PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχυτητα γραμμης - οτε



fcuk
17-09-10, 14:15
Καλησπερα καταρχας. Εχω connx 2play play εδω και καμποσο καιρο και ενω εβλεπα οτι η το modem μου συχρονιζε αρκετα χαμηλα, ανεξσαρτητως τα αρκετα καλα στατιστικα της γραμμης μου, δεν ειχα μπει στο κοπο να ασχοληθω . Ε σημερα το πηρα αποφαση και αναγκαστηκα να παρω τηλεφωνο τον οτε.
Καταρχας το modem Μου συχονιζει κοντα στα 13294 Kbps με τα παρακατω στοιχεια


Number of failed trainings: 0
ISP DSLAM Chipset ATUC Code & Brand: .N>Þ -- Error getting the brand

DSP Datapump version: [7.04.03.00] Annex A
DSL Path Mode: FAST
Downstream Rate: 13294 Kbps
Upstream Rate: 975 Kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 19
Upstream Line Attenuation: 9
Downstream Transmit Power: 22
Upstream Transmit Power: 11
Downstream Max Attain Bitrate: 13312 Kbps
Upstream Max Attain Bitrate: 975000 Kbps


Πριν κανω το τηλεφωνο στο 121 και μιλησω με την εξυπηρετικη κατα τα αλλα κοπελα εκει, συχρονιζα κοντα στα 11Kbps και με margin γυρω στο 10-11. Και ενω ρωτησα την "τεχνικο" αν μπορουμε να κανουμε κατι για την γραμμη, μου απαντησε οτι δυστυχως αυτο ειναι το μαξιμουμ που μπορω να πιασω καθως ειμαι μακρια απο το DSLAM της περιοχης μου. Μα... συμφωνα με το attenuation 19 και το calculator εδω στο φορουμ, η αποσταση απο το dslam ειναι μικροτερη των 1,3Km και θεωριτικα τελος παντων μπορω να "φτασω" μεχρι και 20kbps. Ε τα 20 απο τα 13 εχου τεραστια διαφορα.
Θελω να ρωτησω λοιπον, ειναι νορμαλ για την γραμμη μου να κλειδωνει εκει και να μη μπορει να παει παραπανω? Θεμα καλωδιωσης στην πολυκατοικια δεν υπαρχει πιστευω καθως ειναι νεοκτιστη, 2 ετων. Τι αλλο μπορω να κανω? Επισης να προσθεσω οτι 3 χρονια πριν ξαναειχα ιντερνετ απο ΟΤΕ και ειμαι σιγουρος οτι με το ιδιο μοντεμ, κλειδωνα στα 15-16.
Σχόλια και προτάσεις αναμενω με ανυπομονησια :)
Ευχαριστω!!

Gogos80
17-09-10, 14:40
Θα έπρεπε να κλειδώνεις παραπάνω. Λογικά στα 16-17, μπορεί και παραπάνω. Αυτό είναι σίγουρο. Δεν δοκιμάζεις με άλλο ρούτερ για να είσαι σίγουρος?

Και 19 attenuation είναι μια χαρά (άκου κει μακριά) Δηλαδή εμείς με 33 πως πιάνουμε 12mbps?

USER2
17-09-10, 14:48
φιλε μου , εγω εχω attenuation 27 και πιανω 9mbit , και φυσικα τα ιδια μου ειπαν οτι ειμαι μακρυα απο το DSLAM

........Auto merged post: USER2 πρόσθεσε 1 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το δικτυο του OTE ειναι σαπιο , αμα πιασουν και οι βροχες την πατησαμε

fcuk
17-09-10, 14:57
Οτι μοντεμ και να βαλω τα ιδια πανω κατω ειναι δυστυχως. Και πριζα αλλαξα το μοντεμ, το ιδιο. Δηλαδη μεχρι ποσο θα πληρωνουμε αυτη τη σαπιλα του οτε ? ελεος πια δηλαδη! αμα δεν εχουν λεφτα, να πληρωσουν αυτοι που φαγαν ολες τις επιχορηγησεις της Ε.Ε ολα αυτα τα χρονια. Νισαφι ποια με την κωλοχωρα. Πρεπει να ψαξεις με μεγενθυντικο φακο να βρεις κατι που να δουλευει σωστα..

Και τι να τους πεις τωρα οταν σου λενε "Ε ναι δυστυχως αυτο μπορει να πιασει η γραμμη σου!" Τι να τους πεις? πειτε μου πραγματικα, να τους βρισεις? ε δε φταινε αυτοι εκει στο τηλ. κεντρο. Να κανεις πισω? Ε μια ζωη πισω κανουμε οι ελληνες και με το "ελα μορε δε βαριεσαι" φτασαμε εκει που φτασαμε! Να μη μπορεις δηλαδη μια φορα στην ελλαδα, να πληρωνεις κατι και να πεις "μορε μπραβο, πληρωνω αλλα τουλαχιστον εχω καλες υπηρεσιες!!"
Και μου πειτε για εναλλακτικους κλπ.. ολοι στο ιδιο καζανι βραζουν δυστυχως.

USER2
17-09-10, 15:16
αρα στην περιπτωση ελληνικων δεδομενων δεν ισχυει το παρακατω

Για το S/N

6dB ή παρακάτω είναι πολύ κακό και είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα συγχρονισμού
7dB-10dB μέτριο αλλά δεν αφήνει πολύ χώρο για διακυμάνσεις
11dB-20dB καλό χωρίς προβλήματα συγχρονισμού
20dB-28dB εξαιρετικό
29dB και πάνω = αστέρι


Για την Attenuation

20dB και κάτω = αστέρι
20dB-30dB εξαιρετικό
30dB-40dB πολύ καλό
40dB-50dB καλό
50dB-60dB φτωχό με πιθανά προβλήματα σύνδεσης
60dB και πάνω = σίγουρα προβλήματα σύνδεσης

Gogos80
17-09-10, 15:19
Χμμμ...Ξαναπάρε τους τηλέφωνο και πες οτι ενώ πριν λίγες μέρες κλείδωνες στα 16 τώρα είσαι στα 13. Μου φαίνεται ότι μόνο αν τους πεις ότι πριν λίγες ώρες ήσουν καλύτερα θα στείλουν τεχνικό.

Ως τώρα έχω καλέσει 3 φορές το 121 για βλάβη και για να πω την αλήθεια το πρόβλημα λύνονταν μέσα σε 3 μέρες.

1) Σπίτι γονιών μου, μετά την αναβάθμιση απο 8 σε 24 περίμενα και γω να δω ταχύτητες γύρω στα 14-15, Έλα ντε που κλείδωνα με το ζόρι 7. Δηλώνω βλάβη μετά απο 2 μέρες έρχονται 2 τεχνικοί. Κάτι κάνουν στον κατανεμητή και πιάνω 12 (με κλείδωσαν σε 12αρι προφίλ). Πάντως η αλήθεια είναι ότι έφταιγα και γω μιας και ήμουν ακόμα με τις παλιές πρίζες. Τώρα είναι κολλημένο στα 12 και μάλλον θα τους πάρω τηλέφωνο να το ξεκλειδώσουν.

2) Δικό μου σπίτι. Αυτή τη φορά με τρόμο βλέπω το Thomson να αρχίσει να κάνει αποσυνδέσεις και ο εφιάλτης της Forthnet επιστρέφει. Τους καλώ και τους λέω για τις αποσυνδέσεις. Μετά απο δύο μέρες επιστρέφω το μεσημέρι σπίτι και τσεκάρω το log, όλα σταθερά. Καμία αποσύνδεση και συνεχίζει έτσι. Αφού τους ζήτησα και fastpath και (μη το ματιάσω) κανένα πρόβλημα. Απλά με έβαλαν σε 12αρι προφίλ. Κλείδωνα στα 12500 οπότε δε με πείραξε.

3) Σπίτι γονιών μου πάλι. Adsl λαμπάκι αναμένο internet κλειστό. Restarts αλλά τίποτα. 121 δηλώνω βλάβη. Επόμενη μέρα με παίρνει τηλέφωνο τεχνικός και μιλάμε. Τελικά υπήρχε πρόβλημα ότι "έμπαινε δειλά" όπως μου είπε. Τελικά διορθώθηκε.

Με λίγα λόγια πες ότι έχεις πρόβλημα και να το κοιτάξουν. Μου κάνει εντύπωση γιατί ως τώρα κάθε φορά που παίρνω τηλ τη Τ.Υ μιλάμε για 1 λεπτό max και μετά δηλώνουν βλάβη. Σχεδόν πεθύμησα τις μέρες της Forthnet (ντάξει ψέματα λέω) που είχα γνωρίσει τα παιδιά της Τ.Υ. και για κάνα μισάωρο κάθε μέρα προσπαθούσαμε να βρούμε τι φταίει και έχω αποσυνδέσεις.

Excessium
17-09-10, 16:44
3) Σπίτι γονιών μου πάλι. Adsl λαμπάκι αναμένο internet κλειστό. Restarts αλλά τίποτα. 121 δηλώνω βλάβη. Επόμενη μέρα με παίρνει τηλέφωνο τεχνικός και μιλάμε. Τελικά υπήρχε πρόβλημα ότι "έμπαινε δειλά" όπως μου είπε. Τελικά διορθώθηκε.


Τι εννοουσε "εμπαινε δειλα" ?

antonis556
17-09-10, 17:25
Καλησπερα καταρχας. Εχω connx 2play play εδω και καμποσο καιρο και ενω εβλεπα οτι η το modem μου συχρονιζε αρκετα χαμηλα, ανεξσαρτητως τα αρκετα καλα στατιστικα της γραμμης μου, δεν ειχα μπει στο κοπο να ασχοληθω . Ε σημερα το πηρα αποφαση και αναγκαστηκα να παρω τηλεφωνο τον οτε.
Καταρχας το modem Μου συχονιζει κοντα στα 13294 Kbps με τα παρακατω στοιχεια


Number of failed trainings: 0
ISP DSLAM Chipset ATUC Code & Brand: .N>Þ -- Error getting the brand

DSP Datapump version: [7.04.03.00] Annex A
DSL Path Mode: FAST
Downstream Rate: 13294 Kbps
Upstream Rate: 975 Kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 19
Upstream Line Attenuation: 9
Downstream Transmit Power: 22
Upstream Transmit Power: 11
Downstream Max Attain Bitrate: 13312 Kbps
Upstream Max Attain Bitrate: 975000 Kbps


Πριν κανω το τηλεφωνο στο 121 και μιλησω με την εξυπηρετικη κατα τα αλλα κοπελα εκει, συχρονιζα κοντα στα 11Kbps και με margin γυρω στο 10-11. Και ενω ρωτησα την "τεχνικο" αν μπορουμε να κανουμε κατι για την γραμμη, μου απαντησε οτι δυστυχως αυτο ειναι το μαξιμουμ που μπορω να πιασω καθως ειμαι μακρια απο το DSLAM της περιοχης μου. Μα... συμφωνα με το attenuation 19 και το calculator εδω στο φορουμ, η αποσταση απο το dslam ειναι μικροτερη των 1,3Km και θεωριτικα τελος παντων μπορω να "φτασω" μεχρι και 20kbps. Ε τα 20 απο τα 13 εχου τεραστια διαφορα.
Θελω να ρωτησω λοιπον, ειναι νορμαλ για την γραμμη μου να κλειδωνει εκει και να μη μπορει να παει παραπανω? Θεμα καλωδιωσης στην πολυκατοικια δεν υπαρχει πιστευω καθως ειναι νεοκτιστη, 2 ετων. Τι αλλο μπορω να κανω? Επισης να προσθεσω οτι 3 χρονια πριν ξαναειχα ιντερνετ απο ΟΤΕ και ειμαι σιγουρος οτι με το ιδιο μοντεμ, κλειδωνα στα 15-16.
Σχόλια και προτάσεις αναμενω με ανυπομονησια :)
Ευχαριστω!!


Παρε τηλ στο 121 και δηλωσε βλαβη για χαμηλο συγχρονισμο ...

fcuk
17-09-10, 17:46
antonis556 δε ξερω αν διαβασες αναλυτικα το ποστ αλλα ΠΗΡΑ τηλεφωνο στο 121 και ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ να δηλωσω βλαβη :lol: Αλλα ουσιαστικα η κοπελα δε με "αφηνε" να δηλωσω βλαβη, καθως οταν της ελεγα οτι η ταχυτητα που εχω δε συμβαδιζει με τo attenuation μου, αρχισε να μου λεει χαζομαρες τυπου "δυστυχως τοσο μπορειτε να εχετε" και ακομα και αν της ελεγα "μηπως να δηλωσω βλαβη?" συνεχιζε να επαναλαμβανει οτι "δεν υπαρχει βλαβει, ειστε μακρια απο το DSLAM" ακομα και αν το attenuation υποδικνειει το αντιθετο..
τι αν πεις.. θα ξανακαλεσω..

antonis556
17-09-10, 17:56
Σε κατι τετοιους πρεπει να αρχιζει να βριζεις , γιατι πραγματικα δεν ξερουν . Πες εσυ , πως δεν με νοιαζει τι λετε , απλα δηλωστε βλαβη ...

........Auto merged post: antonis556 πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εχεις δοκιμασει να αφησεις το router μονο του πανω στην τηλεφωνικη μπριζα , εχοντας βγαλει τηλεφωνα , splitter , φιλτρα ?

Επισης αν μπορεις , ανεβασε ενα διαγραμμα απο dmt...

fcuk
17-09-10, 18:00
ναι το εχω δοκιμασει, τα εχω βγαλει ολα, το εχω δοκιμασει σε ολες τις πριζες, τα ιδια.
Δυστυχως το router μου απο οσο ξερω δεν υποστηριζεται απο το DMT.
εχω το κλασσικο το Linksys WAG354G wireless

antonis556
17-09-10, 18:18
Οκ . Τοτε κανε αυτο που σου ειπα . Παρε τηλεφωνο για αρχη και πες θελω να δηλωσω βλαβη για συγχρονισμο , αυτο . Αν σου πουν τιποτα , οπως αυτα που ανεφερες παραπανω , πες σας παρακαλω δηλωστε εσεις βλαβη και βλεπουμε ...

treli@ris
17-09-10, 18:24
Δοκιμασε την εκδοση DMT v8.07, υπαρχει μια περιπτωση να σου δουλεψει. Αλλιως δοκιμασε το OrbMT (http://download.orbmu2k.de/download.php?id=26)

fcuk
17-09-10, 19:47
Το DMT δυστυχως δε μου δουλευει, θα δοκιμασω και το αλλο σε λιγο και θα δουμε.
Επισης κατι ακομα που ξεχασα τελειως να αναφερω...
Αρκετα συχνα αμα αφησω το ρουτερ για αρκετη ωρα συνδεδεμενο (που ειναι το λογικο) η ταχυτητα ξσαφνικα πεφτει... Δηλαδη απο κει που μπορει να κατεβαζω κατι με 1+ ΜΒ απο ενα site μπορει μετα να το κατεβαζω με 0,4 ΜΒ max! και δεν ειναι απο ενα συγκεκριμενο site ειναι γενικο το προβλημα και δεν επανερχεται στα λογικα του αν δεν κανω ρεσταρτ το ρουτερ!! σε αυτο καμια ιδεα παιδες ? :hmm: Θελει υπομονη, μερακι και καλη καρδια το ελληνικο ιντερνετ.... :whistle:

billybiros
18-09-10, 00:33
Και 19 attenuation είναι μια χαρά (άκου κει μακριά) Δηλαδή εμείς με 33 πως πιάνουμε 12mbps?
Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια μέτρηση για το θόρυβο στη γραμμή (QLNpsDS) κάτι που γίνεται μόνο μέσω DELT από τον πάροχο (το υποστηρίζουν βέβαια και κάποια modems) δεν μπορείς να κρίνεις με σιγουριά παρά μόνο να υποθέσεις.

Εσύ πχ μπορεί να είσαι σε μια περιοχή με λίγες DSL συνδέσεις (Κέρκυρα) ενώ ο φίλος από πάνω σε μια πιο πυκνοκατοικημένη περιοχή (με πολλές DSL συνδέσεις).

Gogos80
18-09-10, 09:06
Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια μέτρηση για το θόρυβο στη γραμμή (QLNpsDS) κάτι που γίνεται μόνο μέσω DELT από τον πάροχο (το υποστηρίζουν βέβαια και κάποια modems) δεν μπορείς να κρίνεις με σιγουριά παρά μόνο να υποθέσεις.

Εσύ πχ μπορεί να είσαι σε μια περιοχή με λίγες DSL συνδέσεις (Κέρκυρα) ενώ ο φίλος από πάνω σε μια πιο πυκνοκατοικημένη περιοχή (με πολλές DSL συνδέσεις).

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό, αλλά ο δικός μου συλλογισμός στηρίζεται και αποτελεί αντι-επιχείρημα στην "εξήγηση" του τεχνικού ότι είναι μακριά χωρίς να το ψάξει περαιτέρω.

Είναι καραμέλα πλέον ότι όσοι συνδρομητές έχουν attenuation πάνω απο 18 είναι μακριά και έτσι δικαιολογούνται οι χαμηλές ταχύτητες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.