PDA

Επιστροφή στο Forum : ειναι αξιοπιστο το du meter???



Slay
08-02-04, 04:44
ρωταω γιατι ενω εχω ακουσει κατα καιρους να το προτεινουν καποιοι, για μετρηση της ταχυτητας εγω το βρισκο λιγο εκτος πραγματικοτητας, αν και υπαχουν φορες που δειχνει 20-40κβ/sec την περισοτερη ωρα ειναι πανω απο τα 50 και φτανει μεχρι και τα 80, αυτο σε 384 γραμμη ετσι. τι συμβαινει τελικα? υπαρχει καλυτεροσ τροπος να το μετρησει καποιος ?

GeorgeH
08-02-04, 06:11
Μαλλον καποιο λαθος κανεις.... Το οτι σου δειχνει λιγο παραπανω απ'οσο πραγματικα κατεβαζεις μια δεδομενη στιγμη, συμβαινει γιατι συνυπολογιζει και τα overheads της συνδεσης.Αν ομως η αποκλιση ειναι τοσο μεγαλη οπως ισχυριζεσαι, τοτε φταιει οτι στο network interfaces, στο tab General κατω εχεις επιλεξει all interfaces και οχι το network adapter σου... Νομιζω οτι αυτο φταιει... Σε μενα τουλαχιστον παει καλα γιατι το τσεκαρω απο πολλες μεριες... Καλημερα!

con
15-02-04, 14:18
Είναι πολύ καλό πρόγραμμα. Κάποιες διαφορές με άλλα προγράμματα ίσως οφείλονται στο ότι κάνουν αναγωγή της ταχύτητας που μετράνε σε διαφορετικό σρονικό διάστημα, μικρότερο ή μεγαλύτερο.

alefgr
15-02-04, 16:35
Επίσης στις περιπτώσεις που πέρνουμε internet μέσω δικτύου, τότε καταγράγεται η συνολική κίνηση της κάρτας Ethernet και όχι μόνο η κίνηση από το internet. Αυτό φυσικά σε περιπτώσεις εσωτερικού δικτύου με πάνω από ένα PC.

Επίσης πολύ καλό και σαν monitor σε wireless network.

sigmacom
16-02-04, 02:03
Σε διάφορα συγκριτικά που έκανα, διαπίστωσα ότι μου έδινε ένα 5-12% παραπάνω από ότι περίμενα να δείχνει. Δεν είναι ΠΛΗΡΩΣ αξιόπιστο -δυστυχώς- αλλά είναι ένας πολύ καλός μπούσουλας για να ξέρεις που βρίσκεσαι (κι εγώ ο βλάκας το αγόρασα 20$...)

alefgr
16-02-04, 03:36
Μην ξεχνάς φίλε sigmacom, πως ένα πακέτο ethernet δεν έχει μόνο data αλλά και header μαζί με CRC. Οπότε 5-8% είναι το αποδεκτό overhead.

alefgr
16-02-04, 17:37
Εάν έχει σύσδεση SNMP με το router τότε λαμβάνει τα δεδόμενα απ'ευθείας από το modem οπότε ακόμα καλύτερα. Χρειάζεται μόνο να υποστηρίζει το modem SNMP.

DimitrisKTM
20-02-04, 22:54
Δειτε και το NetLimiter v1.29, ειναι κορυφαιο.

alefgr
21-02-04, 03:28
Ρίξτε μια ματιά και στο OnlineEye Pro. Μπορεί να κάνει σύνδεση με το Zyxel μέσω του SNMP οπότε καταγράφει την κίνηση που γίνεται μόνο από το Internet. Το δοκιμάζω 3 μέρες τώρα και τα πάει μια χαρά. Επίσης μπορεί να δεί και traffic από Access Points αρκεί φυσικά να υποστηρίζουν το SNMP. Τα D-Link 900+, 2000+... τζίφος, μόνο το νέο 2100 έχει υποστήριξη SNMP v3. Τα USRobotics, είναι άψογα.

Παρεμπιπτόντως. Υπάρχει καμιά πρόταση για κανένα πρόγραμμα που να υποστηρίζει μέσω SNMP τις πληροφορίες που στέλνουν τα Access Points, signal strength, signal noise... κλπ???

chrispe
06-02-05, 23:30
Τα USRobotics, είναι άψογα.
μπορείς να μου πεις τι ρυθμίσεις εχεις κάνει για να δουλέψει σε USR,έχω το 9106

ΥΓ: σόρρυ για το ξεθάψημο αλλά μετά προσεξα την ημερομηνία

psyxakias
07-02-05, 02:09
αν και υπαχουν φορες που δειχνει 20-40κβ/sec την περισοτερη ωρα ειναι πανω απο τα 50 και φτανει μεχρι και τα 80, αυτο σε 384 γραμμη ετσι.Είναι πολύ συνηθισμένο αυτό διότι η default ρύθμισή του είναι να προσθέτει το bandwidth από όλα τα Interfaces ('All Interfaces') για παράδειγμα και του modem αλλά και της κάρτας δικτύου οπότε βγάζει το διπλό αποτέλεσμα.

Η λύση είναι απλούστατη: δεξί click πάνω στο εικονίδιό του, Options, General, Network Interface to monitor και επιλέγεις την σωστή interface σου.

Εγώ το χρησιμοποιώ καιρό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. :)

dantouan
07-02-05, 05:31
Κανοντας την ρυθμιση που λεει ο φιλος psyxakias ολα δουλευουν σωστα.. :)

alefgr
07-02-05, 05:47
μπορείς να μου πεις τι ρυθμίσεις εχεις κάνει για να δουλέψει σε USR,έχω το 9106

ΥΓ: σόρρυ για το ξεθάψημο αλλά μετά προσεξα την ημερομηνία

Δεν το ξέρω το 9106. Όταν έλεγα για τα USRobotics εννοούσα για τα Access Points 5054 (11g πρωτόκολλο) που σε διάρκεια 1,5 έτους τώρα (3 από αυτά), τα πάνε πολύ καλά.

Πάντα σαν λειτουργία Bridge, δηλαδή για να ενώνουν 2 σημεία P2P σε μακρινές αποστάσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.