Nova. Μπορει μολις γινει η συγχωνευση, αν γινει, να κοπει το συνδυαστικο κομματι. Εκτος κι αν δωσει Nova μεσω iptv!
Η Nova είναι ανεξάρτητη το ξέρω, οπότε μπορεί να περάσει στην έτοιμη πλατφόρμα της HOL TV...

grayden
16-09-10, 20:29
Πόσες από αυτές τις υπηρεσίες θα είναι σταθερές; :p
Κατ' όνομα, μόνο η σταθερή τηλεφωνία. :whistle:

pavlos13
16-09-10, 20:29
Ε ΟΧΙ!!! Αυτό δεν θα περάσει !!! Πάμε που πάμε κατά διαλόλου δεν θα έχουμε ούτε internet???
Αν συγχωνευτούν έφυγα την επόμενή μέρα. Αύριο κιόλας θα πάρω τηλέφωνο να κάνω παράπονα :rtfm:

arial
16-09-10, 20:31
Aν Οταν συγχωνευτουν θα εχουμε και λιγοτερες επιλογες να διαλεξουμε παροχους, απο οσες εχουμε ηδη.

gangel
16-09-10, 20:36
K A H K A M E... Αν συγχωνευτούν έχω φύγει - ούτε που θέλω να ακούω για τους απατεώνες της forthnet με τα εξώδικα "μαϊμού" για δήθεν απλήρωτους λογαριασμούς...

arial
16-09-10, 20:36
Δεν είναι αναγκαστικά κακό νέο, το δίκτυο των 2 εταιριών είναι μεγάλο, η συνδυασμένη τεχνογνωσία πιστεύω θα είναι υπέρ μας, οι οικονομίες κλίμακας πάλι προς το συμφέρον μας σαν πελάτες θα είναι, ενώ θα έχουμε στην διάθεση μας περισσότερες υπηρεσίες από έναν πάροχο, τηλεφωνία, Internet, IPTV, SatTV και κινητή τηλεφωνία, one stop shop κατ'ουσία.

Συμφωνω, καθιστε πρωτα να δουμε τι θα γινει, πριν βγαλουμε αποφασεις στο τι προκειται να γινει.

pavlos13
16-09-10, 20:39
nnn εξήγησε μας σε παρακαλώ πως το μονοπώλιο που πάει να δημιουργηθεί θα είναι για το συμφέρον μας ???

ownagE_
16-09-10, 20:39
Κι εγώ πιστεύω ότι αν γίνει η συγχώνευση, θα είναι θετικό για όλους μας.
Ή μάλλον ελπίζω.. :p

arial
16-09-10, 20:41
Κι εγώ πιστεύω ότι αν γίνει η συγχώνευση, θα είναι θετικό για όλους μας.
Ή μάλλον ελπίζω.. :p

Για τους εργαζομενους δεν θα ναι θετικο, θα απολυθει κοσμος, και απο τις 2 εταιριες ;)

psyxakias
16-09-10, 20:45
Αν συγχωνευτούν έφυγα την επόμενή μέρα. Αύριο κιόλας θα πάρω τηλέφωνο να κάνω παράπονα :rtfm:Μπορώ να φανταστώ το διάλογο που θα ακολουθήσει
- Hellas On Line θέση 69, πως μπορώ να εξυπηρετήσω;
- Καλημέρα, θέλω να παραπονεθώ για την ενδεχόμενη συγχώνευση HOL-Forthnet και να σας ενημερώσω ότι θα φύγω.
- Ποια συγχώνευση;
- Αυτή που αναφέρθηκε και σε συνέντευξη ο διευθύνων σύμβουλός σας
- Μισό λεπτό παρακαλώ διότι δεν είμαι ενήμερος.
...... μετά από κανά 10 λεπτο ......
- Μόλις ενημερώθηκα από τον προιστάμενό μου, που είχε επικοινωνία με το Δ.Σ., και θα ήθελα να σας ζητήσω ταπεινά συγνώμη και να σας διαβεβαιώσω ότι ότι δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο αφού δυσανασχετήσατε. Θα σας συνδέσω με τον κο Κόκκαλη, για να απολογηθεί με τη σειρά του για τις λανθασμένες κινήσεις ως πρόεδρος ΔΣ και να σας ευχαριστήσει που μας ενημερώσατε ότι θα φεύγατε. Κατανοούμε την ηθική βλάβη που έχετε υποστεί, αλλά και την προσπάθεια που καταβάλατε για να μας καλέσετε και να μας ενημερώσετε, και το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενεργοποιηθεί δωρεάν εφ'όρου ζωής (της δικής μας, διότι η δική σας μπορεί να είναι μεγαλύτερη... ο Θεός να μας κόβει χρόνια και να σας δίνει μέρες) μισθωμένο κύκλωμα 1000 Mbit/s στην οικία σας και σε όποιες άλλες 9 τοποθεσίες επιθυμείτε (φίλους, συγγενείς, γκόμενα α', γκόμενα β', κτλ).
- Σας ευχαριστώ πολύ, πραγματικά δε περίμενα τόσο άμεση ανταπόκριση. Καλή σας μέρα.
- Γεια σας, και πάλι χίλια συγνώμη. Σας συνδέω με τον κο Κόκκαλη.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 3 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συμφωνω, καθιστε πρωτα να δουμε τι θα γινει, πριν βγαλουμε αποφασεις στο τι προκειται να γινει.
Για τους εργαζομενους δεν θα ναι θετικο, θα απολυθει κοσμος, και απο τις 2 εταιριες ;)Σωστά τα είπες στην αρχή, ας μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα... :rolleyes:

special
16-09-10, 20:45
Ωραια αντε να μας ερθετε απο εδω προς νετονε να γινουμε πολυ και να πεσουμε ολοι μαζι κατω :):) Εναν μεγαλο παροχο ειχαμε και εμεις σχετικα αξιοπιστο για να συγκρινουμε παει και αυτος.

treli@ris
16-09-10, 20:46
Για τους εργαζομενους δεν θα ναι θετικο, θα απολυθει κοσμος, και απο τις 2 εταιριες ;)

Σιγα μην απολυθουν. Μη σου πω οτι θα παρουν και παραπανω διοτι τα παραπονα μετα θα ειναι ακομα περισσοτερα! (ισως...)

arial
16-09-10, 20:46
Σωστά τα είπες στην αρχή, ας μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα... :rolleyes:

Δεν τα ειπα ετσι, εχω τις πηγες μου ;)

Αλλα ναι , ας δουμε τι θα γινει, και μετα κανουμε το μνημοσυνο της hol.

DaveMurray
16-09-10, 20:47
Εγω HOL γραφτηκα. Αμα ειναι να γινει σα τη forthnet, bye bye :hello:hello:hello

(αν και ηδη εχει αρχισει γινεται με το να αργει τις αναβαθμισεις - αλλα απο σταθεροτητα δικτυου απλα δεν υπαρχει συγκριση).

+1....

Βye Bye HOL....

ε οχι και forthnet, να μου κοπεί το χέρι από την ρίζα....

λατρεία, conn-xxxxxxxxxxxxxx :p

arial
16-09-10, 20:59
Dave δεν σου πηγε καλα η αλλαγη απο On μου φαινεται :lol:

CamClone
16-09-10, 21:23
Θα συμφωνησω οτι η FORTHnet εχει τα πιο ασταθη peerings με το εξωτερικο.
πανω κατω, πανω κατω πανω κατω πανω κατω...πανω κατω, πανω κατω πανω κατω πανω κατω...πανω κατω, πανω κατω πανω κατω πανω κατω...πανω κατω, πανω κατω πανω κατω πανω κατω...
πανω κατω, πανω κατω πανω κατω πανω κατω...
πανω κατω, πανω κατω πανω κατω πανω κατω...

Οτι πρεπει για ....streaming ...radio and tv :):closed::closed:

kiriakosk
16-09-10, 21:27
και εγώ δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά αν προσχωρήσουν αυτά τα σχέδια, θα δούμε αντίστοιχα πράγματα όπως την κινητή, ένα ωραιότατο καρτέλ αν και η αλήθεια είναι ότι λείπει μια 3η κάπως ισχυρή εταιρία.

ποιο λογική θα έβλεπα πάντως μια συγχώνευση με την wind, που όπως και να έχει βλέπω να τσιμπάει αυτούς που γυροφέρνουν τις προσφορές.

Υ.Γ. Που να μου καεί το ρούτερ αν βγω ψεύτης, αλλά δεν είναι ευχάριστα νέα αυτά! :p

guzel
16-09-10, 21:31
Κι εγώ πιστεύω ότι αν γίνει η συγχώνευση, θα είναι θετικό για όλους μας.
Ή μάλλον ελπίζω.. :p

οχι δεν θα ειναι. μεχρι τωρα η χολ ειχε εντελως διαφορετικη φιλοσοφια απο το αρπα-κολλα της 4νετ! τωρα αν ο κοκαλης θελει να τα πουλησει ολα για την φυγη του απο την χωρα σιγουρα δεν θα ωφελησει κανεναν με τα μονοπωλεια που θα δημιουργηθουν!

βλεπω την hol να γινεται bol (Bulgaria onLine)

STARJOHN
16-09-10, 21:56
Και γιατι να μην ακολουθησει τα χναρια της hol η Forthnet? Μην βγαζετε ευκολα συμπερασματα μπορει να ειναι για το συμφερον μας.

kikostaki
16-09-10, 22:01
εγω πιστευω θα αλλαξουν της πολιτικες τους και οι 2 εταιριες...και 8α βγει μια κανουργια πολιτικη...

ThReSh
16-09-10, 22:04
ναι θα ενώσουν τις δυνάμεις να βγει ο Captain Planet...

Koala_
16-09-10, 22:07
Αν και είμαι στην On, σε μια ενδεχόμενη αλλαγή παρόχου, βλέποντας αυτή τη συγχώνευση, σίγουρα θα απέφευγα, την Tellas, και θα γύριζα με κλειστά μάτια στην παλιά αγαπημένη τον ΟΤΕ. Γιατί σε καφενεία μόνο καλό ελληνικό καφέ και πρέφα μπορείς να απολαύσεις

DVader
16-09-10, 22:16
Αν γίνει πραγματικότητα αυτή η συμφωνία ανεξάρτητα αν είναι υπέρ η κατά του ΟΤΕ είναι κατά του ανταγωνισμού και είναι σαφώς όχι υπέρ μας !

optimogar
16-09-10, 22:24
Το περίμενα εδώ κ πολύ καιρό. Ελπίζω σε κάτι θετικό..... αλλά δεν το βλεπω.

ΥΓ Μάλλον μετά ακολουθεί κίνηση για απάντηση στο vdsl του ΟΤΕ, είτε γίνει η συγχώνευση είτε όχι.

dkmaster
16-09-10, 22:32
Μην προτρέχουμε πάντως, ας γίνει πρώτα η συγχώνευση και έπειτα βλέπουμε. Άσε που αν επιτραπεί το vdsl και στους εναλλακτικούς πολλά προβλήματα του χαλκού θα ξεπεραστούν, οπότε πάλι κερδισμένοι θα είμαστε.

zoug100
16-09-10, 22:33
Παιδες ψυχραιμια.
Ακομα δεν εγινε καν η συγχωνευση και αρχισαμε να ριχνουμε στην πυρα κατι που δεν υφισταται.
Καθιστε να γινει πρωτα και μετα κρινουμε.Και αν δεν μας ικανοποιει η παροχη υπηρεσιων τοτε την κοπαναμε και παμε σε αλλο παροχο ο καθενας οπου νομιζει.Μην αρχιζουμε τις καταδικες χωρις καν να εχει γινει η συγχωνευση.
Παντως πρεπει οι εναλλακτικοι να εχουν ετοιμοι απαντηση στο VDSL του ΟΤΕ αν θελουν να παραμεινουν ανταγωνιστικοι...

prodromosfan
16-09-10, 22:39
Κάπως υποφερτότατα-στοιχειωδέστατα ποιοτικοί εναλλακτικοί ήταν η Net-1 και η HOL.

Τώρα που τους καταβροχθίζουν τα καφενεία Forthnet και On, άντε γειά σας.


Μπα τη Νetone δεν την αγοράζει κανείς.
Στο ράφι θα μείνει, γεροντοκόρη.:cry:

Θα πρεπει να γινει η κινηση και να δουμε τι πολιτικη θα ακολουθησει η νεα εταιρία για να βγαλουμε συμπεράσματα, αλλιώς οτι και να λέμε ειναι στον αέρα.

Το περιεργο για μενα ειναι οτι το συζητάνε καιρό και ακομα δεν ξερουν που θα καταλήξουν. :hmm:

Οσοι λετε για απαντηση στο vdsl του ΟΤΕ, σκεφτείτε οτι με τετοιο χαλι στην οικονομία
ποιιος θα δωσει τα 2πλασια λεφτα για καλύτερα ping και ελαφρώς καλυτερη ταχυτητα απο τις 24αρες; Ενα 5% των χρηστών ιντερνετ;
Ποσοι ομως μπορούν να βαλουν συνδυαστικό σταθερη-ῑντερνετ-τηλεοραση-κινητη;
Πολλοἰ περισσότεροι

Ntalton
16-09-10, 22:45
Ετσι εμεινα μολις διαβασα το παρον τοπικ:
http://tmideast.files.wordpress.com/2009/02/facepalm2ly3.jpg

georgebou
16-09-10, 22:53
Ετσι.
Αν και έχω Forthnet αυτο ήταν το πρωτο που σκεφτόμουν όταν εψαχνα για ιδιωτικη εταιρία τηλεφωνίας :)

silegav
16-09-10, 23:13
Η ενδεχόμενη συγχώνευση καλό θα κάνει μόνο στοον χώρο των τηλεπικοινωνιών για μια σειρά απλών λόγων. Σκεφτείτε το απλό task που λέγεται αναβάθμιση γραμμής. Πριν τη συγχώνευση κάθε εταιρεία έκανε δικές τις επενδύσεις, παζάρευε "μικρότερα" κυκλώματα με μικρότερη διαπραγματευτική ισχύ και κατέληγε σε συμβιβασμούς για να ισοσταθμίσει έσοδα και έξοδα. Τώρα θα μπορεί να κάνει σαφώς περισσότερα.

Τώρα για να στρώσει γραμμές, κάθε εταιρεία έσκαβε χαντάκια και έστρωνε καλώδια. Τώρα θα περνιέται μια φορά για τους συνδρομητές και των δύο => μικρότερα έξοδα => περισσότερες επενδύσεις σε άλλους τομείς.

Το σημαντικότερο: Με την συγχώνευση, δημιουργείται ένας πάροχος αντίστοιχος του ΟΤΕ, οπότε ο ΟΤΕ θα μπορέσει να πείσει την ΕΕΤΤ να του επιτρέψει να ακολουθήσει τιμολογιακές πολιτικές που τώρα δεν επιτρέπεται να ακολουθήσει. Να δούμε τότε πόσο ανταγωνιστικός μπορεί να γίνει, γιατί μέχρι στιγμής έχει ένα πολύ καλό άλοθι να είναι λίγο....(ας το πω) τσιμπημένος!

Σε κάθε περίπτωση, εγώ καλό το βλέπω!

voithostyrempora2
16-09-10, 23:13
Μα πόσο τραγικοί?αφού ξέρουν ότι αν συγχωνευθούν,την επόμενη μέρα η ΕΕΤΤ θα άρει τη ρύθμιση τιμών προς τον ΟΤΕ και τότε...:whistle::whistle::whistle:

(προτιμώ να μην το σκέφτομαι :down:)

protsimer
16-09-10, 23:14
Όλοι να βγάλουν τη χολή τους για τα "καφενεία" κλπ...
Forthnet και ξερό ψωμί λέω εγω. Υπερ-ευχαριστημένος σε όλα. Η συγχώνευση θα δείξει αν θα βελτιώσει ή θα χειροτερεύσει την κατάσταση. Μέχρι τότε δεν θα κάνω κι εγω τον εισαγγελέα του forum.

arial
16-09-10, 23:17
@Ntalton συνηλθες ή ακομα? :lol:

ThReSh
16-09-10, 23:19
Μα πόσο τραγικοί?αφού ξέρουν ότι αν συγχωνευθούν,την επόμενη μέρα η ΕΕΤΤ θα άρει τη ρύθμιση τιμών προς τον ΟΤΕ και τότε...:whistle::whistle::whistle:

(προτιμώ να μην το σκέφτομαι :down:)

γιατί με την συγχώνευση θα χάσει την διαχείρηση του εθνικού δικτύου ο ΟΤΕ?:oops:

Ntalton
16-09-10, 23:19
@Ntalton συνηλθες ή ακομα? :lol:

Θα δειξει.... Εξαλλου εχω και την επιλογη των τσυπριων τωρα πια...:whistle:

MNP-10
16-09-10, 23:20
Δεν αλλαζει κατι στη ρυθμιση του ΟΤΕ... τα margins μεταξυ χονδρικης+λιανικης θα παραμεινουν αφου ο ΟΤΕ αποτελει τον μοναδικο παροχο χονδρικης.

arial
16-09-10, 23:21
Θα δειξει.... Εξαλλου εχω και την επιλογη των τσυπριων τωρα πια...:whistle:

Θυμασαι τι σου ελεγα? Να μαθεις κυπριακα, να συνηθισεις τις σεφταλιες και διαφορα τετοια? :twisted:

emeliss
16-09-10, 23:24
γιατί με την συγχώνευση θα χάσει την διαχείρηση του εθνικού δικτύου ο ΟΤΕ?:oops:
Ούτε την διαχείριση, ούτε την ιδιοκτησία θα χάσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.