PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με πλυντήριο ρούχων-Help!



Eosphoros
17-09-10, 17:40
Την τελευταία φορά που είχα βάλει πλυντήριο παρατήρησα πως στο τέλος δεν είχε βγάλει το νερό και τα ρούχα ήταν βρεμένα.Άμα κατεβάσω στο πάτωμα την αντλία που βγαίνει το νερό,αδειάζει κανονικά.Όμως,έχω την εντύπωση πως όταν έχω σε λειτουργία το πλυντήριο και στο πάτωμα την αντλία μου αδειάζει συνεχώς και όχι μόνο όταν πρέπει.

Λογικά καθάρισα το φίλτρο.Έχει κανείς καμιά ιδέα;Όταν έχω την αντλία στο πάτωμα τι αλλάζει και βγαίνει κανονικά το νερό;Επίσης,άμα την έχω στο πάτωμα δεν πρέπει να βάλω πλυντήριο;:(

no_logo
17-09-10, 17:59
αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως το λάστιχο της αποχέτευσης του πλυντηρίου πρέπει να είναι σε συγκεκριμένο ύψος και όχι κάτω.
Διαφορετικά το πλυντήριο αδειάζει συνέχεια και μπορείς να το κάψεις

Manolis_karas
17-09-10, 19:07
Δε ξέρω αν καίγεται το πλυντήριο στην παραπάνω περίπτωση, αλλά τα ρούχα δεν πλύνονται, γιατί σύμφωνα με τα συγκοινωνούντα δοχεία το νερό φεύγει συνεχώς και οι αισθητήρες που πλυντηρίου το αναπληρώνουν με νέο. Λογικά θα πάθει κάποια βλάβη.
Αν μετά τον καθαρισμό του φίλτρου δεν διορθώθηκε φώναξε τεχνικό.

Νikosanagn
17-09-10, 19:10
Αν μετά τον καθαρισμό του φίλτρου δεν διορθώθηκε φώναξε τεχνικό.Αλλά να ξέρεις θα πονέσει... :vava:

giwrgosth
17-09-10, 19:12
Μήπως είχες πολλές πετσέτες?
Καμιά φορά αν έχεις πολλές πετσέτες που τραβάνε το νεράκι από το βάρος δεν μπορεί να στίψει κανονικά και νομίζεις πως έχει πρόβλημα.

john dubi
17-09-10, 23:21
Το πλυντηριο εχει ενα εξαρτημα που λεγεται πρεσοστατης (ειναι ενας διακοπτης που διεγειρεται απο την πιεση του αερα). Ανοιγει η ηλεκτροβαλβιδα βαζει νερο στο καδο και παραλληλα ενα σωληνακι διπλα γεμιζει ταυτοχρονα δημιουργοντας μια μικρη πιεση αερα οπου θα πατησει τη μεμβρανη (διακοπτη) του πρεσοστατη
Αυτο ειναι το εξαρτημα που εχει καθε πλυντηριο για να καταλαβαινει αν εχει νερο μεσα ή οχι.
Οταν αυτο το σωληνακι για καποιο λογο χανει αερα το πλυντηριο κανει υπερχειληση ή δεν βγαζει τα νερα.
Μαλλον καπου εκει ειναι το προβλημα. Αλλιως αντλια.

Manolis_karas
18-09-10, 19:09
Αλλά να ξέρεις θα πονέσει... :vava:
Με τις τιμές και την ποιότητα που έχουν τα διάφορα είδη πιθανόν να συμφέρει αντικατάσταση με νέο.

lemakosle
20-09-10, 18:16
ειναι πολυ απλο εχεις καμενη αντλια.

Eosphoros
08-10-10, 21:06
Το πλυντηριο εχει ενα εξαρτημα που λεγεται πρεσοστατης (ειναι ενας διακοπτης που διεγειρεται απο την πιεση του αερα). Ανοιγει η ηλεκτροβαλβιδα βαζει νερο στο καδο και παραλληλα ενα σωληνακι διπλα γεμιζει ταυτοχρονα δημιουργοντας μια μικρη πιεση αερα οπου θα πατησει τη μεμβρανη (διακοπτη) του πρεσοστατη
Αυτο ειναι το εξαρτημα που εχει καθε πλυντηριο για να καταλαβαινει αν εχει νερο μεσα ή οχι.
Οταν αυτο το σωληνακι για καποιο λογο χανει αερα το πλυντηριο κανει υπερχειληση ή δεν βγαζει τα νερα.
Μαλλον καπου εκει ειναι το προβλημα. Αλλιως αντλια.

Βασικά,μόνο στο τέλος νομίζω δεν αδειάζει τα νερά.Εκεί που είναι για στύψιμο και τα σχετικά.Κατά την διάρκεια άμα το βάλω σε μεγάλο πρόγραμμα,αδειάζει,γεμίζει κανονικά.Ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται.Τώρα,εγώ πως γίνεται να εντοπίσω που είναι το πρόβλημα;Αν είναι στον πρεσοστάτη ή στην αντλία;

@ ADSLgr.com All rights reserved.